Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1880482 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 214
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11430 dnia: 04.01.2021, 21:32 »
No to dobrze zwróciłem uwagę.
Chciałbym tylko poznać cel tego zabiegu, bo to wymaga stosowania cięższych koszyków, przypon najpierw opada, a potem leży w tę samą stronę, co żyłka głowna, no i ryba płynąc do koszyka pod prąd, wpływa w żyłkę główną. Same plusy.

Napisz na fejsie do Michała co cie trapi...
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11431 dnia: 04.01.2021, 22:06 »
Mnie nic nie trapi. Wymieniłem kilka faktów wynikajacych z praw fizyki.

Każdy łowi, jak mu pasuje.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11432 dnia: 04.01.2021, 22:06 »
Chciałbym tylko poznać cel tego zabiegu

Chodzi chyba o sygnalizację brań ("...zobaczcie teraz... najdelikatniejsze brania... patrzcie..."). Biorąc pod uwagę pokazywane haki, sensu w tej konfiguracji nie widać - większe ryby rzeczne generalnie nie mają problemów z wyraźnym zasygnalizowaniem brania przy standardowym zestawie ze skrętką i bez podprądowych wygibasów wymuszających zwiększenie koszyczkowej gramatury. Może wynalazca łowi w wyjątkowo leniwych rzekach z wyjątkowo ospałymi rybami :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11433 dnia: 04.01.2021, 22:15 »
Aby dobrze łowić na takim zestawie trzeba wydłużyć przypon (mowa o rzekach).  Nie wiem jednak czy skóra warta jest wyprawki, bo sam zestaw jest trochę zbyt skomplikowany. Ja łowię nocą, więc prostota jest wskazana, bo jak jest zimno, to trudno się wiąże zestawy. Ale jak ktoś lubi... Za to na wodę stojącą jak najbardziej jest to dobry zestaw.

Ogólnie to przy naciągniętym przyponie każdy zestaw da wskazania.
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 214
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11434 dnia: 04.01.2021, 22:33 »
Luknijcie na jego kanał.
Tam lowi tym zestawem w rzece.
Znalazł ostatnio zimowisko na rzecze... - czy to etyczne dla mnie nie... dla innych sami oceńcie... ale ludzią sądząc po komentarzach się podoba...
Ryby łowi...
Maciek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11435 dnia: 04.01.2021, 22:47 »
Fajny Karlus -" Cyk,cyk ,cyk " na każdy zestaw połowisz ale ja również uważam że aby ten zestaw był praktyczny to rzucamy pod prąd i oczywiście najlepiej bezwietrzną pogodę.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11436 dnia: 06.01.2021, 11:55 »
Podczas łowienia na method feeder na głębokości 4-4,5 m na wodzie stojącej miksowany chleb tostowy lepiej jest podać podać w podajniku z żebrami czy może w podajniku z burtami?
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 499
  • Reputacja: 1975
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11437 dnia: 06.01.2021, 12:02 »
Wg mnie żebra lepiej go utrzymają. Ale zaznaczam, że nigdy na czysty chleb metodą nie łowiłem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11438 dnia: 06.01.2021, 13:13 »
Podczas łowienia na method feeder na głębokości 4-4,5 m na wodzie stojącej miksowany chleb tostowy lepiej jest podać podać w podajniku z żebrami czy może w podajniku z burtami?

Podstawową zaleta podajnika z burtami jest to, że jeśli jest mały uciąg przy dnie, to wtedy zawartość 'nie ucieka'. Więc tutaj powinieneś zapytać sam siebie, czy przy dnie jest uciąg czy tez go nie ma :) Na pewno jeśli jest wiatr, to woda gdzieś w okolicy dna albo ponad nim (zależy to od głębokości też) będzie płynąc  w drugą stronę. Więc samemu to sprawdź.

Na pewno jednak warto zmniejszyć rozmiary podajnika, aby nie płoszył. Chleb ma tę zaletę, że można go sporo upchać, pamiętajmy jednak, że nie zawsze ryba chce dużo jeść o tej porze. Do tego nie musi wcale schodzić do dna. Jedna z podstawowych zimowych taktyk to użycie krążków chleba na włosie, z połówką popka, tak aby przynęta wisiała z 50-60 cm nad dnem (zależnie od długości przyponu). Bo ryba nie stoi przymurowana do dna bynajmniej, ale zawieszona jest w toni. Więc tutaj trzeba też umiejętnie zapodać przynętę. Bo często chleb tostowy zadziałaby świetnie, ale nie będąc na dnie. Bo ryba może nie chce się tam zniżać.

Dlatego zimowe łowienie to kombinacje i testy. Nie tylko polegające na szukaniu ryby i zwiększaniu zasięgu, ale na sprawdzaniu czy ryba woli przynętę podaną przy podajniku, czy też nad nim. Warto wiedzieć, ze zig rigi karpiowe najskuteczniejsze są właśnie zimą, kiedy jest bardzo zimno, albo latem, kiedy jest ciepło.

Inna sprawa to gatunki na jakie się nastawiasz. Leszcz żyje w sporych stadach, którego osobniki na górze są np. 3 metry nad dnem, a te na dole metr nad dnem. Im jest łatwiej zejść do dna, bo osobniki z dołu kierują stado na 'wyżerkę'. Karpi nie musi być tak wiele w stadzie, więc trzeba bardziej im coś podstawić pod nos. I o  wiele łatwiej jest na wodach płytkich niż głębokich.
Lucjan

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11439 dnia: 06.01.2021, 13:32 »
Sprzedałem wędkę, sygnalizatory i wpadło trochę grosza. Jako, że była to jak dla mnie typowo "metodowa" wędka (20-60gr, 3,60m) zastanawiam się czym ją zastąpić (o podobnych parametrach). A mam do "zostawienia" circa 400-450 zł, z tym, że chcę jeszcze kupić Okuma Pulzar PZB 6000, który wyląduje na feederze, a pod "metodową" wędkę chcę założyć CB 55. Bo Pulzar PZB 4000 świetnie wyważa mi 3-metrowego pikera i tam już zostanie.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline krzysztof4101997

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 12
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11440 dnia: 06.01.2021, 20:34 »
W tym roku pierwszy raz planuję zanęcać z użyciem jokersa. Najczęściej będę na rybach raz w tygodniu dlatego myślę zakupić go przez internet i mrozić w porcjach. Chciałbym się dowiedzieć czy można go dodawać do ziemia + zanęta + jokers?, czy lepiej oddzielnie ziemia + zanęta i ziemia + jokers?

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11441 dnia: 06.01.2021, 21:04 »
Zacznijmy od tego że Jokers najlepiej sprawdza się gdy jest świeży i w takiej postaci zostanie podany w łowisko, co do mieszania go z ziemią i zanętą to trzeba uważać gdyż np. występująca sól w zanęcie zabija larwy. Najprościej jest przechowywać Jokers w dobrze przesianej ziemi Bełchatowskiej w chłodnym,ciemnym miejscu. To tak po krótce. :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline krzysztof4101997

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 12
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11442 dnia: 06.01.2021, 21:15 »
Gdyby był mrożony to już mu nic nie zaszkodzi:). A teraz poważniej to jak długo on by wytrzymał w takiej ziemi i w chłodzie?

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11443 dnia: 06.01.2021, 21:42 »
Ja najdłużej w ten sposób przechowałem Joka 2 tygodnie ale pewnie można troche dłużej.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Bombay

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11444 dnia: 06.01.2021, 21:58 »
W tym roku pierwszy raz planuję zanęcać z użyciem jokersa. Najczęściej będę na rybach raz w tygodniu dlatego myślę zakupić go przez internet i mrozić w porcjach. Chciałbym się dowiedzieć czy można go dodawać do ziemia + zanęta + jokers?, czy lepiej oddzielnie ziemia + zanęta i ziemia + jokers?
Jak mrozić to tylko w glince bum bum tzn. w takich gdzie jest dużo żelaza ale ochotka/joka trzeba wyczyścić i to bardzo solidnie. Usuną martwe larwy.
Najlepszy jest świeży jokera to bez dwóch zdań ale do łowienia prywatnego może być...