Autor Wątek: Termoklina...  (Przeczytany 3443 razy)

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Termoklina...
« dnia: 25.06.2021, 15:11 »
Witam, tak jak w temacie .... Termoklina w przypadku ryb spokojnego żeru. Najbardziej interesuje mnie termoklina i jej wpływy na żerowanie karpi.

Spotkałem już dwie zupełnie sprzeczne teorie i to od wędkarzy, których amatorami bym nie nazwał.

Pierwsza:
Latem po utworzeniu się termokliny karpi szukaj tylko wyżej, nigdy pod. Z powodu bardzo małej ilości tlenu nie odwiedzają tych stref.

Druga:
Latem karpie występują tylko poniżej. Tam woda jest zimniejsza a co za tym idzie ma więcej tlenu....


Zapraszam do dyskusji bo temat bardzo interesujący a wiedzy fachowej bardzo mało.



Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Online motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #1 dnia: 25.06.2021, 16:37 »
Wystarczy echosonda i dron.
Z moich obserwacji to amur zawsze się wygrzewa za dnia jak jest słońce wraz z tołpygami.
Karp to różnie, w zasadzie jest w toni. Czasami spotykam stada karpi pod kapelonami grążeli, ale nigdy na otwartej nasłonecznionej wodzie.
Nie ulega to wątpliwości, że jak jest mega gorąco za dnia to ryba po prostu nie bierze, trzeba czekać na noc.
Co ciekawe ostatnio w samo południe spotkałem karpia (7-8 kg), który żerował na ślimakach, owadach na grążelach. Po prostu zasysał wszystko to co znajdowało się na liściach i łodydze grążeli - widoki przepiękne

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #2 dnia: 25.06.2021, 16:45 »
Swego czasu pisałem kawał wypracowania na temat termokliny m.in i nie tylko ja,poszukaj w tematach  w dziale "tematy mniej lub bardziej związane z wędkarstwem".

Po pierwsze gdzie chcesz łowić i na jakiej głębokości,bo jeżeli do 6m ,to nie masz co sobie głowy zawracać termokliną.


Co do karpia,to powiem Ci,że jak nastawiam się latem na leszcza i łowię na 8-10m głębokości (tylko podczas sporego wiatru),to nigdy z takiej głębokości latem nie trafiłem karpia. Za to nie raz ustrzeliłem go zaraz przed spadem i jest to 4-5m głębokości i takie właśnie miejsce polecam Ci na jeziorze,lub porośnięte zatoki 1-2m.

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #3 dnia: 25.06.2021, 17:04 »
Swego czasu pisałem kawał wypracowania na temat termokliny m.in i nie tylko ja,poszukaj w tematach  w dziale "tematy mniej lub bardziej związane z wędkarstwem".

Po pierwsze gdzie chcesz łowić i na jakiej głębokości,bo jeżeli do 6m ,to nie masz co sobie głowy zawracać termokliną.


Co do karpia,to powiem Ci,że jak nastawiam się latem na leszcza i łowię na 8-10m głębokości (tylko podczas sporego wiatru),to nigdy z takiej głębokości latem nie trafiłem karpia. Za to nie raz ustrzeliłem go zaraz przed spadem i jest to 4-5m głębokości i takie właśnie miejsce polecam Ci na jeziorze,lub porośnięte zatoki 1-2m.
Właśnie i temu założyłem ten wątek.
Rok temu łowiłem latem daleko od brzegu i to właśnie mogło być przyczyną słabych wyników.

A jak to jest latem z tą zawartością tlenu ?
Im głębiej  tym zimniej i więcej tlenu czy właśnie latem jest odwrotnie, głębiej zimniej czyli więcej tlenu ?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #4 dnia: 25.06.2021, 17:04 »
Nie jestem zaawansowanym wędkarzem a początkującym (patrząc na was to bardzo początkującym).
Wybieranie miejscówek na karpia to dla mnie coś niesamowitego
Nie wiem jak, gdzie, czemu....
Raz górka, raz spadek, raz koniec spadu, raz obok zaczepów...
Może kiedyś będę wiedział o co z tym chodzi
Aktualnie po prostu patrzę na wodę.
Jak ryby oczkują, wyskakują, robią taką falę - strzałę, to łowię z powierzchni.
Jak tego nie robią to zarzucam obok jakichś ciekawych miejsc (wpływ wody, jakieś krzaki, wyspa)
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #5 dnia: 25.06.2021, 17:44 »
Swego czasu pisałem kawał wypracowania na temat termokliny m.in i nie tylko ja,poszukaj w tematach  w dziale "tematy mniej lub bardziej związane z wędkarstwem".

Po pierwsze gdzie chcesz łowić i na jakiej głębokości,bo jeżeli do 6m ,to nie masz co sobie głowy zawracać termokliną.


Co do karpia,to powiem Ci,że jak nastawiam się latem na leszcza i łowię na 8-10m głębokości (tylko podczas sporego wiatru),to nigdy z takiej głębokości latem nie trafiłem karpia. Za to nie raz ustrzeliłem go zaraz przed spadem i jest to 4-5m głębokości i takie właśnie miejsce polecam Ci na jeziorze,lub porośnięte zatoki 1-2m.
Właśnie i temu założyłem ten wątek.
Rok temu łowiłem latem daleko od brzegu i to właśnie mogło być przyczyną słabych wyników.

A jak to jest latem z tą zawartością tlenu ?
Im głębiej  tym zimniej i więcej tlenu czy właśnie latem jest odwrotnie, głębiej zimniej czyli więcej tlenu ?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
Na wielu zbiornikach ryby (karpie) łowi się po brzegach bo tam gromadzi się pożywienie. Dalej od brzegu jest totalna pustynia. Dotyczy to głównie zbiorników z równym dnem bez górek i dołków.

Offline Ladat

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #6 dnia: 25.06.2021, 19:03 »
Czesto w swoich filmach pan Bogdan Barton porusza temat termokliny. Można posłuchać.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #7 dnia: 25.06.2021, 19:56 »
W jeziorze polodowcowym gdzie wędkuję, karpie łowi się w zatoce - 2,5m głębokości, na plaży - do ok 3 m, i w innych miejscach na spadach, ale maks. do 4,5m, więc raczej nad termokliną. Jezioro nie jest zarybiane karpiem, jest go mało więc są to dzikusy i uciekinierzy z hodowli (przepływowe jeziorko).
Duże Leszcze - 60 cm i większe łowi się na 10, 11 m czyli teoretycznie pod termokliną. Oczywiście nie mierzę termometrem ale teoretycznie niby termoklina rozciąga się gdzieś między 6 a 8 m, 90 % karpi łowione jest w nocy.
 

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #8 dnia: 25.06.2021, 19:58 »
Swego czasu pisałem kawał wypracowania na temat termokliny m.in i nie tylko ja,poszukaj w tematach  w dziale "tematy mniej lub bardziej związane z wędkarstwem".

Po pierwsze gdzie chcesz łowić i na jakiej głębokości,bo jeżeli do 6m ,to nie masz co sobie głowy zawracać termokliną.


Co do karpia,to powiem Ci,że jak nastawiam się latem na leszcza i łowię na 8-10m głębokości (tylko podczas sporego wiatru),to nigdy z takiej głębokości latem nie trafiłem karpia. Za to nie raz ustrzeliłem go zaraz przed spadem i jest to 4-5m głębokości i takie właśnie miejsce polecam Ci na jeziorze,lub porośnięte zatoki 1-2m.
Właśnie i temu założyłem ten wątek.
Rok temu łowiłem latem daleko od brzegu i to właśnie mogło być przyczyną słabych wyników.

A jak to jest latem z tą zawartością tlenu ?
Im głębiej  tym zimniej i więcej tlenu czy właśnie latem jest odwrotnie, głębiej zimniej czyli więcej tlenu ?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
Nadal nie wiadomo o jaki typ zbiornika Ci chodzi.
Inaczej jest  z glinianką,inaczej z zaporówką ,inaczej z jeziorem.

Najwięcej tlenu jest w obszarze termokliny,pod warunkiem,że w ogóle ona występuje. Letnia termoklina to 7m min.głębokości. Pod termokliną,jest lodówka-woda o temp.4* i uboga w tlen.

Leszcz i ogólny białoryb,jest w toni,w obszarze termokliny ,ale że żarłok,to schodzi czasem do dna podjeść. Tyle,że to może być 30 min żerowania,na cały dzień. Wówczas najlepiej łowić w dużą falę,wtedy termoklina obniża się do dna i ryba żeruje jak wiosną czy jesienią.
Gdy woda jest spokojna,pod termokliną nie ma nic.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #9 dnia: 25.06.2021, 20:26 »
Michał dobrze prawi, były już tematy na forum poświęcone termoklinie ;) I teraz kluczowe pytanie na jakim jeziorze łowisz te karpie, bo jak latem łowisz na płytkim, to termoklina nie jest Twoim problemem.

