Autor Wątek: Podkład pod żyłkę główną  (Przeczytany 18947 razy)

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Podkład pod żyłkę główną
« dnia: 15.02.2016, 17:19 »
Panowie jestem ciekaw waszych sposobów na wypełnianie szpuli kołowrotków tak, żeby żyłka główna ładnie wypełniła szpulę. Nie do końca widzę sens w kupowaniu 300 m żyłki żeby wypełnić szpulę do pełna - bo przy normalnym łowieniu (poza karpiowaniem z wywózki) i tak większość tej żyłki nigdy nie będzie użyta. Oczywiście w kołowrotkach z płytkimi szpulami tego problemu praktycznie nie ma, ale trzeba by było wszystkie stare wywalić i kupić odpowiednie. Sam stosuję albo starą żyłkę, albo cienką włóczkę. Jakie macie na to patenty???
Sebastian


Offline Kinior

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 118
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #1 dnia: 15.02.2016, 17:22 »
Panowie jestem ciekaw waszych sposobów na wypełnianie szpuli kołowrotków tak, żeby żyłka główna ładnie wypełniła szpulę. Nie do końca widzę sens w kupowaniu 300 m żyłki żeby wypełnić szpulę do pełna - bo przy normalnym łowieniu (poza karpiowaniem z wywózki) i tak większość tej żyłki nigdy nie będzie użyta. Oczywiście w kołowrotkach z płytki szpulami tego problemu praktycznie nie ma, ale trzeba by było wszystkie stare wywalić i kupić odpowiednie. Sam stosuję albo starą żyłkę, albo cienką włóczkę. Jakie macie na to patenty???

Zazwyczaj kupuję kołowrotek wiedząc jaką żyłkę będę chciał nawinąć :) i dostosowuję wielkość kołowrotka do łowiska wraz z żyłką.
Marcin

Mazovia Fishing Team

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #2 dnia: 15.02.2016, 17:24 »
Ja najpierw nawijam tyle żyłki ile potrzebuje na szpule zapasową a potem dopełniam do pełna podkładem.
A następnie przewijamy na szpule docelową.
Chyba najlepsze rozwiązanie gdy mamy szpule zapasową.

Offline Matysekmm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 978
  • Reputacja: 55
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #3 dnia: 15.02.2016, 18:23 »
Producenci powinni wziąć przykład z Shimano i wprowadzić nakładki redukujące pojemność szpuli, dla mnie bomba.
Pozdrawiam

Marek

Offline sekra

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 331
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #4 dnia: 15.02.2016, 20:35 »
Ja na podkład pod żyłkę główną ,daję paski z korka  wycięte z mat korkowych. Takie maty służą np. do wyklejania ścian.
Używam korka grubości 1mm i  2 mm  .Grubszy korek  może pękać przy owinięciu  na szpulę.

Dobrze żeby taki wycięty  pasek korkowy w miarę ciasno w chodził w szpulę .Ja do ułożenia  takiego podkładu  , pomagam sobie krawędzią linijki.

Pasek  powinien po nałożeniu mieć taką długość ,żeby nie nachodził na siebie (może być minimalnie krótszy).

Podkład  można zrobić z  wielu warstw korka .Ja dałem maksymalnie dwie.


Taki podkład z korka mam na wszystkich swoich kołowrotkach.
Pozdrawiam,
Bogdan

Offline rococo1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #5 dnia: 16.02.2016, 20:58 »
Ja najpierw nawijam tyle żyłki ile potrzebuje na szpule zapasową a potem dopełniam do pełna podkładem.
A następnie przewijamy na szpule docelową.
Chyba najlepsze rozwiązanie gdy mamy szpule zapasową.
A co jeśli jedna szpula jest płytka?

Offline rococo1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #6 dnia: 16.02.2016, 21:01 »
Ja na podkład pod żyłkę główną ,daję paski z korka  wycięte z mat korkowych. Takie maty służą np. do wyklejania ścian.
Używam korka grubości 1mm i  2 mm  .Grubszy korek  może pękać przy owinięciu  na szpulę.

Dobrze żeby taki wycięty  pasek korkowy w miarę ciasno w chodził w szpulę .Ja do ułożenia  takiego podkładu  , pomagam sobie krawędzią linijki.

Pasek  powinien po nałożeniu mieć taką długość ,żeby nie nachodził na siebie (może być minimalnie krótszy).

Podkład  można zrobić z  wielu warstw korka .Ja dałem maksymalnie dwie.


Taki podkład z korka mam na wszystkich swoich kołowrotkach.
A próbowałeś , aby korek nie pękał podgrzać go parą z czajnika?

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #7 dnia: 16.02.2016, 21:04 »
Ja używam zwykłych nici do szycia.

Ja najpierw nawijam tyle żyłki ile potrzebuje na szpule zapasową a potem dopełniam do pełna podkładem.
A następnie przewijamy na szpule docelową.
Chyba najlepsze rozwiązanie gdy mamy szpule zapasową.

