Autor Wątek: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?  (Przeczytany 9978 razy)

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #90 dnia: 16.03.2023, 11:35 »
A albright się nie nada? Jak dobrze owiniesz to wygląda jak grot i wcale nie ma uderzenia w przelotkę.

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #91 dnia: 16.03.2023, 12:20 »
Myślałem o użyciu węzła Albrighta. Ale wszyscy chwalą FG i oczywiście będzie cieńszy niż Albright. Nie jestem jednak pewien, czy węzeł FG nie będzie stwarzał problemów, jeśli zostanie użyty w przeciwnym kierunku.
Ale np. Tomba, jeśli dobrze rozumiem, mówi, że używa węzła w przeciwnym kierunku i jest zadowolony z wyników. Miwol mówi też, że nie powinno być z tym problemu.

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 409
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #92 dnia: 16.03.2023, 12:25 »
Ja wiążę żyłkę 0,18 ze strzałówką 0,28, w taki sposób że na cieńszej zostawiam zwykłą pętelkę, a strzałówkę dowiązuję do pętelki zwykłym węzłem jak krętlik. I póki co działa :)
Jeszcze nie zerwałem zestawu i nie urwałem przelotki :)
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #93 dnia: 16.03.2023, 12:50 »
Po tym, jak złowiłem na rzece dzikiego karpia o wadze zaledwie 5 kg, nie używam już żyłki mniejszej niż 0,25 mm. Przez pierwsze kilka minut myślałem, że mam wieloryba na haczyku. :)  Oczywiście w stawie komercyjnym średnica może być mniejsza nawet w przypadku karpia trofeum. I pewnie bardziej doświadczeni wędkarze wiedzą jak pracować z mniejszymi średnicami, ale ja nie wiem jak

Myślę o zastosowaniu: żyłki 0,25mm i plecionki 30lb (sufix 832, producent deklaruje 0,20mm). Węzeł powinien pracować w średnicy 3mm

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 409
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #94 dnia: 16.03.2023, 13:25 »
Po tym, jak złowiłem na rzece dzikiego karpia o wadze zaledwie 5 kg, nie używam już żyłki mniejszej niż 0,25 mm. Przez pierwsze kilka minut myślałem, że mam wieloryba na haczyku. :)  (...)

Te rzeczne wariaty sa nieobliczalne ;) Ja do tego zestawu co mam stosuję łączniki prestona z gumą. Zawsze to pomaga przy gwałtownych szarpnięciach... czy tuż przed podebraniem, mam wrażenie że po prostu hol jest płynniejszy...
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #95 dnia: 16.03.2023, 13:36 »
Po tym, jak złowiłem na rzece dzikiego karpia o wadze zaledwie 5 kg, nie używam już żyłki mniejszej niż 0,25 mm. Przez pierwsze kilka minut myślałem, że mam wieloryba na haczyku. :)  (...)

Te rzeczne wariaty sa nieobliczalne ;) Ja do tego zestawu co mam stosuję łączniki prestona z gumą. Zawsze to pomaga przy gwałtownych szarpnięciach... czy tuż przed podebraniem, mam wrażenie że po prostu hol jest płynniejszy...
Problem jest nie tylko w szarpnięciach. Unosi się jak torpeda. Nie rozumiem skąd u niego tyle siły i wytrzymałości.

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 409
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #96 dnia: 16.03.2023, 13:43 »
Żyje w takim środowisku, nurt rzeki to nie staw ;) To tak jak chłopina ze wsi (pisze to z szacunkiem) do chłopiny z miasta... Praca na roli vs. praca biurowa ;)
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 087
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #97 dnia: 17.03.2023, 09:45 »
Ale idę łowić karpie. Dlatego jako linka główna - żyłka.
Wędka(cw 150) ma małą średnicę ostatniej przelotki (3mm). Szczerze mówiąc średnica 3 mm wywołała u mnie panikę. :D Z tego powodu całe cierpienie związane z węzłem :-[

Plecionka nie przeszkadza w łowieniu karpi. Po to masz strzałówkę, wędkę oraz dobrze ustawiony hamulec, żeby amortyzować zrywy.

Średnica 3 mm to według mnie sporo. W Jaxonie Green Point mam przelotkę szczytową 2 mm i nie miałem problemów z węzłem, a mam łączenie plecionki 0.1 mm i żyłki 0.3 mm.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline ma1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #98 dnia: 17.03.2023, 10:41 »
Ja do łowienia w nurcie Odry używam żyłki głównej 0,25 mm do tego strzałówka z plecionki - całość połączona węzłem FG.
Kij Flagman Cast Master 3,90 m do 150 g.
Żadnych problemów z przejściem przez szczytówki nie ma i nareszcie nie rwą mi się zestawy przy rzucie koszykami po 120 g lub szklankami z towarem.

