Autor Wątek: Sprzet karpiowo/gruntowy  (Przeczytany 7466 razy)

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Sprzet karpiowo/gruntowy
« dnia: 23.12.2014, 01:06 »
Witam,
w końcu się zebrał i postanowiłem zakupić normalny zestaw do połowo karpi
i tu moja prośba o pomoc w wyborze i jakieś dobre wskazówki i porady  co kupić a czego nie...
Sprzęt ma być raczej z niższych polek cenowych... chyba bo tak naprawdę nie wiem gdzie się kończy granica niższych cen a zaczyna średnia polka.
Potrzebuje:
kij  raczej do dalekich rzutów i żeby wytrzymały zarzut z z dodatkowym woreczkiem pva...
kołowrotki oczywiście z wolnym biegiem
żyłkę
sygnalizatory plus swinger
i jeśli jest coś takiego jak rod pot na jedna wędkę? chodzi mi o to ze czasem wędkuje na kanale lub pomostach i nie mam możliwości wbicia podpórki a stojak na dwie wędki jest mi nie potrzebny(zbędny balast i wydatek)  bo  będę wędkował na jedna wędkę jako dodatek do feedera najczęściej... a z czasem jak nazbieram na kolejny zestaw karpiowy wtedy pomyślimy... :)
przeglądałem trochę artykułów i for internetowych w tym temacie ale nie mogę nic konkretnego skompletować na każdym polecają co innego i już mam mętlik w głowie i postanowiłem ze kupie to co Wy koledzy mi polecicie.

myślałem nad wędką  Konger Carbomaxx Team albo Tandem Baits Challenger  wędki nie drogie a czytałem ze godne polecenia wiec po co przepłacać jeśli są dobre :) Tez o SPRO,DAM,Daiwa sa dobre opinie szczegolnie w BE no i znowu metlik no nic czekam na wasza pomoc :)
 
Jaka jest granica cenowa to nie wiem  chciał bym jak najtaniej a jednocześnie najlepiej.  Tak może do 500zl za wszystko? Da rade czy cos wiecej szykowac? :)

Pozdrawiam
ViS
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprzet karpiowo/gruntowy
« Odpowiedź #1 dnia: 23.12.2014, 01:18 »
Niedawno miałem taki sam problem, ludzie wtedy jako kij do dalekich rzutów polecali mi Sanger Anaconda Base 3lbs/13ft. Podobno jest sztywna dzięki czemu dobrze się rzuca. Tutaj masz link: http://www.askari.pl/produkt/sanger-anaconda-base-wedki-karpiowe. Ja sam posiadam Daiwe Black Widow 3lbs/12ft, i stwierdzam, że jest zbyt miękka i za krótka żeby skutecznie daleko nią rzucać, nie mniej jednak to i tak dobra wędka, tylko trochę ciężka.
Pozdrawiam
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sprzet karpiowo/gruntowy
« Odpowiedź #2 dnia: 23.12.2014, 03:52 »
Pytanie brzmi co to jest dalekie zarzucanie... Dla wielu karpiarzy to ponad 80 metrów.

Wiele rzeczy ma wpływ na rzuty- ale jedną z nich jest średnica pierwszej przelotki. Do dalekich rzutów ma mieć średnicę 50 mm raczej. Sama długość to wtedy 13 ft czyli 3.90 metra. Mam znajomych z Daiwami Black Widow - i zarzucają daleko nimi, ale też ciężar zestawu ma tutaj wiele do powiedzenia. Bo może być woreczek PVA mniejszy i większy... Rozmiar kołowrotka ma tu duży wpływ i do sporych dystansów kręcioł typu big pit reel 10 000 jest idealny (może być i większy). Nie liczyłbym na dalekie miotanie zestawów takimi Shimano baitrunnerami 6000... Są zbyt małe do tej roboty.

Ja na Twoim miejscu nie szukałbym specjalnie wyrafinowanego sprzętu jeżeli chcesz się zmieścić w 500 PLN. Na pewno wybierz wędkę 3lb - która jest uniwersalną karpiówką. Alarmów jest pełno teraz i z tym nie ma w ogóle problemów.

