Autor Wątek: Wyniki nad wodą 2015  (Przeczytany 1169973 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 290
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5520 dnia: 08.10.2015, 19:43 »
Gratuluje piekne rybki :bravo:
Maciek

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5521 dnia: 08.10.2015, 21:09 »
Wczoraj popołudniowy wypad nad rzekę. Miałem wędkować do zmroku ale dość silny wschodnio-południowy wiatr skutecznie mnie zniechęcił i przed 18tą podałem tyły. :-\ Dostałem 2 Leszczyki po 43cm ,Jazia 44cm. 3 Płotki i 2 Krąpie. Rządziło mięsko,a dokładnie kanapka czerwony,biały i ziarko kukurydzy. Na drugim kiju ponowny test różnych peletów. Bez kontaktu. Nawet na groch i łubin brania nie zanotowałem ??? Kije trzymałem niemal że nad samą wodą jak na wodzie stojącej. Wyżej bardzo nimi majtało.

Arek Ładne rybki, zapraszam powoli w moje rejony na Cegielinkę, ruszyła się już płoć powoli, ludzi od groma widać po samochodach :).
Krzysztof

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 748
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5522 dnia: 08.10.2015, 23:22 »
Ładnie połowione, Arek i dfq! :bravo: :bravo:

Dzisiaj wreszcie wyruszyłem na testy na wodę stojącą, na Old Lake. W programie był test podajnika Guru Hybrid, z amortyzatorem, do któego dawałem torebki PVA, z pelletami głównie - kontra Metoda Preston i zestaw z koszykiem.

Old Lake to łowisko z dużą ilością leszcza, idealne na takie doświadczenia. Jako, że rano było tylko 7 stopni, ryba nie żeruje juz mocno, więc jest to idealny czas na testy.

Zadziwiające były wyniki... Na 50 metrach był Hybrid, na 35 zaś Metoda. 4 godziny łowienia i 5 ryb na Hybridzie i 3 na Metodzie! Po jednym braniu zmarnowanym. Tak więc o dziwo PVA nie przeszkadzało wcale rybom. Po 14 tej łowiłem na 50 metrach zestawem z koszyczkiem, i na 35 podajnikiem Guru. I tutaj pewny byłem zwycięstwa koszyka a tymczasem... 7 ryb na Guru i 6 na zestaw z koszykiem!

Ogólnie użycie podajnika Guru w takiej kompozycji ma wiele zalet. Można używac różnych przynęt, które nie wchodzą w grę przy Metodzie (dendrobena, białe żywe), do siatki PVA natomiast można dać zarówno miks 50/50, jak też ziarna czy same pellety. W ten sposób można łowić na większych głębokościach lub używać ziaren i dużych pelletów, czego nie da się z Metodą. Jest to tez idealna rzecz na zimowe gruntowanie, gdzie zamiast koszyka lub ciężarka i zestawu z przyponem, można użyć podajnika metodowego. Na pewno warto pociągnąć temat.

Ogólnie wpadło 21 leszczy od 40+ do 50+ cm. Brały bardzo dziwnie, w odstępach co kilkanaście minut, nie można było utrzymać stada i mieć szybkich brań. Najwidoczniej płoszyły się szybko. Metoda była najsłabsza, o dziwo... Ale mam już fajna opcję na nocki - podajnik Guru z kiełbaskami PVA to idealne połączenie!


Podajnik z kiełbaską i przynętą. Można używać praktycznie wszystkiego! :)










Lucjan

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5523 dnia: 08.10.2015, 23:42 »
Gratulacje dla tych co połowili.
Luk zastanawiam się co nam daje ten podajnik metody, jak i tak zawartość tej kiełbaski w podajniku nie dotrze do dna, bo w czasie opadania pelet się rozsypie i przynęta będzie leżała na dnie koło pustego podajnika. Czy nie lepiej użyć zwykłego ciężarka schowanego w kiełbasce z przyponem i przynętą. Efekt byłby ten sam.
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 748
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5524 dnia: 09.10.2015, 00:02 »
Sylwek, podajnik z Guru 45 gram dociera do dna w sekundę, przy większych głębokościach w dwie, PVA nie zdąży się rozpuścić, nie ma szans. Zwłąszcza jak jest zimniej.  Podajnik siada lepiej na dnie niż ciężarek, poza tym krótki przypon to samozacięcie, przy ciężarku jest więcej roboty.

To niej jest do łowienia jak jest ciepło raczej, tylko jak jest zimno i trzeba mniejszych ilości towaru. Nie wiem czy masz na myśli woreczek PVA z ciężarkiem, ale nie jest to tak skuteczne jak gdy łowimy często zarzucając na klipie. Sama Metoda mi w ogóle bardziej odpowiada, bo daje większą pewność dobrej prezentacji przynęty. Sam miałem zastrzeżenia, ale na tym łowisku dało to o dziwo więcej ryb. To dobrze działa właśnie z podajnikiem z wysokimi burtami, i daje więcej możliwości niz pellet feeder :) Tak ja to widzę...
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5525 dnia: 09.10.2015, 00:04 »
Wczoraj popołudniowy wypad nad rzekę. Miałem wędkować do zmroku ale dość silny wschodnio-południowy wiatr skutecznie mnie zniechęcił i przed 18tą podałem tyły. :-\ Dostałem 2 Leszczyki po 43cm ,Jazia 44cm. 3 Płotki i 2 Krąpie. Rządziło mięsko,a dokładnie kanapka czerwony,biały i ziarko kukurydzy. Na drugim kiju ponowny test różnych peletów. Bez kontaktu. Nawet na groch i łubin brania nie zanotowałem ??? Kije trzymałem niemal że nad samą wodą jak na wodzie stojącej. Wyżej bardzo nimi majtało.

Arek Ładne rybki, zapraszam powoli w moje rejony na Cegielinkę, ruszyła się już płoć powoli, ludzi od groma widać po samochodach :).
Krzysiek to dobra wiadomość. Po 15stym mam urlop może się uda wyrwać. Przyjeżdża syn z UK. w odwiedziny więc nie wiem jeszcze kiedy. Dam znać może będzie okazja się spotkać?
Arek

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 785
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5526 dnia: 09.10.2015, 00:04 »
Luk Twoja sesja daje wiele do myślenia, kolejny świetny patent naszej ekipy :bravo: Na moich głębokich żwirowniach może to być strzał w dziesiątkę ;) Kolego Pyza nie sądzę by w te kilka sekund opadu zestawu na dno, woreczek był w stanie się całkowicie rozpuścić, zwłaszcza w chłodniejszej wodzie,

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5527 dnia: 09.10.2015, 00:24 »
Po tych testach można obalić mit mówiący o tym, że prezentacja przynęty ma duże znaczenie jeśli chodzi o skuteczność połowu, prawda?
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 748
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5528 dnia: 09.10.2015, 00:52 »
Prezentacja przynęty jest tutaj bardzo dobra. Przy leszczach czy karpiach przepłynięcie kilku sztuk i tak robi 'burzę' na dnie, nie wszystko jest lub musi być na samym podajniku. Bardziej chodzi o to, że Metoda ma ewne ograniczenia, podobnie jak pellet feeder. Tutaj można połączyć te dwie techniki. Szkoda, że nie ma większych Hybridów :)

Lucjan

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5529 dnia: 09.10.2015, 00:58 »
O to właśnie mi chodziło. Zatem centralne ulokowanie przynęty w podajniku, czy też podwójne nabijanie formy zanętą żeby zachować centryczność prezentacji to pic na wodę.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 748
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5530 dnia: 09.10.2015, 01:03 »
Właśnie nie, tutaj mamy do czynienia z pelletami 4 i 6 mm w torebce PVA, które puchną w wodzie. Każdy z pelletów jest dla ryby kąskiem, w przypadku Metody jest zanęta, ewentualnie pellety 2 mm. Ryba ma wybrać z tego wszystkiego przynętę, bo to jedyna konkretna rzecz. Tutaj zaś jest więcej tych 'kąsków', ryba więc połyka je wybiórczo. Jezeli przyneta jest 'dobra' - branie powinno być szybko. Pellet feeder tak działa, ale dośrodka można wkładać tylko pellety...
Lucjan

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5531 dnia: 09.10.2015, 07:45 »
Jest mi niezmiernie miło Luk, że wziąłeś pod lupę ten sposób wykorzystania Hybrid Guru. :-[ Cieszę się, że pomysł się spodobał i co najważniejsze okazał się skuteczny. :)
Moim skromnym zdaniem przewaga hybrydy nad zwykłą torebką jest też taka, że towar umieszczony właśnie w ten sposób może dotrzeć mniej rozproszony na dno i to właśnie dzięki wysokim burtom.
Robert

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 588
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5532 dnia: 09.10.2015, 08:03 »
Luk, jakiej średnicy PVA używałeś do tego podajnika?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5533 dnia: 09.10.2015, 08:19 »
Właśnie nie, tutaj mamy do czynienia z pelletami 4 i 6 mm w torebce PVA, które puchną w wodzie. Każdy z pelletów jest dla ryby kąskiem, w przypadku Metody jest zanęta, ewentualnie pellety 2 mm. Ryba ma wybrać z tego wszystkiego przynętę, bo to jedyna konkretna rzecz. Tutaj zaś jest więcej tych 'kąsków', ryba więc połyka je wybiórczo. Jezeli przyneta jest 'dobra' - branie powinno być szybko. Pellet feeder tak działa, ale dośrodka można wkładać tylko pellety...
Zatem potwierdzasz to co napisałem. Prezentacja nie ma żadnego znaczenia. Metodę też możesz nabić pelletem 4 mm.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 588
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2015
« Odpowiedź #5534 dnia: 09.10.2015, 08:23 »
p^k, to nie tak.
W metodzie nabijasz pyłem z drobnym pelletem, który ma zatrzymać rybę na chwilę, jak już ci wejdzie w łowisko. Przynęta jest tam jak wisienka na torcie, ma się wyróżniać. Inne testy Luka udowodniły, że wypadnięcie jej z podajnika powoduje znaczący spadek częstotliwości brań.

PVA nabijasz grubymi kąskami, a twoja przynęta jest jednym z takich grubych kąsków. Więc na dnie leżą sobie grube kąski i nie ma znaczenia, że jeden z nich (twoja przynęta) leży gdzieś z boku.

Taka jest teoria przynajmniej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters