Autor Wątek: Problem z pelletem  (Przeczytany 3262 razy)

Offline marcin.dabrowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 2
Problem z pelletem
« dnia: 31.07.2016, 23:36 »
Witam kolegów, mam problem z przygotowaniem pelletu do metody, albo jest zbyt suchy, albo zbyt mokry. Używam rozpylacza i wody z łowiska.



Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problem z pelletem
« Odpowiedź #1 dnia: 31.07.2016, 23:50 »
Poszukaj w filmach Luka, wielokrotnie pokazywał, jak przygotować pellety do metody, i jak je skleja.
Sebastian


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Problem z pelletem
« Odpowiedź #2 dnia: 01.08.2016, 00:00 »
Marcin - a jak łowisz? Jakie masz pellety, jaki kolor?

Bo pellet do miksu 50/50 może byc bardziej przemoczony - ale do Metody już nie...

DO samej Metody pellet zalewasz wodą na minutę, dwie, i wodę odlewasz. Idealne jest pudełko do białych z pokrywką z dziurkami (mowa o takim 2 lub 3 pintowym z Drennana). Możesz też dolać małej ilości wody do pelletów, i je rozmieszać tak aby ją wchłonęły, trzeba je zabełtać kilka razy aby te na dole nie wypijały wszystkiego.

Obecnie pojawiło się sporo pelletu, i każdy inaczej pije wodę. Jeżeli masz problemy, to raczej masz taki, co szybko się namacza i skleja. Więc przede wszystkim - dodaj mniej wody, później zaś stopniowo je domaczaj. W pewnym momencie sam będziesz wiedział ile wody jest potrzebne.

Możesz do samych pelletów, które już napiły się wody, dodać garści lub dwóch drobno zmielonej zanęty - to fajnie działa.

Oczywiście aby wszystko się kleiło dobrze - trzeba jakoś pellety dokleić. Można dodać kleju zanętowego który doda się do wody, można użyć zmielonych płatków owsianych. Można użyć melasy też, lub jakiegoś atraktora (Activ 8 z Mainline ma właściwości klejące). Można tez kupić specjalne pellety z dodatkiem kleju, ma je kilka firm w ofercie.

Ogólnie nie znajdziesz przepisu odnośnie ile dokładnie wody trzeba użyć. Samemu trzeba do tego dojść. Trzeba więc pokombinować i się tego nauczyć. Proponuję abyś sobie zrobił dwie wersje pelletów (na przykład bardziej namoczone i mniej) - i takich używał podczas sesji, porównując wyniki, łatwość nabijania i takie tam. Szybciej dochodzi się do właściwych wniosków i odnalezienia 'tej' receptury... :)
Lucjan

Offline marcin.dabrowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 2
Odp: Problem z pelletem
« Odpowiedź #3 dnia: 01.08.2016, 14:56 »
Dziekuwa za pomoc przetestuje i pochwale sie spostrzezeniami👍

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem z pelletem
« Odpowiedź #4 dnia: 01.08.2016, 15:39 »
Cześć,

na którymś z angielskich  filmów widziałem taki prosty patent: Namaczasz pellet tak jak pisał Luk tak aby go w miarę zakryć  - czekasz minuta do dwóch (często jest napisane na opakowaniu) a następnie odwracasz pudełko do góry nogami i zostawiasz na 30 minut. Sprawdzałem i sposób działa bardzo dobrze przy pelletach Sonu i Dynamite. Ja dodaję również dwie garście zanęty po namoczeniu a przed odwróceniem pudełka.
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Problem z pelletem
« Odpowiedź #5 dnia: 04.08.2016, 13:14 »
Ja się przekonałem, że szczególnie do metody pellet Lorpio 1.5 mm warto namaczać jak zwykłą zanętę, tzn. po troszeczku dodawać wody, np zmoczoną ręką i sprawdzać po każdym dodaniu kleistość. Bardzo łatwo go przemoczyć. W ogóle pellety Lorpio są wrażliwe na przemoczenie i nadmiar wody. Nieraz zrobiła mi się papka, bo za długo i zbyt wielką ilością wody je moczyłem.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problem z pelletem
« Odpowiedź #6 dnia: 04.08.2016, 13:27 »
Ja się przekonałem, że szczególnie do metody pellet Lorpio 1.5 mm warto namaczać jak zwykłą zanętę, tzn. po troszeczku dodawać wody, np zmoczoną ręką i sprawdzać po każdym dodaniu kleistość. Bardzo łatwo go przemoczyć. W ogóle pellety Lorpio są wrażliwe na przemoczenie i nadmiar wody. Nieraz zrobiła mi się papka, bo za długo i zbyt wielką ilością wody je moczyłem.

Też tak robię, pellet 1.5 i 2 mm namaczam właśnie "z ręki". Potem przemieszam trochę, jak trzeba dodaję jeszcze trochę wody i rozpakowuję sprzęt. Gdy już się rozpakuję pellet jest namoczony, czasami trzeba go jeszcze lekko spryskać wodą.
Marcin

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problem z pelletem
« Odpowiedź #7 dnia: 04.08.2016, 13:54 »
Ja Lorpio 1,5mm za radą kogoś z forum (przepraszam ale nie pamiętam czyją!) zalewam wodą, czekam kilka (dosłownie kilka) sekund i odcedzam. Pozostają pellety okryte lekką papką ale po 20 minutach są już idealne do miksu :)
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problem z pelletem
« Odpowiedź #8 dnia: 04.08.2016, 14:02 »
Jeszcze inni używają rozpylacza. Jest wiele "szkół" i trudno powiedzieć, żeby jedna była lepsza od drugiej. Kwestia preferencji osobistych :)
Marcin