Autor Wątek: Feedery - zestaw uniwersalny  (Przeczytany 432 razy)

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 44
  • Ulubione metody: feeder
Feedery - zestaw uniwersalny
« dnia: 07.01.2024, 09:23 »
Gadaliśmy wczoraj że znajomym o kijach i od słowa do słowa przeszliśmy do rozważań o czymś, co można nazwać uniwersalbym zestawem feederow na polskie warunki. Słowem - ile i jakich kijów trzeba by mieć, żeby komfortowo łowić w każdych warunkach, jakie można spotkać w Polsce. Mówimy naturalnie o zestawie minimum gwarantujacym wygodne lowienie, sky is - jak wiadomo - the limit :-)
Wyszło nam mniej więcej, że potrzeba:
- pickerka 30 g max 3 m na dłubanie w zimowych warunkach i łowienie na komercji,
- kija 3,3 m 45-60 g na komercję i na jeziora,
- drugiego kija 3 m 60 g do bombki - czyli raczej także komercja,
- wędki 3,6 m 80 g do uniwersalnego obławiania dużych wód PZW,
- kija 3.9 m 150 g do dystansu i na rzeki.
Jestem ciekaw Waszych opinii.

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 867
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #1 dnia: 07.01.2024, 10:24 »
2 kije 3m 40g - bombka, metoda, dłubanie drobnicy do 40m cały rok i komercje
3.6 80-100g - wody pzw i komercje powyżej 40-50m
3.9 150g - dystans metoda i rzeki

Kije 3.3 są kompletnie nie potrzebne przy metodach gruntowych, w zeszłym sezonie do tego doszedłem i pozbyłem się ich na rzecz 3.6 80g.
Dzierżno uzależnia

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 44
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #2 dnia: 07.01.2024, 10:36 »
Ja na swoich wodach jestem coraz bliższy wnioskowi zgoła przeciwnemu - ze kije 3,6 m nie mają większego sensu. Operuję głównie na dystansie max 50 m. Najczęściej 20-30 m.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #3 dnia: 07.01.2024, 10:41 »
Mam pikery 2,70m i 3,0m, odpowiednio do 35gr. i 40gr. Stwierdzam, że 2,70m to ultra-lekkie, delikatne łowienie w późną jesień, przedwiośnie. Bardzo delikatny kijek.
3,00m do 40gr. to typowo pod komercję i bliskie łowienie na PZW.
3,30m do 75gr. - często nim łowię na PZW, również na zawodach. Do 50m uważam go za przydatny.
3,60m do 100gr. to już łowienie +60m klasykiem. Pod metodę też go używam, aczkolwiek wymiennie z kijem 3,90m do 130gr. bo nie rzucam dalej metodą niż 80m.
Myślę, że spokojnie można łowienie oprzeć o 3 kije: 3,00m, 3,30m oraz któryś z 3,60m lub 3,90m.
Piszę to w oparciu o własne wrażenia, gdyż mam niemalże całą serię feederów z jednej półki (Flagman Mantaray) i brakuje mi tylko kija 4,20m, ale jest mi kompletnie niepotrzebny. No chyba, żeby tylko stał i zabierał miejsce w pokrowcu.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Ania

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 568
  • Reputacja: 223
  • Płeć: Kobieta
  • Trotka Warszawa
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #4 dnia: 07.01.2024, 10:59 »
Ciekawy temat, na rozważania w zimowe wieczorki :bravo: 8) U mnie wygląda to tak:

✓ Picker na zimowe dłubanie PZW/komercja: MAP Parabolix SUV 10ft - mimo że SUV czyli wersja wzmocniona, to bez kłopotu przy 0,5oz ogarnia micro rybki.
✓ Wędka tzw. uniwersalna do method i klasyka, bliski/średni dystans: Robinson TX3 Method Feeder 3,30m 45g - zazwyczaj pod koszyki/podajniki 30g+ ładunek - mimo że MF w nazwie to w klasyku mi się łowi równie dobrze, dzięki temu, że nie jest mocno ,,lejąca".
✓Bombka ciężarkowa: od kilku sezonów niezmiennie MAP Dual SUV 3,30 m - piękna sprawa do bombki cieżarkowej
✓Bombka Slow Sinking - tutaj najlepiej sprawdzają się u mnie wędki typu Waggler najlepiej 3,6m
✓Wędka uniwersalna 3,6m jeziora, większe komercje - serie Robinson TX3 lub tańsza równie dobra alternatywa MX3.
Jak na bogato: MAP Dual SUV 3,6m albo Parabolix 3,6m (bez SUV).
✓Dystans: Robinson TX4 3,9m 110g
MAP DUAL Distance 3,9m 120g
Sportex Xclusive Feeder 3,9m

Teraz też w trakcie zimowego zastoju planuje zweryfikować swoje ,,zapałki", które zabieram nad wodę, więcej uniwersalności dla wędkowania typowo rekreacyjnego, by nad wodę zabierać maks. 4 wędki i mieć pewność, że niezależnie od zastanych warunków będę w stanie wyjąć z pokrowca wędkę, która sobie poradzi. Nie zawsze się tak uda biorąc pod uwagę klasyk+method. Ale będę próbowała coś wycisnąć na nowy sezon :P
Ania

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 033
  • Reputacja: 416
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #5 dnia: 07.01.2024, 11:19 »
Mi wystarczą dwa zemexy river super feeder 390/180 i ogarnę łowienie pod nogami i na 120 metrze. Metodę i klasyk.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 437
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #6 dnia: 07.01.2024, 11:24 »
Kije 3.3 są kompletnie nie potrzebne przy metodach gruntowych, w zeszłym sezonie do tego doszedłem i pozbyłem się ich na rzecz 3.6 80g.

Po kilkuletnich próbach z wędkami 2.4-3.9 m u mnie wygląda to zdecydowanie inaczej, jeśli mówimy o "uniwersalności". Bo właśnie 3.3m do 50-60 g daje taką uniwersalność na większości wód stojących. Nie jest zbyt długa by łowić blisko brzegu, a w mocniejszych wersjach spokojnie ogarnia dystans do 60m, czyli jedną wędką. Oczywiście krótsze i dłuższe są potrzebne, ale wątek jest o "uniwersalności". Łowię najczęściej na takich odległościach jak 80% wędkarzy, czyli do 70 metra, co przymierzałem się do dalszych odległości, to po jakimś czasie wyprzedawałem wędki 3.9m, bo to zupełnie inny rodzaj łowienia (rzuty siłowe, cięższe gramatury, trzeba uważać na palce by żyłka/pletka nie pocięła, mniejsza precyzyjność, zatem potrzebne dużo większe doświadczenie etc) i za każdym razem dochodziłem do wniosku, że nie potrzebuję tego, przy czym zrezygnowałem z większych i głębokich wód (ze względu na czas dojazdu, taktykę nęcenia i ogólnie "czas") na rzecz wód niewielkich, max kilku hektarowych.
Nawet łowienie na bliskich dystansach rzędu 25m wędką 3-3.3 jest wygodniejsze od łowienia np. 2.4 która ten dystans osiąga, choćby nawet ze względu na precyzję rzutu, czy hol ryby i jej podebranie przy brzegu, wędką 3.3 ustawiasz sobie rybę jak chcesz, wędką 2.4 musisz podbierakiem 'ganiać" za nią bo promień mniejszy.
Reasumując 3.3 jak dla mnie najbardziej uniwersalna długość na większość czasu, który spędzam nad wodą. Z racji, że czasami potrzeba innych odległości  mam w zanadrzu 2x2.4, 2.7 aero x5 duo która z 3.3 do 2.7 można zrobić, i 2x z daiwy 3.6m. Ale na nadchodzący sezon, by uprościć majdan wędki 3.6 trafią na giełdę (bo rzadko na nie łowiłem) a zastąpi je mocniejsze 3.3 (które posiadam mantaray elite feeder) i combo w postaci armadale 3-3.9m, które zabrałem z naszej giełdy-będzie to zestaw, gdy zajdzie potrzeba łowienia na +70m, czyli kilka razy w roku (myślę, że max 5).
Wracając do tematu, ta uniwersalność musi być dostosowana do wędkarza-jak łowi na dużych zbiornikach i rzekach uniwersalne będą 3.6-3.9, a jak na mniejszych i komercjach 3-3.3. Czyli? Wychodzi na to, że nie ma uniwersalnych zestawów i trzeba kombinować, jak to na rybach bywa ;)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 474
  • Reputacja: 1973
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #7 dnia: 07.01.2024, 11:33 »
Dla mnie uniwersalna też jest 3,3. Zawsze jest jedną z dwóch, na które łowię. Druga to przeważnie 3,6, bardzo rzadko 3,9. Tylko ja łowię na małych zbiornikach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Krzychu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 84
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sulechów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #8 dnia: 07.01.2024, 11:46 »
U mnie od lat wygląda to tak:
Wędka 3m do 40g i 3,30 do 80g na wszystkie wody stojące na których łowię.
Dwie wędki 3,30 do 90g i 120g na Odrę nad którą spędzam 90% czasu.
Zawsze źle łowiło mi się dłuższymi kijami. 330m to moja ulubiona długość.
Odrzański wędkarz weekendowy.

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #9 dnia: 07.01.2024, 11:52 »
Dla mnie:

3.0m 40g --> power picker do methody
3.6m 100g --> wody stojące klasyk
3.9m 140g --> Wisła


Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 856
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #10 dnia: 07.01.2024, 12:01 »
Ja przez wiele lat doszedlem do tego ,ze zostaly mi kije 10ft (mam 4 szt po 2 klasyk /metoda ) i 12 ft . Do 30 m na spokojnie daja rade 10 ft a do 60m 12 ft . Na dalsze odleglosci nie mialem potrzeby łowic . Łowienie dystansowe jest fajne ale jak sie ma odpowiednie zbiorniki ze spora populacja sredniej i duzej ryby .
Kije krotsze jak 10ft mi nie leza ,zle mi sie nimi lowi .

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 999
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feedery - zestaw uniwersalny
« Odpowiedź #11 dnia: 07.01.2024, 12:05 »
Jeśli mówimy o rozwiązaniach uniwersalnych to musimy iść na kompromisy. Po moich doświadczeniach to odpowiedni kij 3,3 ogarnie większość zadań, od łowienia pod nogami po 70m. Takimi kijami są np. Map Parabolix Suv 11ft lub Aventus Distance 11ft. Sprawdzają się przy mniejszych rybach a i 15kg się nie boją.