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #99 dnia: 17.03.2023, 14:15 »
Ja do łowienia w nurcie Odry używam żyłki głównej 0,25 mm do tego strzałówka z plecionki - całość połączona węzłem FG.
Kij Flagman Cast Master 3,90 m do 150 g.
Żadnych problemów z przejściem przez szczytówki nie ma i nareszcie nie rwą mi się zestawy przy rzucie koszykami po 120 g lub szklankami z towarem.
Cześć. Byłbym wdzięczny, gdybyś mi powiedział, jak kończysz swój węzeł

Offline ma1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #100 dnia: 17.03.2023, 15:28 »
Ja do łowienia w nurcie Odry używam żyłki głównej 0,25 mm do tego strzałówka z plecionki - całość połączona węzłem FG.
Kij Flagman Cast Master 3,90 m do 150 g.
Żadnych problemów z przejściem przez szczytówki nie ma i nareszcie nie rwą mi się zestawy przy rzucie koszykami po 120 g lub szklankami z towarem.
Cześć. Byłbym wdzięczny, gdybyś mi powiedział, jak kończysz swój węzeł

Ja węzeł wiążę tak:
lub tak:

Na zakończenie wiązania, po obcięciu końcówki żyłki, jak zostanie Ci ostra końcówka żyłki, to możesz dodatkowo zawiązać z końcówki plecionki ze 2-4 zwykłe pętle i dociągnąć je do końcówki żyłki.

Na zmarznięte ręce dobry jest jeszcze węzeł Marchewka (Carrot) albo Albright.

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #101 dnia: 17.03.2023, 16:14 »
Ja do łowienia w nurcie Odry używam żyłki głównej 0,25 mm do tego strzałówka z plecionki - całość połączona węzłem FG.
Kij Flagman Cast Master 3,90 m do 150 g.
Żadnych problemów z przejściem przez szczytówki nie ma i nareszcie nie rwą mi się zestawy przy rzucie koszykami po 120 g lub szklankami z towarem.

Na zakończenie wiązania, po obcięciu końcówki żyłki, jak zostanie Ci ostra końcówka żyłki, to możesz dodatkowo zawiązać z końcówki plecionki ze 2-4 zwykłe pętle i dociągnąć je do końcówki żyłki.

Na zmarznięte ręce dobry jest jeszcze węzeł Marchewka (Carrot) albo Albright.
Dziękuję.
Czy możesz mi powiedzieć, jakiej strzałówka z plecionki używasz?

Offline ma1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #102 dnia: 17.03.2023, 17:18 »
Używam plecionki czterosplotowej Kastking Super Power 20 lb.
Kupiłem ją na Aliexpress do wędki do wstępnego nęcenia.
Trochę jej mi zostało, więc wykorzystuję.
Plecionkę polecam.
Mocna, że można nią rzucać płytami chodnikowymi.
Na przelotkach przy zwijaniu trochę głośna, jak to czterosplotówka, ale mi to nie przeszkadza.
I tak jest jej tylko kilka metrów i przynajmniej słyszę, że już koniec zwijania.
https://a.aliexpress.com/_EwPDgiX

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 087
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #103 dnia: 17.03.2023, 18:47 »
Przy węźle FGKnot bardzo ważne jest, żeby zaciągnąć mocno węzeł przed obcinaniem końcówek. Inaczej węzeł jest osłabiony i może puścić.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ciężki feeder By Dome - żyłka pod dystans?
« Odpowiedź #104 dnia: 17.03.2023, 23:05 »
Wiąże zawsze FG Knot pierwszym sposobem z filmów. Staram się za ostro uciętą żyłką zbudować odrobinę mięsa z plecionki.
Na strzałówkę z plecionki używam https://pleciona.pl/pl/p/Plecionka-BRAIDER-X8-0%2C20mm-150m-25%2C3kg-OLIVE-GR/26629
ośmiosplotowa, zielona fluo, widzę, kiedy mi wchodzi, nawet jakbym nie usłyszał trzasku węzła o przelotkę.
Przy węźle FGKnot bardzo ważne jest, żeby zaciągnąć mocno węzeł przed obcinaniem końcówek. Inaczej węzeł jest osłabiony i może puścić.
Prawda. Sprawdzamy też tym samym, czy węzeł dobrze trzyma. Nie zdarzyło mi się na żyłce, żeby puścił.
Jednak ostatnio wiązałem strzałówkę z Fluorocarbonu do linki głównej z plecionki. Jest sztywniejsza od żyłki i plecionka już tak ładnie jej nie trzyma.
Zawiązałem, jak z żyłką i przy zaciąganiu się zsunęło.
Podczas wiązania węzła FG na FC potrzebne jest mocniejsze napięcie plecionki, żeby się mocniej wpiła. A potem, podczas zaciągania na siłę, prawda wyjdzie na jaw. U mnie trzyma.
Pozdrawiam,
Tomek