Autor Wątek: Przygotowanie pelletu wg Luka  (Przeczytany 11294 razy)

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #15 dnia: 06.05.2016, 14:38 »
Osobiście nie chce mieć papki z pelletu 1,5mm. Tym razem spróbuję zalać na kilka sekund, odcedzić i poczekać żeby wchłonął wodę.
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Skand

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław /Stare Miasto - Szczepin/
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #16 dnia: 06.05.2016, 14:41 »
Zalej i nie czekaj, od razu odlewaj, to co zostanie wystarczy.
Janusz

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #17 dnia: 06.05.2016, 14:58 »
Jutro tak zrobię. Dzięki za rady :)
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline pawciolbn

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Feeder Fishing Lublin
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #18 dnia: 06.05.2016, 19:19 »
Hej. Jeszcze raz Cześć Wszystkim...

Ja osobiście robię podobnie jak nasz Mentor, ale czasem modyfikuje skład by nieco szybciej osiągnąć dobrą pracę pelletu lub mixu na metodzie.
 
Do mixu - zazwyczaj pierwsze, co robię to zalewam pellety (tu akurat zazwyczaj te od Piotra L.) tak aby je całe zakryć + ok. 1 - 1,5 cm nad nimi. Czekam ok. 5-7 min przy pellecie 2mm czasem mieszając i odlewam wodę przez sito, na którym pellet czeka ok. 3min. W międzyczasie wstępnie namaczam zanętę oczywiście w zależności od rodzaju 2-3 razy, ale tak by lekko ją na początku przemoczyć, ale nie na "pulpę" ! Zanętę uzupełniam mielonymi płatkami owsianymi, mielonymi pelletami tak by "doprawić" i nieco "osyszyć". Następnie mieszam z pelletami, które również nieco "doprawiam" suchymi dodatkami. Taki mix klei mi się bardzo dobrze już po ok. 20-30 minutach, czyli akurat po czasie rozstawienia stanowiska i wstępnego zanęcenia tym, co pozostało z poprzedniej zasiadki ;)

Sam pellet - mieszanke pelletwó 1, 1,5 i 2 mm zalewam podobnie, jak wyżej i czekam ok. 3min. Pellet również odlewam przez sito i pozostawiam na ok. 5min. na sicie. Połowę porcji mieszam z suchymi pelletami mielonymi, płatkami owsianymi mielonymi, atraktorami w proszku. Po wymieszaniu tego stopniowo dodaję pozostałą część pelletów ociekających na sicie tak, by uzyskać odpowiednią konsystencję - ziarna pelletów są "luźne" i nie posklejane, ale ściśnięte lepią się dosyć zwarcie. Całości odstawiam na czas rozłożenia sprzętu i do wody.

Oczywiście co jakiś czas robię kontrolę mixu czy pelletu ładując osobny podajnik i umieszczając blisko brzegu, by widzieć po jakim czasie i jak się to wszystko prezentuje.
Feeder Fishing Lublin - mój blog na FB
Feeder 'owy Lublin i Lubelszczyzna - Lubelska Grupa Feederowa na FB

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #19 dnia: 06.05.2016, 19:34 »
Hej. Jeszcze raz Cześć Wszystkim...

Ja osobiście robię podobnie jak nasz Mentor, ale czasem modyfikuje skład by nieco szybciej osiągnąć dobrą pracę pelletu lub mixu na metodzie.
 
Do mixu - zazwyczaj pierwsze, co robię to zalewam pellety (tu akurat zazwyczaj te od Piotra L.) tak aby je całe zakryć + ok. 1 - 1,5 cm nad nimi. Czekam ok. 5-7 min przy pellecie 2mm czasem mieszając i odlewam wodę przez sito, na którym pellet czeka ok. 3min. W międzyczasie wstępnie namaczam zanętę oczywiście w zależności od rodzaju 2-3 razy, ale tak by lekko ją na początku przemoczyć, ale nie na "pulpę" ! Zanętę uzupełniam mielonymi płatkami owsianymi, mielonymi pelletami tak by "doprawić" i nieco "osyszyć". Następnie mieszam z pelletami, które również nieco "doprawiam" suchymi dodatkami. Taki mix klei mi się bardzo dobrze już po ok. 20-30 minutach, czyli akurat po czasie rozstawienia stanowiska i wstępnego zanęcenia tym, co pozostało z poprzedniej zasiadki ;)

Sam pellet - mieszanke pelletwó 1, 1,5 i 2 mm zalewam podobnie, jak wyżej i czekam ok. 3min. Pellet również odlewam przez sito i pozostawiam na ok. 5min. na sicie. Połowę porcji mieszam z suchymi pelletami mielonymi, płatkami owsianymi mielonymi, atraktorami w proszku. Po wymieszaniu tego stopniowo dodaję pozostałą część pelletów ociekających na sicie tak, by uzyskać odpowiednią konsystencję - ziarna pelletów są "luźne" i nie posklejane, ale ściśnięte lepią się dosyć zwarcie. Całości odstawiam na czas rozłożenia sprzętu i do wody.

Oczywiście co jakiś czas robię kontrolę mixu czy pelletu ładując osobny podajnik i umieszczając blisko brzegu, by widzieć po jakim czasie i jak się to wszystko prezentuje.
Ciekawie. :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline maciej1970

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 126
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Iława
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #20 dnia: 06.05.2016, 20:30 »
Podobnie jak kolega Janusz[Skand] robię dokładnie to samo .bo lepiej do wilżyć aniżeli ją przemoczyć :)

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #21 dnia: 06.05.2016, 22:37 »
Jak dla mnie, mikro pellet Lorpio,to raczej dopełniacz zanęty.Jeśli sie upieramy, by go stosować solo,to raczej stopniowe,niezmiernie delikatne zakrapianie.(inna bajka to wersja Fine) Pellety Lorenca już od 2ki,raczej żadnych problemów nie powinny sprawiać. Już był filmik Piotra na forum. Dla zapominalskich? łatwy sposób dystrybutora
Arek

Offline maniek9926

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Graviora manent!
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #22 dnia: 07.05.2016, 03:58 »
Ja zawsze zanętę i pellet dowilżam stopniowo. Używam do tego najtańszego atomizera do spryskiwania kwiatków z Tesco :)

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #23 dnia: 07.05.2016, 11:02 »
Dzisiaj zrobiłem pellet micro 1,5mm wg waszych rad i wyszedł idealny ;-)

Wysłana z Taptalk

Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline dominik9166

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 329
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko C&R!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #24 dnia: 07.05.2016, 15:43 »
Ja zawsze pellety zalewam tak że woda jest równo z pelletem i odstawiam na 40 minut, po tym czasie pellet nadaje sie do użycia, nawet trochę wcześniej.

Pozdrawiam Dominik

~Dominik

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #25 dnia: 08.05.2016, 01:31 »
Ja zawsze pellety zalewam tak że woda jest równo z pelletem i odstawiam na 40 minut, po tym czasie pellet nadaje sie do użycia, nawet trochę wcześniej.

Pozdrawiam Dominik

Problem polega na tym Dominik, ile pelletu użyjesz... Bo jak pół kilo i zalejesz wodą 'na równo', to masz przy pudełku Drennana około pół litra wody. Jednak przy mniejszych ilościach, zalanie w ten sposób to już przewaga wody. Dlatego trzeba wtedy to stopniować. Ja już nie ufam wzrokowo pelletom, wolę dodawać wody etapami. Co producent  to inne zachowanie pelletu, czasami jakaś minimalna różnica w składzie  sprawia, że wchłanianie wody zmienia się diametrialnie.
Lucjan

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #26 dnia: 08.05.2016, 03:02 »
Po sobotnim wypadzie stwierdzam, że lepiej nie domoczyć niż przeoczyć. To tak jak z zanętą, jak przemoczysz to ciężko dojść do porządnego stanu, a domoczyć zawsze można.
Z czasem moczenia też bym uważał, łatwo się pogubić. Czas moczenia pelletu 4mm może nie być połową czasu moczenia 2mm.

Wysłana z Taptalk

Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline phelps88

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 7
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #27 dnia: 12.05.2016, 19:27 »
Pellet poniżej 2mm jest najgorszy do namoczenia bo błyskawicznie chla wodę i robi się ciaparka.

Niezależnie czy 2 mm czy 4 mm pelet namaczam stopniowo. Najpierw rozrabiam atraktor w płynie (najczęściej "śmierdziuch") z minimalną ilością wody,  następnie stopniowo dodaje wody atomizerem ustawionym na mgiełkę. Jest to bardziej pracochłonny proces, natomiast bardziej bezpieczny. Przygotowanie peletu na kilka ładnych godzin łowienia zajmuje mi około 15 minut. Gdzieś widziałem filmik na youtub, jak znajdę to podeśle a może sam nakręce :)

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #28 dnia: 12.05.2016, 19:30 »
Ja zawsze dodaje mniej wody i mieszam  pellet po dodaniu wody, czekam troche i dolewam ciut i znów przemieszam i on sobie wchłonie tę wode i jest git.
Krzysztof

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przygotowanie pelletu wg Luka
« Odpowiedź #29 dnia: 18.05.2016, 11:49 »
Witam wszystkich,
pierwszy sezon łowię na metodę, używam pelletu Lorpio 2mm i fine. Nie zalewam pelletu wodą. Wsypuję do miski razem ok. 300g dwójki i fine, nabieram wody ze zbiornika na dłoń (a dłonie mam dość duże) i takie 2 lub 3 dłonie wody wlewam do pelletu, po czym mieszam ręką. Efekt jest taki, że pellet nie znajduje się w wodzie, ale jest bardzo mokry. Jest to pierwsza rzecz, jaką robię nad wodą, więc jak już się rozpakuję i przygotuję zestawy, to pellet jest już namoczony. Następnie dodaję max 200g zanęty do metody i inne dodatki, przez co mieszanka staje się za sucha, więc powtarzam namaczanie tak samo jak na początku. Na końcu sprawdzam, czy mix dobrze się trzyma podajnika.
Ilości są podane "na oko", niczego nie ważę. Jestem świeży, jeśli chodzi o metodę i nie wiem, czy wszystko robię jak należy, ale efekty są dla mnie zadowalające.
Marcin