Autor Wątek: Mielonka haczykowa  (Przeczytany 87774 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #150 dnia: 28.07.2015, 12:52 »
Polecam mielonkę do miksu 50/50 w skład którego wchodzi zanęta na bazie mączki rybnej. Mielonka świetnie uzupełnia się zapachowo-smakowo. Nie polecam jej na wodzie czystej - tam lepiej będą działać takie przynęty jak kulki lub dumbellsy. Nigdy nie wiadomo jaka przynęta się sprawdza najlepiej. Plaster mielonki pociętej w kostkę, rwanej lub też wyciętej wykrojnikiem zawsze warto mieć :D
Lucjan

Offline marian190975

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 416
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraśnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #151 dnia: 28.07.2015, 13:24 »
Panowie, co do spadającej z haczyka mielonki to szukałem i w Przewodniku Wędkarskim z 2000 roku znalazłem artykuł , żeby mielonkę pokrojoną w kostkę o wymiarach ok. 1 cm podsmażyć na oleju z dodatkiem jednej łyżki stołowej  kaszy manny i szafranu, ten dla zapachu a po co kasza manna tego nie piszą. Szafran i kaszę wymieszać dokładnie  z olejem na patelni na małym ogniu, dodać do tego mielonkę, delikatnie wymieszać aby się obtoczyła w tym specyfiku, a jak zacznie skwierczeć na patelni podsmażać z każdej strony żeby zrobiła się chrupiąca skorupka. Jak obsmaży się z każdej strony mielonkę wyłożyć na gazetę lub ręcznik papierowy żeby wystygła i obciekła z tłuszczu.  Smażoną mielonkę można mrozić. 

Offline marian190975

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 416
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraśnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #152 dnia: 28.07.2015, 13:27 »
Dodam, że nigdy mielonki tak nie przygotowywałem i nie stosowałem. To tylko teoria.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #153 dnia: 28.07.2015, 13:37 »
Sam bym to wciągnął... :P
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #154 dnia: 28.07.2015, 13:47 »
Trzeba uważać aby podsmażanie nie zabiło zapachu mięsa. Są ryby które unikają spalonego lub podsmażanego mięsa, warto więc pichcić ostrożnie. Najlepiej zrobić kilka wersji i sprawdzać, co rybom podchodzi najbardziej :D Opcjonalnie zamiast kaszy mannej i szafranu (kosztownie się robi), stawiałbym na chilli, sól czosnkową i rosołki (leszcze to lubią). Można też oczywiście mielonkę obsypać barwnikiem (czerwony najlepszy) w woreczku , wymieszać i wstawić do lodówki aby kolor się wchłonął. Wtedy mamy mięsko pachnące i kolorowe.
Lucjan

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #155 dnia: 28.07.2015, 13:54 »
Własnie z zakupów wróciłem i nie kupiłem mielonki. Luk polecasz mielonkę do miksu 50/50 a coś więcej w tym temacie jak to robisz?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline marian190975

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 416
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraśnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #156 dnia: 28.07.2015, 13:55 »
Dokładnie tak, smażymy na małym ogniu, stała kontrola tego co dzieje się na patelni, a co do dodatków smakowo-zapachowych to pełna dowolność, podejrzewam że i bez dodatków będzie ok. Bardziej chodzi o skorupkę która zwiększy twardość, sztywność mielonki. 

grzesiek76

  • Gość
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #157 dnia: 28.07.2015, 14:07 »
Panowie, co do spadającej z haczyka mielonki to szukałem i w Przewodniku Wędkarskim z 2000 roku znalazłem artykuł , żeby mielonkę pokrojoną w kostkę o wymiarach ok. 1 cm podsmażyć na oleju z dodatkiem jednej łyżki stołowej  kaszy manny i szafranu, ten dla zapachu a po co kasza manna tego nie piszą. Szafran i kaszę wymieszać dokładnie  z olejem na patelni na małym ogniu, dodać do tego mielonkę, delikatnie wymieszać aby się obtoczyła w tym specyfiku, a jak zacznie skwierczeć na patelni podsmażać z każdej strony żeby zrobiła się chrupiąca skorupka. Jak obsmaży się z każdej strony mielonkę wyłożyć na gazetę lub ręcznik papierowy żeby wystygła i obciekła z tłuszczu.  Smażoną mielonkę można mrozić.

Tak myślę, że może warto na nasze forum zaprosić Roberta Makłowicza :D

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #158 dnia: 28.07.2015, 14:23 »
Mielonka dwa lata temu dała mi wiele zaskakujących rezultatów. Na przykład na Milton Lake, gdzie leszcz był mniej liczny (ale był zanim go nie odseparowano) - udało mi się złowić aż 34 sztuki - właśnie na miks 50/50 i mielonkę jako przynętę z Metodą. Angole nie chcą mi wierzyć, że miałem tam taką leszczową bonanzę. Na Bonds też miałem megapowodzenie - te 29 karpi to była naprawde pracowita sesja. Na kanale tez działała mielonka. Na Milton miałem raz około 100 ryb na sesji, z dwa lub trzy lata temu, w tym 49 linów. WIększość z nich na Metodę, z mielonką oczywiście...

Po prostu kroiłem ją w kostkę 6 lub 8 mm i zakładałem na włos, na pushstopa. Rybom to bardzo pasowało. Dzisiaj kombinuję - i czasami taki dumbells sprawuje się lepiej. Ale mielonkę cały czas mam!


Tak myślę, że może warto na nasze forum zaprosić Roberta Makłowicza :D

Hehehe.... :bravo:
Lucjan

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #159 dnia: 28.07.2015, 14:37 »
Luk ja to myślę że tam gdzie wędkujesz to jak byś na hak założył arbuza to też miał  byś brania. Dużo też zależy od ilośći ryb w zbiorniku. Jak są to i będa brać
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #160 dnia: 28.07.2015, 14:44 »
Jurku, to nie jest do końca tak. Pooglądaj trochę filmów Luka i zauważysz, że często siedzi on na zbiorniku z kilkoma wędkarzami i ma od nich 10x lepsze wyniki...
Ja sam od kiedy doszlifowałem strategię na mój zalew mam w 3h z 10 karpi, a na około ludzie siedzą i dłubią w nosie...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #161 dnia: 28.07.2015, 15:42 »
Ja często postepuje tak jak piszą koledzy na forum i nic mi z tego nie wychodzi. Miałem karpia ale w maju do tego był mały. W tym sezonie to ok. 4 szt wymiarowych i nic więcej. A jaka sytuacja z ryba w zalewie i ciebie ?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #162 dnia: 28.07.2015, 15:50 »
Mnie opanowanie metody zajęło jakiś rok. Wcześniej też było marnie.

U mnie w zalewie jak co roku na jesieni wpuścili sporo małego karpika. Ale dopiero od tej wiosny zacząłem mieć konkretne wyniki. Przedtem bywało, że siedziałem po kilka godzin bez brania.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tycjan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 115
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żychlin
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #163 dnia: 31.07.2015, 10:50 »
a że tak zapytam, taka z puszki jak np konserwa turystyczna moze byc?? a jak nie to jaka? jutro chce pierwszy raz sprobowac na to połowic

Offline Ostry

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #164 dnia: 31.07.2015, 11:00 »
a że tak zapytam, taka z puszki jak np konserwa turystyczna moze byc?? a jak nie to jaka? jutro chce pierwszy raz sprobowac na to połowic

Kup mielonkę w kawałku jak zalecali chłopaki w wątku, taka konserwa się nie nadaje pod względem konsystencji będzie spadać z haka lub włosa. Poza tym w turystycznej to jest więcej tłuszczu i galaretki niż mięsa :)
Marcin