Autor Wątek: Ekspedycja karpiowa  (Przeczytany 2439 razy)

Offline dezano

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #15 dnia: 20.04.2024, 20:41 »
Cytuj
0.5kg orzecha i 0,5kg kulek na jeden zestaw przez 2 tygodnie co drugi dzień wystarczy?

Moim zdaniem to będzie ciut za dużo. Sam nęcę bardziej asekuracyjnie max 25dag najczęściej co drugi dzień ale bardzo długo. Gdy trafisz na okres, w którym karpie nie żerują to usypiesz tam ładną górkę jedzenia :D Wydaje mi się, że lepiej nęcić mało i regularnie jak najlepszymi jakościowo kulkami niż za dużo. Karpie nie muszą się najadać po przełyk tylko wciągnąć ze smakiem lekkostrawną kuleczkę i regularnie wracać po więcej. Trzeba pamiętać, że w wodzie mają też sporo naturalnego żarełka, z którego w 100% nie zrezygnują na rzecz kulek. Jeśli masz możliwość to już od teraz wybrałbym się tam co jakiś czas i podrzucił 20-30 kulek w miejscówki. Na razie nie ma w wodzie jeszcze dużo naturalnego pokarmu i kulki będą stanowiły atrakcyjny kąsek dla przedtarłowych ryb, które na pewno zapamiętają te miejsca na dłużej. Nie jestem też zwolennikiem super precyzyjnego nęcenia jakie zapewnia np łódka zanętowa. Najczęściej strzelam kulkami z procy w okrąg o promieniu 2 do nawet 5m. Podobnie robię gdy wypływam pontonem chyba, że miejscówka swoim charakterem (wnęki w grążelach, blaty na dnie itp) wymusza większe zagęszczenie kulek.
Dzięki!
Nawet lepiej, bo już mnie korci żeby podjąć jakieś działania. A z necęniem na szerszym obszarze to nawet lepiej bo sam nęcę proca/spomb/kobra. Używasz też orzecha, czy tylko kule?

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 024
  • Reputacja: 219
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #16 dnia: 20.04.2024, 22:32 »
Zastanawiam się tylko, co tak naprawdę daje nęcenie ziarnem kiedy można nęcić tylko kulkami i orzechem, nie ściągając mniejszej ryby w łowisko.
Mniejsza ilość towaru wrzuconego na raz, ale jest on bardziej wartościowy. I mamy pewność, że wyjadła go ryba, która nas interesuje. Czyż nie?
To spróbuj tej taktyki na pzw. Ziarno, a właściwie gotowana kukurydza to podstawa i nr 1 na pzw, tu nie ma co się czarować.
Podejrzewam, że na większości wód pzw zrobisz lepsze wyniki na samej kukurydzy niżeli na kulkach z orzechem, ale to już mega selektywna mieszanka z ukierunkowaniem na okazy.
A żeby złowić okaz z PZW to potrzeba sporo czasu co potwierdza Kozi swoimi zasiadkami.
Pamiętaj też, że w kuku mogą wejść ładne amury, których nie brakuje na pzw.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #17 dnia: 20.04.2024, 23:02 »
Cytuj
Dzięki!
Nawet lepiej, bo już mnie korci żeby podjąć jakieś działania. A z necęniem na szerszym obszarze to nawet lepiej bo sam nęcę proca/spomb/kobra. Używasz też orzecha, czy tylko kule?

Przeważnie kulki. W zeszłym roku i na ten sezon kupiłem jako dodatek do kulek po 10kg pelletu Aller Aqua AP Ex 17mm. Co do taktyki nęcenia i jako odpowiedź dlaczego używam tylko kulek i tego grubego allera to polecam obejrzeć film z Alanem Blairem który tłumaczy co pociąga za sobą sposób nęcenia.


Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 035
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #18 dnia: 21.04.2024, 03:55 »
Wszystko zależy od wody. W większości wód PZW ziarno zostanie zjedzone przez małą i średnią rybę, zanim będzie miał okazję zainteresować się nią cel naszej zasiadki. Poogladajcie trochę filmów z kamer podwodnych. Chyba, że mamy wodę z naprawdę dobrą populacją dużych ryb w tym drapieżników.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 024
  • Reputacja: 219
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #19 dnia: 21.04.2024, 10:46 »
Wszystko zależy od wody. W większości wód PZW ziarno zostanie zjedzone przez małą i średnią rybę, zanim będzie miał okazję zainteresować się nią cel naszej zasiadki. Poogladajcie trochę filmów z kamer podwodnych. Chyba, że mamy wodę z naprawdę dobrą populacją dużych ryb w tym drapieżników.
Jeżeli nęcisz wieczorem to nie, bo wtedy drobnica nie żeruje tak jak za dnia.
A na pzw 95% ryb tych dużych łowi się w nocy.
Większość filmów z kamer jest właśnie za dnia.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #20 dnia: 21.04.2024, 18:48 »
Cytuj
Jeżeli nęcisz wieczorem to nie, bo wtedy drobnica nie żeruje tak jak za dnia.
A na pzw 95% ryb tych dużych łowi się w nocy.
Większość filmów z kamer jest właśnie za dnia.

A co z leszczami, karasiami, linami, które żerują w nocy? Moim zdaniem szkoda kasy na karmienie takiego białorybu gdy chce się łowić karpie. Jedyny wyjątek, w którym zastosowałbym kuku to amury.   

Offline dezano

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #21 dnia: 21.04.2024, 19:19 »
Cytuj
Jeżeli nęcisz wieczorem to nie, bo wtedy drobnica nie żeruje tak jak za dnia.
A na pzw 95% ryb tych dużych łowi się w nocy.
Większość filmów z kamer jest właśnie za dnia.

A co z leszczami, karasiami, linami, które żerują w nocy? Moim zdaniem szkoda kasy na karmienie takiego białorybu gdy chce się łowić karpie. Jedyny wyjątek, w którym zastosowałbym kuku to amury.
Też doszedłem do takiego zdania.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 024
  • Reputacja: 219
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #22 dnia: 22.04.2024, 18:41 »
Cytuj
Jeżeli nęcisz wieczorem to nie, bo wtedy drobnica nie żeruje tak jak za dnia.
A na pzw 95% ryb tych dużych łowi się w nocy.
Większość filmów z kamer jest właśnie za dnia.

A co z leszczami, karasiami, linami, które żerują w nocy? Moim zdaniem szkoda kasy na karmienie takiego białorybu gdy chce się łowić karpie. Jedyny wyjątek, w którym zastosowałbym kuku to amury.
To tylko pozazdrościć wody pzw, że masz takie ryby.

A co sądzisz o sypaniu w takim razie orzecha zamiast proteiny?
Jest twardy, drobnica tego nie zdrobni jak proteinę, która po 12h się rozpada.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #23 dnia: 23.04.2024, 09:57 »
Orzecha tygrysiego jak dotąd nie używałem w karpiowaniu i na jego temat wiem tyle co wyciągnąłem z filmów na youtube. Można to streścić w jednym zdaniu tzn, że orzech jest skuteczny, lubiany przez karpie i, że należy go odpowiednio przygotować przed wrzuceniem do wody (fermentacja, kiszenie, gotowanie) bo od surowych ryby będzie brzuch bolał. Czy można zrezygnować z kulek na rzecz orzecha? Chyba tak ale dla mnie karpie to kulki i duży pellet (najlepiej min 17mm) Jeśli nie możesz sobie pozwolić na długotrwałe nęcenie kulkami to wydaje mi się że orzech tygrysi będzie dobrym rozwiązaniem choć ja wybrałbym jednak pellet. (25kg Allera Best znalazłem za 208zł a podobno można kupić jeszcze taniej)

Co do kulek to poszukaj jakiegoś niekomercyjnego kulacza, a być może zrobi Tobie kilka kg w dobrej cenie. Ja jakiś czas temu mimo, że mam już swojego dostawcę "uśmiechnąłem" się do Koziego i jestem bardzo zadowolony z jego kulek. Nie potrzebuję kulek Massive Baits, Ultimate, Starbaits itd bo od chłopaków mam super towar w akceptowalnej cenie.

Offline beret_89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Puchaczów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #24 dnia: 23.04.2024, 11:13 »
Orzecha tygrysiego jak dotąd nie używałem w karpiowaniu i na jego temat wiem tyle co wyciągnąłem z filmów na youtube. Można to streścić w jednym zdaniu tzn, że orzech jest skuteczny, lubiany przez karpie i, że należy go odpowiednio przygotować przed wrzuceniem do wody (fermentacja, kiszenie, gotowanie) bo od surowych ryby będzie brzuch bolał.

