Autor Wątek: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia  (Przeczytany 45652 razy)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 904
  • Reputacja: 399
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #195 dnia: 28.06.2023, 12:53 »
Pytanie techniczne do Karpiarzy zaprawionych w boju:

Potrzebuję Haki o grubości i mocy jak Fox Wide Gape Baked X nr 2 (grubość drutu ~1.5mm) tylko z normalnym ostrzem bo ten model po 1 rzucie jest do wyrzucenia. Ma bardzo cienkie ostrze i po przeciągnięciu przez piaszczysto/kamieniste dno czubek się wygina lub tępi na tyle że nie łapie palca. Po co taka moc haka? Znalazłem wyrobisko po kopalni piachu i tam jest na 30m od brzegu wyspa z pałek wodnych, grunt ok 2m. Dzikie sazany ~10kg biorą w odległości max 3m od tych pałek nawet w samo południe bo woda jest mętna, wygląda na to, że jest to ich naturalne miejsce przebywania. Wędki mam ukotwione do ziemi, hamulec kołowrotka zabetonowany, pleciona 0.40mm i hol na tak zwaną wydrę. Haki o grubości <1.2mm rozginają się, czasami trzeba też wyrwać taką pałkę z korzeniami, także musi być siła.
Plecionka 0,40 to raczej na sumy 🙂. Przy tak bliskiej odległości możesz użyć żyłki 0,40 spokojnie wystarczy. Każdy haczyk się stępi po przeciągnieciu po kamieniach, żwirze. Polecam carprus centurion, gladiator ls.

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 358
  • Reputacja: 328
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #196 dnia: 28.06.2023, 13:02 »
Pytanie techniczne do Karpiarzy zaprawionych w boju:

Potrzebuję Haki o grubości i mocy jak Fox Wide Gape Baked X nr 2 (grubość drutu ~1.5mm) tylko z normalnym ostrzem bo ten model po 1 rzucie jest do wyrzucenia. Ma bardzo cienkie ostrze i po przeciągnięciu przez piaszczysto/kamieniste dno czubek się wygina lub tępi na tyle że nie łapie palca. Po co taka moc haka? Znalazłem wyrobisko po kopalni piachu i tam jest na 30m od brzegu wyspa z pałek wodnych, grunt ok 2m. Dzikie sazany ~10kg biorą w odległości max 3m od tych pałek nawet w samo południe bo woda jest mętna, wygląda na to, że jest to ich naturalne miejsce przebywania. Wędki mam ukotwione do ziemi, hamulec kołowrotka zabetonowany, pleciona 0.40mm i hol na tak zwaną wydrę. Haki o grubości <1.2mm rozginają się, czasami trzeba też wyrwać taką pałkę z korzeniami, także musi być siła.
Plecionka 0,40 to raczej na sumy 🙂. Przy tak bliskiej odległości możesz użyć żyłki 0,40 spokojnie wystarczy. Każdy haczyk się stępi po przeciągnieciu po kamieniach, żwirze. Polecam carprus centurion, gladiator ls.
Kozi model gladiator ls nie jest polecany do siłowych holi, nawet przez samego producenta. Miałem gdzieś foto jak mi go rozgiął karp. Jest z cieńszego drutu niż model centurion czy continental. Ale mimo to uwielbiam go używać bo świetnie i pewnie zapina ryby.
Sławek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 904
  • Reputacja: 399
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #197 dnia: 28.06.2023, 13:06 »
Wyjąłem na ten model ponad 100 ryb i nigdy się nie rozgiął 🙂. Ryby w granicach 10kg raczej zbyt wymagającymi przeciwnikami nie są.

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 358
  • Reputacja: 328
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #198 dnia: 28.06.2023, 13:11 »
Wyjąłem na ten model ponad 100 ryb i nigdy się nie rozgiął 🙂. Ryby w granicach 10kg raczej zbyt wymagającymi przeciwnikami nie są.
To akurat zależy od wody, moja głęboka żwirownia i jej karpie szybko zweryfikowały słabe haki, od kilku lat tylko carp rus, ale raz mi się zdarzyło, że akurat gladiator po holu był wyraźnie rozgięty, ciężko powiedzieć dlaczego się tak stało, może akurat ten jeden egzemplarz był wadliwy.
Sławek

Offline Bartek J23

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Skrzat Carp & Friends
    • Skrzat Carp & Friends
  • Lokalizacja: Elbląg
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #199 dnia: 28.06.2023, 19:15 »
Bandziorno! ostatnio testuję haki mniej znanej firmy Pole Position.
Polecam zapoznać się ich ofertą nie tylko haczykową. Mają parę ciekawostek ;)

Co do haków np Pole Position Strongbow. Producent tak je opisuje.

Haczyki te zostały opracowane we współpracy z liderem japońskiego rynku Gamakatsu i zaprojektowane przez nasz zespół produktowy Pole Position. Haki karpiowe STRONGBOW o delikatnie zagiętym łuku kolankowym oraz ostrzu ustawionym pod niewielkim kątem do środka. Taki kształt haka sprawia, że podczas siłowych holów, pysk ryby nie ulega rozrywaniu, co często występuje w modelach o podobnym kształcie innych firm. Dodatkowo gruby drut jest niezwykle mocny, co zapobiega rozginaniu przy dużych obciążeniach. Wszystkie haki Pole Position pokryte zostały warstwą teflonu PTFE, dzięki czemu zyskały matowe wykończenie nie emitujące refleksów świetlnych a także większą gładkość, co w połączeniu z długim i niezwykle ostrym grotem zapewnia dużą skuteczność zacięcia nawet przy najdelikatniejszych braniach.

Zapowiadają się ciekawie i powiem mega ostre.
O trwałości jeszcze za szybko na opinie, bo za krótko.
Mają kilka modeli.

Wspomniane wcześniej haki kolegów lux. Potwierdzam.
Skrzat

Offline Pszenicznik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #200 dnia: 29.06.2023, 09:56 »
Dzięki za polecenie, niestety carprus chyba musiałbyć dobry kiedyś bo mam Centuriona 2000 ATS nr 8 do popków jest to haczyk ze słabej nie hartowanej stali.

Przykład:

1. Carp'r'us Centurion ATS nr 8 (~1mm drut) wytrzymuje ~8kg testując rozgięcie, w warunkach holu siłowego po wyjęciu sazana 3kg ma: zagięte ostrze, rozgięty łuk kolankowy o ok. 3mm i dogięty zadzior.
2. E.S.P Cryogen Para-Point nr 7 (0.95mm drut) wytrzymuje 9kg testując rozgięcie, jest dużo bardziej sprężysty niż Carp'r'us. Sazan ok 5kg tuż przed podebraniem ostatnim zrywem go wyprostował.
3. Korum Penetrator nr 8 (~0.85mm drut) odgięty w bok, kuty i hartowany 9-10kg testując pęka. Po wyjęciu golca 5kg i sazana 6kg jest prawie jak nowy z opakowania, tylko ostrze minimalnie mniej łapie palca. Niestety przy większych karpiach wyciągam sam trzonek.

Sorry panowie ale hak czy to do drobnicy czy do karpi musi być hartowany bo inaczej bardzo szybko traci ostrość i łatwo daje się rozgiąć. Znacie jakieś haki w rozm. 2-4, kute i hartowane bo niestety Penetrator jest tylko w rozm 8-12.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 904
  • Reputacja: 399
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #201 dnia: 29.06.2023, 10:28 »
Hehe, hak nr 8 nie ma wiele wspólnego z hakiem karpiowym. Ja firmę która poleciłem używam od samego początku karpiowania 🙂. Na setki ryb wyjętych raz pękł, nigdy się nie rozciął. Każdy jak trzeba ostrzyć, zajmuje to max minutę czasu.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 641
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #202 dnia: 29.06.2023, 11:06 »
Hehe, hak nr 8 nie ma wiele wspólnego z hakiem karpiowym. Ja firmę która poleciłem używam od samego początku karpiowania 🙂. Na setki ryb wyjętych raz pękł, nigdy się nie rozciął. Każdy jak trzeba ostrzyć, zajmuje to max minutę czasu.
Czym ostrzysz?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 904
  • Reputacja: 399
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #203 dnia: 29.06.2023, 11:16 »
Hehe, hak nr 8 nie ma wiele wspólnego z hakiem karpiowym. Ja firmę która poleciłem używam od samego początku karpiowania 🙂. Na setki ryb wyjętych raz pękł, nigdy się nie rozciął. Każdy jak trzeba ostrzyć, zajmuje to max minutę czasu.
Czym ostrzysz?
Gradacja 8000 https://m.pl.aliexpress.com/item/1005005193285636.html?

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 635
  • Reputacja: 1993
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #204 dnia: 29.06.2023, 11:25 »
Znalazłem na allegro takie. Darmowa przesyłka, dostawa w 20 dni.
https://allegro.pl/oferta/oselka-kamien-wodny-ostrzalka-dwustronny-3000-8000-13683452039?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 358
  • Reputacja: 328
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #205 dnia: 29.06.2023, 11:28 »
Dzięki za polecenie, niestety carprus chyba musiałbyć dobry kiedyś bo mam Centuriona 2000 ATS nr 8 do popków jest to haczyk ze słabej nie hartowanej stali.

