Autor Wątek: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd  (Przeczytany 3574 razy)

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« dnia: 13.03.2022, 19:21 »
Pojawiają się pytania o tytułowe młynki, więc na szybko skleciłem zlepek najważniejszych danych. 
Są to kołowrotki z segmentu mini-pit, czyli łączące dość dużą szpulę ze stosunkowo małym korpusem, no i ważące najlepiej poniżej 500g. Powyższe elementy składowe są spełnione przez konstrukcję Sonika.



Trochę suchych danych producenta:

"Xtractor Pro jest to bez wątpienia idealny, lekki mini kołowrotek big pit doskonale dopasowany do najlepiej sprzedającej się serii wędzisk Xtractor. Oparty na systemie przekładni Wormshaft dla lepszego układania żyłki. Ma też osłonę wirnika, aby pomóc uniknąć splątania żyłki pod szpulą.

Jak na serie Xtractor przystało wyposażono go w składaną rączkę Quik-Clik, w której poprawiono mechanizm składania oraz podwójne sprężynowe klipsy do żyłki. Ponadto Xtractor Pro 5000 ma system hamulca Quick-Torque™ i natychmiastową blokadę cofania, pojemną szpule, a także ponadwymiarową rolkę prowadzącą by uniknąć skręcania się żyłki.

Wszystkie te cechy składają się na kołowrotek, który będzie działał z sezonu na sezon i zdecydowanie wyróżnia się w swojej klasie. Dzięki eleganckiemu, matowemu czarnemu wykończeniu, grafitowego korpusu i wirnika kołowrotek Xtractor Pro 5000 oferuje zwiększoną wydajność i funkcje, podnosząc poprzeczkę dla wędkarzy, którzy doceniają ulepszoną inżynierię.

    System przekładni ślimakowej
    Pływająca osłona linii wirnika
    Składany uchwyt „Quik-Clik” z drewnianym uchwytem
    Podwójne sprężynowe klipsy na żyłkę
    System hamulca „Quick-Torque”
    Grafitowy korpus i wirnik
    Eleganckie matowe czarne wykończenie
    Natychmiastowe zabezpieczenie przed cofaniem
    Nad wymiarowy wałek liniowy bez skręcania
    Przełożenie 4,7: 1
    Łożyska kulkowe 5 + 1
    Podkładki regulujące układanie linii Micro

Przełożenie: 4,7:1
Waga: 445g (u mnie waga pokazała 435g)
Pojemność szpuli MM/M 0,30/430 0,35/310 0,40/230
Maks. siła hamowania 15kg".

Co nieco o tym kołowrotku pokazano na filmiku, np. tu (od 2:32min):

https://www.facebook.com/watch/?v=333274778341026

Pod szpulą zastosowano plastikowy kosz, zapobiegający wchodzeniu żyłki pod szpulę. Patent ten był wykorzystany w Daiwie Emcast 25A, które też posiadam, a porównanie do tego modelu nie jest przypadkowe. Daiwa i Sonik to młynki bardzo zbliżone do siebie gabarytowo i konstrukcyjnie, choć waga zdecydowanie na korzyść Sonika (435 do 527g).





Użytkowe wymiary szpuli to 65mm średnicy i 30mm wysokości, do połowy stożka górnego rantu szpuli. Szpula posiada 2 metalowe klipsy, w komplecie nie ma natomiast szpuli zapasowej (do kupienia osobno).





Mechanizm składania korby opiera się na przesuwnej tulei, której ruch zapewne jest ograniczany przez sprężynę. Występuje naprawdę minimalny luz, nie odczuwalny w normalnym użytkowaniu. W Daiwie mam kilka modeli z szybkim systemem składania korbki, ale nie mam do tego totalnie żadnych zastrzeżeń. W przypadku Sonika muszę szczerze przyznać, że obawiałem się takiej konstrukcji. Niestety jeden egzemplarz miał wadę fabryczną i przy rozłożonej korbie były luzy rzędu ok.3mm. Taka praca pozostawiała wiele do życzenia podczas kręcenia, więc odesłałem wadliwy model do sklepu, a po zwrocie otrzymałem sprawny egzemplarz. Zwróćcie uwagę sprzedawcy podczas zamówienia, bo mogą się zdarzyć kolejne modele z wadą.



Design wykonany jest w moim stylu, czyli minimalizm kolorów i napisów. Całości dopełnia drewniany knob w ciemnym odcieniu i wypukłe logo na stopce.



W pudełku oprócz pianek ochronnych, znajdziemy też schemat budowy kołowrotka i prawidłowego nawoju linki na szpulę, oraz służące temu podkładki.





