Autor Wątek: Zapytanie  (Przeczytany 4824 razy)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #15 dnia: 06.07.2023, 13:13 »
Przez semi-loaded rozumie się zwykle dociążone spławiki, które wymagają sporo dodatkowego obciążenia (np. 1/2 lub 1/3 całkowitego wymaganego obciążenia), co odróżnia je np. od spławików fully loaded, w których obciążnik jest zbliżony do deklarowanej gramatury spławika.

Offline Wojthaus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 2
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #16 dnia: 06.07.2023, 22:47 »
Ok wszytko poczytałem zaczynam rozumieć
Powiedzcie mi jeszcze jak rozmieszczać obciążenie
Mam haczyk przypon krętlik spławik stoper .
Spławik 4gramy powiedzmy
Czy na przypon 30 cm daje jakieś obciążenie , czy dopiero za kr tłokiem ????


Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #17 dnia: 07.07.2023, 00:38 »
Oglądałeś te filmy i czytałeś artykuły które Ci wysłałem wcześniej w tym wątku? Tam masz wszystko napisane i pokazane :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #18 dnia: 07.07.2023, 01:15 »
Oglądałeś te filmy i czytałeś artykuły które Ci wysłałem wcześniej w tym wątku? Tam masz wszystko napisane i pokazane :beer:

Czytałeś co napisał?

Zakładanie śruciny na przypon ma sens kiedy ryby podnoszą przynętę. Grunt ustawiasz tak żeby śrucina leżała na dnie i kiedy ryba ją podniesie wynurzy sie spławik. Najlepsze będą z cienką antenką bo potrzebują mniej obciążenia do zatopienia antenki. Koko pisał świetne artykuły na temat czułości spławika. Był gdzieś temat na forum.

Można też założyć przy łowieniu z toni. Ostatnio łowiłem w ten sposób kiedy drobnica obskubywała przynęte a nie można było zaciąć. Tym razem założyłem dwie śruciny w niewielkiej odległości od siebie. Zacinałem na każde nawet lekkie wynurzenie spławika i złowiłem ze 20 szt płoci o długości poniżej 10 cm ;D

Inna opcja to powstrzymanie spływania zestawu w wietrzny dzień. Śrucina musi wtedy leżeć na dnie.

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #19 dnia: 07.07.2023, 04:34 »
"Czytałeś co napisał?"

No a czy nie jest to temat artykułów i filmów Luka które mu wysłałem? Dokładnie jest opisane i pokazane w filmach jak rozmieszczać śruciny i budować zestaw.

Pierwszy artykul...
https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/splawik/waggler-method-czyli-metoda-splawikowa

I tekst z niego pochodzący:

"Dlatego najlepiej jest ułożyć przynętę wraz z 5-10 centymetrami przyponu na dnie. To sprawi, że zestaw jest odpowiednio ‘zakotwiczony’. Nad dnem, w odległości kilku- kilkunastu centymetrów znajduje się pierwsza śrucina sygnalizacyjna. Najlepiej nr 8. W odległości 15 centymetrów od niej – nad przyponem, druga, w tym samym rozmiarze. Resztę śrucin umieszczamy mniej więcej w połowie odległości między mocowaniem spławika a haczykiem."
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #20 dnia: 07.07.2023, 07:08 »
Czy ja pytałem o temat artykułów i filmów? Wojthaus wyraźnie napisał, że czytał ale dalej ma wątpliwości.

Jeżeli Ci się nie chce napisać niczego sensownego to ignoruj ten temat.

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #21 dnia: 07.07.2023, 08:18 »
{...}
Spławik 4gramy powiedzmy
Czy na przypon 30 cm daje jakieś obciążenie , czy dopiero za kr tłokiem ????

