Autor Wątek: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę  (Przeczytany 1794 razy)

Offline cineq

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 1
Witam serdecznie. Jako amator chciałbym zasięgnąć porady u znamienitego towarzystwa. Otóż planuję zakup kija oraz kołowrotka gdzie chciałbym wydać około 200 zł na każde z nich. Docelowo będę łowić na grunt z koszykiem na rzece odrze(max szerokości rzeki 200m). Doczytałem się świetnych opinii o Jaxon Genesis Pro Method Feeder 60g ale wydaje mi się, że 60g może nie starczyć więc aktualny wybór padł kij Jaxon Genesis Pro Feeder 30-90g (bez dopisku method) które w sumie wyglądają na to samo. Aktualnie nie mam pojęcia czy wybrać wersję 3.3m, 3.6 czy 3.9. Pierwsza rzecz to prosiłbym o opinię odnośnie wybranego przeze mnie wędziska i pomoc w doborze długości. Druga to pomoc w doborze kołowrotka aktualnie myślę o Okuma Custom Black Feeder 40fd oraz Spro Super Long Cast Pro 4600.
Pozdrawiam

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #1 dnia: 09.07.2019, 00:32 »
Okuma na Odrę raczej w rozmiarze "55"  ("40" co najwyżej do lekkiego łowienia w klatkach lub zastoiskach). Wędka co najmniej 3.6 m. 90 g to poniżej wielkorzecznego standardu (chyba że łowienie poza głównym nurtem). Bezpieczniej wybrać coś w okolicach 120 g, choć oczywiście w niektórych  wielkorzecznych miejscówkach i to nie wystarczy.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #2 dnia: 09.07.2019, 00:44 »
Jeśli li tylko potrzebujesz wędzisko na Odrę to min 120 g, oczywiście znajdziesz miejsca gdzie połowisz wędziskiem 60-90 g ale ogólnie będziesz takim kijkiem na rzece się męczył.
Tak z ciekawości zapytam, gdzie Odra ma 200 m szerokości ? :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline cineq

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 1
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #3 dnia: 09.07.2019, 01:25 »
według google to na oko 200 m jest w okolicach Gryfinie(niedaleko Szczecina) - link:https://cutt.ly/wT0zBW
niedaleko jest tzw. ciepły kanał czyli miejsce gdzie elektrownia zrzuca "ciepłą wodę", oblegane i dużo węższe miejsce(pewnie z 40m max). Z jednej strony chciałbym znaleźć uniwersalny zestaw, no ale takie rzeczy chyba nie istnieją, więc podałem miejsce docelowe gdzie pewnie częściej pojadę ze znajomymi. Jaki jest wielkorzeczny standard? I czy można patrzeć na to tak, że ryby biorą najbardziej na środku nurtu/rzeki?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #4 dnia: 09.07.2019, 11:16 »
Wielkorzeczny standard to feedery kategorii "heavy", czyli zakres maksymalnego cw. 100 - 150 g. Użycie koszyczków z kolcami/wąsami umożliwia redukcję koszyczkowej gramatury. Łowienie na środku rzeki zwykle nie jest potrzebne, ale latem rzeczne ryby preferują wodę natlenioną, więc raczej wyraźnie płynącą.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #5 dnia: 09.07.2019, 15:43 »
I bez urazy ale zakres twoich możliwości rzutowych szacuję na około 45-60 m. ( w miarę celnych )
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #6 dnia: 09.07.2019, 17:18 »
Wędka 3,9m 120gr wyrzutu powinna dać radę, co do kołowrotka to raczej Spro long cast 460, to sprawdzona solidna maszyna zda egzamin bez obaw ;)

Offline cineq

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 1
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #7 dnia: 10.07.2019, 19:59 »
Po wczorajszym wypadzie na węższą odnogę Odry, zakupiłem dzisiaj  Jaxon Genesis Pro Feeder 3.6 50-120g, fundusze na kołowrotek znajdą się dopiero w przyszłym miesiącu ale kieruję się w stronę Okuma Custom Black Feeder CLXF-55 FD z powodu 5 letniej gwarancji i dodatkowej szpuli. Dziękuję za informacje i porady.

Offline cineq

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 1
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #8 dnia: 06.08.2019, 14:15 »
Wolny bieg za mną chodzi, więc jeszcze się dopytam. Do wędki z posta wyżej lepiej by było wybrać Okuma Pulzar Baitfeeder w rozmiarze 4000 czy 6000?

Offline Medunamun

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 338
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Feeder Klub Mazowsze
  • Lokalizacja: WPR
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #9 dnia: 06.08.2019, 14:50 »
Posiadam Okumę Pulzar w rozmiarze 6000 z wolnym biegiem. Dla mnie ogólnie kołowrotek bajka, jeśli chodzi o nawój i ogólne spasowanie, chociaż jeszcze nim nie łowiłem. Tylko weź pod uwagę, że 6000 waży koło 500g i może nieco psuć wyważenie, a szpula jest dość szeroka, dobra do równie szerokich przelotek. Moim zdaniem na rzekę powinien się nadać.
Pozdrawiam :)

Konrad, Feeder Klub Mazowsze

PB: karp 9,07 kg, Łowisko Kamień

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #10 dnia: 06.08.2019, 19:03 »
Na rzekę, też bym wybrał model Pulzar 6000, musi być więcej mocy ;)

Offline cineq

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 1
Odp: Pomoc w wyborze wędziska / kołowrotka na rzekę
« Odpowiedź #11 dnia: 07.08.2019, 11:17 »
Kupiłem 6000, dziękuję raz jeszcze.