Młynki docelowo będą pracować we współpracy z karpiówkami 10ft 3lb, przede wszystkim do łowienia ciężką odmianą metody (podajniki XL 50-70g). Zamierzam nawinąć żyłkę 0,30mm będącą kompromisem między wytrzymałością o odległością rzutu. Hamulec to nie jest typowy Quick Drag. Od betonu po całkowity luz należy wykonać obrót pokrętła o 360 stopni, obrót o 180st. powoduje odwijanie linki ze średnim oporem. Praca kołowrotka może nie jest maślana, ale porównując do Ultegry XTD 5500 na sucho lepiej wypada Sonik. Mniejsze przełożenie 4,7:1 w stosunku do 5,3:1 w Ultegrze na pewno lepiej wpływa na brak oporu podczas zwijania ciężkiego zestawu, choć to sprawdzę dopiero nad wodą. Myślę, że te młynki również świetnie sprawdzą się w ciężkim/dystansowym feederze, gdyż stosunek wielkości do masy jest bardzo dobry. Zdam relację po pierwszych testach nad wodą, ale jeszcze trzeba poczekać na ocieplenie i żerowanie grubszych ryb. W razie pytań służę pomocą.

Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Leszcz1989

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja: 15
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #1 dnia: 06.11.2022, 17:21 »
Pojawiają się pytania o tytułowe młynki, więc na szybko skleciłem zlepek najważniejszych danych. 
Są to kołowrotki z segmentu mini-pit, czyli łączące dość dużą szpulę ze stosunkowo małym korpusem, no i ważące najlepiej poniżej 500g. Powyższe elementy składowe są spełnione przez konstrukcję Sonika.



Trochę suchych danych producenta:

"Xtractor Pro jest to bez wątpienia idealny, lekki mini kołowrotek big pit doskonale dopasowany do najlepiej sprzedającej się serii wędzisk Xtractor. Oparty na systemie przekładni Wormshaft dla lepszego układania żyłki. Ma też osłonę wirnika, aby pomóc uniknąć splątania żyłki pod szpulą.

Jak na serie Xtractor przystało wyposażono go w składaną rączkę Quik-Clik, w której poprawiono mechanizm składania oraz podwójne sprężynowe klipsy do żyłki. Ponadto Xtractor Pro 5000 ma system hamulca Quick-Torque™ i natychmiastową blokadę cofania, pojemną szpule, a także ponadwymiarową rolkę prowadzącą by uniknąć skręcania się żyłki.

Wszystkie te cechy składają się na kołowrotek, który będzie działał z sezonu na sezon i zdecydowanie wyróżnia się w swojej klasie. Dzięki eleganckiemu, matowemu czarnemu wykończeniu, grafitowego korpusu i wirnika kołowrotek Xtractor Pro 5000 oferuje zwiększoną wydajność i funkcje, podnosząc poprzeczkę dla wędkarzy, którzy doceniają ulepszoną inżynierię.

    System przekładni ślimakowej
    Pływająca osłona linii wirnika
    Składany uchwyt „Quik-Clik” z drewnianym uchwytem
    Podwójne sprężynowe klipsy na żyłkę
    System hamulca „Quick-Torque”
    Grafitowy korpus i wirnik
    Eleganckie matowe czarne wykończenie
    Natychmiastowe zabezpieczenie przed cofaniem
    Nad wymiarowy wałek liniowy bez skręcania
    Przełożenie 4,7: 1
    Łożyska kulkowe 5 + 1
    Podkładki regulujące układanie linii Micro

Przełożenie: 4,7:1
Waga: 445g (u mnie waga pokazała 435g)
Pojemność szpuli MM/M 0,30/430 0,35/310 0,40/230
Maks. siła hamowania 15kg".

Co nieco o tym kołowrotku pokazano na filmiku, np. tu (od 2:32min):

https://www.facebook.com/watch/?v=333274778341026

Pod szpulą zastosowano plastikowy kosz, zapobiegający wchodzeniu żyłki pod szpulę. Patent ten był wykorzystany w Daiwie Emcast 25A, które też posiadam, a porównanie do tego modelu nie jest przypadkowe. Daiwa i Sonik to młynki bardzo zbliżone do siebie gabarytowo i konstrukcyjnie, choć waga zdecydowanie na korzyść Sonika (435 do 527g).





Użytkowe wymiary szpuli to 65mm średnicy i 30mm wysokości, do połowy stożka górnego rantu szpuli. Szpula posiada 2 metalowe klipsy, w komplecie nie ma natomiast szpuli zapasowej (do kupienia osobno).





Mechanizm składania korby opiera się na przesuwnej tulei, której ruch zapewne jest ograniczany przez sprężynę. Występuje naprawdę minimalny luz, nie odczuwalny w normalnym użytkowaniu. W Daiwie mam kilka modeli z szybkim systemem składania korbki, ale nie mam do tego totalnie żadnych zastrzeżeń. W przypadku Sonika muszę szczerze przyznać, że obawiałem się takiej konstrukcji. Niestety jeden egzemplarz miał wadę fabryczną i przy rozłożonej korbie były luzy rzędu ok.3mm. Taka praca pozostawiała wiele do życzenia podczas kręcenia, więc odesłałem wadliwy model do sklepu, a po zwrocie otrzymałem sprawny egzemplarz. Zwróćcie uwagę sprzedawcy podczas zamówienia, bo mogą się zdarzyć kolejne modele z wadą.



