Autor Wątek: Pomoc w doborze przynęt do metody  (Przeczytany 5937 razy)

Offline Kamil123321

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 1
Pomoc w doborze przynęt do metody
« dnia: 04.04.2023, 19:44 »
Witam wszystkich serdecznie ,mam problem z wyborem przynęt do metody. Jakieś 3-4 lata temu zacząłem łowić jeden sezon na metodę i moje przynęty już nie nadają się do łowienie. Tutaj mam do was prośbę czy możecie mi polecić jakie przynęty mam kupić .Doskonale wiem i rozumiem że nie każda przynęta sprawdza się na każdej wodze, ale są tak zwane killery o które właśnie mi chodzi. Czytając forum są różnie opinie na temat Mc karp, feeder bait ,maros ,osmo z jednej strony fajnie że jest taki wybór ale z drugiej strony człowiek łapie się za głowę i nie wiem co wybrać.Chciałbym kupić około 10 różnych rodzai  przynęt i ruszyć nad wodę łowiąc na metodę ,więc tak czy możecie mi polecić jakieś przynęty kupić albo napisać jakie przynęty na waszych łowiskach się sprawdzają ? 

Offline figaro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 7
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #1 dnia: 04.04.2023, 19:55 »
WItam. Na początek  kup Ringersy 6mm w 3 kolorach ,coś małego jak Feeder Bait mikrony, pelet Skretting 6 i 8mm,jakiś ananas np.Maros i krill np.Sonubaits....a z czasem zobaczysz czy coś z tego odpadnie a dodasz swojego ,,killera''..rynek jest tak napchany  że wybór jest ogromny.5-10 przynęt obłowisz większość łowisk.połamania.

Offline Zander 112

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja: 12
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #2 dnia: 04.04.2023, 20:54 »
Zacznijmy od Ringers Chocolate Orange. Wchodzą w nią leszcze i karpie. Później kombinuj z pozostałymi.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #3 dnia: 04.04.2023, 21:16 »
Idąc całkiem w minimalizm to miks kolorów między innymi żółty, biały, pomarańczony, czerwony. Do tego jakiś pellet i styknie.
Marcin

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 700
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #4 dnia: 04.04.2023, 21:28 »
Ringers jak wyżej. Do tego jakieś skisłe masło - u mnie to akurat Maros

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #5 dnia: 04.04.2023, 21:32 »
Jeśli żółty to mogę polecić Ci od Sonubaits "Banoffee". U mnie działa świetnie. Tylko z przynętami od Sonu jest problem - są cholernie twarde. Pozostaje Ci albo zakładać na gumkę, albo nieco "stuningować" przynętę - mocząc ją w kilku kroplach soli fizjologicznej. Wówczas łatwo daje się nabić na "bajoneta".

Jeśli chcesz "multikolor" to fajną opcją jest od Solskiego "Salmon duo"
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Online Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #6 dnia: 04.04.2023, 21:51 »
Mc karp, osmo nie polecę, bo nigdy na nie nie łowiłem. A nie łowiłem, bo łowiłem na inne.
Feeder Bait Czinkers, u mnie bez brań.
Maros: Panetone pojedyncze brania, potem cisza. Halibut bloody ball - nieporozumienie, niby wafters a tak na prawdę mocno pływająca kulka.
GO2 Wafter Pink Peper Squid - tak sobie, lepiej niż u Marosa.
Dynamite Baits: Washters i Wowsers - średnio ale bez rewelacji.
EA Dual Wafter - całkiem niezłe efekty na te małe waftersiki
Haldorado Method Pellet - 5mm czosnkowy - na komercji potrafił ściągnąć większe ryby.
Ringers: Chocolate Orange, Wahsout Wafters i Pink Washout, często stosowane z dobrymi efektami.
Sonubaits: Chocolate Orange, Band'um Wafter Washed Out i Krill. Te dwie ostatnie dają mi najlepsze efekty.