Kije 3lb powinny zarzucać na dystanse do 50 metrów bez żadnych problemów. Technika, kręcioł,długość kija,  grubość żyłki, opór ciężarka i zestawu, jego rodzaj  - to ma wpływ na odległość. I tutaj nie tylko wędka zapewni rzuty na 100 metrów - wszystkie elementy. Ja na przykład nie mam sprzętu na osiągniecię 100 metrów - i nawet nie próbuję tak łowić. Z drugiej strony nie muszę (nie nastawiam sie na łowienie na takich dystansach) - ale wartoi tak poćwiczyć wpierw ma tańszym sprzęcie... Jak dla mnie warto (lub trzeba)  mieć wędkę typu marker do dłuższych dystansów. Bez niej nie zarzuca się celnie, i lepiej łowić krócej - a lokować zestawy w jednym miejscu. W Polsce wywózka zestawu to norma, w UK już nie. Często karpiarze tu zarzucają bardzo daleko. Ale mają sprzęt za kilka tysięcy funtów... ;)


Co do samych alarmów to polecam takie które mają kolorowe lampki (dwie) i oprocz głośności tonację dźwięku. Jeżeli kupisz dwa - to wtedy jeden ustawiasz na wysokich tonach a drugi na niskich aby moc je odróżnić. Nie wszystkie mają tę opcję a przydaje się to często, zwłaszcza w nocy.

Co do podpórek - łowiac na jedną wędkę nie ma sensu kupować stojaka, te tańsze ważą sporo i montuje się je dość długo. Wystarczyłaby wbijana podpórka z dwóch stron, jak nie ma gdzie jej wbić przy dolniku to polóż wędkę  na ziemi, tak robi wielu karpiarzy lowiących mobilnie (jest wtedy tylko przednia podpórka z alarmem).

Myślę, że z czasem, jak Cię wciagnie łowienie karpi i innych dużych ryb - to będziesz mógł zainwestować w parę solidnych karpiówek, z dobrymi kręciołami. A na początek warto dobrać coś do swojej kieszeni. Na pewno myślałbym dużo  nad kołowrotkiem. Bo tutaj za takie 200 PLN nie jest łatwo znaleźć coś dobrego. Samo przeznaczenie 'karpiowe' to za mało. Takiego Drennana z wolnym biegiem nie ma co polecać bo to śmiech na sali i mały kręciołek na stawy. Tu trzeba dużej kobyły, pewnej, solidnej i z wolnym biegiem (nie wszystkie big pity je mają). Może ktoś doradzi? Moi znajomi mają Baitrunnery Shimano 6000 i rzucałem nimi - jak dla mnie zbyt małe. Pewnie chlopaki coś podpowiedzą, p^k i Mateo szczególnie,bo są w tym mocni... :) Ja mam Okumy i kołowrotki z Nasha, za 50 funtów mozna juz nabyc odpowiedni sprzęt. Aczkolwiek w Polsce powinno być taniej i wybór większy...
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sprzet karpiowo/gruntowy
« Odpowiedź #3 dnia: 23.12.2014, 08:54 »
Popieram Marcina przyjrzyj się firmie Anaconda!! Myślę że to solidny sprzęt w nie wygórowanych cenach i z dobrą gwarancją 5lat! Co do raszty to Luk wyłozył perfekcyjnie!! A jeślo o tanie sygnalizatory chodzi to unas ta firma am dobre recenzje   http://allegro.pl/sygnalizator-bran-8led-mf-109-i4849147537.html  Oczywiście możesz kupić bogatsze wersje z ich propozycji!!!
Arek

Offline Qarg

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 19
  • życie jest za krótkie żeby łowić tylko w weekendy
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sprzet karpiowo/gruntowy
« Odpowiedź #4 dnia: 23.12.2014, 10:57 »
zerknij sobie na ten młynek w tej cenie to kołowrotek do rzutów i bardzo mocny
 http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/dragon-mega-baits-kolowrotki-mega-baits-g4-a206-p1161-k6313.html
ja mam wersje 60. i mysle ze wiekszego nie trzeba :) musisz tylko dobrej ceny poszukac ja swojego kupiłem za 175 zł :) w sklepie oczywiscie :D
co do kija to anakonda jest naprawde dobrym wyborem. kije bardzo dobrze wykonane ładnie pracujace podczas holu jak i rzutu.

po patrz sobie w tym sklepie w promocjach
http://jezozwierz.abc24.pl/default.asp
tutaj mozna trafic naprawde duzą promocje
Arek

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sprzet karpiowo/gruntowy
« Odpowiedź #5 dnia: 23.12.2014, 11:14 »
Posiadam Anaconda Base i podpięty pod nią kołowrotek Spro Super Long Cast,wędka naprawdę warta uwagi,bardzo solidny kij,duże przelotki .Kołowrotek o szerokiej szpuli z precyzyjnym hamulcem,oryginalnie bez łożyska w rolce kabłaka ale zakupiłem  takie łożysko ,zdecydowanie lepsze oddawanie żyłki i rzuty.Polecam.
Pozdrawiam
Jacek

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Sprzet karpiowo/gruntowy
« Odpowiedź #6 dnia: 23.12.2014, 13:08 »
Dla mnie dalekie rzuty to do 80 metrów więcej nie potrzebuje. Co do tych funduszy maksymalny budżet to 200€ czyli okolo 800 zl.  napisałem ze chce przeznaczyć 500 zl bo nie orientowalem sie w cenach i mialem nadzieje ze juz cos dostane użytecznego. Ale tak do 800zl max jeszcze mogę przeznaczyć wiecej nie dam rady wycisnac bo musze pomyslec jeszcze o uzbrojeniu wędek (zestawy koncowe jakies haki przypony...) i miedzy czasie dokupuje sobie rozne akcesoria do feedera itd. tak wiec na zestaw karpiowy przenaczyc chce maks 800 zl.(Kij, kołowrotek, podpórki sygnalizator swinger.)
Jeszcze nie stać mnie na kupowanie tego co chce, wiec kupuje to na co mnie stać :)
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprzet karpiowo/gruntowy
« Odpowiedź #7 dnia: 23.12.2014, 13:29 »
Jeśli chodzi o kołowrotek to mogę Ci polecić Okumę Power Liner. Posiadam ten kołowrotek i spisuje się bardzo dobrze. Możesz kupić go też na askari za 250 zł co z tą Anakondą o której wcześniej pisałem da około 500 zł więc zostanie jeszcze na resztę zakupów. Natomiast jeśli nie chcesz kołowrotka z wolnym biegiem to polecam SPRO Super Long Cast. Ceny są podobne, a sprzęt nada się do dalekiego rzucania.
Pozdrawiam
Marcin

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Sprzet karpiowo/gruntowy
« Odpowiedź #8 dnia: 26.12.2014, 23:09 »
To jedna propozycje bym juz mial i laduje na liste mianowicie:
Anaconda Base 3,90/ 3lbs  co do kolowrotka to jeszcze niewiem
 FOX EOS 10000 lub SPRO SUPER LONG CAST  jeszcze sie zastanawiam nad kilkoma innymi kolowrotkami jak i wedkami caly czas przegladam rozne strony. Jest tego aż za duzo :D Wedki planuje zakupic juz w styczniu/lutym jak bede w Pl na "wakacjach" wiec czasu coraz mniej. Ma ktos jeszcze jakies propozycje czy wskazowki za wszystkie bede wdzieczny. Jeszcze przed zakupem poodwiedzam wedkarskie sklepy w Pl w okolicy moze tam cos wychacze stosujac sie do waszych wskazowek. Tak nawiasem nie moge sie juz doczekac wiosny duzo nowego sprzetu w tym wędek przybedzie do mojego "arsenalu" tak ze bedzie czym sie pobawic :)
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Sprzet karpiowo/gruntowy
« Odpowiedź #9 dnia: 02.01.2015, 14:28 »
no i mam problem wlasnie sie dowiedzialem ze nie bede mial mozliwosci pojechania do pl na urlop do kwietnia przynajmniej wiec nie dam rady zakupic tej wedki Sänger Anaconda Base (przesylka do belgi wynosi 40€ a u mnie w sklepach jej niema a na koniec lutego chcialem miec caly sprzet juz skompletowany ...)  bede zmuszony poratowac sie sprzetem dostepnym u mnie a za ta cene bedzie to trudne szczegolnie jak nie bardzo sie wie czego szukac ... pod wieczor wstawie propozycje na jakie sobie moge pozwolic i jakie sa dostepne mam nadzieje ze pomozeci mi cos doradzic chociaz bedzie to pewnie trudne bo znowu tych wedek i kolowrotkow moze nie byc na rynku w PL... ach sie pokrecilo wszystko... no ale moze cos uda mi sie znalesc moze na jakies forum w BE czy NL zajrze i cos znajde...

Zmiana z dnia 3/01/2015
Dzieki wszystkim za pomoc i za wyrozumialosc ale w tym temacie juz sobie poradzilem wszystko juz mam skompletowane trafila mi sie okazja za nie wielkie pieniadze jak sie nie sprawdzi to niewiele strace :)

Dzieki jeszcze raz i pozdrawiam
ViS
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp