Autor Wątek: Problem kormorana czarnego - jak działać?  (Przeczytany 10555 razy)

Offline suwi

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pionki / Giżycko
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #15 dnia: 30.10.2015, 20:09 »
Trzeba by zebrać nie tylko wędkarzy, ale rybaków przedsiębiorców i wszystkich innych, którzy będą chcieli nas poprzeć .
Suwi

Offline cumbajszpil

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 050
  • Reputacja: 40
  • Volenti non fit iniuria...
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #16 dnia: 30.10.2015, 20:35 »
Tak wygląda efekt nadmiaru w przyrodzie i bezrozumnego działania człowieka.
Katastrofa w przypadku nadmiaru kormoranów jest chyba wielotorowa i pociąga za sobą skutki społeczne i gospodarcze.
1. brak rybostanu
2. obumierający drzewostan
3. skażenie gruntu odchodami, to nie są wyspy pełne guano gotowe do eksploatacji, to są pustynie do rekultywacji.
4. teren nieatrakcyjny przyrodniczo działa odstraszająco na człowieka, który do tej pory chętnie odwiedzał dane tereny.
5. ...
6. ...

odtworzenie każdego z tych elementów potrwa lata.

Nie istnieje chyba w przyrodzie żaden wróg naturalny dla kormoranów, dlatego populacja jest tak duża

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #17 dnia: 30.10.2015, 20:59 »
A więc zanosi się na dość długą walkę...

Tak więc trzeba będzie opracować w miarę krótką informację o kormoranie, poprzeć artykułem i zacząć puszczać to w 'eter'.

Co myślicie o tym, aby opracować treść ulotki, którą byśmy przygotowali na Rybomanię w lutym? Myślę, że w ten sposób możnaby zrobić dobrą akcję uświadamiającą. Na ulotce można zawrzeć linki do opracowań, jest ich sporo, oraz do filmów...

Tutaj pytanie do Kotwica... :) Można skorzystać z Waszych filmów - 'z życia jezior?' Mógłbym wyciąć kawałek o kormoranach i zamieścić na YT, oczywiście z początkiem i końcówką pochodzącą z filmów, tak więc napisy pozostałyby te same, wstawiłbym tylko tytuł, dodatkowo możnaby wstawić jakieś zestawienie liczbowe. Można by skompilować materiał z dwóch filmów (bo chyba w jednym jest więcej)...

Lucjan

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #18 dnia: 30.10.2015, 21:14 »
Nie istnieje chyba w przyrodzie żaden wróg naturalny dla kormoranów [...]

No, rybak jest...i wędkarz.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Kotwic

  • Gość
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #19 dnia: 30.10.2015, 21:24 »
Tutaj pytanie do Kotwica... :) Można skorzystać z Waszych filmów - 'z życia jezior?' Mógłbym wyciąć kawałek o kormoranach i zamieścić na YT, oczywiście z początkiem i końcówką pochodzącą z filmów, tak więc napisy pozostałyby te same, wstawiłbym tylko tytuł, dodatkowo możnaby wstawić jakieś zestawienie liczbowe. Można by skompilować materiał z dwóch filmów (bo chyba w jednym jest więcej)...

To nie do mnie pytanie Luk, tylko do dyrektora IRŚ.
Bo pytając warto wyjaśnić, czy materiał będzie zmanipulowany tak jak to sobie zaplanujesz, czy przekaże ten sens nad którym pracowaliśmy.
Naszym dążeniem była edukowanie, a sposobem był film opracowany przez specjalistów.
My tworzyliśmy temat merytoryczny, nasi filmowcy tworzyli film. Całość to wynik współpracy który trzeba traktować jako całość.

Z drugiej strony, ciągle psioczenie na ichtiologów lub IRŚ jakoś dziwnie nie współgra, gdy ktoś za chwile chce korzystać z takich danych. (Żadna to krytyka, moje własne odczucia, a mam nadzieję, że nie są zabronione). I mam nadzieję, że nikt nie dostrzeże w tym: nieprzychylności, złośliwości, czepiania się, niechęci, itp.

Offline cumbajszpil

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 050
  • Reputacja: 40
  • Volenti non fit iniuria...
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #20 dnia: 30.10.2015, 21:31 »
Nie istnieje chyba w przyrodzie żaden wróg naturalny dla kormoranów [...]

No, rybak jest...i wędkarz.
właściciel gospodarstwa agroturystycznego ...
 :P

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #21 dnia: 30.10.2015, 21:41 »
Wasz film ma być edukacyjny, ale kormoran to kormoran, można zrobić coś więcej niż edukację. Wędkarzom nie spodobają się rybacy, wielu nie będzie chciało go oglądać i będzie im się nóż otwierał w kieszeni :D Niestety, takie są realia. Lepiej aby zrobić takiego muwiesa o kormoranach. Mogę dodać linki na filmie do pełnej wersji filmów - wtedy też na pewno więcej ludzi go obejrzy w całości, bo jest bardzo dobry (choć czasami tendencyjny) :D  Mam nadzieję, że zależy Wam na tym aby ludzie go oglądali, tam nie będzie nic o Spławik i Grunt jakby co...

Film bym tak zrobił, aby połączyć tylko kilka rzeczy, oczywiście poszedłby wpierw do zaakceptowania przez Was.

Co do psioczenia. Kormoran jest naszym wspólnym wrogiem,więc można zrobić coś wspólnie. Ja nie wymagam od Ciebie abyś kochał wędkarzy, popierał zarybienia karpiami lub zaczął stosować C&R... :D Nie wymagaj ode mnie abym pisał hymny pochwalne odnośnie wszystkiego co robicie (lub czego nie robicie) w IRŚ lub na kolanach szedł na pielgrzymkę pokutną do Częstochowy z racji bólu zadanego rybom (nie chcę myśleć o robakach, bo okażę się kreaturą pokroju Stalina lub PolPota i do Częstochowy będę musiał kulać się przez Amerykę i Azję).

Kotwic, rozchmurz się  :D

Lucjan

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 784
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #22 dnia: 30.10.2015, 21:57 »
Tutaj pytanie do Kotwica... :) Można skorzystać z Waszych filmów - 'z życia jezior?' Mógłbym wyciąć kawałek o kormoranach i zamieścić na YT, oczywiście z początkiem i końcówką pochodzącą z filmów, tak więc napisy pozostałyby te same, wstawiłbym tylko tytuł, dodatkowo możnaby wstawić jakieś zestawienie liczbowe. Można by skompilować materiał z dwóch filmów (bo chyba w jednym jest więcej)...

To nie do mnie pytanie Luk, tylko do dyrektora IRŚ.
Bo pytając warto wyjaśnić, czy materiał będzie zmanipulowany tak jak to sobie zaplanujesz, czy przekaże ten sens nad którym pracowaliśmy.
Naszym dążeniem była edukowanie, a sposobem był film opracowany przez specjalistów.
My tworzyliśmy temat merytoryczny, nasi filmowcy tworzyli film. Całość to wynik współpracy który trzeba traktować jako całość.

Z drugiej strony, ciągle psioczenie na ichtiologów lub IRŚ jakoś dziwnie nie współgra, gdy ktoś za chwile chce korzystać z takich danych. (Żadna to krytyka, moje własne odczucia, a mam nadzieję, że nie są zabronione). I mam nadzieję, że nikt nie dostrzeże w tym: nieprzychylności, złośliwości, czepiania się, niechęci, itp.
Kolego Kotowic stworzyliście film...to fajnie ale ja i podobni do mnie zwykli wędkarze nic z tego nie mają...merytoryczna produkcja panów specjalistów... Ciekawe z czyjej kieszeni... A nad wodą co jesień to samo. Mój kolega po kiju pokazał foty na naszej żwirowni....tak jest co roku na jesień. Heh widziałem i większe stada.... :-X A Ty się dalej zastanawiaj nad prawami autorskimi...

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #23 dnia: 30.10.2015, 22:35 »
Przy zabójczych bobrach kormorany to czarne aniołki:

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/bobr-zagryzl-wedkarza-na-smierc,83171,1,0.html

http://gazetaolsztynska.pl/228116,Bobry-zabily-trzy-krowy-Teraz-trafia-pod-odstrzal.html#axzz3q5PS2c2i

Niby gryzoń ów w rybach nie gustuje, ale okropnie demoluje rzeczne brzegi, zwalając mnóstwo pięknych drzew oraz robiąc podkopy, dzięki którym wezbrana woda łatwo zabiera ogromne fragmenty. Na dokładkę tworzy podstępne "wilcze doły", jakich nie powstydziliby się krzyżacy pod Grunwaldem. Z roku na rok jest go coraz więcej - gdyby nie to, że regularnie dostaję od bobra nowe atrakcyjne miejscówki, mocno byśmy się pogniewali :)

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 784
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #24 dnia: 30.10.2015, 23:11 »
Mam całkowicie odmienne zdanie w tej kwesti :-X

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #25 dnia: 19.02.2017, 19:54 »
Dzisiaj byłem na spacerze nad Tamizą z moja drugą połówką w okoliach Walton. W pewnym momencie moją uwagę przykuły dwa kormorany, o coś się siłujące ze sobą... Okazało się, że był to węgorz, około 2 kilo. Anie jedna ani druga paskuda nie potrafiła go połknąć, pomimo wielu prób zapodania go do dzioba. Ryba była raczej martwa już, bo ptaki płynęły z prądem i obrabiały biedaka co chwilę... A był spory, z odległości 40 metrów można było ocenić jego wielkość :(

I niech ktoś powie, że kormorany nie wyrządzają szkód! >:O >:O >:O

Zdjęcie zrobione komórą, powiększone, nie pokazuje tego dobrze. Wątpię, aby ptaszysko mogło go połknąć, nie mieścił się w wolu na bank, miał z 60 cm!

Lucjan

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #26 dnia: 19.02.2017, 19:57 »
Głodne, biedne ptaki. Nikt ich tam nie dokarmia?




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #27 dnia: 19.02.2017, 19:58 »
Głodne, biedne ptaki. Nikt ich tam nie dokarmia?

Przyleciały spod Warszawy, tam już niczego nie ma, a na komercjach do nich strzelają :)
Lucjan

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 784
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #28 dnia: 19.02.2017, 20:01 »
Głodne, biedne ptaki. Nikt ich tam nie dokarmia?

 Jak rozumiem po raz kolejny próbujesz być zabawny, nie wyszło :thumbdown:

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem kormorana czarnego - jak działać?
« Odpowiedź #29 dnia: 19.02.2017, 20:06 »
Też byłem dziś na spacerze, ale nad Wisłą. Z jednym wędkarzem uciąłem sobie pogawędkę, m.in o kormoranach - opowiadał z doświadczenia (widział, słyszał etc.) jak to niszczą rybostan, nie tylko zjadając, ale właśnie zabijając też mnóstwo ryb, których zjeść w stanie nie są. :/
Uzależniony od wędkarstwa