Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1892081 razy)

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8340 dnia: 30.07.2019, 20:50 »
Ja mam 0,10 plecionkę i 0,22 strzałówkę i uwierz mi to ładnie leci. Plecionka jest sztywna i lepiej widać brania.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 702
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8341 dnia: 30.07.2019, 21:32 »
Strzałówkę daje się z żyłki do plecionki. Żyłka pełni wtedy rolę amortyzatora.
Daje się również do żyłki jeśli jest nawinięta dosyć cienka - typowo rzutowa. Daje się wtedy mocniejszy odcinek , aby zapobiec zerwaniu zestawu.

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8342 dnia: 30.07.2019, 21:39 »
Może i tak ale jaki sens ma cienka żyłka która się dość mocno rozciąga przy większej odległości.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 702
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8343 dnia: 30.07.2019, 21:47 »
Z tego co wiem , to żyłka stawia mniejsze opory przy rzucie niż plecionka co umożliwia dalsze rzuty. Poza tym nie są to aż takie ogromne odległości , a i żyłki są też są różne jeśli chodzi o rozciągliwość.

Offline Redarrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Chorzów
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8344 dnia: 30.07.2019, 21:49 »
Przelotka pod obciążeniem kaleczy mi żyłkę, chodzi o szczytową i następną (ta druga zdecydowanie mniej ale też). Jest jakiś sposób aby wygładzić je czy to po prostu tak jest i musiałbym wymienić je? Wędka to tani teleskop robinsona.

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8345 dnia: 30.07.2019, 21:50 »
To jak potestujesz daj znać jak to się sprawdza.

Offline stoperjagi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • moczę kije bo lubię
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8346 dnia: 30.07.2019, 21:56 »
Zestaw z plecionką jako linka główna poleci zdecydowanie dalej niż taki sam na żyłce. Niestety nie wszędzie można stosować plecionkę jako linkę główną. Stosowanie przyponu strzałowego zapobiega zerwaniu zestawu, ale trzeba pamiętam że wędzisko musi mieć stosunkowo duże przelotki, aby węzeł łączący linkę główną ze strzałówką nie hamował nam wyrzutu.
Mirek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 536
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8347 dnia: 30.07.2019, 21:59 »
Przelotka pod obciążeniem kaleczy mi żyłkę, chodzi o szczytową i następną (ta druga zdecydowanie mniej ale też). Jest jakiś sposób aby wygładzić je czy to po prostu tak jest i musiałbym wymienić je? Wędka to tani teleskop robinsona.
Wydaje mi się, że trzeba by wyszlifować, a potem wypolerować te przelotki jakoś. Ciężko coś ocenić bez zobaczenia. Z wymianą to bym się raczej nie bawił, bo pewnie nowe przelotki + robocizna to wyjdzie prawie tyle, co nowy kijek budżetowy, ale już nowszej generacji i lepszy od tego.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8348 dnia: 30.07.2019, 22:01 »
fg knot dla mnie najlepszy węzeł jaki stosowałam

Offline Redarrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Chorzów
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8349 dnia: 30.07.2019, 22:11 »
Dzięki spróbuję przeszlifować papierem ściernym, choć na pierwszy rzut oka nie widać aby była ostra czy szorstka. To dzieje się jak jest duże obciążenie i wygląda tak jakby była szorstka i żyłka "skacze" po niej no i skrzypi. Spróbuję wypolerować ją.
Dzięki.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 508
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8350 dnia: 30.07.2019, 22:54 »
Jak się robi przypon z włosem to zawsze żyłkę przeprowadza się od strony wewnętrznej haczyka czy to zależy, w którą stroną odchylone jest oczko haczyka?
Marcin

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8351 dnia: 30.07.2019, 23:49 »
Dzięki spróbuję przeszlifować papierem ściernym, choć na pierwszy rzut oka nie widać aby była ostra czy szorstka. To dzieje się jak jest duże obciążenie i wygląda tak jakby była szorstka i żyłka "skacze" po niej no i skrzypi. Spróbuję wypolerować ją.
Dzięki.
Jeśli po uważnym obejrzeniu nie zauważysz, że jest szorstka to nie szlifuj. Sprawdź, czy nie trze o ramkę przelotki. Czy "porcelanka" nie jest obluzowana i nie zamierza za chwilę wypaść.
Czasem kiepskie przelotki uszkadzają odcinek żyłki poddany największym obciążeniom podczas wyrzutu.
Jak Ci żyłka zaczyna skrzypieć to koniecznie odetnij z 1,5 m i łów dalej. Podejrzewam, że skrzypi Ci tylko na odcinku rzutowym.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8352 dnia: 30.07.2019, 23:55 »
Jak się robi przypon z włosem to zawsze żyłkę przeprowadza się od strony wewnętrznej haczyka czy to zależy, w którą stroną odchylone jest oczko haczyka?
Jeśli robisz węzeł bez węzła, to żyłka do włosa jest na zewnątrz haczyka a powrót żyłki po zrobieniu oplotów wokół trzonka wyprowadzasz zawsze do wewnątrz haczyka, niezależnie od wygięcia oczka.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8353 dnia: 31.07.2019, 00:49 »
Przelotka pod obciążeniem kaleczy mi żyłkę, chodzi o szczytową i następną (ta druga zdecydowanie mniej ale też). Jest jakiś sposób aby wygładzić je czy to po prostu tak jest i musiałbym wymienić je? Wędka to tani teleskop robinsona.

Wymiana!
Niestety to co panowie pisali nie uda się O:)
Sorka :P
Paweł.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8354 dnia: 31.07.2019, 01:51 »
W dwóch niezłych wklejankach żyłka wyżłobiła mi w przelotkach szczytowych spore rowki, dlatego ewidentnie nadawały się do wymiany. Skoro i tak je wyrzucę, to może sprawdzić coś? - tak wtedy pomyślałem. Zwinąłem drobny papier ścierny w stożek, zamocowałem go delikatnie w uchwycie wiertarko-wkrętarki i ruszyłem... Później zakładałem coraz drobniejszy papier, skończyłem na gradacji 2000 lub 2500. Na koniec zamocowałem w uchwycie wiertarki pasek filcu, którym polerowałem pierścień. I poszedłem na ryby. Po dwóch latach znów zlikwidowałem rowek w tej samej przelotce, wcześniej w innej ;) Najdziwniejsze jest to, że przez cały czas przelotki nie niszczyły cienkiej żyłki. Jak tak można, to dyletanctwo i barbarzyństwo! Super twardość, super gładkość osiągana kosmiczną technologią, a tu wkrętarka i papier ścierny, daj pan spokój... Przecież to jak na jednorożce z widłami! Prezes Fuji popełnił wtedy seppuku, tak słyszałem.
Jacek