Autor Wątek: Mielonka haczykowa  (Przeczytany 87779 razy)

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #195 dnia: 21.08.2015, 13:18 »
Przez kilka ostatnich wypadów na rybki testowałem mielonkę. Wyniki były marne.
Zbyszek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #196 dnia: 22.08.2015, 01:26 »
Jeśli już cokolwiek to kostka mielonki była obskubana przez drobnicę do kształtu kulki! Jak dotąd nie złowiłem nic. Ale się nie poddaję.Mój kolega z forum zapewnia że Klonek lubi w to uderzyć,więc będę pod jesień nadal testował!
Arek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #197 dnia: 22.08.2015, 07:21 »
Mielonka nie jest cudowna przynętą, ale ma swój czas i miejsce, kiedy się sprawdza...

Jak wam się te mielonki sprawują? Ja często startuję w zawodach karpiowych. Wielokrotnie, żeby mieć jak największy asortyment przynęt zabierałem ze soba mielonkę. Brania co prawda się zdarzały, jednak nie była to przynęta tak skuteczna jak pellet, białe robaki, ciasto czy kukurydza. Nigdy nie zauważylem wyników na plus jeśli chodzi o stosowanie mielonki. Z reguły po kilku minutach zrzucałem ją z haczyka i zakładałem klasyczne przynęty ponieważ zdecydowanie brania słabły lub nawet zupełnie zanikały. Póki co zrezygnowałem z mielonki.
...

Mielonka do łowienia karpi tyczką też musi być przygotowana odpowiednio i używana w specyficzny sposób...

Pierwsza rzecz to miks z konopiami, Do łowienia karpi tyczką podstawą jest ta mieszanka (konopie- tutaj spreparowane ziarna z 'sokiem'). Ma ona dziwne właściwości, bo świetnie się komponuje i działa na te ryby, a są to jakby dwie zupełnie inne rzeczy. Do nęcenia używa się mash-u z mielonki, czyli jej samej przeciśniętej przez sito , zmieszanej z konopiami, można też dodać do tego zanęty. Wtedy dobrze jest po połączeniu składników jeszcze raz całość przetrzeć.

Sposób drugi na tyczkę to łowienie z toni. Mielonka wolno tonie z racji zawartości tłuszczu, i karp często daje się podejść w ten sposób. Nie wiem jakie jest Twoje doświadczenie w tej materii czy tak łowisz, ale 'shallow fishing' to tyczka na minimum 13 metrach, często 14.5 lub 16 jest najlepsze. Karp podchodzący do powierzchni płoszy się na bliższej odległości, gdyż widzi sylwetkę wędkarza/y. Normalnie łowi się tak jak przy płytkim 'łowieniu' - kilka kostek strzelonych z procy i spławik dibber naprzykład 0.2 lub 0.3 grama robi grę, zestaw ma małą długość - około metr żyłki i grunt na 60 cm - z możliwością skrócenia lub wydłużenia.

Trzeci sposób to oczywiście łowienie przy brzegu - albo bardzo blisko (zależy to od specyfiki łowiska), lub tez na pierwszej półce. Karp tam często podchodzi, trzeba jednak go dobrze nęcić. Najlepiej 2,3 godziny zanim zarzuci się zestaw. Ryba nabiera zaufania, i największe sztuki potrafią tak żerować. Pierwsza półka to miejsce gdzie na komercji gromadzi się pokarm, na przykład zanęty, przynęty znoszone przez ruch wody, i to miejsce jest zawsze patrolowane przez cyprinusy. Czystość wody wpływa na płoszenie się karpi - zazwyczaj komercja to woda mętna, w której karp nie widzi dobrze i bez problemu można go zwabić w okolice brzegu właśnie.
Tutaj też stosuje się miks z konopiami, warto jednak kombinować z kolorem mielonki, Zabarwienie jej na czerwono dobrze działa, gdyż karp świetnie reaguje na ten kolor właśnie.

Co do łowienia tyczką - trzeba rozumieć też, że nęcenie mielonką lub łowienie na nią - to różna wielkość kostek. Dlatego stosuje się tutaj specjalne krajalnice, przez które przeciska się mielonkę z puszki, uzyskując równy kształt. Bez tego trudno o to aby mielonka łatwo strzelać z procy, do rzucania ręką też lepiej mieć ją pokrojona równo. Wielkość zaś kostek to już konkretne dopasowanie się do ryb - czasami trzeba używać 4 mm a czasem 6 mm. Może trzeba też łączyć różne wielkości aby mylić rybę, uczącą się szybko???

Samo użycie mielonki jako przynęty na hak to za mało. Na komercji trzeba przynętę odpowiednio połączyć z dobranym do niej nęceniem.

W UK istnieje spora grupa 'mięsiarzy'. Mają oni świetne wyniki na mielonkę, i na niej polegają oni głównie na zawodach. Mając do dyspozycji trzy warianty łowienia tyczką (zwykły zestaw z dna, łowienie z toni i przy brzegu) - są w stanie odpowiednio dopasować się do ryb. W zapasie jest zawsze feeder, który tez może działać dobrze, i mielonka stanowi tylko część planu, na przykład do łowienia przy brzegu.
Lucjan

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #198 dnia: 11.09.2015, 12:28 »
Jestem w fazie testów mielonki polskiego producenta wędliniarskiego 'Niedźwiedź'. Mielonka jest w batonie i można spokojnie kupić centymetrowe plastry. Ja tak właśnie robię. Co najważniejsze konsystencja mielonki jest dosyć treściwa i spokojnie wytrzymuje na włosie ( nie spada). Zapach ładny mielonkowy :). Wałeczki wycięte wykrojnikiem świetnie wyglądają na włosie. Poniżej fotka plastra :
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #199 dnia: 11.09.2015, 14:30 »
Ładniejsze wałeczki uzyskasz obcinając kawałek strzykawki , tłoczkiem fajnie się wyciska.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #200 dnia: 11.09.2015, 14:37 »
ładniejsze wałeczki uzyskasz obcinając kawałek strzykawki , tłoczkiem fajnie się wyciska
I to jest słuszna koncepcja! :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #201 dnia: 24.09.2015, 12:25 »
Trochę odświerzę temat.Ja po pokrojeniu mielonki w kostke zasypuję ją solą , dość solidnie i odstawiam na kilka godzin .Sól wyciąga z mięsa wodę.Warto ja położyć na kilku warstwach papierowego ręcznika który wciągnie wodę.Po tym zabiegu panieruję w chilli.Pytanie do Luka.Zrozumiałem że po przeciśnięciu jej przez sito dodajesz ją do mixu.Czy taką mieszanką ładujesz podajnik?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #202 dnia: 24.09.2015, 14:14 »
Nie używam mielonki do nęcenia, staram się łowić ekologicznie, tyle o ile... Mielonka dobrze komponuje się z rybnymi zapachami pelletów czy zanęty, nie trzeba jej raczej takiego wzmocnienia.

Ostatnio ryby łowią się także na kiełbasę czosnkową z Sokołowa. 400 gram kosztuje 1.5 funta, mniej niż mielonka. Jest ona twardsza, oprócz zapachu mięsa jest tez solidna woń czosnku.

A z ta solą to bardzo dobry patent!  :thumbup:
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #203 dnia: 24.09.2015, 14:17 »
Tak, z solą to może być ciekawe rozwiązanie, żeby utwardzić mielonkę.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #204 dnia: 24.09.2015, 14:27 »
To jeszcze coś podpowiem.Można równierz dać sól czosnkową :D

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #205 dnia: 13.10.2015, 23:13 »
Zrobiło się już chłodniej czy ktoś z kolegów próbował już na mielonkę ?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Biały

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 703
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałcz, Zach.-Pom.
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #206 dnia: 14.10.2015, 10:08 »
Kolego ja na mielonkę łowiłem juz we wrześniu wiec już dawno jest pora na ową przynętę
Łukasz Białas, Wałcz

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #207 dnia: 14.10.2015, 10:09 »
A czy mielonke mozna mrozić? :)
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #208 dnia: 14.10.2015, 10:11 »
Zezwalam :P
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mielonka haczykowa
« Odpowiedź #209 dnia: 14.10.2015, 10:12 »
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)