Przykład:

1. Carp'r'us Centurion ATS nr 8 (~1mm drut) wytrzymuje ~8kg testując rozgięcie, w warunkach holu siłowego po wyjęciu sazana 3kg ma: zagięte ostrze, rozgięty łuk kolankowy o ok. 3mm i dogięty zadzior.
2. E.S.P Cryogen Para-Point nr 7 (0.95mm drut) wytrzymuje 9kg testując rozgięcie, jest dużo bardziej sprężysty niż Carp'r'us. Sazan ok 5kg tuż przed podebraniem ostatnim zrywem go wyprostował.
3. Korum Penetrator nr 8 (~0.85mm drut) odgięty w bok, kuty i hartowany 9-10kg testując pęka. Po wyjęciu golca 5kg i sazana 6kg jest prawie jak nowy z opakowania, tylko ostrze minimalnie mniej łapie palca. Niestety przy większych karpiach wyciągam sam trzonek.

Sorry panowie ale hak czy to do drobnicy czy do karpi musi być hartowany bo inaczej bardzo szybko traci ostrość i łatwo daje się rozgiąć. Znacie jakieś haki w rozm. 2-4, kute i hartowane bo niestety Penetrator jest tylko w rozm 8-12.
Piszesz że masz doświadczenie z haczykiem carprus, centurion nr 8, ale ten sam model w rozmiarze 2 to zupełnie inna bajka, grubszy drut, samo ostrze już nie tak cienkie jak w rozmiarze nr 8, siła żeby go rozgiąć też nieporównywalna z nr 8. 
Sławek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 904
  • Reputacja: 399
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #206 dnia: 29.06.2023, 13:58 »
"Spamu" ciąg dalszy, niestety dwie ryby wygrały...https://zapodaj.net/plik-8M6VTxQHr5

Offline KotKoi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 003
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #207 dnia: 29.06.2023, 14:04 »
Wielkie gratulacje :bravo: :thumbup: :beer: Michał

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 641
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #208 dnia: 29.06.2023, 14:36 »
Znalazłem na allegro takie. Darmowa przesyłka, dostawa w 20 dni.
https://allegro.pl/oferta/oselka-kamien-wodny-ostrzalka-dwustronny-3000-8000-13683452039?
Hehe, hak nr 8 nie ma wiele wspólnego z hakiem karpiowym. Ja firmę która poleciłem używam od samego początku karpiowania 🙂. Na setki ryb wyjętych raz pękł, nigdy się nie rozciął. Każdy jak trzeba ostrzyć, zajmuje to max minutę czasu.
Czym ostrzysz?
Gradacja 8000 https://m.pl.aliexpress.com/item/1005005193285636.html?

Dzięki Panowie :thumbup:

Offline Pszenicznik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Pszenicznik - haki idealne i inne przemyślenia
« Odpowiedź #209 dnia: 29.06.2023, 14:53 »
Piszesz że masz doświadczenie z haczykiem carprus, centurion nr 8, ale ten sam model w rozmiarze 2 to zupełnie inna bajka, grubszy drut, samo ostrze już nie tak cienkie jak w rozmiarze nr 8, siła żeby go rozgiąć też nieporównywalna z nr 8.

Zamówiłem Carp'r'us Continental Snag nr 2 bo szczerze mówiąc nie ma co wybrać. Fox Wide Gape Baked X jest idealny pod względem zapasu mocy jednak jego ostrze jest za bardzo wycienione i brak w nim normalnego zadziora przez co przy siłowym holu spadają mi z niego ryby. Podobny hak do Foxa ma w swojej ofercie Korda - Wide Gape XX. Ryby na tym dzikim wyrobisku są naprawdę silne i mocny hak to podstawa. Oczywiście Centurion nr 8 to mały haczyk patrząc z perspektywy pyska karpia jednak tylko taki posiadam i jego stal nie jest w niczym lepsza od konkurencji i co najważniejsze nie jest dobrze zahartowana, skoro się rozgina a jego ostrze zamiast się złamać wygina się jak cienki stalowy drut.

@Kozi
Plecionka 0.40mm ma wytrzymałość liniową ~20kg, jeżeli zrobimy zwyczajne oczko na przyponie wytrzymałość spada o ~25% co daje nam 15kg wytrzymałości. Jeżeli dodamy do tego możliwość lekkiego przetarcia o zwady w wodzie jak kamienie to jest to nawet za słaba linka do holu na sztywno używając haka nr 2, który powinien wytrzymać 12-14kg. Ja stosuje węzeł bez węzła + Bimini Twist na pętelkę i na szczęście omijam ten problem.