Design wykonany jest w moim stylu, czyli minimalizm kolorów i napisów. Całości dopełnia drewniany knob w ciemnym odcieniu i wypukłe logo na stopce.



W pudełku oprócz pianek ochronnych, znajdziemy też schemat budowy kołowrotka i prawidłowego nawoju linki na szpulę, oraz służące temu podkładki.





Młynki docelowo będą pracować we współpracy z karpiówkami 10ft 3lb, przede wszystkim do łowienia ciężką odmianą metody (podajniki XL 50-70g). Zamierzam nawinąć żyłkę 0,30mm będącą kompromisem między wytrzymałością o odległością rzutu. Hamulec to nie jest typowy Quick Drag. Od betonu po całkowity luz należy wykonać obrót pokrętła o 360 stopni, obrót o 180st. powoduje odwijanie linki ze średnim oporem. Praca kołowrotka może nie jest maślana, ale porównując do Ultegry XTD 5500 na sucho lepiej wypada Sonik. Mniejsze przełożenie 4,7:1 w stosunku do 5,3:1 w Ultegrze na pewno lepiej wpływa na brak oporu podczas zwijania ciężkiego zestawu, choć to sprawdzę dopiero nad wodą. Myślę, że te młynki również świetnie sprawdzą się w ciężkim/dystansowym feederze, gdyż stosunek wielkości do masy jest bardzo dobry. Zdam relację po pierwszych testach nad wodą, ale jeszcze trzeba poczekać na ocieplenie i żerowanie grubszych ryb. W razie pytań służę pomocą.
Witam możesz powiedzieć jak kołowrotek sprawuje się po sezonie? Jak w porównaniu z innymi kołowrotkami np Daiwa ?

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #2 dnia: 07.11.2022, 07:47 »
Po sezonie to za dużo powiedziane, bo młynki były na ok.8-10 zasiadkach. Póki co nic złego się nie dzieje.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #3 dnia: 07.11.2022, 09:04 »
Jaki nawój na jeden obrót ?

Offline Zander 112

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja: 12
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #4 dnia: 07.11.2022, 09:45 »
Duże ma luzy w korbie i na przekładni?

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #5 dnia: 07.11.2022, 11:36 »
Sprawdzę pod wieczór powyższe aspekty i dam znać.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #6 dnia: 09.11.2022, 20:35 »
Po odwinięciu żyłki przy pełnej szpuli, wychodzi ok. 90cm nawoju na jeden obrót korbki.
Jeśli chodzi o luzy na korbie to są, ale naprawdę minimalne. Na przekładni nie stwierdziłem.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #7 dnia: 10.11.2022, 08:15 »
Dzięki.
Młynek ma dobrą szpulę,wagę i silne przełożenie,tylko nawój trochę mały,ale pod dystans ciekawa opcja.

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 497
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #8 dnia: 10.11.2022, 10:36 »
Kołowrotki Sonic mają opinie wyjątkowo awaryjnych. Pisałem już gdzieś, że mój lokalny sklep przestał sprzedawać ze względu na ilość reklamacji.

Offline Zander 112

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja: 12
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #9 dnia: 12.11.2022, 16:39 »
Trochę mnie zaskoczyła opinia fishunter1990, bo tymi co kręciłem to dyskwalifikowały je z zakupu. Możliwe, że miałem pecha.

Offline Marian1981

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 4
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #10 dnia: 24.03.2024, 18:40 »
cześć, fishunter1990 możesz podsuowac ten młynek warty jest ok 200 pln? plusy i minusy oczywiście jeśli jeszcze posiadasz.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 349
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Sonik Xtractor Pro 5000 - szybki przegląd
« Odpowiedź #11 dnia: 24.03.2024, 19:12 »
Soniki mam obecnie przy "szczupakówkach", łowiłem ostatnio na jesieni. Jak pisałem wyżej, nic złego się z nimi nie dzieje, ale trzeba wziąć pod uwagę luzy na mechanizmie składania korby - najlepiej je kupić osobiście, a jeśli nie ma takiej możliwości to trzeba poprosić sprzedawcę o sprawdzenie tego przed wysłaniem kołowrotka. Jeśli masz okazję kupić Xtractora za ok.200zł to bierz śmiało (biorąc pod uwagę powyższe), natomiast moim zdaniem bardziej solidne wrażenie sprawia Sonik Insurgent 5000, ale jest też sporo cięższy.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