Autor Wątek: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?  (Przeczytany 352896 razy)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 664
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #870 dnia: 07.06.2020, 13:47 »
Ja mam 0,28 przy pikerkach i lekkich feederach od około 4 lat i jakoś bezsensu w tym nie widzę. Złamiesz, jak będziesz chciał rybę zatrzymać, stawiając wędkę prostopadle do kierunku, w którym ciągnie. Wystarczy zrobić spory kąt rozwarty i cała siła idzie w kołowrotek. Wędka wygina się tyle, na ile pozwolisz jej się wygiąć, odpowiednio ją ustawiając.

Na moje pickerki wyciągnąłem już niejednego karpia w okolicach dychy z dzikich wód pełnych zaczepów. I kilka karpi w okolicy 15 kg z komercyjnych wanien.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 279
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #871 dnia: 07.06.2020, 14:37 »
Akurat łowiłem na feedera 360 / 100g.

Moim zdaniem to nie jest broń na kilkunasto kg karpia w zaczepach. Na komercji pójdzie bez problemu, ale tu raczej trzeba się przesiąść z szabelki na strzelbę :D
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 279
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #872 dnia: 07.06.2020, 14:40 »
Ja mam 0,28 przy pikerkach i lekkich feederach od około 4 lat i jakoś bezsensu w tym nie widzę. Złamiesz, jak będziesz chciał rybę zatrzymać, stawiając wędkę prostopadle do kierunku, w którym ciągnie. Wystarczy zrobić spory kąt rozwarty i cała siła idzie w kołowrotek. Wędka wygina się tyle, na ile pozwolisz jej się wygiąć, odpowiednio ją ustawiając.

Na moje pickerki wyciągnąłem już niejednego karpia w okolicach dychy z dzikich wód pełnych zaczepów. I kilka karpi w okolicy 15 kg z komercyjnych wanien.

Jeśli producent zaleca 8 LB to po co Ci 12 LB? Jasne, możesz korygować pewne rzeczy hamulcem, albo pozwolić wedce na maksymalne ugiecie jeśli takie znasz i wiesz na ile możesz sobie pozwolić. Tylko, że na Feederze zrobisz tylko tyle na ile pozwoli Ci bonus (10+) bo jak się uprze to wjedzie w zaczepy i opór feedera będzie za słaby.

Kolega nastawia się na bonusa w zaczepach, z bardzo mała ilościa miejsca dla zapiętej ryby. Wybór feedera do takiego zadania to moim zdaniem gruby błąd, co pokazuje historia bo 3 ryby już tak stracił. Wątpię czy jak założy nawet plecionkę 0,30 to coś ugra.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 664
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #873 dnia: 07.06.2020, 14:51 »
Nie wiem, czy się nastawia, czy chce sobie dalej tam łowić, ale mieć też jakieś szanse z bonusem ;)

Ja np. na te wielkie ryby się nie nastawiam. Ale sprzęt mam taki, że mam z nimi jakieś szanse. Kilka razy próbowałem łowić sprzętem grubszym, nastawiać się na duże sztuki - umierałem z nudów. To nie dla mnie. Wolę złowić 10 średnich ryb, niż 1 dużą.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 279
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #874 dnia: 07.06.2020, 14:56 »
Nie wiem, czy się nastawia, czy chce sobie dalej tam łowić, ale mieć też jakieś szanse z bonusem ;)

Ja np. na te wielkie ryby się nie nastawiam. Ale sprzęt mam taki, że mam z nimi jakieś szanse. Kilka razy próbowałem łowić sprzętem grubszym, nastawiać się na duże sztuki - umierałem z nudów. To nie dla mnie. Wolę złowić 10 średnich ryb, niż 1 dużą.

Ja nawet wolę złapać 9 linów/karasi niż 1 karpia :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Wolvie

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 21
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #875 dnia: 07.06.2020, 15:02 »
Nastawiać się nie nastawiam - ale tak jak pisze Mosteque - chciałbym mieć jakiekolwiek szanse.
Z tym zestawem ich nie mam i mógłbym tylko liczyć na jakieś szczęście.


Offline Wolvie

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 21
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #876 dnia: 07.06.2020, 21:54 »
Zapomniałem napisać wcześniej - ale 1-wszy raz łowiłem też z tablicą, którą zrobiłem dzień wcześniej i bardzo to rozwiązanie polecam!
Koszt był u mnie zerowy, a komfort jest bardzo duży.

Link: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=847.msg481340#msg481340


Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #877 dnia: 07.06.2020, 22:50 »
Więc, wszystko poszło dobrze. Graty Wolvie, za udany mix i okazy.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Wolvie

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 21
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #878 dnia: 08.06.2020, 07:02 »
Więc, wszystko poszło dobrze. Graty Wolvie, za udany mix i okazy.

Dzięki - ale okazy akurat poszły w "krzaki" :-P

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 348
  • Reputacja: 609
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #879 dnia: 08.06.2020, 20:24 »
Nie płacz, że poszły w krzaki, ciesz się, że się zahaczyły. ;D, Brawo dla zanęty :bravo:

Na takie ryby żyłka/ przypon 0,22/0,20 to trochę mało. Ja daję 0,26/0,22. Ale sam wiążę przypony z żyłki, której wytrzymałość sprawdzam, sprawdzam również zawsze wytrzymałość zawiązanego przyponu. Chyba z 15% pęka poniżej założonej wytrzymałości i wtedy wiążę ponownie. Gotowce tez lubią się zleżeć. Czasem w teście z wagą wędkarską pękają przy bardzo niskich wartościach.

Żyłkę 0,28 do pickera uważam za przesadę ale jeśli podajnik leci, gdzie trzeba to czemu nie. Mój picker przy 1 kg obciążenia gnie się już po rękojeść, więc żyłkę 0,23 - 0,26 uważam za odpowiednią. Nigdy nie zdarzyło mi się złamać wędki na rybie.

Nie uważam, że dość mocnym feederem nie można powstrzymać ucieczki ryby w krzaki, często brak odpowiedniej reakcji wędkarza wynika z obawy o wytrzymałość wędki lub zestawu. Jak pisałem, kija ne wędce nigdy nie złamałem a gdyby się tak stało, to bym go nie żałował. A jeśli zestaw - żyłka, przypon, haczyk, rybi pysk są zbyt słabe, to twarda karpiowa pała na takim zestawie nie pomoże.

Wtedy pozostaje typowo mocny zestaw karpiowy, od wędki, żyłki głównej, przyponu, po wielki mocny hak. Pytanie, czy na taki zestaw ryba równie chętnie weźmie?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #880 dnia: 08.06.2020, 21:42 »
Jak kolega chcę próbować sił z feederem w tym łowisku, to dobrze by było,żeby miał akcje progresywną ten kijek,zamiast żyłki może użyć plecionki, to wzmocni jego szanse na bardziej siłowy hol ;),i przede wszystkim technika holu kij na boki ma pracować, a nie do góry :facepalm:

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 910
  • Reputacja: 399
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #881 dnia: 08.06.2020, 21:47 »
Czemu nie do góry? Jakie to ma znaczenia przy próbie zatrzymania ryby idącej w drzewa? Użycie plecionki jest bezsensowne. Szybciej ulegnie ewentualnemu przetarciu, a przy zastosowaniu żyłki 0,28 obstawiam, że prędzej feeder się złamie niż żyłka pęknie. Rozumiem gdyby łowił karpiówkami na sztywno 2-3 metry od zwalonych drzew to wtedy plecionka jak najbardziej...

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 526
  • Reputacja: 218
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #882 dnia: 12.10.2020, 19:33 »
Jaką zanętę Lorpio Magnetic najlepiej zastosować jako wypełniacz przy tworzeniu własnego mixu do metody na bazie Match Method Mix?
Marcin

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #883 dnia: 12.10.2020, 19:52 »
Łowiąc miedzy krzakami trzeba mieć tak dobrany sprzęt że da rade bonusa zatrzymać, po co ryby kaleczyć i denerwować się. Jak nie mam sprzętu pozwalającego na forsowny hol w tak trudnym miejscu to po prostu tam nie siadamy, takie moje zdanie.
Przypon 0.20 i 15 metrów miejsca toż to karpia 10 kg nie da rady zatrzymać.   
Paweł

Offline Kowerdak

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok / Ryboły
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #884 dnia: 12.10.2020, 19:53 »
Jaką zanętę Lorpio Magnetic najlepiej zastosować jako wypełniacz przy tworzeniu własnego mixu do metody na bazie Match Method Mix?

Ja stosowałem Magnetic Tench, chyba najbardziej mi pasowała do MMM przez ten swój delikatny robakowy smrodek :D
Kamil