Dobry pomysł zacznę tak robić.

Offline rococo1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #8 dnia: 16.02.2016, 21:30 »
Panowie jestem ciekaw waszych sposobów na wypełnianie szpuli kołowrotków tak, żeby żyłka główna ładnie wypełniła szpulę. Nie do końca widzę sens w kupowaniu 300 m żyłki żeby wypełnić szpulę do pełna - bo przy normalnym łowieniu (poza karpiowaniem z wywózki) i tak większość tej żyłki nigdy nie będzie użyta. Oczywiście w kołowrotkach z płytki szpulami tego problemu praktycznie nie ma, ale trzeba by było wszystkie stare wywalić i kupić odpowiednie. Sam stosuję albo starą żyłkę, albo cienką włóczkę. Jakie macie na to patenty???

Ja kupuję właśnie  300 - 600 m żyłki i po jakimś czasie przewijam  tak aby wewnętrzne zwoje były na zewnątrz .Jak mam dwie szpule to żaden problem . Jak nie mam to musi być drugi kołowrotek z dwoma pustymi szpulami i niestety trzykrotne przewijanie. Ale ja nie lubię podkładów.Żyłka średniej klasy plus przewijanie.Ubytki żyłki po kilkunastu czasem kilkudziesięciu  wypadach niweluję nawijając na płytszą szpulę , następnie zmiana na nową żyłkę.Akurat w moim przypadku to się sprawdza bo dysponuję takimi kołowrotkami.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 813
  • Reputacja: 95
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #9 dnia: 16.02.2016, 21:53 »
Mój sposób to użycie taśmy izolacyjnej elektrycznej albo nawinięcie starej żyłki.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #10 dnia: 16.02.2016, 22:08 »
A ja podkład pod zyłkę główną daję z papieru toaletowego. Wycinam kilka pasków z papieru po czym obklejam lekko na wcisk taśmą klejącą i nawijam żyłkę główną. Nie zdażyło się jeszcze by do podkładu doszła woda. 
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline sekra

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 331
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #11 dnia: 17.02.2016, 10:29 »
Ja na podkład pod żyłkę główną ,daję paski z korka  wycięte z mat korkowych. Takie maty służą np. do wyklejania ścian.
Używam korka grubości 1mm i  2 mm  .Grubszy korek  może pękać przy owinięciu  na szpulę.

Dobrze żeby taki wycięty  pasek korkowy w miarę ciasno w chodził w szpulę .Ja do ułożenia  takiego podkładu  , pomagam sobie krawędzią linijki.

Pasek  powinien po nałożeniu mieć taką długość ,żeby nie nachodził na siebie (może być minimalnie krótszy).

Podkład  można zrobić z  wielu warstw korka .Ja dałem maksymalnie dwie.


Taki podkład z korka mam na wszystkich swoich kołowrotkach.
A próbowałeś , aby korek nie pękał podgrzać go parą z czajnika?

Jakoś nie zastanawiałem się nad tym.

Napiszę wam dlaczego używam właśnie takiego podkładu z korka, a nie na przykład z żyłki.

Korek jest materiałem w miarę elastycznym, a żyłka nawinięta na szpulę potrafi wywołać taki nacisk na szpulę, że ta potrafi zwyczajnie pęknąć pod wpływem naprężeń samej żyłki (sam miałem taki przypadek lata temu, wtedy przekonałem się jaka działa na szpulę siła).
Może to śmieszne takie zabezpieczenie przy obecnych szpulach robionych z kosmicznych materiałów, nie mówiąc już o metalowych, ale też takim podkładem w miarę elastycznym, zabezpieczam też żyłkę przed nadmiernym naciskiem na samą siebie.
Może źle kombinuję, ale daje mi to jakieś poczucie spokoju :)
Pozdrawiam,
Bogdan

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #12 dnia: 17.02.2016, 13:06 »
Hmm może bym i spróbował ale może jakiś foto-instruktaż, bo tak zastanawiam się co z brzegami przy wnętrzu szpuli, dajesz radę docinać korek tak idealnie???
Sebastian


Offline sekra

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 331
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #13 dnia: 17.02.2016, 13:45 »
Hmm może bym i spróbował ale może jakiś foto-instruktaż, bo tak zastanawiam się co z brzegami przy wnętrzu szpuli, dajesz radę docinać korek tak idealnie???

Jak napisałem  wcześniej , pasek z korka docinam tak, żeby ciasno wchodził na szpulę . Dlatego pomagam sobie kantem linijki , aby podkład  ładnie ułożyć .Korek jest dość miękki i daje się ładnie formować.
Korek przycinam nożem do tapet .
Pozdrawiam,
Bogdan

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #14 dnia: 17.02.2016, 18:43 »
Do przetestowania, tylko jakiś korek poszukam.
Sebastian