Rok temu łowiłem latem daleko od brzegu i to właśnie mogło być przyczyną słabych wyników.

A jak to jest latem z tą zawartością tlenu ?
Im głębiej  tym zimniej i więcej tlenu czy właśnie latem jest odwrotnie, głębiej zimniej czyli więcej tlenu ?

Tutaj olbrzymią wiedzą mogliby wykazać się m.in. naukowcy z IRŚ, bo oni robią różne badania w tym zakresie, no ale ich nie ma już tu z nami z przyczyn od nas niezależnych :P

Latem to wygląda mniej więcej tak (w dużym uproszczeniu, bo na różnych jeziorach różnie może to wyglądać). W górnej warstwie jeziora jest wówczas największa produkcja biomasy. Rozwój fitoplanktonu (np. glonów, sinic) skutkuje deficytem tam pierwiastków biogennych. Górną warstwę od dolnej oddziela termoklina. Jak nurkujesz głową w dół, to odczuwasz wówczas na ciele przez jakiś 1m-2m takie gwałtowne uderzenie zimniejszej wody. Wiesz, że już jesteś w termoklinie i że przydałaby Ci się wówczas pianka, jak jesteś zmarzlakiem :P

Termoklina oddziela więc warstwy jeziora. W dolnej warstwie masz małą produktywność biologiczną i znaczną ilość substancji odżywczych. Plankton opadając na dno jeziora tworzy składniki odżywcze w dolnej warstwie, ale jest też żarciem dla bakterii. W dolnej warstwie i  osadach następuje więc rozkład materii. Skutkuje to deficytem tlenowym. Wraz ze wzrostem temperatury maleje rozpuszczalność tlenu. Im głębszy będzie zbiornik, tym bardziej niedotleniona będzie warstwa przydenna. Przenikanie tlenu z powietrza do wody masz w warstwie powierzchniowej. Jesienno-wiosenne zmiany temperatury wody powodują jednak, że woda w jeziorze się miesza, bo to wynika z jej właściwości. Latem masz stagnację, która skutkuje właśnie deficytami tlenu. W upały wysoka temperatura wody skutkuje jej niedotlenieniem. Stąd też przy dnie gdzie rozkłada się materia organiczna masz znaczne deficyty tlenu.

Reasumując latem przy połowach wędkarskich termoklina oraz jej rejony mogą okazać się sukcesem...lub nie, bo prostu ryba wówczas i tak nie będzie zainteresowana żerowaniem.

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #10 dnia: 25.06.2021, 20:56 »
Z tego wynika (nie krytykuję wypowiedzi), że w dolnych warstwach wody nie powinniśmy mieć brań z powodu deficytu tlenu (tak to zrozumiałem).
Methoda, grunt i karpiowanie nie powinno mieć wtedy racji bytu.
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #11 dnia: 25.06.2021, 21:10 »
Nikt Ci nie karze łowić na 8m.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #12 dnia: 25.06.2021, 21:11 »
W każdym zbiorniku będzie inaczej bo to zależy min. od ukształtowania dna. Nie da się tego określić w prosty sposób który będzie miał zastosowanie prawie wszędzie.

Praktyka nad wodą i teoria w domu. Trzeba poznać swój zbiornik żeby odnosić sukcesy.

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #13 dnia: 25.06.2021, 21:13 »
Nikt Ci nie karze łowić na 8m.
Wiem, wiem.
Nie lubię głębokich łowisk, muszę wtedy mocno doklejać.
Nie tyle nie lubię co po prostu muszę więcej grzebać, żeby wychodziło

Rozumiem, że termoklina ma sens (lub istnieje) tylko na głębokich wodach?
Przy płytkich nie ma to znaczenia?
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Termoklina...
« Odpowiedź #14 dnia: 25.06.2021, 21:25 »
Może występować w płytkich zbiornikach ale w specyficznych warunkach jako krótkotrwałe zjawisko.

Z definicji to warstwa gdzie następuje szybki spadek temperatury. Wczesną wiosną może wystąpić w płytkim zbiorniku kiedy szybko nagrzewa się wierzchnia warstwa i nie ma wiatru który będzie powodował ruch wody.