Autor Wątek: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?  (Przeczytany 299191 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1050 dnia: 27.04.2022, 08:18 »
Ledi, potwierdza to moje obserwacje właśnie :) Powoli pellety będą robić większą grę niż zanęta.

Ja ostatnio porównuję Metodę z zanętą lub miksem 50/50 kontra Metodę z podajnikiem Hybrid i pellety. I póki co lepiej działa ten drugi podajnik i pellety 2 mm. Ale w ujęciu łowienia większych ryb lub cięższych, gdyż wyraźnie karp woli pellety a leszcz zanętę. Tak więc zmienia się trochę 'optyka' i warto mieć dwie opcje gotowe. Przy czym wiele zależy od rodzaju wody i ile się sypie pelletów, głębokość też ma znaczenie. W Polsce na komercjach myślę, że obserwacje będą podobne, inaczej będzie z wodami gdzie pellety są rzadziej używane. Przy czym różnica miedzy naszym krajem a UK jest spora, gdyż karp rośnie szybciej i jest znacznie większy. Do tego karpiarze używają na potęgę kulek ale i ziaren i jest więcej 'zmiennych'...
Lucjan

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1051 dnia: 27.04.2022, 08:48 »
Ledi, potwierdza to moje obserwacje właśnie :) Powoli pellety będą robić większą grę niż zanęta. (...)

Też się zgodzę, ostatnio zauważyłem, że najlepsze wyniki osiągam zaczynając od 2-3 podajników samego method mixu, następnie stosuję go w postaci "czapeczki" w podajniku stopniowo przechodząc na pellet. Kończy się na ogół zmianą podajnika klasycznego, na pelletowy i mieszanką 2-4 mm.
Nie wiem jak u was, czy ktoś tak próbował... a i jeszcze jedno... jak już ryby zaczynają chętnie pobierać (średnio co 15 min.) to mogę zmieniać przynęty i brania nie gasną... dochodzę powoli do wniosku że waftersy/pellet haczykowy są zasysane niejako przy okazji, a nie jako wisienka na torcie :)
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1052 dnia: 27.04.2022, 08:49 »
Dlatego tak ważne jest trzymanie osobno zanęty i pelletów i na bieżąco zależnie od potrzeb ryb mieszanie ich w odpowiednich proporcjach :D
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1053 dnia: 27.04.2022, 08:52 »
Ledi,a zapach/smak "słodkiej krewetki" ,czym uzyskujesz ?

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1054 dnia: 27.04.2022, 09:09 »
Ledi, potwierdza to moje obserwacje właśnie :) Powoli pellety będą robić większą grę niż zanęta.

Ja ostatnio porównuję Metodę z zanętą lub miksem 50/50 kontra Metodę z podajnikiem Hybrid i pellety. I póki co lepiej działa ten drugi podajnik i pellety 2 mm. Ale w ujęciu łowienia większych ryb lub cięższych, gdyż wyraźnie karp woli pellety a leszcz zanętę. Tak więc zmienia się trochę 'optyka' i warto mieć dwie opcje gotowe. Przy czym wiele zależy od rodzaju wody i ile się sypie pelletów, głębokość też ma znaczenie. W Polsce na komercjach myślę, że obserwacje będą podobne, inaczej będzie z wodami gdzie pellety są rzadziej używane. Przy czym różnica miedzy naszym krajem a UK jest spora, gdyż karp rośnie szybciej i jest znacznie większy. Do tego karpiarze używają na potęgę kulek ale i ziaren i jest więcej 'zmiennych'...

Wszystko się zgadza. Karpie na komercjach (przynajmniej moich) o wiele lepiej reagują na wartościowy i odżywczy towar, czyli taki, gdzie przewagą są pellety. W klasyczny zapachowy metod mix (który de facto też jest robiony na pelletach + mnóstwo dodatków), już tak aktywnie nie wchodzą.

Z moich testów/obserwacji wynika również, że warto taki "pelletowy" mix troszkę przemoczyć, żeby był wyjątkowo wilgotny i lepki (do tego stopnia, żeby po ściąganiu zestawu nadal zostawały resztki w podajniku). Wielokrotnie to porównywałem i częstotliwość brań zawsze była większa w tym pierwszym przypadku. Być może jak podeschnie (ale nadal dobrze się klei) to nie dolatuję do dna - Nie wiem.

Ledi,a zapach/smak "słodkiej krewetki" ,czym uzyskujesz ?

Pelletami oraz przyprawą orientalną. Kumpel kiedyś powąchał i stwierdził, że mix jest krewetkowy. Tak się przyjęła nazwa :D
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1058 dnia: 12.03.2023, 19:35 »
Z tą spiruliną fajny patent, u mnie się bardzo dobrze takie kolory sprawdzają.
Plum

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1059 dnia: 30.03.2023, 22:46 »
Odkopie temat :D

Jako że wycofano z produkcji moje ulubione zanęty, których używałem w swoim autorskim mixie, postanowiłem stworzyć coś nowego. Na forum znalazłem polecany sklep "market rolniczy", który oferuje gamę przeróżnych spożywek - Od ziaren po mączki i hydrolizaty.

Nakupiłem kilka produktów i przerobiłem swój mix.

Proporcje pelletów bez zmian - 400g aller aqua + przyprawa stołowa. Do tego doszło 150g mączki rybnej (100g 70% białka + 50g 80+% białka). Dodatkowo ekstrat rybny 30g + starte chilli 40g. W moim mixie nie ma obecnie ani grama gotowej zanęty komercyjnej oraz wypełniaczy w postaci soi czy innego badziewia. Wszystko jest starte na pył i przy odpowiednim namoczeniu pracuję szybko I "twardo" się osypuje. W przypadku najmniejszego wiru (fala, przepływająca ryba) tworzy porządną chmurę.

Efekty? Wybrałem się z dwójką znajomych na pobliskie łowisko. Praktycznie studnia i nikt nie łowił (Ostatnia pogoda zrobiła swoje). Na mój mix udało się wypracować 3 jesiotry i 2 leszcze, gdzie koledzy siedzący zaraz obok mnie łącznie mieli 2 ryby.

Na razie ciężko wyciągnąć wnioski, natomiast był to dobry prognostyk. W sobotę kolejny wypad (o ile pogoda się nie schrzani), na inne łowisko. Być może wtedy nasuną się kolejne wnioski :)
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1060 dnia: 31.03.2023, 00:54 »
Dobrych przepisów nigdy dość :thumbup:
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1061 dnia: 31.03.2023, 07:03 »
soja  i wypełniacz?
100 g suchych nasion soi zawiera:

34,3 g białka, 19,6 g tłuszczu (w tym 2,82g tłuszczów nasyconych, 4,07 g tłuszczów jednonienasyconych i 11,29g tłuszczów wielonienasyconych), 32,7 g węglowodanów (w tym błonnika 15,7g). Nasiona soi charakteryzują się dużą zawartością potasu, bo zawierają go aż 2132 mg. Ponadto w soi znajdziemy 240 mg wapnia, 743 mg fosforu, 216 mg magnezu, 8,9 mg żelaza, 0,78 mg witaminy E, 0,69 mg tiaminy (witamina B1), 0,189 mg ryboflawiny (witamina B2) oraz 1,18 mg niacyny (witamina PP).

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1062 dnia: 31.03.2023, 10:20 »
Dla mnie jest to nadal wypełniacz z niską ilością białka i w momencie kiedy jadę na łowisko z duża populacją karpia (Na takie głównie jeżdżę), wole całokształt oprzeć głównie na mielonych pelletach, które moim zdaniem są o wiele bardziej wartościowe.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 240
  • Reputacja: 254
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1063 dnia: 31.03.2023, 10:38 »
Dla mnie jest to nadal wypełniacz z niską ilością białka i w momencie kiedy jadę na łowisko z duża populacją karpia (Na takie głównie jeżdżę), wole całokształt oprzeć głównie na mielonych pelletach, które moim zdaniem są o wiele bardziej wartościowe.

No właśnie soja posiada bardzo dużą zawartość białka roślinnego i jest pełnowartościowym składnikiem, zwłaszcza w kontekście śruty sojowej. Minusem jej dużej ilości może być to, że przez wysokie wysycenie białkiem roślinnym, może zapychać ryby.
Plum

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1064 dnia: 02.10.2023, 13:40 »
Ciekawostka.

Przedwczoraj rano wyjąłem miks z zamrażarki. Miałem wieczorem jechać. No nie wyszło. Nie chowałem, bo wczoraj pojadę. No nie wyszło. Dziś rano go otworzyłem, żeby sprawdzić, czy nie zapleśniał. Nie, ale się skisił lekko, bo już wanieje. Otworzyłem, żeby trochę odparować wilgoci. Idę teraz, żeby całość przemieszać, a całość jest aż gorąca! Tak pracuje :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters