Autor Wątek: Sposób na dziką wode  (Przeczytany 1615 razy)

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Sposób na dziką wode
« dnia: 07.01.2024, 15:13 »
Witajcie, mam pytanie do Was - doświadczonych wędkarzy którzy mieli styczność z dzikimi wodami. Mam niedaleko od siebie staw na którym mogę łowić.

Staw charakteryzuje się ogromną ilością wzdręgi której naprawde są tysiące i nie da się łowić na drobne przynęty. Są w nim też malutkie karasie, które nie są zbyt uporczywe bo fajnie walcza i jest uciecha z wyłowienia takiego. Staw ma grubo ponad 15 lat. Wiem, że wystepują w nim piękne karpie (Od 1 do 15 kg) i amury (10-15kg). W dodatku złowiłem 2 kg karasia oraz słyszałem o linach 3 kg. Myslę, że najlepiej działają na nim naturalne przynęty.

Opisze o tym jak łowiłem:
Jako mało doświadczony wędkarz zacząłem łowić na feeder, z marnymi wynikami (Łowiłem na zwykłe teleskopówki spławikowe). Nie łowiłem w jednym punkcie i ogólnie nie umiałem łowić.
Zacząłem łowić bardziej na serio, ugotowałem sporo kukurydzy, codzien wrzucałem po 1-2 kg w jedno miejsce. Kupiłem waftersy i dumbellsy (coś mnie podkusiło) i zacząłem na nie obławiać. Pewnego momentu gdy zestaw był w wodzie już długo stwierdziłem że go wyciągne, poczułem mocny opór. Zacząłem machać wędką myśląc, że to zaczep. Kolowrotek zaczął jechać, przykręciłem no i żyłka pękła (Błąd początkujacego).
Następny moment to wtedy gdy nęciłem inne miejsce na stawie i łowiąc na zwykłą kukurydze miałem większą rybe (Teraz myślę, że to był większy karaś) niestety zerwał się przez moją głupote.
Jeszcze inny moment to gdy rano (4 nad ranem) przyjechałem, podnęciłem kukurydzą i pszenicą. Po godzinie zaczęło lać więc zwinąłem się do domu. Przyjechałem po ulewie, zarzuciłem wędki i miałem 2 piękne ryby (karp 1 kg i karaś 0,5kg). Bardzo się ucieszyłem.
Na jesieni roku 2023 w październiku łowiąc na metode na kulke pop up orzech tygrysi wyciągnałem 2 kg karasia.

Inni wędkarze tu łowią głównie na spławik (Kukurydza, czerwone robaki) i wyławiają zwykle malutkie karasie czy rzadko kiedy większe karasie lub karpie.

Dodam też, że znalazłem prawdopodobnie dołek lub wypłycenie, w lato widziałem tutaj sporo spławów większych ryb jak i w tym miejscu złowiłem tego pieknego karasia 2 kg. Chcę w tym miejscu łowić.

Pytanie do was: Jakiej przynęty i zanęty tutaj spróbować? Na jaką metode wędkarską łowić? Myślę, że fajnie spisałby się tutaj feeder oraz zwykły cieżarek
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #1 dnia: 07.01.2024, 15:20 »
Chce się jeszcze spytać. Czy jest sens iść w metodę i sztuczne przynęty wafters? Według mnie słabo działały i czy nie lepiej by było uzywać haczyka z gumką i na nim kukurydza? I czy używać pelletu z mączki rybnej czy zanęty?
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #2 dnia: 07.01.2024, 15:43 »
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w kukurydzę w pierwszej kolejności wejdzie Ci drobnica. Dopiero jak to "tałatajstwo" się nażre, to jest szansa, że podejdzie coś większego.

Jeśli chcesz złowić coś większego - powinieneś wziąć pod uwagę użycie dużych, selektywnych przynęt. Albo na włosie dać 4, 5 ziaren kukurydzy, co powinno ograniczyć ilość drobnej ryby.

A skoro piszesz, że łowi się tam "tradycyjnie", czyli kukurydza i robak - zmiana przynęty niewiele da. Jedynie co to pozostaje zastosowanie kilku ziarenek kukurydzy na włosie (karp bez problemu to zassie, mniejsze ryby będą miały kłopot), albo użyć kukurydzy typu "koński ząb".
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #3 dnia: 07.01.2024, 15:49 »
Tzn. te wzdręgi maja max 10 cm długości, jak są większe to fajne ładne sztuki, ale jest ich bardzo mało. Gdy przychodzą małe karasie to po jakimś czasie przychodza te wieksze
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #4 dnia: 07.01.2024, 15:59 »
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby spróbować np Pelletu czy kulek proteinowych większych rozmiarów ,oczywiście ziarna zostaw w asortymencie oprócz kuku jest selektywny łubin,groch czy ciecierzyca ,unikaj przynęt małych ,co do zanęt to raczej polecę leszczowe gruba frakcja pracujące na dnie Lorpio Big Bream np .możesz użyć jej do metody również z dużym dumbelsem czy kulka :beer:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #5 dnia: 07.01.2024, 16:17 »
Ja to chyba w ogóle bym do takiej wody proszku nie sypał... Same ziarna i to te grubsze w jedno miejsce. A najlepiej takie, na jakie nikt inny nie łowi. Posypiesz kilka razy po trochu, ryba się nauczy i będziesz miał wyniki. Tylko innym nie pokazuj, bo wszystko Ci wyłowią. Brutalne, ale taka jest prawda. Piszesz, że to staw, więc zakładam, że nie jest to jakiś wielki zbiornik. Jeśli nauczysz większe ryby jakiejś przynęty i pokażesz to inny, wyłowienie wszystkich okazów będzie kwestią jednego sezonu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #6 dnia: 07.01.2024, 16:26 »
Rozwiązań jest kilka ,na pewno odpuściłbym spławik ,a skupił na łowieniu z gruntu na alarmy większego dumbelsa czy kulkę zassa bez problemu duży karaś czy lin o karpiu i amurze nawet nie mówię ,grube ziarna ,pellety czy kulki dadzą rezultaty ,skup się na odpowiednim zestawie ja widzę dwie opcje metoda i pva :thumbup:

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #7 dnia: 07.01.2024, 16:26 »
Dobra, z Waszych wypowiedzi wynika, żeby
a) Nie sypać zanęty, jak już to gruba frakcyjna
b) Zamiast tego sypać ziarna
c) Używać ziaren innych niż wszyscy (Teraz myślę o grochu)
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #8 dnia: 07.01.2024, 16:27 »
I teraz tak, jest sens łowić na feeder lub metode jeżeli poluję na większą rybe czy lepiej łowić na zwykły ciężarek
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #9 dnia: 07.01.2024, 16:30 »
Metoda też złowisz duże ryby ,zwłaszcza używając większych przynęt jak dumbelsy ,waftersy czy kulki proteinowe zwykle czy pop upp ,z ciężarkiem zestaw też lux w połączeniu z siatką pva jest to metoda bardzo skuteczna ;)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #10 dnia: 07.01.2024, 16:33 »
Możesz iść po skrótach i sypać grubo np grochem a zestaw z ciężarkiem kłaść w neconym miejscu,większe haki z włosem 10,8,6 rozmiary  i większą przynęta :beer:

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #11 dnia: 07.01.2024, 17:04 »
Dobra, dzięki za podpowiedzi. Co myślicie o łowieniu z powierzchnii na chleb w lato? Widziałem jednego amura w lato jak się wygrzewał + sporo ryb w lato się przerzuca nad powierzchnią wody.
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #12 dnia: 07.01.2024, 17:07 »
Wędkarstwo to sztuka kombinowania i improwizacji. Powiem Ci tak: jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz.
U jednych chleb z powierzchni w ogóle nie "odpali", na innym bajorze będzie tylko to skuteczne. Każda woda jest inna. I dlatego trzeba być aktywnym i elastycznym w trakcje łowienia. Zawsze możesz jednego kija położyć "na grubo" na dnie, drugim bawić się na wspomniany chleb.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #13 dnia: 07.01.2024, 17:22 »
Kolega Martinez słusznie prawi :thumbup: :beer:,sam musisz kombinować ,my możemy cię naprowadzić tylko ,a ty sam sprawdzić nad wodą co i jak działa ,odpowiedzi znajdziesz tylko nad wodą im więcej czasu nad nią wysiedzisz łowiąc i obserwując tym efekty lepsze będą ;)

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #14 dnia: 07.01.2024, 17:25 »
Dobra, dzięki! Zauważyłem sam oglądając filmy na youtube, czytając fora wiem dużo więcej i jestem w stanie dużo lepiej ,,czytać wodę". Dziękuje za odpowiedzi!
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg