Autor Wątek: Podkład pod żyłkę główną  (Przeczytany 18948 razy)

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #15 dnia: 21.02.2016, 20:11 »
Krótkie pytanie-szybka odpowiedz ;) w sumie to 3 pytania ;)
potrzebuję nawinąć żyłeczkę 0.22 na kołowrotek Quantum ACCURIST PT 30 i tu mam pewien problem bo pojemność szpuli to 0.26/165m a mam 150m żyłeczki i wiem na pewno że muszę wykonać podkład i teraz moje pytanie:
z czego podkład pod żyłkę?czy jeśli to ma być inna żyłka to ma być ona grubsza czy cieńsza?no i jak nawinąć żyłkę i podkład gdy mamy tylko jedną szpulkę?
może pytanie dla wielu z was banalne ale szukałem w internecie i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi...

Żyłka na podkład obojętna , najlepiej jakaś stara zużyta ;D
Ja używam takiego kalkulatora:
http://cralusso.com/en/products/lines/qsp-calculator/
A tu masz filmik , który Ci pomoże:
http://www.leszcz.pl/film3.php?url=//www.youtube.com/embed/DNTXjKCNI0g

Ten sposób też warty przetestowania.



Edycja administratora:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=588.0
Sebastian


Ryba1987

  • Gość
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #16 dnia: 01.11.2018, 12:09 »
Troszkę odkopię ale myślę że warto bo niektórym może się przydać.
Skorzystałem z patentu z korkiem. Wypełniłem 4 warstwami szpulkę od stradica ci4+ wielkość 1000 (pojemność 0.25mm - 90m = z kilometr nanofilu 0.02mm :facepalm:). Młynek zakupiłem do kijka który jutro mam nadzieję do mnie dojedzie. Docelowo linka na młynku 0.02mm nanofil opcjonalnie 0.04mm. Próbowałem z podkładem z 0.16mm z  żyłki ale no średnio to wychodziło.
Nie chciało mi się kupować maty korkowej bo tu potrzeba kawałka 10x10cm, poszedłem do garażu a tam.. tablica "korkowa" jak się okazało to kilka sklejonych warstw tektury i ten korek to milimetrowej grubości "naklejka".
Tapeciak i do boju.. W sumie 4 warstwy na szpulę dałem. Na początku dałem 3 i nawinąłem nanofil 0.02 - wyszło w miarę ale postanowiłem jeszcze dołożyć. Z tego co popatrzyłem na ruskich filmikach na których łowią metodą mormyszingową to właśnie uzyskują podobny nawój poprzez szpulki z oznaczeniem "S" - shallow.
Coś jak tutaj:


Trochę się obawiam bo to dość kruchy korek który zastosowałem ale jest ich kilka warstw i myślę że się nie będzie kruszył tak bardzo.
Lepszym rozwiązaniem wg mnie byłaby korkoguma którą stosują rodbuilderzy. Taka grubość 3/4mm byłaby w sam raz i woda by nie penetrowała tak bardzo jak w wypadku samego korka. U mnie raczej woda się nie przedostanie tak głęboko bo mam 125m nawinięte a zarzuty będą max 25m jak dobrze skonfiguruję zestaw.
Pierwszą nitkę nanofilu podkleiłem - nie stosowalem węzłów, zauważyłem że nawet najmniejszy węzeł przy tej niteczce powoduje późniejsze "zgrubienia" na szpulce i skraca zarzuty.
Z Czesiem wczoraj przez telefon kombinowałem jakby tu zrobić reduktory na wzór shimanowskich tyle że pod tą małą i dość głęboką szpulkę, jedyna myśl to teflon albo coś tego pokroju materiał.
Jakby ktoś pytał to do tego modelu jest płytka szpulka (C2000S)
Oznaczenie C-compact (korpus od wielkości 1000) 2000S - rozmiar 2000 z oznaczeniem C=wielkość 1000, S-shallow (płytka).
Szpulka jest dostępna ale tylko na rynku Japońskim i można sprowadzać (54$ + wysyłka + cło etc..) Ewentualnie rozwiązaniem jest szpulka od Twin Powera (C2000S - patrz opis wyżej) w cenie około 200-250zł (mefisto). No ale choinki z młynka nie chce robić mimo że chyba szpulka od TP będzie lżejsza niż od Ci4+.
Za młynek dałem nie całe 600zł, szpulka połowe wartości młynka >:O ??? Na tą chwilę zostaje przy korku :)
Tak to u mnie wygląda :D









Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #17 dnia: 01.11.2018, 13:07 »
Super wygląda :bravo:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #18 dnia: 01.11.2018, 13:43 »
Bardzo profesjonalnie to wygląda 👏
Robert

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #19 dnia: 14.08.2019, 09:36 »
Koledzy czy na podkład do żyłki 0.25 nada się żyłka 0.30 czy lepiej grubość bliższą tej właściwej?
Namierzyłem w wędkarskim żyłkę na szpuli przemysłowej do konfekcjonowania opisaną jako w pełni sprawną do użycia. Dlaczego sprzedają nie wiem ale śmieszne pieniądze za ponad 20 kilometrów na szpuli...

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #20 dnia: 14.08.2019, 09:53 »
Śmiało się nada 0,30.
Paweł.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #21 dnia: 14.08.2019, 09:57 »
A pod żyłki 0.16 też będzie ok? Chodzi mi o to by nie popsuło to ułożenia właściwej żyłki na szpuli.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #22 dnia: 14.08.2019, 10:09 »
Nie popsujesz. Ja na podkłady daję co wpadnie w ręce, bez względu na różnicę średnic.

Offline tadzikg

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rymanów
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #23 dnia: 14.08.2019, 10:11 »
A ja zapytam czy trzeba robić podkłady, bo nigdy nie robiłem.
Człowiek nie potrzebuje żadnej religii, gdy nie ma problemów.

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #24 dnia: 14.08.2019, 10:16 »
Jeśli kupisz 150 metrów żyłki 0,26, a na kołowrotek wchodzi 300 metrów to trzeba.
Paweł.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #25 dnia: 14.08.2019, 10:17 »
Żyłki na szpuli powinno być tyle, żeby sięgała prawie do rantu - 2-3 mm mniej.

Tu jest ok (chociaż ja nawijam zwykle trochę więcej):



Tu jest jeszcze za mało:



Generalnie dobrze (do pełna) nawinięta żyłka na szpulę pozwala na dalsze rzuty, i redukuje powstawanie na żyłce sprężyny, czy świńskiego ogonka. Ale nie można nawinąć za dużo, bo wtedy powstaje tendencja żyłki do spadania kilkoma zwojami na raz - to powoduje splątania, zrywanie zestawów przy rzucie, i tego typu historie. Trzeba wyczuć gdzie jest granica. Dla mnie zawsze jest łatwiej odwinąć kilka metrów, niż dowiązywać brakujące :)

W związku z tym, jeśli mam szpulę która mieści 250 metrów żyłki 0,30, a ja chcę łowić na tym kołowrotku żyłką 0,14, to musiałbym nawinąć na nią ok  1150 metrów tej 0,14. Wolę więc wykorzystać podkładkę spłycającą, albo zrobić podkład z żyłki 0,45, i nawinąć tej 0,14 np 150 metrów ;)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #26 dnia: 14.08.2019, 10:52 »
Dziękuję za info. Jeszcze jedno. Jakim najlepiej węzłem połączyć podklad z właściwą by uniknąć zgrubień itp?

Offline Darek_Darek1968

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Działdowo
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #27 dnia: 14.08.2019, 10:55 »
Ja stosuje baryłkowy.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Podkład pod żyłkę główną
« Odpowiedź #28 dnia: 14.08.2019, 11:01 »
Byle jakim, nie ma to większego znaczenia, bo i tak nie dojdzie raczej do sytuacji, by ryba wybrała Ci 150 m żyłki ;) A pod taką ilością zwojów i tak każdy zniknie bez śladu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters