Autor Wątek: Metody selekcji  (Przeczytany 3694 razy)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Metody selekcji
« dnia: 27.02.2023, 12:20 »
Każdy z nas ,podczas zasiadki ,najchętniej łowiłby ryby większe,bądź okazowe. Istnieje szereg czynników,by nam pomóc w realizacji tego założenia. Jednym z nich jest selekcja i w tym artykule postaram się skupić właśnie na tym zagadnieniu:


JAK WYSELEKCJONOWAĆ BRANIA WIĘKSZYCH RYB.


1.Zanęta


Duże ryby nie lubią zamieszania na dnie. Istniały teorie,że duże ryby podążają za małymi i sam też w to wierzyłem,ale jest dokładnie odwrotnie. Kiedy robiłem mieszanki pracujące,windujące ,smurzące,w łowisku ryby meldowały się szybko,natomiast były to małe lub conajwyżej średnie ryby i nawet grubsza przynęta nie pomagała w odławianiu dużych osobników. Ich tam po prostu nie było.
Większe osobniki są nie ufne ,płochliwe i zwyczajnie lubią "spokój".
Jaka mieszanka więc, stworzy warunki do żerowania dużych ryb? Przede wszystkim bardzo wolno pracująca,przy czym nie mam tu na myśli pracy windującej,a wolne obsypywanie się.
Jak taką pracę uzyskać ? Stopniowe domaczanie zanęty. Osobiście wpierw domaczam zanętę melasą rozcieńczoną w wodzie. Tak nawilżam zanętę ,by po połączeniu z melasą,konsystencja była półsucha. Czekam 10-15 min ,przecieram na sicie 4-5mm i dopiero potem nawilżam właściwie mieszankę,ale już samą wodą. Robię to dwukrotnie i stopniowo i przecieram. Jaki stopień nawilżenia ? Robię to na takiej zasadzie,że lepię kulę,zrzucam z wysokości biodra na ziemię i kula ma być cała,ale po roztarciu nie bryli się. Ktoś powie beton ? Tak ma być. Zróbcie test w akwarium. Taka kula zmieni się w kopiec dopiero po godzinie,ale to jest porządane.
Melasa ma za zadanie przeniknąć do zanęty ,skleić ją,ale to woda ma stanowić o pracy mieszanki. Nawilżanie stopniowe tylko wodą z melasą,spowoduje ,że kula nie będzie pracowała,chyba że w nurcie.


Jak podawać taką zanętę ?
Osobiście robię wałki i do szklanki z jednej strony zamkniętej ,robi takie Preston np.  Muszę też zaznaczyć,że w takim modelu łowienia ,nie używam koszyczka do łowienia. Tylko oliwka.
Ewentualnie podajnik do metody z pelletem. Zwarta mieszanka źle opróżnia się z małego koszyczka,do tego w tej takcyce ,chodzi o to,by małe ryby nie były jakkolwiek wabione.


Jakie dodatki ?
Grube : ziarno ,pellet,kulki proteinowe,płatki górskie. Polujemy na grube ryby. Żadnego robactwa,ewentualnie pocięta rosówka,ale to drogi temat.


Grube frakcje spowodują też,że zanęta nie będzie zalegała godzinami na dnie.


Nie stosuję glin i ziem. Pomimo ich oczywistych walorów,minerały zawsze poprawiają pracę zanęty,a to jest nie pożądane w takiej metodyce. Poza tym zanęta swoim zapachem ma przyciągać,a nie pracą.


Jaka ilóść towaru ? Zazwyczaj robię 7-10 wałków.
I podaję je od razu. Donęcam dwoma,trzema wałkami,ale dopiero,gdy brania są dosyć regularne. Pole nęcenia nie musi być metr na metr. Raczej wskazany jest większy obszar.
Na napradwę dalekie dystanre +75metrów,używam dużej rakiety zanętowej.


Takie podejście nie jest dla niecierpliwych. Brania następują w najlepszym wypadku po godzinie,a najczęściej po dwóch,i nie ma ich wiele ,za to ryb dużych.


Cdn.








Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #1 dnia: 27.02.2023, 12:21 »
Super wpis :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #2 dnia: 27.02.2023, 12:51 »
Jakieś zdjęcia by się przydały i będzie super poradnik :thumbup: u siebie na rzece mam wielki problem z drobnicą.
C&R

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #3 dnia: 27.02.2023, 12:51 »
:thumbup:

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #4 dnia: 27.02.2023, 12:54 »
Jakieś zdjęcia by się przydały i będzie super poradnik :thumbup: u siebie na rzece mam wielki problem z drobnicą.



Takie ? 😉

Wkrótce kolejne części artykułu.

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 330
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #5 dnia: 27.02.2023, 13:04 »
Ciekawy pomysł wart przetestowania...
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Online azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #6 dnia: 27.02.2023, 13:18 »
Cześć Michał!

Super cykl! Mam nadzieję, że będziesz kontynuował :thumbup: :beer:
Plum

Online Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #7 dnia: 27.02.2023, 13:22 »
Świetny wpis, sam mam duży problem z drobnicą. Jakie przynęty stosujesz przy takim nęceniu?

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #8 dnia: 27.02.2023, 13:52 »
Piękne Leszki :)
C&R

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #9 dnia: 27.02.2023, 14:14 »
Dodam jeszcze, że ważna jest odpowiednio duża i twarda przynęta. Jakieś ziarno / kulka proteinowa / dumbells przynajmniej 10 mm.

Na jednym ze zbiorników na którym łowię jest bardzo dużo małej i średniej płotki. Tak zwane przez niektórych "selektywne" przynęty typu dendrobena, kukurydza z puszki czy pęczek białych robaków w ogóle płotek nie zniechęcają i bardzo szybko kończą rozszarpane na kawałki. O ile płotki są w łowisku to jedynym sposobem złowienia leszcza jest założenie czegoś konkretnego. Większe przynęty płotek do końca nie zniechęcają ale przynajmniej nie będziecie musieli ściągać pustego haczyka co 5 minut.

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #10 dnia: 27.02.2023, 14:17 »
Dodam jeszcze, że ważna jest odpowiednio duża i twarda przynęta. Jakieś ziarno / kulka proteinowa / dumbells przynajmniej 10 mm.

Na jednym ze zbiorników na którym łowię jest bardzo dużo małej i średniej płotki. Tak zwane przez niektórych "selektywne" przynęty typu dendrobena, kukurydza z puszki czy pęczek białych robaków w ogóle płotek nie zniechęcają i bardzo szybko kończą rozszarpane na kawałki. O ile płotki są w łowisku to jedynym sposobem złowienia leszcza jest założenie czegoś konkretnego. Większe przynęty płotek do końca nie zniechęcają ale przynajmniej nie będziecie musieli ściągać pustego haczyka co 5 minut.

Ciągle mam obawy przed tak dużymi przynętami ;D Choć logika nakazuje, że 10 mm to wcale nie taka duża przynęta :D
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #11 dnia: 27.02.2023, 14:24 »
Dodam jeszcze, że ważna jest odpowiednio duża i twarda przynęta. Jakieś ziarno / kulka proteinowa / dumbells przynajmniej 10 mm.

Na jednym ze zbiorników na którym łowię jest bardzo dużo małej i średniej płotki. Tak zwane przez niektórych "selektywne" przynęty typu dendrobena, kukurydza z puszki czy pęczek białych robaków w ogóle płotek nie zniechęcają i bardzo szybko kończą rozszarpane na kawałki. O ile płotki są w łowisku to jedynym sposobem złowienia leszcza jest założenie czegoś konkretnego. Większe przynęty płotek do końca nie zniechęcają ale przynajmniej nie będziecie musieli ściągać pustego haczyka co 5 minut.

Ciągle mam obawy przed tak dużymi przynętami ;D Choć logika nakazuje, że 10 mm to wcale nie taka duża przynęta :D

Jak masz obawy to popatrz sobie co udało mi się nakręcić tutaj:


Przynęta to wafters 10 mm

Online Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #12 dnia: 27.02.2023, 14:41 »
Dodam jeszcze, że ważna jest odpowiednio duża i twarda przynęta. Jakieś ziarno / kulka proteinowa / dumbells przynajmniej 10 mm.

Na jednym ze zbiorników na którym łowię jest bardzo dużo małej i średniej płotki. Tak zwane przez niektórych "selektywne" przynęty typu dendrobena, kukurydza z puszki czy pęczek białych robaków w ogóle płotek nie zniechęcają i bardzo szybko kończą rozszarpane na kawałki. O ile płotki są w łowisku to jedynym sposobem złowienia leszcza jest założenie czegoś konkretnego. Większe przynęty płotek do końca nie zniechęcają ale przynajmniej nie będziecie musieli ściągać pustego haczyka co 5 minut.

Ciągle mam obawy przed tak dużymi przynętami ;D Choć logika nakazuje, że 10 mm to wcale nie taka duża przynęta :D
Nie ma się co bać, u mnie na zaporówce na 10mm waftersy walą płotki, wzdręgi, małe krąpie i leszcze, dopiero 12-15mm pozwala jako tako selekcjonować ryby, chociaż oczywiście czasami jest to za dużo i trzeba zejść z rozmiarem, żeby nie pozbawić się całkowicie brań. Tak jak wspominał kolega, przy dużej ilości drobnicy robactwo, kuku z puszki itp. nie mają sensu

Offline Roberto

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 2
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #13 dnia: 27.02.2023, 15:02 »
"Duże ryby nie lubią zamieszania na dnie. Istniały teorie,że duże ryby podążają za małymi i sam też w to wierzyłem,ale jest dokładnie odwrotnie. ... Ich tam po prostu nie było."

Hmm, ogólnie przedstawiłeś ciekawy sposób na spędzenie czasu nad wodą dla osób, które mają go sporo. Nie każdy go tyle ma i nie każdy łowi na wodach, gdzie może rzucić na 75 metrów (ja bym musiał w takim przypadku łowić na drzewie lub trawie a nie w wodzie).
Nie mniej jednak po obejrzeniu różnych filmów podwodnych, moim zdaniem Twoja teoria niekoniecznie musi mieć pokrycie z rzeczywistością. Dlatego czytający nie powinni traktować tego jako poradnik a tylko jako Twój sposób na łowienie ryb w danej wodzie.
Poniżej przykłady znalezione na szybko, dlaczego tak uważam:


Na pierwszym filmie można dobrze zobaczyć jak działa zamieszanie na ryby, jakie gatunki ryb i jakiej wielkości wpływają w pole nęcenia. Jak wygląda żerowanie kiedy jest więcej zanęty i kiedy następuje pobranie przynęty.
Taki spoiler do filmu: nie trzeba czekać 2h na złowienie większej ryby pomimo występowania stada drobnicy.


Dlatego moim zdaniem lepiej jest kombinować przynętą aby wyselekcjonować większą rybę. Co do ilości zanęty wrzucanej do wody, powinno się dostosować to do ilości ryb w wodzie, aby jej z jednej strony drobnica miała się czym zająć a z drugiej aby większa ryba szybciej zainteresowała się przynętą.

Jestem wędkarskim amatorem (średnio na ryby chodzę kilka razy w roku od końcówki lat 80-tych), więc mogę się mylić w swoich wnioskach.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metody selekcji
« Odpowiedź #14 dnia: 27.02.2023, 15:13 »
Witamy na forum, Roberto ;)

"Problem" jest taki, że pokazałeś filmy z wód zagranicznych, w których ryby mają naturalny "przekrój gabarytowy", że tak powiem. Często są to łowiska, w których ryba doskonale zaznajomiona jest z nęceniem przez wędkarzy.
Z kolei Michał łowi na polskich kilkusethektarowych jeziorach, gdzie dominuje rybi drobiazg, a większe osobniki nauczyły się sporej nieufności.

Osobiście tak to widzę.
Krwawy Michał

Purple Life Matters