Jak orzech to tylko świeżo ugotowany- fermentacja powinna zachodzić po podaniu w łowisko. Jest tylko jeden youtubiś co rozumie o co chodzi z orzechem- Zakarpiowany. Jako jedyny mówi to co pokrywa się z naukowym podejściem do żywienia ryb (np wiecie co sprawia że karpie jedzą drewno?). Niemniej, nie ma jednoznacznych informacji że orzech tygrysi po przygotowaniu nie jest szkodliwy dla ryb tak samo jak ludziom szkodzą inne orzechy po obróbce termicznej (powodują problemy z tarczycą i nerkami, są nawet kancerogenne)
Poza tym uważam, że PZW powinno zostać zniszczone

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #25 dnia: 23.04.2024, 15:59 »
Jako jedyny mówi to co pokrywa się z naukowym podejściem do żywienia ryb (np wiecie co sprawia że karpie jedzą drewno?).
Ja nie wiem a chętnie się dowiem :D

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 538
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #26 dnia: 23.04.2024, 16:38 »
Nawet nie wiedziałem, że jedzą. A co dopiero dlaczego.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline beret_89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Puchaczów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #27 dnia: 23.04.2024, 17:12 »
Chodzi o fermentacje węglowodanów w drewnie, robi to pewna grupa bakterii i produkuje przy tym pewien rodzaj substancji, którą to substancję karpie po prostu uwielbiają i jest dla nich mega zdrowa. Mając tą wiedzę, stosowanie już przefermentowanego orzecha jest po prosu głupotą, na starcie tracimy cały sens używania orzecha, dlatego do łowiska trzeba wprowadzać tylko orzecha świeżo przygotowanego, który po wrzuceniu do wody zacznie fermentować uwalniając do wody najlepszy istniejący atraktor
Poza tym uważam, że PZW powinno zostać zniszczone

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 252
  • Reputacja: 897
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #28 dnia: 23.04.2024, 17:17 »
Bardzo ciekawy temat.
Poziom przekazywanej wiedzy wręcz zaskakuje.
Można naprawdę sporo się dowiedzieć z dyskusji.
Interesujące informacje:

Żadnego ziarna - Ziarno tylko pod federa.
Orzech najprawdopodobniej jest trujący temat tyczy się również kulania na mączkach z orzechów.
Z kolei kolejny user pisze tylko Ziarno bez ziarna nie ma życia w wodach pzw.
Aby uporać się z drobnica należy nęcić tylko wieczorem.
A duże ryby łowi się na pzw tylko w nocy.
Po chwili dyskusji wjeżdżamy z powrotem w orzecha....Ale ważna rzecz należy sypać tylko świerzym orzechem ugotowanym tak...aby proces fermentacji odbywał się już w wodzie z łowiska.
Kolejna ciekawostka....
Aby wbić swe trzy grosze w nic nie wnosząc do dyskusji pojawią się głos o jedynej posągowej postawie - ależ to pouczające.
I na deser kolejna teoria.
Karpie jedzą drewno.

Czytając niektóre tematy naprawdę można doczytać się ciekawostek z cyklu czy ryby mają włosy.....
Pozdrawiam liczę na dalsze nowe teorie.....
Maciek

Offline beret_89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Puchaczów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekspedycja karpiowa
« Odpowiedź #29 dnia: 23.04.2024, 17:24 »
Bardzo ciekawy temat.
Poziom przekazywanej wiedzy wręcz zaskakuje.
Można naprawdę sporo się dowiedzieć z dyskusji.
Interesujące informacje:

Żadnego ziarna - Ziarno tylko pod federa.
Orzech najprawdopodobniej jest trujący temat tyczy się również kulnna mączkach z orzechów.
Z kolei kolejny user pisze tylko Ziarno bez ziarna nie ma życia w wodach pzw.
Aby uporać się z drobnica należy nęcić tylko wieczorem.
A duże ryby łowi się na pzw tylko w nocy.
Po chwili dyskusji wjeżdżamy spowrotwm w orzecha....Ale ważna rzecz należy sypać tylko świerzym orzechem ugotowanym tak...aby proces fermentacji odbywał się już w wodzie z łowiska.
Kolejna ciekawostka....
Aby wbić swe trzy grosze w nic nie wnosząc do dyskusji pojawią się głos o jedynej posągowej postawie - ależ to pouczające.
I na deser kolejna teoria.
Karpie jedzą drewno.

Czytając niektóre tematy naprawdę można doczytać się ciekawostek z cyklu czy ryby mają włosy.....
Pozdrawiam liczę na dalsze nowe teorie.....

A chcesz się dowiedzieć jak najszybciej ściągnąć karpie w jedno miejsce i to bez użycia jakiejkolwiek zanęty?- potwierdzono naukowo, dowiedziałem się o tym na wykładzie o odżywianiu ryb :-*
Poza tym uważam, że PZW powinno zostać zniszczone