Autor Wątek: Bolonka 5m  (Przeczytany 2815 razy)

Offline Pawelk98

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 1
Bolonka 5m
« dnia: 04.04.2023, 19:38 »
Witam, postanowiłem kupić sobie 1 bolonkę budżet 200-300 zł na wody z lekkim uciągiem możecie coś podpowiedzieć co dobrze leży w ręku z góry dziękuje

Offline figaro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #1 dnia: 04.04.2023, 20:06 »
Witam.do 400pln wiem że masz budżet do 300pln ale warto dołożyć 100 to Trabucco Activa,Heven(poniżej 300pln) lub Flare to naprawdę fajne Bolonki jeszcze w przystępnej cenie.Tylko dlaczego 5m wiadomo każdy ma swoje upodobania ale moim zdaniem celuj w 6 wiem po sobie że 5 jest mało uniwersalna coś mi nie pasowało gdy wędkowałem 5 i szybko się jej pozbyłem.pzdr

Offline Pawelk98

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 1
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #2 dnia: 04.04.2023, 20:15 »
Łowiłem zawsze krótkimi kijami, a w tamtym roku dostałem 4 m bacika i spodobało mi się łapanie dłuższym kijem dlatego postanowiłem zakupić coś ciut dłuższego i padło na 5m ;)

Offline figaro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #3 dnia: 04.04.2023, 20:53 »
ok.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #4 dnia: 04.04.2023, 23:45 »
Na 5 metrowe bolonki nie ma sensu sie wykosztowywać, bo nawet te budżetowe są ok. Tu masz fajny kijek, bardzo lekki i z zapasem mocy.

https://topfish.pl/product-pol-100041147-Jaxon-Wedka-Intensa-GTX-Tele-Bolo-Beta-5-00m-5-25g.html

Offline warcianin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
  • Reputacja: 38
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #5 dnia: 05.04.2023, 00:56 »
Najbardziej uniwersalna bolonka są kije 6m i tu już trzeba liczyć średnia kasę za takie kije czyli miedzy 400 a 600zł z tym że przy obecnych cenach jednak bardziej na te 600. Od siebie mogę polecić robinson tx3 lub ctx czy to 5 czy 6 będzie super. Osobiście nie widze problemu aby feeder czy karpiowka ważyła więcej ale jeśli chodzi o bolonkę czy bata oraz spining musi to być wędzisko " do reki" po prostu musi pasować. Jeśli chodzi o matcha to pół na pół  bo można sb pozwolić aby go odstawić na chwilę. Robinson którego przedstawiłem jest cienki w dolniku więc jeśli nie masz wielkich rąk warto wziąść to pod uwagę ponieważ bardzo uławia wędkowanie.
Konrad

Offline Pawelk98

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 1
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #6 dnia: 05.04.2023, 18:15 »
Okej, zmierzę jeszcze dokładną długość bacika i podejmę ostateczną decyzje  bo daliście mi trochę do myślenia dzięki za informacje ;)

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #7 dnia: 05.04.2023, 18:35 »
Jeśli łowisz na wodach płytszych niż 4m i niewielkich odległościach, to 5m zupełnie wystarczy. Inna sprawa, jak wyczaisz jakąś głęboką rynnę, to zaraz będzie cię kusiło, żeby dokupić dłuższą wędkę ;) I pomyśl od razu o odpowiednio długim podbieraku, jeśli przesiadasz się z krótkich wędek.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Pawelk98

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 1
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #8 dnia: 18.04.2023, 19:57 »
Mam już na stanie 5m trabucco heven i tutaj przelotkę ostatnią muszę przykleić pytanie może wydawać się głupie ,ale nigdy nie miałem takiej sytuacji i nie wiem jakiego kleju do tego użyć może być coś w stylu kropelki czy jakiegoś szewskiego kleju? :D Jeśli ktoś z Was już ogarniał takie sprawy to liczę na podpowiedź ;)

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #9 dnia: 18.04.2023, 20:11 »
Na pewno ostania przelotka? Bolonki mają przesuwane przelotki które mocujesz na wcisk kiedy rozkładasz i luzujesz po łowieniu. Szczytowa jest na stałe.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #10 dnia: 18.04.2023, 21:28 »
Mam już na stanie 5m trabucco heven i tutaj przelotkę ostatnią muszę przykleić pytanie może wydawać się głupie ,ale nigdy nie miałem takiej sytuacji i nie wiem jakiego kleju do tego użyć może być coś w stylu kropelki czy jakiegoś szewskiego kleju? :D Jeśli ktoś z Was już ogarniał takie sprawy to liczę na podpowiedź ;)
Kropelka jest jak najbardziej ok.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #11 dnia: 19.04.2023, 07:45 »
Mam już na stanie 5m trabucco heven i tutaj przelotkę ostatnią muszę przykleić pytanie może wydawać się głupie ,ale nigdy nie miałem takiej sytuacji i nie wiem jakiego kleju do tego użyć może być coś w stylu kropelki czy jakiegoś szewskiego kleju? :D Jeśli ktoś z Was już ogarniał takie sprawy to liczę na podpowiedź ;)
Kropelka jest jak najbardziej ok.

Pomyślałbym o mocnym kleju dwuskładnikowym, który po stwardnieniu jest bardzo mocny. Plusem jest to, że można wszystko umyć, ustawić, z kropelkami jest ten problem, że masz niewiele czasu, i jak klej wysycha, łatwo sobie ubrudzić nim kij lub przelotkę, zwłaszcza jak robi się to niewprawnymi palcami. I dobrze jest klejone miejsce przetrzeć papierem ściernym, drobnym (minimum 180), aby połączenie było mocniejsze.
Lucjan

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #12 dnia: 19.04.2023, 07:59 »
Pomyślałbym o mocnym kleju dwuskładnikowym, który po stwardnieniu jest bardzo mocny. Plusem jest to, że można wszystko umyć, ustawić, z kropelkami jest ten problem, że masz niewiele czasu, i jak klej wysycha, łatwo sobie ubrudzić nim kij lub przelotkę, zwłaszcza jak robi się to niewprawnymi palcami. I dobrze jest klejone miejsce przetrzeć papierem ściernym, drobnym (minimum 180), aby połączenie było mocniejsze.

 :thumbup: Przerabiałem Kropelki i niestety nie trzymają zbyt długo. Porządny klej metal-tworzywo za to daje radę.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #13 dnia: 19.04.2023, 08:49 »
Kropelka w żadnym wypadku (chyba, że awaryjnie, na łowisku). Masz dwie opcje- poprawniejsza to klej termotopliwy, druga opcja do dwuskładnikowy epoksydowy- np. Distal, raczej "szybkoschnący" 10 min. Zaletą termotopliwego jest możliwość łatwej kolejnej wymiany przelotki szczytowej na nową. Jak masz przelotkę szczytową osadzoną na stałe klejem epoksydowym to w razie potrzeby kolejnej jej wymiany pozostaje jej odcięcie od szczytówki (czyli skrócenie o 1-2 cm wędki) i zamontowanie nowej przelotki na grubszej już szczytówce. Osobiście zawsze stosuję dwuskładnikowy. Fabrycznie z reguły przelotki szczytowe montowane są na termotopliwy (łatwo się je zdejmuje w razie co).

Offline a_men

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 18
Odp: Bolonka 5m
« Odpowiedź #14 dnia: 19.04.2023, 12:28 »
Ja nigdy nie miałem problemów z wklejaniem przelotki szczytowej lub łącznika w bacie na Kropelkę lub podobne kleje.

Jednak podczas wklejania stosuję pewien patent, który sprawia, że klej rozkłada się równomiernie i wtedy trzyma dobrze. Po włożeniu w przelotkę lub łącznik odtłuszczonej szczytówki z naniesionym klejem, obracam ją delikatnym ruchem w palcach wzdłuż własnej osi i czekam chwilę aż klej zastygnie.