Spławik 4 gramy (moim zdaniem) bardziej się klasyfikuje do odległościówki. Od kilku dni używam spławika DRENNAN LOADED GIANT CRYSTAL z dociążeniem 2g i uważam że jest za ciężki. Używałem DRENNAN INSERT CRYSTAL 1,5 g. Uszkodziłem go (nadepnąłem) podczas szybkiego zwijania się po zaskoczeniu przez burzę. Krętlika nie używam, przypony wiąże o długości 20cm. Obciążenie sygnalizacyjne montuję zaraz nad pętelką jest to STOTZ nr.8 0.06g, (przy spławiku 1,5g) Obecnie jako sygnał mam STOTZ nr.6 0,1g, przypon łączę z żyłką główną - pętla w pętlę. Zestaw wyważam tak, ażeby STOTZ sygnalizacyjny leżał na dnie.
pozdrawiam Benon

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #22 dnia: 07.07.2023, 08:34 »
Ok wszytko poczytałem zaczynam rozumieć
Powiedzcie mi jeszcze jak rozmieszczać obciążenie
Mam haczyk przypon krętlik spławik stoper .
Spławik 4gramy powiedzmy
Czy na przypon 30 cm daje jakieś obciążenie , czy dopiero za kr tłokiem ????

Ogólna zasada jest taka, że im dalej od spławika, tym zakładasz mniejsze śruciny, tak aby nie dochodziło do splątań. Przy typowym 'gruncie' 1.5 metra, przy wstępnie obciążonym spławiku, najlepiej jest założyć pierwsze obciążenie w połowie odległości pomiędzy hakiem a dołem spławika. I tutaj dobrze jest użyć kilku śrucin minimum, tak aby zwiększając odstęp między nimi móc regulować szybkość opadania zestawu.  Jeżeli używasz krętlika przy przyponie, to robi on za śrucinę, dobrze jest dać najmniejszą w połowie przyponu mniej więcej. Czyli np. używasz (od góry) - śruciny nr 4, potem kilka śrucin nr 6 lub ich podwójna liczba jako nr 8, i taką w połowie przyponu. Jeżeli ryba jest w toni, wtedy śruciny rozmieszczasz w odstępach między sobą (największe możńa przesunąć pod spławik), jeżeli zaś brania są jak przynęta osiąga dno, można śruciny skupić w jednym miejscu, nad przyponem, aby hak szybciej docierał do celu.

Ogólna zasada łowienia wagglerem to umieszczenie obciążenia wstępnego w ilości 2/3 - 3/4 pod spławikiem. Przy spławiku 4 gramy więc 3 muszą być tuż pod nim, reszta  postaci śrucin od połowy spławika w dół. Oczywiście to takie ogólne ujęcie, od którego można stosować różne odstępstwa. Zapewniaja one czułość zestawu i szybkość przeniesienia brania na ruch spławika.

Jeżeli używasz zestawu odległościowego, ze spławikiem z większym obciążeniem, wiele się zmienia, zwłaszcza jak jest głębiej. Jaką w ogóle masz średnią głębokość łowiska? Bo waggler to łowienie na wodzie do głębokości 2.5 - 3 metrów maksymalnie (i to tak przy dłuższym wędzisku). Jeżeli jest głębiej, używaj spławików cięższych, nie w kształcie ołówka, ale z korpusem dużo grubszym o długiej antence.
Lucjan

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #23 dnia: 07.07.2023, 10:36 »
{...}
Spławik 4gramy powiedzmy
Czy na przypon 30 cm daje jakieś obciążenie , czy dopiero za kr tłokiem ????

Spławik 4 gramy (moim zdaniem) bardziej się klasyfikuje do odległościówki. Od kilku dni używam spławika DRENNAN LOADED GIANT CRYSTAL z dociążeniem 2g i uważam że jest za ciężki. Używałem DRENNAN INSERT CRYSTAL 1,5 g. Uszkodziłem go (nadepnąłem) podczas szybkiego zwijania się po zaskoczeniu przez burzę. Krętlika nie używam, przypony wiąże o długości 20cm. Obciążenie sygnalizacyjne montuję zaraz nad pętelką jest to STOTZ nr.8 0.06g, (przy spławiku 1,5g) Obecnie jako sygnał mam STOTZ nr.6 0,1g, przypon łączę z żyłką główną - pętla w pętlę. Zestaw wyważam tak, ażeby STOTZ sygnalizacyjny leżał na dnie.

W zupełności wystarczy 1g spławik jeżeli wędzisko tyle zarzuci :) Krętlik pomaga przy łowieniu na białe robaki bo kręcą się jak śmigło i skręcają żyłkę. Osobiście używam podwójne 14 i problem nie występuje.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #24 dnia: 07.07.2023, 11:02 »
Spławik 4 gramy (moim zdaniem) bardziej się klasyfikuje do odległościówki.

Wedle rodzimych wyczynowców odległościówka zaczyna się od 6 - 8 g ;)

Nie wiemy, na jakiej głębokości początkujący kolega chce łowić, ale wspomina o jeziorach, więc na wszelki wypadek gramaturowe wskazówki obejmują miks klasycznego wagglera z lekkim sliderem. Gdy głębokość jest spora, a na dokładkę występuje wyraźny dryf lub fala, nawet przez dystansie < 20 m wskazane bywa użycie spławika o gramaturze co najmniej 4 g.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #25 dnia: 08.07.2023, 10:04 »
Krętlik pomaga przy łowieniu na białe robaki bo kręcą się jak śmigło i skręcają żyłkę. Osobiście używam podwójne 14 i problem nie występuje.

Nie znam problemu a na białe łowię regularnie lub zazwyczaj przy spławiku :) 
Lucjan

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #26 dnia: 08.07.2023, 10:27 »
Luk, powiem Ci, że łowiąc również na klasyka (3, 4 białe/pinki na haku), podczas zwijania lubi się skręcać przypon. W zasadzie nie jest istotnym, czy używam krętlika do szybkiej wymiany przyponów, czy łączę pętla-w-pętlę.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 813
  • Reputacja: 95
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #27 dnia: 08.07.2023, 10:29 »
Krętlik pomaga przy łowieniu na białe robaki bo kręcą się jak śmigło i skręcają żyłkę. Osobiście używam podwójne 14 i problem nie występuje.

Nie znam problemu a na białe łowię regularnie lub zazwyczaj przy spławiku :)

Dokładnie. Trzeba odpowiednio zakładać białe na haczyk, wówczas nie występuje efekt śmigła. Jak białe są źle założone to krętlik niewiele pomoże.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #28 dnia: 08.07.2023, 12:49 »
Luk, powiem Ci, że łowiąc również na klasyka (3, 4 białe/pinki na haku), podczas zwijania lubi się skręcać przypon. W zasadzie nie jest istotnym, czy używam krętlika do szybkiej wymiany przyponów, czy łączę pętla-w-pętlę.

Do wagglera zakłada się raczej jednego lub dwa białe i problem nie jest tu wielki i nie trzeba korzystać z krętlików, choć oczywiście można :) Ogólnie biały jest miękki, i układa się odpowiednio, choć problem ten wystąpi gdy zakłada się białego za bok. To sie stosuje jak ryba nabiera podejrzeń i nie pobiera przynęty (rzadko), wpierw jest zakładanie jednego za tyłek lub ryjek, dwa w kombinacji. Ale to już wyższa szkoła jazdy, zazwyczaj aż tak kombinować nie trzeba :)
Lucjan

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zapytanie
« Odpowiedź #29 dnia: 08.07.2023, 23:56 »
Krętlik pomaga przy łowieniu na białe robaki bo kręcą się jak śmigło i skręcają żyłkę. Osobiście używam podwójne 14 i problem nie występuje.

Nie znam problemu a na białe łowię regularnie lub zazwyczaj przy spławiku :)

Wychodzi na to, że dzielnie stawiam czoła problemom które sam tworzę :P