Autor Wątek: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie  (Przeczytany 21540 razy)

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #45 dnia: 16.11.2019, 16:07 »
Orzech zatyka? A to dobre bo ja sypie cały sezon orzechem i mam zupełnie odmienne zadanie w tej kwestii. Wystarczy spojrzeć po nocy w worku czym się karp opróżniał. Jak ludzie sypia surowym lub niedogotowanym orzechem to potem są zakazy jego stosowania. O jaki pokarm "eko naturals" ci chodzi bo średnio rozumem?

Kozi u mnie na łowisku szlaban na orzecha nad czym ubolewam. Pytam więc właściciela - osobę bdb wtajemniczoną w ichtiologie - dlaczego ??  - bo karpie zbyt długo go trawią i wówczas słabiej żerują.
Pozdrawiam Seba

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #46 dnia: 16.11.2019, 16:16 »
Nie wiem pierwsze słysze takie stwierdzenie. Wiem, że na Gosławicach zakazali orzecha bo wiara sypała surowy, zresztą na grupach karpiowych zdarzają się jeszcze tacy agenci którzy twierdzą, że orzecha nie trzeba gotować. Tak więc nie ma co się dziwić, że zakazują jego używania.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #47 dnia: 16.11.2019, 16:17 »
Słyszałem od pewnej osoby, że niedogotowany lub surowy orzech może potruć ryby.
 Podstawa to, dobrze przygotować i nie sypać dużo bo jest syty.( Możliwe, że właśnie to, wiąże się z trawieniem i zmniejszonym żerowaniem.)
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #48 dnia: 16.11.2019, 16:20 »
Orzecha należy traktować podobnie jak kulki, tak jak syty ale i bardzo szybko wydalany przez karpie. Jeśli ryba nażre się kupe towaru o znikomej wartości odżywczej to jest duża szansa, że już nie wróci drugi raz w to miejsce

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #49 dnia: 16.11.2019, 16:25 »
Tak, tylko wykluczamy błędy w przygotowaniu.
 Po rozmowie z człowiekiem, który łowił karpie, jak ja na dywan po drabinie wchodziłem, to trzymam się schematu.
 Moczę 48h i gotuję od 2-4 h. lub dłużej jak trzeba.
 Większość sprzedających ma opisane namaczanie 24 h.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #50 dnia: 16.11.2019, 16:29 »
Nie wiem pierwsze słysze takie stwierdzenie. Wiem, że na Gosławicach zakazali orzecha bo wiara sypała surowy, zresztą na grupach karpiowych zdarzają się jeszcze tacy agenci którzy twierdzą, że orzecha nie trzeba gotować. Tak więc nie ma co się dziwić, że zakazują jego używania.

Nie chce mi się dalej dyskutować, bo odnoszę wrażenie, że jesteś najmądrzejszy i wszystko wiesz. A tak naprawdę tylko przekornie wszystko kontestujesz. Dobranoc ;)
Pozdrawiam Seba

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #51 dnia: 16.11.2019, 16:29 »
Chodzi o to żeby po ugotowaniu jak orzecha przegryziesz to był w środku cały w jednym kolorze. Jak zobaczysz, że sam środek jest jeszcze taki kremowy to znaczy, że za krótko był gotowany. Wystarczy moczyć 24h ale lepiej dłuzej wtedy szybciej sie gotuje i juz praktycznie nie wpija wody podczas gotowania.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #52 dnia: 16.11.2019, 16:33 »
Ja moczę 48 h i kropka. Nie mam co się tutaj spierać, mam schemat i koniec.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #53 dnia: 16.11.2019, 16:34 »
Nie wiem pierwsze słysze takie stwierdzenie. Wiem, że na Gosławicach zakazali orzecha bo wiara sypała surowy, zresztą na grupach karpiowych zdarzają się jeszcze tacy agenci którzy twierdzą, że orzecha nie trzeba gotować. Tak więc nie ma co się dziwić, że zakazują jego używania.

Nie chce mi się dalej dyskutować, bo odnoszę wrażenie, że jesteś najmądrzejszy i wszystko wiesz. A tak naprawdę tylko przekornie wszystko kontestujesz. Dobranoc ;)
Opieram się tylko na swoim i znajomych doświadczeniu a, że zużywam kilkadziesiąt kilogramów orzecha w sezonie to mogę jakieś wnioski wyciągnąć. Zresztą teraz na zawodach karpiowych orzech to jedna z najbardziej popluranych zanęt. Ludzie sypią go wiadrami do wody a tam raczej nie chodzi żeby rybę nasycić.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #54 dnia: 16.11.2019, 16:36 »
Ja moczę 48 h i kropka. Nie mam co się tutaj spierać, mam schemat i koniec.
48h jest idealnie ja gotuje w szybkowarze to troszke ponad 2h i jest gotowy, w zwykłym garnku może trochę dłużej by trzeba.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #55 dnia: 16.11.2019, 17:10 »
Tylko sęk w tym, że orzech tygrysi tak naprawdę nie jest orzechem ;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 225
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #56 dnia: 16.11.2019, 17:15 »
Z mojego podwórka jeśli chodzi o zawody ... chlopaki czysto pragmatycznie :'( ; podchodzą do tematu nęcania...
Jeśli orzech to umami to jak ja nie dam to do sąsiada pójdą...
Pisząc eko naturals odniosłem się do stwierdzenia że karpie pobierają tylko naturalny pokarm na pzw ... jeśli masz na myśli kulki , pelet -to tak naturalny 8) 8) :P :'( ;)
Tu cała prawda o orzechu https://www.karpmax.pl/aktualnosci/czytaj/orzech-tygrysi-znakomita-przyneta-na-karpie.
Orzech musi być skiśnięty.
Polecam poszperać jak przedstawia orzecha Janek Zawada.

Co do reszty wywodów - wogóle mi nie podrodze z twoimi doświadczeniami.

Moim zdaniem jeśli karp sra twoim to masz dobra i złą informację pobiera twój towar i to ta dobra informacja.
A jak sra twoim i go w częściach masz na macie to przelatuje towar przez niego i jest nie strawiony...
Na słuszność teori opieram sie doswiadczeniem swoim i powaznych karpiarzy... przekład jak żre raczenice , szczeżuje to sra nimi w całości :facepalm: nie z dupy leci mu tylko opakowanie czyli resztki muszli.
Maciek

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #57 dnia: 16.11.2019, 17:21 »
Tylko sęk w tym, że orzech tygrysi tak naprawdę nie jest orzechem ;)

Zawierają 20% tłuszczu przy 7-8% białka :) Taki pokarm jest sycący.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #58 dnia: 16.11.2019, 17:33 »
Chodziło mi o to, że na wodach gdzie wędkuje karp ma dostęp praktycznie tylko do naturalnego pozywienia, wiadomo czasem znajdzie jakieś kulki, orzecha itp ale jest to bardzo mała część jego diety. Na typowych komercjach jest zgoła odmiennie ryby mają praktycznie nieograniczony dostep do żarcia sypanego im przez wędkarzy. Orzecha zawsze używam sfermentowanego według mnie najlepszy jest wtedy gdy wytworzy się kisiel. A co do trawienia orzechów jak karp żre małze to nie może nimi srać w całości z prostej chociaż przyczyny a takiej, że do jego żołądka trafiają już rozgniecione. I jest różnica między miękkim środkiem małży i składającym się z praktycznie samej wody a twardym orzechem. Trudno stwierdzić czy karp trawi orzechy czy tylko je pobiera i w większości wydala. Jak dla mnie nie ma to większego znaczenia ważne, że pobiera.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 225
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Orzechy tygrysie, sprawdzone sposoby na przygotowanie
« Odpowiedź #59 dnia: 16.11.2019, 17:48 »
Chodziło mi o to, że na wodach gdzie wędkuje karp ma dostęp praktycznie tylko do naturalnego pozywienia, wiadomo czasem znajdzie jakieś kulki, orzecha itp ale jest to bardzo mała część jego diety. Na typowych komercjach jest zgoła odmiennie ryby mają praktycznie nieograniczony dostep do żarcia sypanego im przez wędkarzy. Orzecha zawsze używam sfermentowanego według mnie najlepszy jest wtedy gdy wytworzy się kisiel. A co do trawienia orzechów jak karp żre małze to nie może nimi srać w całości z prostej chociaż przyczyny a takiej, że do jego żołądka trafiają już rozgniecione. I jest różnica między miękkim środkiem małży i składającym się z praktycznie samej wody a twardym orzechem. Trudno stwierdzić czy karp trawi orzechy czy tylko je pobiera i w większości wydala. Jak dla mnie nie ma to większego znaczenia ważne, że pobiera.

Kozi widać że szczeżuji w łapach nie miałeś... woda... :facepalm:
Dobrze że karp ma ząb gardłowy którym wszystko rozwala.

Łowiąc na dzikich wodach wiele razy miałem w worku nie strawionych kości ryb. Tak , tak karpie wciągają narybek i martwe rybki.
I tu co ciekawe wszystko z ryb strawione nawet łuski a tylko kosci z dupy leciały...
Maciek