Autor Wątek: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?  (Przeczytany 7735 razy)

grzesiek76

  • Gość
Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« dnia: 20.06.2015, 19:23 »
W czwartek wybrałem się nad odrę. Nie łowiłem białej ryby.
Zastałem bardzo niski stan wody. Pomimo pracującego dnia zaskakująco mało było wędkujących. Zaledwie jedno auto z sąsiedniego województwa i jeden miejscowy. To bardzo ciekawy i piękny odcinek rzeki. Nawet w tygodniu kilku wędkujących to była przed laty norma. Bardzo niewiele też było śladów pozostawionych przez wędkarzy. Choćby zarośnięta, mało wyjeżdżona droga.
Łatwo się domyśleć że ryba "nie bierze".
Wspominałem o niskim stanie wody. Z pewnością w czasie niżówek ryba odbija w nurt i jest trudniej dostępna.
Jednak ten niski stan wody odkrył chyba główną tajemnicę coraz to trudniejszego wędkowania w "mojej" odrze w ciągu kilku ostatnich lat.  TO OGROMNA ILOŚĆ SKORUPIAKÓW.
Kamienie położone niżej w wodzie są dosłownie gęsto oblepione głównie racicznicami. Nie wiem ile ich może być w przeliczeniu na jedną zatokę, ale myślę że spokojnie trzeba to liczyć w setkach kilogramów. Jest ich olbrzymia ilość.
Wiem że na innych odcinkach odry już kilka lat temu istną "plagą" były małże. Dziesiątki kilogramów padłych małży na jedną główkę widział kolega przy bardzo niskim stanie wody.
To jedynie skorupiaki. A najpewniej w wodzie jest także mnóstwo innych stworzeń, których nie widzimy.
Znam odrę od około 30 lat. Skorupiaki owszem zawsze były tutaj obecne, jednak w ostatnich latach jest ich wielokrotnie więcej niż dajmy na to 20 lat wstecz. Istna eksplozja.
Myślę że teraz odrzańskie ryby mają ogrom naturalnego pokarmu i to głównie jest przyczyną generalnie słabych brań w okresie od wiosny do jesieni.

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #1 dnia: 20.06.2015, 19:57 »
Grzegorz o którym odcinku Odry mówisz ?

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #2 dnia: 20.06.2015, 20:16 »
Grzegorz tu mnie ciut zbiłes z tropu! U mnie stan Odry również niezmiernie niski! Ostatnio siedziałem na główce w miejscu gdzie normalnie zestawy lokuję! Ogłądałem kamienie ostrogi normalnie zatopione na metr lub więcej ,ale prócz glonów nie zauważyłem żadnych skorupiaków!  Widocznie jakaś terytorialna expansja?
Arek

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #3 dnia: 20.06.2015, 21:30 »
Ja Jade jutro Na Szczecin-Klucz, nie opodal Gryfina, Radziszewa, zdam relacje jak wróce :) 3;00 Wake Up !
Krzysztof

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.06.2015, 08:08 »
Myślę że przyczynną słabych wyników jest to https://www.facebook.com/video.php?v=731979476928780
Krzysztof

grzesiek76

  • Gość
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.06.2015, 08:30 »
Myślę że przyczynną słabych wyników jest to https://www.facebook.com/video.php?v=731979476928780

Na wielu odcinkach odry jest to najpewniej nadal główna przyczyna :)

Jakubie, mówię o odcinku w woj. lubuskim, a konkretniej w okolicach Zielonej Góry.
Wczoraj bardziej na spacerek wybrałem się nad odcinek wody pod domem (około 15-20 km od miejsca gdzie byłem kilka dni temu). Generalnie bardzo rzadko tam wędkuję. Jest dość płytko. Ale również tutaj spotkałem ogromną ilość racicznic. Naprawdę nie dziwie się że ryba słabo reaguje na nasze przynęty i zanęty. Większość gatunków żeruje najpewniej na racicznicach.  A dietę urozmaica sobie innymi stworzeniami, których gołym okiem już nie widać w wodzie.
Ciężka sprawa :)
Arku, u mnie glonów ani śladu. Zupełnie nic. Możliwe że za kilka sezonów racicznice dotrą też do Ciebie :)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 683
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.06.2015, 09:02 »
Najsmutniejsze jest to, że gdyby akurat tego wędkarza przyuważyła policja lub straż, to byłoby, że to jego sieć...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #7 dnia: 25.06.2015, 09:08 »
Nic się Kolego nie martw, na odcinku od Chałupek do Raciborza Odra też nie rozpieszcza. Jedyne skorupiaki, które tam można sporadycznie spotkać to wielkie małże .

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #8 dnia: 25.06.2015, 09:14 »
Woda stała zupełnie jak bylem ostatnio i w ogóle bran nie bylo. A jak wzielo to jazgar.
Krzysztof

Kotwic

  • Gość
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #9 dnia: 25.06.2015, 14:17 »
TO OGROMNA ILOŚĆ SKORUPIAKÓW....Kamienie położone niżej w wodzie są dosłownie gęsto oblepione głównie racicznicami.
Jeśli rzeczywiście widziałeś małże to nie są one skorupiakami, tylko mięczakami. :)

A jeśli już widziałeś te małże, to trzeba by mieć pewność co do gatunku, bo:

Ogłądałem kamienie ostrogi normalnie zatopione na metr lub więcej ,ale prócz glonów nie zauważyłem żadnych skorupiaków!  Widocznie jakaś terytorialna expansja?
Zależy od gatunku: racicznica zmienna (Dreissena polymorpha) to gatunek uznawany za inwazyjny, stąd może być w różnych miejscach, w różnym nasileniu.
Natomiast inne gatunki małży, mają swoje specyficzne wymagania i mogą występować lokalnie.

grzesiek76

  • Gość
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #10 dnia: 25.06.2015, 20:15 »
Dzięki :)
Generalnie jest tego mnóstwo. Dziesiątki, nawet setki kilogramów w jednej zatoce...
Racicznice na pewno są chętnie zjadane przez płocie i leszcze.
Małże wiem że są przysmakiem leszczy. Czy żywe to pewności nie mam, ale martwe to dla nich rarytas.

grzesiek76

  • Gość
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #11 dnia: 18.07.2015, 12:40 »
Na fotografiach jest to o czym pisałem. Wielka ilość racicznic. Na większości główek z mojego odcinka rzeki jest podobnie.

Kotwic

  • Gość
Odp: Zmiany w Odrze przyczyną słabszych brań?
« Odpowiedź #12 dnia: 18.07.2015, 13:04 »
Możesz mieć rację, wygląda to na racicznice.
Jak woda powróci lub "pancerniki" zejdą w głębiny, to leszcze i płocie pożywia się trochę.
Z tego co kojarzę, to rybkom karpiowatym, pożeranie małży odbywa się na osobniku żywym (zęby gardłowe + żarno mają niezłą moc). A dostęp do małży często skutkuje niezłą stołówką dla rybek i dobrymi przyrostami.