Autor Wątek: Kupiliśmy  (Przeczytany 3889040 razy)

Offline MichalZ

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 983
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://posciel.to
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10605 dnia: 15.03.2017, 21:21 »
Czesław a jak takiego Zaubera przerobić na quick drag ?
Michał

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10606 dnia: 15.03.2017, 21:27 »
Czesław a jak takiego Zaubera przerobić na quick drag ?

Zapewne dość trudno, bo jeszcze mi się nie udało :/
Pokrętło jest specyficzne, a jego rozebranie również.
To właśnie te 10%, w których ciężko to zrobić - konstrukcje Ryobi i Spro.
Nie twierdzę, że się nie da. Musiałbym ale przysiąść do tego i poświęcić nieco czasu.
Czesiek

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 356
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10607 dnia: 15.03.2017, 21:34 »
Mógłbyś Wonski wyjaśnić mi (i może jeszcze komuś ;)) jak to ma się w praktyce? Wiele kołowrotków z "dobrym" hamulcem, ma szeroką i płynną skalę zakresu docisku hamulca (że tak to nazwę), czyli tak jak to napisałeś - 2-3 obroty pokrętłem (tak jak np. w potencjometrach sprzętu audio). Zawsze tak to kojarzyłem, bo np. w chińskich, badziewnych kołowrotkach było tak, że jak przekręciłem pokrętło hamulca o 360st, to z max luzu, od razu był max opór. Wytłumacz, proszę Potomnym jak to jest naprawdę!
Jak to mówią - człowiek uczy się całe życie...a i tak umiera głupi :P.
Z góry dzięki za pouczenie ;) :thumbup: :beer:.

Jak to jest w praktyce?
W praktyce jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia, tak jak i łowienie z wolnym biegiem, gdzie trzeba pamiętać o zrzuceniu dźwigni.
Obawiasz się jak rozumiem o precyzję ustawienia? Dobre pokrętło mimo "szybkości" nie oznacza braku precyzji. Przekręcenie o jeden ząbek (o jedno kliknięcie) nie oznacza, że siła zwiększy się na tyle, by nagle ryba zerwała żyłkę.
Zresztą przeznaczenie quick drag'a wg mnie, to połów ryb większych i tych naprawdę sporych.
Jeśli podczas mocnego odjazdu na wolnym biegu, naprawdę sporej ryby, wysprzęglimy go nagle dźwignią, bądź też zbijakiem za pośrednictwem korbki, jest spora szansa, że rypnie coś w środku.
Quick drag jest bezpieczniejszy w takiej sytuacji, bo manipulujemy tylko dociskiem hamulca głównego na szpuli.
Żeby to zobrazować lepiej.
Weźmy klasyczny kołowrotek z przednim hamulcem, mam na myśli z klasycznym pokrętłem ;) Zarzucamy i luzujemy hamulec pokrętłem w oczekiwaniu na branie. Luzujemy do tego momentu, by zacięta ryba mogła odpłynąć wybierając żyłkę ze szpuli, czyli mniej więcej tak, jak w wolnym biegu. Co jednak teraz zrobić by podnieść kij i zacząć hol? Minie sporo czasu i nakręcimy się jak wariaci, żeby przejść do ustawienia hamulca, które umożliwi normalną walkę z rybą.
Quick drag umożliwia jednym ruchem ręki(rzeczone pół obrotu) przejście z pozycji luz na pozycję walka.
Jest tylko i wyłącznie kwestią wprawy wyćwiczenie sobie tego odruchu przekręcenia pokrętła o odpowiednią ilość stopni.

Generalnie regulujemy hamulec adekwatnie do mocy żyłki, po czym odkręcamy o pół obrotu i mamy luz. Powtarzamy tą manipulację wielokrotnie na sucho i nad wodą. Szybciej niż się wydaje, można to opanować. Ręka, oko i mózg przyzwyczają się naprawdę szybko.
Przy zacięciu większej, walecznej ryby możemy nadal korygować docisk hamulca podczas walki, klikając sobie o jeden czy 2 ząbki, co da wystarczającą precyzję. Siłą rzeczy korzystanie z tego dobrodziejstwa będzie mało wygodne i komfortowe w przypadku używania żyłki np 0,15, chociaż nie twierdzę, że się nie da ;)

Dobre pokrętło Quick Drag'a umożliwia bezproblemową regulacją, jak np  w Shimano Ultegra.

Aby zobrazować jeszcze bardziej wystarczy porównać samochód do użytku prywatnego do rajdowego. W rajdówce pełny skręt kół uzyskuje się przez przekręcenie kierownicy o 270 stopni? A w zwykłym samochodzie 720? Jednym i drugim autem można pokonać przecież każdy zakręt ;)

W zasadzie każdą przednio- hamulcową Daiwę można doposażyć w chałupniczy quick drag.

Niemal każdy inny kołowrotek z przednim hamulcem również, no tak w 90% jest to możliwe i w miarę łatwe do ogarnięcia.

Chylę czoło :thumbup:. W karpiowaniu przywykłem do chwytania za szpulę i docisku jej dłonią, podczas zacinki - co ręka to ręka ;) :P (wielu to potwierdzi). W 80% młynków, których użytkuję posiadam klasyczny hamulec przedni (jakoś nie dzierżę tylnego :(). Oprócz tego mam "dla zasady" 2 młynki z wolnym, a teraz mogę sobie zrobić budżetowe quck-dragi z big pitów! Jeszcze raz wielkie dzięki!
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Kadłubek

  • Gość
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10608 dnia: 15.03.2017, 21:39 »
No i wszystko na temat! Dzięki Chłopaki, mam do "odsprężynkowania" trzy Anacondy - Distance Carp . Może z gówna bat ukręcę... :D ;D :P.
Tak, jak Wonski prawił w tym wątku...toż to panie hicior jest :thumbup: :bravo:.

Masz tu filmiki z YT jak zrobić samemu:


Offline MichalZ

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 983
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://posciel.to
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10609 dnia: 15.03.2017, 21:47 »
Szkoda niestety ( albo stety ) ja tylko na Ryobi i Spro łowie ☺
Michał

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 356
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10610 dnia: 15.03.2017, 21:48 »
Również dzięki Kadłubek! :thumbup:
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Kadłubek

  • Gość
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10611 dnia: 15.03.2017, 21:52 »
Również dzięki Kadłubek! :thumbup:

Jak masz problemy zrób zdjęcia i pisz "spółka" WJ ;) pomoże.

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10612 dnia: 15.03.2017, 23:20 »
Cytuj
W zasadzie każdą przednio- hamulcową Daiwę można doposażyć w chałupniczy quick drag
Posiadam na "stanie" Daiwa Procaster EVO 4010A i postanowiłem sprawdzić, czy zrobię mu te zachwalane QDA. Po rozebraniu pokrętła (prosta robota, wypięcie drucika) wyjąłem sprężynkę i takim to sposobem jestem w posiadaniu PROCASTER EVO QDA. Od całkowitego zluzowania szpuli do zaciśnięcia na sztywno potrzeba pół obrotu pokrętła (12 przeskoczeń "ząbka") Ciekawe jak to zadziała w praktyce.

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10613 dnia: 16.03.2017, 06:58 »
Jeden z droższych zakupów w tym sezonie.





Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10614 dnia: 16.03.2017, 06:59 »
Zaszalałeś :-)

Mario
Mazovia Fishing Team

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10615 dnia: 16.03.2017, 07:05 »
Może sie zwróci :P :-X
Tomek

Offline shmuggler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszcz Gdański
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10616 dnia: 16.03.2017, 08:29 »
Również dzięki Kadłubek!

Jak masz problemy zrób zdjęcia i pisz "spółka" WJ ;) pomoże.
Obejrzałem filmy i rozumiem, że po prostu wymienić trzeba sprężynę na tulejkę lub ją usunąć tylko?


Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka


Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10617 dnia: 16.03.2017, 08:33 »
Może sie zwróci :-X
Oby!
Kilka sztuk zabiorę napewno




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10618 dnia: 16.03.2017, 08:39 »
Również dzięki Kadłubek!

Jak masz problemy zrób zdjęcia i pisz "spółka" WJ ;) pomoże.
Obejrzałem filmy i rozumiem, że po prostu wymienić trzeba sprężynę na tulejkę lub ją usunąć tylko?


Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Tak, wystarczy usunąć sprężynkę. Tulejkę można zastosować w niemal każdym wypadku. W niektórych konstrukcjach jest konieczna, bo po usunięciu sprężyny nie będzie można w ogóle manipulować pokrętłem.
W grę wchodzi również wymiana sprężynki na inną, zastosowanie podkładek zwykłych bądź sprężynujących.
Również można ingerować poprzez wymianę podkładek hamulca na inne, zmieniając jego charakterystykę przy okazji.

Jak już zostało napisane, najłatwiejsza jest sprawa w Daiwach, gdzie po usunięciu sprężynki już działa wszystko jak powinno;)
Czesiek

Offline shmuggler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 031
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszcz Gdański
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kupiliśmy
« Odpowiedź #10619 dnia: 16.03.2017, 13:10 »
Również dzięki Kadłubek!

Jak masz problemy zrób zdjęcia i pisz "spółka" WJ ;) pomoże.
Obejrzałem filmy i rozumiem, że po prostu wymienić trzeba sprężynę na tulejkę lub ją usunąć tylko?


Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Tak, wystarczy usunąć sprężynkę. Tulejkę można zastosować w niemal każdym wypadku. W niektórych konstrukcjach jest konieczna, bo po usunięciu sprężyny nie będzie można w ogóle manipulować pokrętłem.
W grę wchodzi również wymiana sprężynki na inną, zastosowanie podkładek zwykłych bądź sprężynujących.
Również można ingerować poprzez wymianę podkładek hamulca na inne, zmieniając jego charakterystykę przy okazji.

Jak już zostało napisane, najłatwiejsza jest sprawa w Daiwach, gdzie po usunięciu sprężynki już działa wszystko jak powinno;)
To dziś przerobie Lagune :)

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka