Autor Wątek: Zakup jednego uniwersalnego bata  (Przeczytany 2400 razy)

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Zakup jednego uniwersalnego bata
« dnia: 17.06.2021, 23:35 »
Cześć.

Proszę o brak linczu ;-).

Wiem, że jest już kilka otwartych wątków związanych z batami, ale będę wdzięczny za przyjrzenie się mojej sytuacji wędkarskiej ;).
Dodam, że wpisałem w wyszukiwarce hasło 'bat', i przeczytałem prawie wszystko.

Ostatnio łowiłem kilka razy batem córki 3-metrowym, i jest ogromny fun - dlatego chcę zakupić bata.

Podaje wytyczne:
- jedno maksymalnie uniwersalne wędzisko (odpada zakup kilku różnego typu), celuję w długość 6 metrów
- chcę łowić na pzw i komercji
- nastawiam się na małe i średnie ryby tj płocie, leszcze, liny i przy tych rybach ma być największy fun z łowienia
- na komercji mogą się zdarzyć karpie 1-3 kg, ale nie jest to priorytet (mile widziane szanse na podejście do walki, niżeli z miejsca prostować kij i rwać zestaw)
- rozważam zakup tyczko-bata np 8m, który można regulować w zależności od warunków na łowisku, np między 6-8 metrów (na forum widziałem podzielone zdania na ten temat)
- mile widziany zestaw, który posiada lub umożliwia wędkowanie na pełną jak i pustą szczytówkę (kiedy zajdzie potrzeba zastosowania amortyzatora, np na komercji)
- optymalnie byłoby mieć wędzisko 6m, które nie zmusza do montażu amortyzatora do drugiego elementu, przez co tracimy na długości
- budżet 1200 zł, zależy mi na wędzisku bardzo dobrej jakości, świetnym wyważeniu i niskiej wadze

Wędziska, które zebrałem w powtarzających się rekomendacjach:
- Mikado Tournament 6m
- Robinson TX4 6m
- La bachetta magica 6,30m (to chyba dośc specyficzny kijek, o bardzo miękkiej pracy, pytanie czy zacięcie nie trwa 10 sekund;-))
- Colmic Extreme 6m
- Drennan Acolyte Pro Whip 600 (chyba zmuszają do montażu amortyzatora do drugiego elementu?)
- Drennan Acolyte Pro Whip 800 (chyba zmuszają do montażu amortyzatora do drugiego elementu?)
- mile widziane inne topowe opcje w podanym budżecie

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i wszystkie sugstie.
L.M.


Online motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #1 dnia: 18.06.2021, 00:16 »
Byle co. 6m nie stawia żadnych problemów w użytkowaniu.
Taką kasę to tylko na 7m i 8m.
Polecę Mikado intro pole 600, kupiłem kiedyś za 80 zł nowy i bat petarda.

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #2 dnia: 18.06.2021, 00:29 »
Byle co. 6m nie stawia żadnych problemów w użytkowaniu.
Taką kasę to tylko na 7m i 8m.
Polecę Mikado intro pole 600, kupiłem kiedyś za 80 zł nowy i bat petarda.

Jakość wykonania za 80 zł zadawala Cię?;-).

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #3 dnia: 18.06.2021, 00:50 »
Byle co. 6m nie stawia żadnych problemów w użytkowaniu.
Taką kasę to tylko na 7m i 8m.
Polecę Mikado intro pole 600, kupiłem kiedyś za 80 zł nowy i bat petarda.

Jakość wykonania za 80 zł zadawala Cię?;-).

Co można polecić osobie, która jadła steaka z biedronki, oraz słyszała o steaku z Lidla, a ma budżet na wołowinę z Kobi i zabierze się za nią z łyżką?
Każde niuanse struktury, pracy pod rybą, responsywności, czy wyważenia jakie ktoś zaproponuje powiedzą Ci nic.
Pozostaje tradycyjna droga. Kup jakiś kij długości 6m. Poznaj go, naucz się go. Znajdź to co Ci nie pasuje i co chciałbyś poprawić. Wtedy dostaniesz pewne wskazówki. Inaczej będziesz miał 4 kije za 1000zł każdy, a nie wiedzę jak z nich korzystać.
Zacznij od kijków za 300-500zł. W długości 6m masz setki do wyboru. W długości 7m masz dziesiątki do wyboru. W 8m masz kilka. A są baty 11 metrowe.
Poprostu nie znasz zakresu odpowiedzi do swojego pytania.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Online motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #4 dnia: 18.06.2021, 01:29 »
Byle co. 6m nie stawia żadnych problemów w użytkowaniu.
Taką kasę to tylko na 7m i 8m.
Polecę Mikado intro pole 600, kupiłem kiedyś za 80 zł nowy i bat petarda.

Jakość wykonania za 80 zł zadawala Cię?;-).
To jest kij 6m. Tutaj nie potrzeba fajerwerków jak przy 7m czy 8m. Wg mnie zbyt mocno kombinujesz. Każdy kij poniżej 250 gram będzie spełniał Twoje oczekiwania. A Mikado to petarda, dobrze wyważony, cienki dolnik i bardzo mocny. Targalem nim karpie 2 kg siłowo, bo mi było nie szkoda jak pęknie.

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #5 dnia: 18.06.2021, 11:45 »
Koledzy,

Przekonaliście mnie, ze zadałem durne pytanie. To tak jakby komuś doradzać w wyborze pomiędzy A45 AMG, RS3, i M3 -> każde jest świetne subiektywnie, i trzeba pojeździć by zrozumieć czego się potrzebuje ;-).

Wracając do wędek, na 99% zamówię Mikado Tournamenta.
Czy w Mikado można zakupić oryginalne topy do łowienia z i bez amortyzatora czy jest to doróbka w wędkarskim?

Pozdrawiam.

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #6 dnia: 18.06.2021, 11:52 »
Do bata topów nie dokupisz. Szczytówke możesz kupić pusta pod gumę ale nie wiem czy da radę zamieniać szczytówki.

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #7 dnia: 18.06.2021, 11:58 »
Do bata topów nie dokupisz. Szczytówke możesz kupić pusta pod gumę ale nie wiem czy da radę zamieniać szczytówki.

Wyobrażałem to sobię tak, że normalnie łowię klasycznie batem bez amortyzatora, ale jak w łowisko wpłyną karpiki to zmieniam szczytówkę na wersje z amo i łowię dalej.
Da się tak?

L.M.

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #8 dnia: 18.06.2021, 12:04 »
Zależy jaką szczytówkę kupisz, jeśli zrobisz wklejke to raczej już nie podmienisz na taką z amortyzatorem. Ale mogę się mylić bo batem to się dawno temu bawiłem 🙂.

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #9 dnia: 18.06.2021, 12:07 »
Zależy jaką szczytówkę kupisz, jeśli zrobisz wklejke to raczej już nie podmienisz na taką z amortyzatorem. Ale mogę się mylić bo batem to się dawno temu bawiłem 🙂.

Co jak co, zielony w batach jestem, ale tutaj mam pełne przekonanie że elastyczne podejście do wędkowania to must have, czyli możliwość łowienia pełną(z amo) i pustą szczytówką zamiennie. Koledzy czy to będzie możliwe czy MIK TOU? (zwłaszcza że nierzadko łowię na komercji).

L.M.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #10 dnia: 18.06.2021, 12:20 »
Do bata topów nie dokupisz. Szczytówke możesz kupić pusta pod gumę ale nie wiem czy da radę zamieniać szczytówki.

Zdejmujesz korek od spodu, odczepiasz zestaw i szczytówka wysunie się po złożeniu. Tyle teorii :)

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #11 dnia: 18.06.2021, 12:22 »
OK ;-).
Widziałem, że w przypadku Robinsona, takowe są sprzedawane już z oryginalnymi dedykowanymi szczytówkami, czy Mikado też ma taką opcję?
Na stronie Mikado nie widze tego.

L.M.

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #12 dnia: 18.06.2021, 12:35 »
Czy aby na pewno do "elastycznego podejścia" niezbędna jest guma ? Pamiętaj,że masz tutaj pare metrów "giętkiego" kija. Do tego turnamenty uchodzą za stosunkowo mocne wędki (po części wskazuje na to  fabrycznie montowana pusta szczytówka, a także wzmocnione łącza kija).

W celu uzbrojenia bata w amortyzator niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego "światła" wewnątrz szczytówki, które to umożliwi poprawną pracę gumie.  To z kolei powoduje - albo konieczność znacznego przycięcia szczytówki - albo całkowita rezygnację z tego elementu. Tutaj docieramy do kolejnych schodów, jaka guma cienka/gruba/pusta?...Montaż cienkiego amortyzatora nie poprawi naszych szans z bonusem, za to utrudni mocno finał (podbieranie przy rozciągniętym przez rybę zestawie), gruba z kolei wysztywni zestaw i może prowadzić do spięć mniejszych sztuk, do tego takie patenty obciążają przód kija i "psują" wyważenie. Najmniej problemów może sprawić pusta guma, ta jednak wymaga jeszcze większego światła wewnątrz szczytowego elementu, co jeszcze bardziej skróci kij.

Może jednak zamiast takich zabiegów kupić drugi mocny bat (zazwyczaj tańszy - kompozyt lub szkło) i uzbroić w gruby zestaw - na potrzeby zasadzania się na grubsze sztuki ?
Pozdrawiam
Olo


Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #13 dnia: 18.06.2021, 13:33 »
Chaotic, hasło "druga wędka" to jest to czego się bałem ;-).
Zrobie tak, zacznę od klasycznego łowienia. Jak będą ryby rwące przypony, łamiące szczytówki to będę się dalej martwił.

Spojrzę jeszcze na Robinsona, bo z tego co już się zorientowałem w Mikado nie ma systemowych rozwiązań, tylko trzeba samodzielnie wykonać pracę rzemieślniczą na którą czasu nie mam ;-).

Dużym plusem angielskich tyczko/patyków, są systemowe rozwiązania wymiany topów i redukcji długości kija, ale tam cena x4 w górę.
Pomyślę.

Pozdrawiam.
L.M.

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Zakup jednego uniwersalnego bata
« Odpowiedź #14 dnia: 18.06.2021, 14:07 »
Ja łowię batami i zwyczajnie pod ręką mam rozłożoną bolonkę za którą chwytam gdy wejdzie coś tak dużego, że żyłkę zrywa.
Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.