Autor Wątek: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec  (Przeczytany 1724 razy)

Offline FeedClass

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kaszuby
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« dnia: 15.04.2023, 19:44 »
Witajcie!

chciałem zapytać czy w szeregach mamy jakiegoś szpeca od aparatów cyfrowych typu lustrzanka czy bezlusterkowce?
Rozglądam się za czymś nowym. Mój Nikon d40 idzie na emeryturę bowiem kupiłem go 21 lat temu jako nowy.
Chciałbym powrócić do zdjęć.
Mój cel to aparat rzędu 5 tys,  z dobrą ostrością, ładnymi kolorami, szybkim fokusem.
Bardzo lubię pracę na typowo manualnych ustawieniach przysłony, czasu naświetlania itp.
Nie lubię trybu auto. Zdjęcie ma być takie jakie ja sobię tego życzę a nie procesory i autoustawiacze.
Dotychczas strzelałem na stałoogniksowych Nikon Nikorr 35, 50 i 28-104 mm wszystkie z VR.
Chcicałem kontynuować przygodę z tymi szkłami więc rozważałem body Nikona D7500 ale nie porywa mnie danymi technicznymi.

Może jest ktoś kto klika właśnie tym D7500 i jest w stanie go zarekomendować?

Porzucając szkła szukam coś z Nikona - przyzywczaiłem się do marki i tak chciałbym to zostawić.
Jednak w sytuacji szczególnej przy zachowaniu dobrych parametrów rozważę coś z PENTAXa czy CANONa

Zapisem obrazu w moim wydaniu często był las, krajobrazy i gra światłem. Lubię też zdjęcia z ruchem, więc szybkość klatki jest dodatkowym atutem. Zabieram również sprzęt na rodzinne wydarzenia, bynajmniej wtedy mnie nie ma na zdjęciach, których uczestnikiem być nie lubię.

Jeśli jest ktoś kto jest w stanie doradzić, podpowiedzieć to proszę o linki, wypowiedzi i komentarze.
Dziękuję!

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #1 dnia: 15.04.2023, 20:21 »
Cześć. Uff, ciężki temat i 100x bardziej złożony niż wybór wędki do method-feeder :) Właściwie w Twoim pytaniu jest już odpowiedź :) Chcesz zostać w Nikonie - więc Nikon, masz obiektywy lustrzankowe, więc lustrzanka. Wychodzi, że chcesz lustrzankę Nikona. Czy ta 35- tka jest FX czy DX? Nie kojarzę obiektywu Nikkor 28-104 ... Musisz tylko zdecydować czy aparat ma być DX (mniejsze, lżejsze, tańsze) czy FX (większe, cięższe, droższe) i wybrać model Nikona najdroższy na jaki Cię stać.  Ale czy efekt finalny, czyli zdjęcie, Cię zadowoli to już inna sprawa :)
Przewagą bezlusterkowców nad lustrzanką jest większa ilość celnych zdjęć (inna zasada działania AF).
Im nowszy aparat tym lepsza matryca i jej oprogramowanie.
Nikon robi świetne bezlusterkowce, mają świetne matryce z super rozpiętością tonalną, masz niezbyt duży wybór ale dobrych szkieł Nikona. Raczej odradzam stosowanie szkieł lusterkowych do bezlusterkowca przez adapter FTZ.
Wejście w Sony otwiera Ci drzwi do optyki Sigmy, Tamrona, Samyanga.
Aparat nie musi być "full frame" żeby robić świetne zdjęcia. 
Trend światowy to jednak bezlustra.
Nie jestem specem od fotografii ale mnóstwo godzin przesiedziałem analizując sprzęty fotograficzne i coś tam ze sprzętu miałem/mam. Podejrzewam, że nikt Ci "dobrze" nie doradzi, niestety to Ty masz ustalić priorytety, ocenić ile możesz zainwestować (to się nie zwróci) i dokonać wyboru :)

Offline FeedClass

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kaszuby
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #2 dnia: 15.04.2023, 20:36 »
DX oczywiście a obiektyw to 55-200 mój błąd leciałem z pamięci a ta widocznie zawidła.
Napisałem również że upierać się nie bedę co do marki wiadoma rzecz sentyment jednak zostaje.
Co dalej inwestycja wiadomo dla hobbystycznego klikania nie przynoszącego dochodu będzie bezzwrotna.
Chodzi o powrót do relaksu, uśmiechu z uchwycenia i możliwości posiadania nowego aparatu.
Tak jak kupujemy nowy samochód i cieszymy się z jazdy, tak ja chcę na nowo kupić aparat.
 Zatrzymałem się na erze d80 jako naprawdę dobrego body także dawno dawno temu...
zwyczajnie przeraża mnie wielość, mnogość i nowoczesność, nie szukam więc ścisłej recepty ten i tylko ten,
tylko szukam bardziej ukierunkowania by nie błądzić na drodze do celu czyli finalnego zakupu w budżecie wskazanym powyżej 5 tys zł PLN

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #3 dnia: 15.04.2023, 21:01 »
Jeżeli chcesz zostać w Nikonie i lustrzankach DX to nie masz wyboru - nowy D7500 lub używany D500, nic poniżej. Do tego stałoogniskowe 28 i/lub 35 i/lub 50 i/lub 85 mm o świetle 1.8,  ewentualnie do tego jakiś uniwersalny zoom i masz wszystko. Ale ja w ciemno D7500 bym nie kupował. W necie są sklepy, które oferują wypożyczenie aparatu, trza by go było wziąć do ręki, zrobić kilka zdjęć i zobaczyć jak się prezentują na monitorze w porównaniu z D40 (to już faktycznie stareńki sprzęt) i dopiero decyzja.

Oczywiście przedstawiam najtańszą opcję :)

Offline Koper

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Gdańsk
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #4 dnia: 15.04.2023, 21:04 »
Rynku foto specjalnie nie śledzę, ale że trochę lat generowałem obrazki za papierki z nbp to pozwolę sobie na parę "mądrości".

Obrazek generuje przede wszystkim optyka, czyli ważniejsze jest jakie szkło zapniesz do puszki niż samo body. Choć nie ma co ukrywać, że każda kolejna generacja to wyższe używalne iso i usprawnione algorytmy af.

Nie kupujesz aparatu, tylko wybierasz system (aparaty, szklarnia, lampy, itd.), więc to powinno być Twoim punktem wyjścia. Puszki co kilka lat się zmienia, a reszta zostaje.

Sam siedzę w canonie, ale gdybym teraz miał postawić na jakiś system to pewnie zdecydowałbym się na sony - rozbudowany ekosystem i przeciwieństwie do canona udostępnia bagnet dla niezależnych producentów (choćby świetnej w relacji cena jakość sigmy).

Dostajesz dokładnie to za co płacisz - czyli w zakładanym budżecie niezależnie z jakim znaczkiem sprzęt kupisz będzie mniej więcej tej samej klasy. Jasne będą różnice, ale bardziej kwestia preferencji niż jakości.

Pełna klatka to zawsze lepszy obrazek niż crop - czysta fizyka, tego nie oszukasz.

Bezlustra, będą się rozwijały, lustrzanki będą ubijane, więc kierowałbym się w tę stronę.

W sumie trochę truizmy, ale czasami człowiek fokusuje się na cyferki i umykają takie podstawy.


Offline Thompson

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 348
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowieckie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #5 dnia: 15.04.2023, 21:40 »
Koper dobrze radzi zeby isc w Sony pomimo tego ze ja tez siedzie w systemie Canona. Pytanie jakimi szkłami do aktualnego Nikona dysponujesz bo jezeli sa to tanie ciemmne szkla to warto rozwazyc zmiane na inny system albo przejsc na bezlusterkowca Nikona czy Sony-ego. Przy lustrznkach nauczylem sie jednego  dobre szklo > puszka. Jak masz mierny obiektyw to żadne body za YY kasy nie pomoze w jakosci uzyskanego zdjecia.

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #6 dnia: 15.04.2023, 21:47 »
Koledzy dobrze radzą, ale założony budżet to 5000.

Offline Darek_Darek1968

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Działdowo
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #7 dnia: 15.04.2023, 22:53 »
Jeśli ruch jako priorytet to body Olympus OMD EM-1x.
Do tego dwa szkła z serii Pro i zestawik, który ogarnie wszystko.
Niestety budżet za mały, dużo za mały.
Na Twoim miejscu zostałby w Nikonie.
Sony bardzo fajne ale sensowne szkła od nich są absurdalnie drogie, a szkła niezależnych jak Sigma czy Tamron nie działają tak dobrze jak szkła natywne.

Wysłane z mojego CMR-AL09 przy użyciu Tapatalka


Offline FeedClass

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kaszuby
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #8 dnia: 15.04.2023, 23:21 »
Dziękuję wszystkim za dotychczasowe komentarze, dołączam :thumbup:

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #9 dnia: 16.04.2023, 12:38 »
Zakładam, że obiektywy  35 i 50 mm masz te nowsze, z serii G. Jeśli masz starsze niż G to nie dadzą one dobrej jakości zdjęć. Mówiłem, że będzie bardzo trudno ... :)

Offline FeedClass

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kaszuby
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #10 dnia: 16.04.2023, 13:44 »
tak wszystkie mam z serii G, taką wiedzę że lepszejsze to miałem przed zakupem

Offline FeedClass

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kaszuby
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #11 dnia: 22.04.2023, 21:06 »
Nikon d7500 jest mocno niedostępny. Dostawy, dostępność i realny zakup jest daleko odsunięty w czasie.
Chciałem więc nieco zmienić preferencje i porzucając dotychczasowe założenia.
Jest w stanie ktoś zmontować mi zestaw body plus obiektyw dobrowolnej firmy lustro/bezlusterkowiec?
Będę ogromnie wdzięczny kwota 5000 lub lekko powyżej.

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #12 dnia: 22.04.2023, 22:09 »
W tej kwocie nowego bezlustra z obiektywem nie kupisz. Masz Nikona D7500 używanego w dwóch sklepach: Cyfrowe.pl i Interfoto.eu. Te sklepy to pewniaki. A używany sprzęt może być dobrym rozwiązaniem. Masz tam też aparaty pełnoklatkowe, używane. Możesz też iść w Sony formatu apsc, Sony 6600 jest oki. Albo w Lumixa albo Olympusa. Ja osobiście zostawiłem Nikona i poszedlem do Sony. Ale to była droga decyzja.
https://www.cyfrowe.pl/aparat-uzywany-nikon-d7500-body-sn-6026993-p.html
https://www.interfoto.eu/?page=subprodukty&cat=381440&id=21

Offline FeedClass

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kaszuby
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakup aparatu typu lustrzanka / bezlusterkowiec
« Odpowiedź #13 dnia: 23.04.2023, 08:04 »
Jestem trochę z tych co wolą dopłacić i mieć nowe.
Rozważę, dziękuję za Twój cenny i aktywny udział w wątku, co mogę zrobić to odwdzięczyć się słowami podziękowania i :thumbup: