Autor Wątek: Lift method - lin oraz karaś  (Przeczytany 52973 razy)

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #135 dnia: 17.05.2020, 18:11 »
Stosuję w obu przypadkach. Nie splątało mi się nic do tej pory.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #136 dnia: 17.05.2020, 19:16 »
Dziękuję Fishunter1990 :beer:
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #137 dnia: 07.11.2020, 15:06 »
Mam pytanie dotyczące techniki łowienia "laying on". Rybie w obecnej porze roku jest "łatwiej wziąć przynętę" na haczyku (pinki czy kawałek dendrobeny) łowiąc na "laying on" (w tej technice przynęta leży na dnie) czy może łowiąc zwyczajnie na slidera z przynętą położoną na dnie jeziorka? Do łowienia na "lkaying on" czy na slidera będzie wykorzystany ten sam spławik 2g.
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #138 dnia: 10.11.2020, 11:53 »
Mam pytanie dotyczące techniki łowienia "laying on". Rybie w obecnej porze roku jest "łatwiej wziąć przynętę" na haczyku (pinki czy kawałek dendrobeny) łowiąc na "laying on" (w tej technice przynęta leży na dnie) czy może łowiąc zwyczajnie na slidera z przynętą położoną na dnie jeziorka? Do łowienia na "lkaying on" czy na slidera będzie wykorzystany ten sam spławik 2g.
Hop-siup.
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #139 dnia: 11.11.2020, 09:51 »
Może ktoś coś wie?
Marcin

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #140 dnia: 11.11.2020, 10:28 »
Nie łowiłem ostatnio tą metodą, bo ryby wyłączyły się totalnie. Miesiąc temu z dna miałem tylko kilka płotek i krąpika, ale wszystkie na maggoty, pellety już nie działały. Jak będzie ludzka pogoda, to może się jeszcze skuszę w tym roku, ale z mocno odchudzonym sprzętem i drobnymi przynętami, tak jak w lutym b.r.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #142 dnia: 16.11.2020, 23:15 »
:thumbup: Oglądam ten kanał systematycznie. Pan Den jest Anglikiem na emeryturze. Jak typowy Anglik na emeryturze zamieszkał sobie tam gdzie jest ciepło, czyli w Australii (oj kiedy polski ZUS pozwoli nam na takie fanaberie :P). Pokazuje on na youtubie różne techniki łowienia, rękodzieło, testy sprzętu itp.  A łowi on głównie karpie...w australijskich wodach. W niektórych bowiem australijskich stanach karpie są dopuszczalne w stawach i innych sztucznych zbiornikach. Mamy tu wiec podobieństwo z innym krajem....z chłodną Polską :P 

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #143 dnia: 22.08.2022, 20:37 »
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #144 dnia: 23.08.2022, 17:18 »
Dawno w tym wątku coś się działo.

Na samym początku łowienia z wykorzystaniem metody "laying-on" łowiłem zestawem zbudowanym tak jak opisał w tym wątku Fishunter. Po co wynajdywać koło ;) Początkowo było to testowe łowienie małych płotek na dzikiej gliniance, aby zobaczyć jak ogólnie metoda się sprawdza. No i sprawdziła się kilka razy, choć przeważnie się nie sprawdzała. Po łowieniu na tej samej gliniance na slidera okazało się, że płotki ogólnie bardzo słabo biorą jak przynęta na haczyku leży na dnie. Taka specyfika tego zbiornika (na dnie znajduje się dużo roślinności wodnej). Ryby biorą bardziej jak przynęta jest umieszczona w toni niż na dnie.

Ostatnio byłem kilka razy na całkiem innym dzikim zbiorniku wodnym, na którym dość dawno łowiło się karasie. Zbiornik ma głębokość ok. 2m i w miarę przyjazne dno bez rosnącej roślinności. Testowałem łowienie na "laying-on" z wykorzystaniem przyponu z włosem. Na włos trafiał kawałek dendrobeny, kukurydza czy pellet 8mm. Takie przynęty dawały ryby.

W zestawie mam żyłkę główną o grubości 0,20 mm a przypon z fluorocarbonu 0,16. Zestaw nie plącze się wcale. W okresie jesienno-zimowym próbowałem łowić na przypon z fluorocarbonu 0,10 ale nie zdawało to egzaminu, zestaw plątał się.

Łowi może ktoś jeszcze na "laying-on" oprócz Fishuntera i ma jakieś doświadczenia?
Marcin

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #145 dnia: 23.08.2022, 19:46 »
{...}
Łowi może ktoś jeszcze na "laying-on" oprócz Fishuntera i ma jakieś doświadczenia?

A no łowi i łowił kiedyś - jak se policzę to ~ 48 roczków temu. Wówczas na tamtej wodzie ta metoda sprawdzała się idealnie, dzisiaj robię zasiadki na innym bajorku. Metoda podobna ale lekko zmodyfikowana, inny spławik i obciążenie. Zestaw bardzo delikatny, spławik 1,75g dociążony pod spodem, i jeden stotz nr. 6 ~10cm od haczyka. Idealnie widać czy przynęta jest w toni czy leży na dnie. Na haczyku przeważnie gotowany oraz barwiony i aromatyzowany (delikatnie) pęczak. Większość brań mam z opadu, jak drobnica nie dopadnie przynęty to zdarzają się brania z dna, delikatny i dobrze wyważony zestaw - brania sygnalizuje idealnie. Z opadu przeważnie płoć, krąpik, wzdręga ~ 10-25cm, czasami coś większego, z dna leszcze 30-40cm i mamy klasyczne branie podnoszone, trafia się też dorodna płoć, w zeszłym sezonie pokusił się nawet linek ~ 30cm. Łowisko trzeba sobie przygotować, nęcić tym co na haczyku.
pozdrawiam Benon

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #146 dnia: 10.01.2023, 20:49 »
Koledzy mam pytanie.

Czy do techniki "lift method" używacie klasycznych przyponów jak do wagglera klasycznego, tj. żyłka 0,12 - 0,14 z haczykiem 14 lub 16? Na przykład gotowce Kamasana?

Czy wykonując zarzut przerzucanie docelowe miejsce, i ściągacie zestaw w pole nęcenia, jak to tradycyjnie robi się w łowieniu wagglerem?

Dzięki za odpowiedź :beer: :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #147 dnia: 10.01.2023, 23:24 »
W lift metodzie obciążenie sygnalizacyjne/kotwiczące standardowo umieszcza się całkiem blisko haczyka (10 - 20 cm, niekiedy mniej). Jeżeli nie chcemy zaciskać obciążenia na przyponie, można zastosować (bardzo) krótki przypon, choć jego możliwości amortyzacyjne będą zapewne mniejsze niż przyponu dłuższego (30 - 40 cm).

0.12 - 0.14 mm wystarczy na karasie i leszcze, ale niekoniecznie na większe liny czy podrośnięte karpie. Rozmiar 16 - 14 to dobry i w miarę uniwersalny punkt wyjścia, choć ostatecznie haczyk dobieramy do przynęty + dostosowujemy jego moc/grubość do docelowych ryb oraz łowiskowych warunków (np. zaczepy wymuszające siłowy hol).

Przerzucanie stosuję, gdy zatapiam żyłkę lub gdy łowisko jest płytkie i zachodzi podejrzenie, że spadający bezpośrednio nad żerującymi w zanęcie rybami spławik/zestaw będzie działał płosząco.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #148 dnia: 11.01.2023, 01:02 »
Na Ciebie zawsze można liczyć :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Lift method - lin oraz karaś
« Odpowiedź #149 dnia: 16.04.2023, 13:18 »
Pan z Brazzers ;) prezentuje w uproszczeniu łowienie metodą laying-on (tu nazwaną ledger float), które stosuję na wodach stojących. Jak dla mnie bardzo precyzyjna i przyjemna technika, obfitująca często w efektowne brania.

Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