TECHNIKI WĘDKARSKIE > Sposób na...

Karpie na komercji - gdzie szukać?

<< < (2/4) > >>

Alek:
Żadna tajemnic. Łowisko Leśna Cisza w Leszczanach.

kALesiak:

--- Cytat: Alek w 29.09.2018, 21:14 ---Żadna tajemnic. Łowisko Leśna Cisza w Leszczanach.

--- Koniec cytatu ---

"O, matko! Gdzie w nocy był Twój syn?"  ;)

Alek, podając nazwę łowiska, zawęziłeś sprawę do zerojedynkowych rozwiązań, które zaproponuję. Co tu można napisać? Że do 10 rano szukaj ryb na 3 metrach? Od 10 do 16 szukaj ich na wodzie do metra? Pod wieczór łów na bułkę z powierzchni? Przepraszam za sarkazm, ale łowienie ryb to nie przepis na mielone, a Ty nie raczyłeś nawet w przybliżeniu opisać łowiska.

Jednego jestem pewien. Jeżeli złowisz jakieś karpie, to doradzam zanotować wszystkie okoliczności.

Luk:
Podstawą jest obserwowanie łowiska. Jeżeli jest sporo miejsca do 'wzięcia', to wtedy obserwuj przez na przykład pół godziny gdzie się spławia ryba, kto łowi a kto nie. Pomaga zapytanie ludzi jak im idzie, prośba o jakieś wskazówki. Kolejna sprawa to wiatr. Jeżeli wieje ciepły wiatr z południa lub z zachodu, wtedy ryba podąża za nim, to znaczy dobrze jest siąść tak, aby wiał w twarz. Jeżeli wieje zimny - wtedy lepiej mieć go w plecy. Następna rzecz to możliwości łowiska. Dobrze jest mieć kilka opcji do wyboru. Jeżeli możesz mieć w zasięgu wyspę, to na pewno warto usiąść na takim miejscu, ponieważ karp bardzo często podchodzi pod nią. Tutaj zarzucać możesz pod sam prawie brzeg. Karp pod takie wyspy podchodzi bez strachu, bo nikt tam nie siedzi, i jest to podstawowe miejsce które bym obławiał. A co do szukania ryby na pewnych głębokościach. Aby dobrze łowić powinieneś sprawdzić wpierw głębokości jakie masz przed sobą, dobrze jeżeli również i rodzaj dna. Ryba woli twarde dno niż miękkie, to znaczy nęcony towar na twardym dnie jest widoczny i emituje więcej aromatu niż ten co zagrzebany jest w mule.  Mając dwie wędki łów zawsze na dwóch odległościach, tak aby szukać ryby, na nich też sprawdzaj różne przynęty. Jak woda ma przejrzystość, kombinuj z kolorami, jak jest mętna to z czymś co ma mocny aromat. Jeżeli jedna linia działa a druga nie, wtedy przerzucasz tam zestaw. Aczkolwiek warto być gotowym na to, ze ryba się może odsunąć. Na komercjach często ryba podąża za pluskiem podajnika, jak nic nie bierze warto rzucać w rożne miejsca na chybił trafił.

Co do nęcenia. Podstawą są konopie i jakieś ziarna (kukurydza zwłaszcza, bo widoczna), drobne i grubsze pellety, dobry miks. Łowiąc feederami podpinasz duży koszyk i nim sprawdzasz głębokości, jak już wytypujesz to wprowadź z 6 w jeden punkt, mając żyłkę na klipie, to samo zrób z drugim kijem na innej odległości. Łowiąc z alarmami i karpiówkami zamiast koszyka użyj spoda lub spomba w ten sam sposób. Odczekaj (to ważne) z 30 minut minimum, szykując stanowisko i do przodu!

Alek:
Dzięki Pany za podpowiedzi. Właśnie wróciłem.  Gdy pojawiłem się na łowisku temperatura wynosiła -1.  Wszystko oszronione i już wiedziałem, że będzie połowione :(. Usiadłem gdzie miałem spore pole manewru, dwie wyspy w zasięgu rzutu. Dwie wędki na methode, jedna na środek, druga pod wyspę. Zero jakichkolwiek wskazań. Słońce wyszło, wędka ze środka bliżej brzegu, druga dalej pod wyspą. Pierwsze branie o 11:30 pod wyspą. W podbieraku ląduje karpik 56 cm ile ważył nie mam pojęcia bo mata i waga zostały w domu :facepalm: Kolejne branie w tym samym miejscu i karp 9,5 kg(sąsiad użyczył wagi).  Po godzinie te same miejsce, zacięcie i hamulec mocno dokręcony gwiżdże aż miło. Kilka minut walki i pęka przypon 0,22mm. Podejrzewam Amura, bo są tam spore sztuki. Więcej atrakcji nie było. Sąsiad wyciągnął 14,5kg Karpia, reszta z tego co widziałem raczej na zero.

flowgrid:
Podczepię się pod wątek. Na łowisku komercyjnym, na którym czasem łowiłem w tamtym roku "standardowe" złowione karpie na metodę mają masę 2 - 4 kg (sprawdza się do podajnika pellet 2mm, na włos pellet 8mm). Czasami zdarza się złowić trochę większego. Największego karpia jakiego złowiłem na zbiorniku złowiłem bliko brzegu łowiąc taktyką "margin fishing". Dowiedziałem się, że największe egzemparze karpi przeważnie przebywają w miejscu, w którym dostają pożywienie od człowieka zajmującego się opieką nad zbiornikiem. Rozumiem, że w celu próby złowienia tych największych karpi to należy zarzucać zestaw w miejsce gdzie one potencjalnie przebywają ;) W celu złowienia tych największych egzemplarzy karpi wystarczy zastosowanie większych przynęt na włos w celu selekcji większych egzemlarzy czy jeszcze trzeba zmienić coś w mieszance jaka trafia do podajnika metod feeder?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej