Autor Wątek: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia  (Przeczytany 9529 razy)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #15 dnia: 21.01.2021, 23:08 »
Co do foremki to nie ma nic nad Guru, dostosowują się kształtem do różnych podajników. Drennana są słabe, trudno coś z nich wyjąć. Prestona lubię i używam do podajników Prestona i ZHIBO. Guru też da radę.
Systemu ICS nie używam. Każdy podajnik mam na osobnej dopince i zmieniam, jak potrzebuję. Niezależnie od firmy, wielkości itd.
ZHIBO, podróbka Prestona L. Nie ma wersji S czy XL ani wagi poniżej 30 g ale to solidna konstrukcja, umożliwiająca łatwiejsze wstawienie rurki do dalekich rzutów niż w Prestonie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline tomahawk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 306
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kąty Węgierskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #16 dnia: 21.01.2021, 23:55 »
Ja swoją przygodę z metodą rozpocząłem od Mikado, natomiast cały zeszły sezon przełowiłem w konfiguracji 1 wędka Mikado, 2-ga Preston.
W skuteczności różnic nie zauważyłem natomiast w komforcie użytkowania i owszem.
Nawet stosując obydwa modele z ICS na plus Prestona przemawia bardziej poręczna forma ( symetryczna i super ładująca).
Używam rozmiaru L najczęściej 30g, chociaż zdarza mi się 20g.
Na przyszły sezon planuje testy wielkości i przejście całkowicie na Prestona.
Do tej pory nie miałem wielu strat, więc za wygodę zapłacę tylko trochę więcej....
Pozdrawiam,

Tomek

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #17 dnia: 21.01.2021, 23:57 »
Testowałem różne średnice i najlepiej leżą mi XL z Haldorado, seria Dart 45-65g w zależności od kija. Mega pakowne i świetnie latają. W okresie zimowym po prostu rzadziej przerzucam :)
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 639
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #18 dnia: 22.01.2021, 00:41 »
Wielkość podajnika należy dopasować do pory roku i ilości ryb, czasem do taktyki. Jeśli łowi sie na komercji, latem, to oczywiste jest, że trzeba sporej ilości towaru, więc rozmiar L to podstawa raczej, a często jest miejsce na XL. Można zawsze nabijać podajnik podwójną ilością. Małe podajniki to czas gównie gdy woda jest zimna i ryba nie żeruje, trzeba jej wszystko podstawić pod nos. Tutaj plusk musi być mały, a ilość zanęty niezbyt wielka. Nie widzę ich sporych zalet jak jest ciepło.

Kolejna rzecz to tempo. Wielu wyczynowców robi tak, że przerzuca zestaw co kilka minut (np. dwie z zegarkiem w ręku), wprowadzając sporą ilość towaru, 'budując miejscówkę'. Można też przerzucać zestaw co dziesięć minut. Więc w pierwszym przypadku rozmiar L będzie lepszy, w drugim często XL. Pytanie ile jest ryby i czy się płoszy. Łowiąc na rzece, z koszykiem dużym i ważącym 120 gramów, plusk jest bardzo duży, a leszcz potrafi uderzyć w kilka-kilkanaście sekund po opadnięciu zestawu na dno, na wodzie 2.5 metra. Na komercji więc wiele karpi też nie będzie bało się plusku, tu wręcz możemy sobie pomóc, bo ten wabi rybę.

Tak więc można sprawić, że w nęconym miejscu jest co chwila coś do żarcia dla ryb, i brania są częste, a można też polegać na jej mniejszej ilości. Wg mnie podstawą tu jest kolor wody. Tylko na brudnej bardzo działa taktyka częstego przerzucania, na czystszej lepiej polegać na łowieniu 'ostrożnym', gdyż ryba z natury jest czujna. Co zresztą jest logiczne, spora ilość karpia zawsze praktycznie oznacza mętną wodę z racji rycia tej ryby w dnie.

Wg mnie spokojnie można wszystko ogarniać podajnikami Large, jeśli potrzeba większej ilości towaru, można nabić podajnik podwójnie.
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 964
  • Reputacja: 544
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #19 dnia: 22.01.2021, 10:35 »
W swoim małym arsenale ,posiadam podajniki zarówno od Guru,Prestona ,Drenana i Matrixa,oraz Zhibo, w wersjach mikro i large45gr ,najlepiej łowi mi się na hybrydę z Guru 28gr ,praktycznie większość łowisk obsługuje bez problemu,dobre są również podajniki Zhibo boat ,którymi łowię na głębszej wodzie ,drenany poszły w zapomnienie,za to Matrix alloy open feeder small 15gr na zimną wodę kapitalna sprawa , w tym sezonie przyjże się lepiej ofercie Matrixa choć cenowo też tanio nie jest ,co do samego Prestona ics robi robotę i foremki super ,choć ta  z Guru forma też obsłuży większość podajników ,uważam podobnie jak Lucjan w lato można iść na grubo podajniki Large i xl ok,ale wczesna wiosna ,i okres przed zimą to podajniki zdecydowanie mniejsze :beer:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 410
  • Reputacja: 1970
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #20 dnia: 22.01.2021, 10:39 »
Przez dwa lata przeważnie jedną wędką łowiłem na podajnik Prestona L, drugą na większą przynętę podajnikiem XL. I cały czas się wkurzałem, że pechowo mi się trafiają większe ryby na delikatniejszą wędkę z mniejszym podajnikiem. Dopiero w pod koniec tamtego roku skojarzyłem ten oczywisty fakt - że ogólnie u mnie zawsze lepiej działa mniejszy podajnik. A wielkość poławianych ryb nie zależy od wielkości przynęty czy podajnika.
Dlatego teraz głównie będę jechał na podajnikach od Zhibo.

A ogólnie najlepsze, jakie miałem, to nowe Gabora z systemem ICS, a większe i do dalszych rzutów to Dart od niego. Ale są za drogie, by się nimi bawić na moich łowiskach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ProfesoreCreatore

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 37
  • Lokalizacja: Warszawa i Podkarpacie
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #21 dnia: 27.01.2021, 00:15 »
Łowię teraz głównie hybrydami Guru. Łowiąc zaczynam od wielkości Large, żeby zanęcić łowisko, potem zmieniam na coraz mniejsze, czasem aż do super mini. Najbardziej uniwersalną wersją koszyka jest dla mnie 30g wielkość mini lub 32g medium.

Na największe karpie używam też ESP MEGA METHOD FEEDER 100gr XL oraz wersję 70g też XL. One służą mi do łowienia na duże przynęty - np. pellet 14mm podbity kukurydzą i pływakiem. Ich nie przerzucam zbyt często.

Czuję się komfortowo tylko z pełnym zestawem wielkości i gramatur. Mam też cały zestaw zwykłych koszyków Guru z serii inline i x-safe - czasem robią robotę gdy hybridy zawodzą.
ProfesoreCreatore

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 181
  • Reputacja: 139
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #22 dnia: 27.01.2021, 02:15 »
Przez dwa lata przeważnie jedną wędką łowiłem na podajnik Prestona L, drugą na większą przynętę podajnikiem XL. I cały czas się wkurzałem, że pechowo mi się trafiają większe ryby na delikatniejszą wędkę z mniejszym podajnikiem. Dopiero w pod koniec tamtego roku skojarzyłem ten oczywisty fakt - że ogólnie u mnie zawsze lepiej działa mniejszy podajnik. A wielkość poławianych ryb nie zależy od wielkości przynęty czy podajnika.
Dlatego teraz głównie będę jechał na podajnikach od Zhibo.

A ogólnie najlepsze, jakie miałem, to nowe Gabora z systemem ICS, a większe i do dalszych rzutów to Dart od niego. Ale są za drogie, by się nimi bawić na moich łowiskach.
Wędki na różnych liniach, czy postawione obok siebie?
Przynęty/haczyki te same? Przerzucane tam samo często?
Zauważyłeś różnice w częstotliwości brań na poszczególnych podajnikach?

Bardzo ciekawe obserwacje


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 410
  • Reputacja: 1970
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #23 dnia: 27.01.2021, 07:53 »
Nie. Tylko zanęta taka sama. Reszta inna. Niemniej zawsze miałem więcej ryb na delikatniejszą wędkę z mniejszym podajnikiem i przynętą.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 145
  • Reputacja: 891
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #24 dnia: 27.01.2021, 08:41 »
Nie. Tylko zanęta taka sama. Reszta inna. Niemniej zawsze miałem więcej ryb na delikatniejszą wędkę z mniejszym podajnikiem i przynętą.

A stosowałeś mniejsze przynęty ( te które się sprawdzały przy mniejszym podajniku ) do większego podajnika.
Maciek

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 015
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #25 dnia: 27.01.2021, 08:44 »
na dystans zhibo + prosta rurka z allegro za 1.2 pln :p

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 410
  • Reputacja: 1970
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #26 dnia: 27.01.2021, 08:46 »
Tak. Często łowiłem wszystko to samo, tylko podajniki inne. Innym razem do większego podajnika ładowałem przynętę typu 15 mm i rzadziej przerzucałem. Jasne, zdarzały się dni, że miałem np. tylko jedną rybę i to akurat na ten duży podajnik. Jednak przeważnie więcej brań było na ten mniejszy i no i większe ryby "jak na złość" meldowały się też na mniejszy, na delikatniejszą wędkę.


Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 145
  • Reputacja: 891
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #27 dnia: 27.01.2021, 08:51 »
Tak. Często łowiłem wszystko to samo, tylko podajniki inne. Innym razem do większego podajnika ładowałem przynętę typu 15 mm i rzadziej przerzucałem. Jasne, zdarzały się dni, że miałem np. tylko jedną rybę i to akurat na ten duży podajnik. Jednak przeważnie więcej brań było na ten mniejszy i no i większe ryby "jak na złość" meldowały się też na mniejszy, na delikatniejszą wędkę.

Znam przyjaciela który doszedł do tych samych wniosków co ty z naszego forum. Idąc dalej z kolei on też zna kilku kolegów z siga którzy też mają takie wnioski jak ty.
Maciek

Offline ProfesoreCreatore

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 49
  • Reputacja: 37
  • Lokalizacja: Warszawa i Podkarpacie
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #28 dnia: 27.01.2021, 10:30 »
Tak. Często łowiłem wszystko to samo, tylko podajniki inne. Innym razem do większego podajnika ładowałem przynętę typu 15 mm i rzadziej przerzucałem. Jasne, zdarzały się dni, że miałem np. tylko jedną rybę i to akurat na ten duży podajnik. Jednak przeważnie więcej brań było na ten mniejszy i no i większe ryby "jak na złość" meldowały się też na mniejszy, na delikatniejszą wędkę.

Mimo że lubię mieć pełną paletę koszyków, to w wodzie 75% czasu są te mini i medium z hybryd a wcześniej small z inlinów (podobna wielkość do średniej hybrydy Guru). Coś jest w tej idei, że małe skuteczniejsze.

ProfesoreCreatore

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wielkość podajnika method feeder - wasze przemyślenia
« Odpowiedź #29 dnia: 27.01.2021, 10:54 »
Najprawdopodobniej duży podajnik wywołuje większy plusk i płoszy bardziej ryby. W metodzie przerzuca się dość często i to może mieć znaczenie.
FEEDER KLUB MAZOWSZE