Autor Wątek: Sposób na sumika karłowatego  (Przeczytany 8395 razy)

Offline Pszenicznik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 137
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Sposób na sumika karłowatego
« Odpowiedź #15 dnia: 28.08.2022, 21:18 »
@Mikon

Łowię tylko na spławik, warunki łowiska nie pozwalają mi na inna metodę ale też lubię wpatrywać się w antenkę.

Mariusz Wu
Oczywiście, że koluch potrafi łyknąć i hak sumowy bo kiedyś za dzieciaka tak próbowałem zniwelować ich brania ale nie o to tutaj chodzi. Przy większych haczykach częściej mam puste brania lub ryby spadają podczas holu bo koluszki mają twardą szczękę i duży hak czasem się nie wbija no chyba, że się czeka aż połknie na dobre to wtedy trzeba hak wciągać z brzucha a nie z pyska.

Potwierdzam, że koluchy małe < 15 cm atakują kulki proteinowe 16mm nie wiem dlaczego natomiast pół twardych ziaren nie biorą do pyska przynajmniej u mnie. Kolega łowił na innym zbiorniku na kulki 20mm i nie mógł opędzić się od takich 30-35cm to zastosował autorski przepis na obklejanie kulek twardą gumowato-elastyczną powłoką co dawało finalnie ok 30mm kulkę i mimo tego brały mu 35cm+ a raz nawet takiego 40+ złowił ~1.5kg. Takie duże osobniki są bardzo rzadkie i zazwyczaj zamieszkują najgłębsze miejsca w zbiorniku pływając przy samym dnie.


Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na sumika karłowatego
« Odpowiedź #16 dnia: 29.08.2022, 00:02 »
Jezioro krzczeń kolego. Picker i wbrew wszystkim teoriom najlepiej się sprawdzał haczyk 16 i jeden biały robak.
Łowimy blisko czyli do max 20 m, zaneta raczej obojętne parę kul na początek żeby zrobić większe zagęszczenie.
Jedna uwaga wedka dolnik na kolanie każde puknięcie przycinamy.
Na ostatnich zawodach drużynowych 14 kg samego kolucha nałowilismy.
Warto spróbować haczyk bezzadziorowy, ja miałem z mikro i tak musiałem używać wypychacza .

Online Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Sposób na sumika karłowatego
« Odpowiedź #17 dnia: 29.08.2022, 06:32 »
Dzięki wszystkim za informacje :thumbup: :beer: No właśnie Krzczeń jest moim celem.

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 852
  • Reputacja: 130
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na sumika karłowatego
« Odpowiedź #18 dnia: 29.08.2022, 11:05 »
Warto jedną wędkę postawić na kawałek fileta potrafi grubszy podejść.

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sposób na sumika karłowatego
« Odpowiedź #19 dnia: 29.08.2022, 12:50 »
Największe udawało mi się łowić na dwie lub trzy kukurydze zalane olejem rybnym. Zapach robi tu chyba największą robotę.
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Online Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Sposób na sumika karłowatego
« Odpowiedź #20 dnia: 19.09.2022, 21:44 »
Udało mi się w końcu wyskoczyć na kolucha i sprawa wygląda tak. 2,5 godziny łowienia i wpadło ok. 20szt. Wymiary między 15-20cm. Brania co chwilę , że nie było sensu stawiać drugiej wędki.  Co do sygnalizacji brań , to było różnie . Jedne tylko raz dały znać na szczytówce , a inne  co kilka sekund delikatnie ją napinały. Zacząłem łowić na czerwonego robaka i w sumie nie zdążyłem zmienić na białego. Gdyby nie takie upierdliwe odhaczanie to nawet fajna z nimi zabawa. Chyba pierwszy raz na rybach nie stawiałem dwóch wędek , bo nie było by czasu żeby je ogarnąć. Poza nimi wpadła tylko jedna spora płoć i mały karaś.

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 670
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Sposób na sumika karłowatego
« Odpowiedź #21 dnia: 19.09.2022, 22:21 »
I jak znajomy? Zadowolony ? :P

Jesteś drugą osobą, którą znam wykazującą entuzjazm i pozytywne nastawienie do tych ryb ;).
Jeden kolega zawsze ilekroć słyszy, że irytowałem się na rybach bo sumiki tylko brały ciągle powtarza jakie one smaczne nie są. Po tym jak za pierwszym razem pokłułem się nimi, brzydzę się te paskudztwa dotykać. By ściągnąć je z haka zawsze muszą uprzednio w łeb dostać. Kolega się dziwi, że je w krzaki wyrzucam zamiast skórować ( też podobno bardzo łatwo się to robi) i jeść.

Online Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Sposób na sumika karłowatego
« Odpowiedź #22 dnia: 19.09.2022, 22:52 »
Zadowolony :) Może to nie do końca entuzjazm , ale jeśli jedzie się z nastawieniem na konkretny gatunek i jest tyle brań że nie ma czasu sensu rozstawiania się z drugą wędką ,to jest wtedy frajda. Gdybym je miał na innych łowiskach i wchodziły by w miejscówkę zamiast innych ryb to bym się wkurzał. Tak mam np. z okoniami - gdy łowię białoryb to mnie wkurzają gdy się często trafiają , ale jak łażę ze spinningiem , to co innego.

Offline ssygula

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 255
  • Reputacja: 15
Odp: Sposób na sumika karłowatego
« Odpowiedź #23 dnia: 19.09.2022, 22:59 »
Sumik Karłowaty praktycznie bierze na wszystko nawet na sztuczne robaki nigdy ich nie jadłem ale ponoć są Bardzo Pyszne