Bardzo ważne jest dostosowanie tego, co na haczyku do tego, co w podajniku. Często zwykły pellet Skretinga 8 mm na włosie w podajniku z szarym pelletem 2 mm wygrywa z kolorowymi waftersami. Kiedyś, jak dodawałem do pelletu część pelletu 2 mm Sonu Bloodworm, to przynęta Sonu Bloodworm - pellet 8 mm królowała.


Pozdrawiam,
Tomek

Offline Losiu74

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #7 dnia: 04.04.2023, 22:42 »
W mojej ocenie marka przynęty nie jest tak istotna jak różnorodność w arsenale na każdą okazję. Obowiązkowo zabieram : śmierdziel,ryba,coś na ostro , mixy np truskawka-ryba czy czekolada orange plus ze dwie trzy klasyczne owocówki.  Szukam przynęt zawierających w opakowaniu mix kolorów (np feederbait ,MCKarp) Wielkość to zazwyczaj 6-8 plus coś z 12 na wypadek koniecznej selekcji drobnicy

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 249
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #8 dnia: 05.04.2023, 06:46 »
W mojej opinii granie kolorem i dobrej jakości przynęta jest istotniejsze niż smaki. Bardzo po drodze jest mi z odpowiedzią Tomka jeżeli chodzi o waftersy i pellety. Z taką różnica, że często u mnie podstawą jest skretting 2 mm, a żeby coś się na tle wyroznialo daje Aller Aqua Best 8 mm, ale wniosek ten sam, odpowiednie pokazanie przynęty. Jak nie chcesz inwestować Bóg wie ile kup po prostu 5 paczek ringersow (różowy, różowy wyprany, żółty, pomarańczowy
I biały) rozmiar 6 mm pod haczyk 14, jakis pellet zwykły zanętowy 8mm (aller, coppens lub skretting). Kilo na dwa sezony luzem. Sonu w większości też będzie działało, ale tam z kolei na moich zbiornikach jest więcej zmiennych. Ringers w danych statystycznych jest po prostu pewniejszy :D
Plum

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #9 dnia: 05.04.2023, 10:17 »
Jak nie chcesz inwestować kup 5 paczek ringersow 👍🤣.
Nie czepiam się 👍. U mnie ringersy różnie.
Bardzo fajne są przynęty solskiego Secret mix w paczce masz 4 kolory i do tego salmon i jak się uprzez to coś jeszcze śmierdzącego np metod mania wu wafters też mają mix kolorów w jednej paczce.
Do podajnika moim zdaniem trzeba dać dobry pellet i mix (ja mam 2 zalewy czerwona i zielona i trochę robię pelletu kolorowego trochę standard) .
Ostatnio sweet tuna solskiego bardzo dobrze działała.

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 249
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #10 dnia: 05.04.2023, 10:38 »
Jak nie chcesz inwestować kup 5 paczek ringersow 👍🤣.
Nie czepiam się 👍. U mnie ringersy różnie.
Bardzo fajne są przynęty solskiego Secret mix w paczce masz 4 kolory i do tego salmon i jak się uprzez to coś jeszcze śmierdzącego np metod mania wu wafters też mają mix kolorów w jednej paczce.
Do podajnika moim zdaniem trzeba dać dobry pellet i mix (ja mam 2 zalewy czerwona i zielona i trochę robię pelletu kolorowego trochę standard) .
Ostatnio sweet tuna solskiego bardzo dobrze działała.

5 paczek, które spokojnie starczą na co najmniej dwa sezony :) czyli 150 + kilo pelletu za 16 złotych razem 166 złotych za pakiet dwusezonowy. Najbardziej budżetowy pakiet w PL dosłownie. Solbaitsy ok, ale jakiegoś stałego efektu nigdy na nie nie miałem, chociażby na kolor biały i żółty (tych najmniejszych kulek, nie pamiętam jak się nazywały) od Przemka przez sezon prawie ryb nie uświadczyłem i całe opakowanie prawie nadal gdzieś mam, pudełko też jest 3 razy mniejsze, bo 50 ml  :)
Plum

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #11 dnia: 05.04.2023, 12:16 »
No tak tylko proponujesz wszystkie słodkie za 150 zł żeby mieć mix kolorów a Secret czy wu wafters to koszt między 22 a 30 zł i są 4 kolory 😎.
U mnie solski to przynęta nr 1 szczególnie różowy i pomarańcz.
Do tego jeden śmierdzący czy bardziej rybny typu halibut kryl lub ananas masło z metod mani i ma za około 50 zł mix kolorów i dwa warianty zapachowe łownych przynęt.

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 249
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #12 dnia: 05.04.2023, 12:51 »
No tak tylko proponujesz wszystkie słodkie za 150 zł żeby mieć mix kolorów a Secret czy wu wafters to koszt między 22 a 30 zł i są 4 kolory 😎.
U mnie solski to przynęta nr 1 szczególnie różowy i pomarańcz.
Do tego jeden śmierdzący czy bardziej rybny typu halibut kryl lub ananas masło z metod mani i ma za około 50 zł mix kolorów i dwa warianty zapachowe łownych przynęt.

To jeszcze musisz dokupić kwaśne, słone i umami oraz wymiksować inne zapachy :) Nie ograniczaj pola smaków i zapachów dla ryb. ;D Sam kiedyś w to wierzyłem, przestałem i wyniki jakoś się znacząco nie zmieniły :)

Jeżeli 2 małe słoiczki po kilkanaście pastylek komuś wystarczą za te ponad 50 złotych to niech tak łowi. Problem 50 ml słoiczków z miksem kolorów jest taki, że realnie dostajesz 12,5 ml przynęty w jednym kolorze. Jeżeli to Twój taki niesamowity killer to raczej często używasz i moim zdaniem jest to mało, a każde 50 ml to 26 złotych, a skoro działają Ci głównie dwa kolory, więc zużywalność pozostałych jest znikoma :) Nie kwestionuje tego, że przynęta Przemka są dobre tylko po prostu zrobiły się drogie i w moim przypadku lepszą jakość mogę mieć taniej.
Ja już bym wolał znaleźć kogoś do spóły i podzielić mój zestaw na pół, koszty około 75 złotych a przynęt ponad 3 razy więcej :) Jak jest wiara w śmierdziele to niech dokupi coś i się ładnie w stówce na sezon zamknie z dużym zapasem przynęt, chociaż mam wrażenie, że większość tych przynęt po 2 - 3 rzutach tracą na tyle walorów zapachowych, że w chmurze zanęty i pelletu jest to praktycznie niewyczuwalne, jeszcze jak w Twoim przypadku dowalisz zalewajki, to tym bardziej, mogę być oczywiście w błędzie :)
Plum

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #13 dnia: 05.04.2023, 13:24 »
Ostatnio widziałem filmik jakiegoś pana z Czech, gdzie nabił podajnik pelletem z pustym haczykiem i wyjął rybe. Może to producenci nas łapią 😃. Muszę spróbować jak będę na jakiejś komercji.

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 249
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze przynęt do metody
« Odpowiedź #14 dnia: 05.04.2023, 13:26 »
Ostatnio widziałem filmik jakiegoś pana z Czech, gdzie nabił podajnik pelletem z pustym haczykiem i wyjął rybe. Może to producenci nas łapią 😃. Muszę spróbować jak będę na jakiejś komercji.

Działa :) nawet Jamie Hughes to pokazywał :D Kolega Miwol też próbował i dało mu rybkę. Towar i jego zapach tutaj mi się wydaje większym wyznacznikiem, ale wiesz jak to w wędkarskich rozmowach - tylko własne odczucia i gdybanie. Jednak jak pokazywały podwodne przynęta jest to element, który wzbudza ciekawość :D

Bezapelacyjnie pellety w zeszłym roku 6 i 8 mm u mnie dały czadu, skretting z allerem best.
Plum