Autor Wątek: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje  (Przeczytany 12336 razy)

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 858
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #30 dnia: 07.04.2017, 18:41 »
Ludzie dajcie spokój. Rozumiem, że przeciwnicy zdjęcia tego szczupaka tak samo będą reagować na zdjęcia leszczy w maju i czerwcu? Jakich wtedy używacie przynęt aby leszcza przypadkiem nie złapać? To tylko zdjęcie a tu taka afera.
Jak na forum były zdjęcia garbusów z brzuchami pełnymi ikry to nikt jakoś nie wspominał o etyce i edukacji.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
A leszcz w ogóle ma okres ochronny :D

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #31 dnia: 07.04.2017, 18:43 »
Nie wiem po co jest okres ochronny ale zawsze kojarzyło mi się to z tarłem danej ryby. Leszcz nie ma okresu ochronnego ale wydaje mi się, że się trze :)

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka


Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 227
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #32 dnia: 07.04.2017, 18:46 »
Panowie moje posty miały jeden cel wywołanie dyskusji ! Takową się pojawiła i dzięki temu (sory   Zbyszku  że akurat wykorzystalem twój post ale nadał  się do tego wyśmienicie. ) może ktoś czytający dziś te posty zastanowi się przed tym jak weźmie w tarle sandacze lub szczupaka.
Prowokacja udana :beer:
Maciek

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 858
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #33 dnia: 07.04.2017, 18:55 »
Nie wiem po co jest okres ochronny ale zawsze kojarzyło mi się to z tarłem danej ryby. Leszcz nie ma okresu ochronnego ale wydaje mi się, że się trze :)

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

W kwietniu tarło o ile dobrze kojarzę ma okoń :) Sam ostatnio z gruntu na robaka wyciągnąłem dwa nabite ikrą. Jak i okoń tak i leszcz, lin nie mają okresu ochronnego więc ich przyłów w tarle nie budzi takich emocji jak w przypadku ryb odgórnie określonych zakazem połowu w tarle. Więc patrząc na to z Twojej perspektywy nawet połów okonia przez kolegę w tarle może budzić kontrowersje :)

Offline s7

  • Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #34 dnia: 07.04.2017, 18:57 »


          Wystarczy kliknąć (LPM) na zdjęcie, aby zostać przeniesionym automatycznie do wątku z głosowaniem.
Robert

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #35 dnia: 07.04.2017, 19:24 »
Nie wiem po co jest okres ochronny ale zawsze kojarzyło mi się to z tarłem danej ryby. Leszcz nie ma okresu ochronnego ale wydaje mi się, że się trze :)

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

W kwietniu tarło o ile dobrze kojarzę ma okoń :) Sam ostatnio z gruntu na robaka wyciągnąłem dwa nabite ikrą. Jak i okoń tak i leszcz, lin nie mają okresu ochronnego więc ich przyłów w tarle nie budzi takich emocji jak w przypadku ryb odgórnie określonych zakazem połowu w tarle. Więc patrząc na to z Twojej perspektywy nawet połów okonia przez kolegę w tarle może budzić kontrowersje :)

Jeśli negujemy jakąś postawę to ja się zawsze pytam dlaczego? Taką mam naturę. Jeśli edukujemy to edukujmy skutecznie*
Jeśli okres ochronny ma na celu umożliwienie rybie wytarcia się to dajmy tą możliwość po równo wszystkim rybom. I odwrotnie - jeśli jakąś rybę w czasie tarła łapiemy, to nie denerwujmy się, że ktoś inny łapie inną w czasie tarła.
Jeśli chodzi tylko o zapisy RAPR to chyba nie widzę w tym zdjęciu nic złego. Ryba jest w wodzie, zdjęcie mógł robić ktoś obok, a ryba niezwłocznie odhaczona (czyli spełnione zapisy regulaminu). To w takim razie po co ten hejt na Zbigniewa był? Bo to nie było zwykłe zwrócenie uwagi w stylu "wiesz, my tu szanujemy ryby i nie wrzucamy takich zdjęć".

*dziś widziałem film  chłopaków z Feeder Radom Team (pozdrawiam bo lubię takie inicjatywy młodych ludzi). Łapali na PZW leszczyki, które do odhaczenia kładli na trawie. Nie widziałbym w tym nic złego, jednak obok mieli matę "jakby było coś większego" więc ja od razu się zastanowiłem czym jest gorsza ta mała ryba, że musi leżeć na trawie :) Nie żeby coś, ja sam nie jestem zwolennikiem mat i takowej nie mam. Ale gdybym miał i używał to używał do wszystkich ryb, których nie mógłbym odhaczyć ręcznie.
Sorry za offtop ;)

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 858
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #36 dnia: 07.04.2017, 19:40 »
Hejt może i niezasłużony, ale jak widać dobrze wiemy jak to czasami wygląda. Często wiosną zdarza się że szczupak przecina zestawy gruntowe nawet podczas zwijania. Ja w zeszłym roku sam byłem świadkiem kiedy wędkarz obok po stracie 2 zestawów po szarży szczupaka zabierał sie za montowanie zestawu na spinning. Uprzejmie zapoznałem go z regulaminem łowiska który z początku miał głęboko w poważaniu aż naprostował go jego kolega który wręcz wyrwał mu wędzisko z łap :) Sam nigdy nie miałem przyłowy na spinningu wiosną chodząc na okonki gdyż używałem paproszków do ich połowu.

MrProper

  • Gość
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #37 dnia: 07.04.2017, 20:27 »
Nie wiem po co jest okres ochronny ale zawsze kojarzyło mi się to z tarłem danej ryby. Leszcz nie ma okresu ochronnego ale wydaje mi się, że się trze :)

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

W kwietniu tarło o ile dobrze kojarzę ma okoń :) Sam ostatnio z gruntu na robaka wyciągnąłem dwa nabite ikrą. Jak i okoń tak i leszcz, lin nie mają okresu ochronnego więc ich przyłów w tarle nie budzi takich emocji jak w przypadku ryb odgórnie określonych zakazem połowu w tarle. Więc patrząc na to z Twojej perspektywy nawet połów okonia przez kolegę w tarle może budzić kontrowersje :)

Jeśli negujemy jakąś postawę to ja się zawsze pytam dlaczego? Taką mam naturę. Jeśli edukujemy to edukujmy skutecznie*
Jeśli okres ochronny ma na celu umożliwienie rybie wytarcia się to dajmy tą możliwość po równo wszystkim rybom. I odwrotnie - jeśli jakąś rybę w czasie tarła łapiemy, to nie denerwujmy się, że ktoś inny łapie inną w czasie tarła.
Jeśli chodzi tylko o zapisy RAPR to chyba nie widzę w tym zdjęciu nic złego. Ryba jest w wodzie, zdjęcie mógł robić ktoś obok, a ryba niezwłocznie odhaczona (czyli spełnione zapisy regulaminu). To w takim razie po co ten hejt na Zbigniewa był? Bo to nie było zwykłe zwrócenie uwagi w stylu "wiesz, my tu szanujemy ryby i nie wrzucamy takich zdjęć".

*dziś widziałem film  chłopaków z Feeder Radom Team (pozdrawiam bo lubię takie inicjatywy młodych ludzi). Łapali na PZW leszczyki, które do odhaczenia kładli na trawie. Nie widziałbym w tym nic złego, jednak obok mieli matę "jakby było coś większego" więc ja od razu się zastanowiłem czym jest gorsza ta mała ryba, że musi leżeć na trawie :) Nie żeby coś, ja sam nie jestem zwolennikiem mat i takowej nie mam. Ale gdybym miał i używał to używał do wszystkich ryb, których nie mógłbym odhaczyć ręcznie.
Sorry za offtop ;)

 :thumbup:

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #38 dnia: 07.04.2017, 21:33 »
Wow... jeden szczupak a tyle zamieszania.


Mam ciut więcej niż 5k postów i mimo że nic nie pisałem, i nigdy raczej nie oceniam po zdjęciach, to i tak mam małego kaca. Zbyszek, luz. Chłopaki nie chcą źle. Czasem emocje biorą górę. :beer:
Arek

MrProper

  • Gość
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #39 dnia: 07.04.2017, 22:31 »
Łowisz  na przypony  wolframowe czyli wiesz ze szczupy  walą jesteś na to przygotowany....

Tutaj mam takie przemyślenie, że jeżeli ktoś uwielbia łowić okonie, łowi je w okresie ochronnym szczupaka to dobrze, że używa wolframu bo wg mnie lepiej takiego przyłowionego szczupłego wyjąć, odhaczyć, wypuścić aniżeli mieć obcinke i żeby ten Bogu ducha winny szczupak pływał z główką jigową w przełyku.

Słusznie :thumbup:

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #40 dnia: 08.04.2017, 09:10 »
Łowisz  na przypony  wolframowe czyli wiesz ze szczupy  walą jesteś na to przygotowany....

Tutaj mam takie przemyślenie, że jeżeli ktoś uwielbia łowić okonie, łowi je w okresie ochronnym szczupaka to dobrze, że używa wolframu bo wg mnie lepiej takiego przyłowionego szczupłego wyjąć, odhaczyć, wypuścić aniżeli mieć obcinke i żeby ten Bogu ducha winny szczupak pływał z główką jigową w przełyku.

Słusznie :thumbup:


Nie słusznie.

Przypon z wolframu/stalki odstrasza okonie.

Mówili już o tym np. FishingWithAce, albo chłopaki z Wędkarskiej Tuby.

Nastawiając się na okonia nie powinno się stosować żadnych przyponów z twardych materiałów. A kolega jak widać stosuje.

Jest spinningistą, nastawia się na okonia, i nie wie takich rzeczy? Ja w przypadki nie wierze :facepalm:
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Elast93

  • Gość
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #41 dnia: 08.04.2017, 09:26 »
Łowisz  na przypony  wolframowe czyli wiesz ze szczupy  walą jesteś na to przygotowany....

Tutaj mam takie przemyślenie, że jeżeli ktoś uwielbia łowić okonie, łowi je w okresie ochronnym szczupaka to dobrze, że używa wolframu bo wg mnie lepiej takiego przyłowionego szczupłego wyjąć, odhaczyć, wypuścić aniżeli mieć obcinke i żeby ten Bogu ducha winny szczupak pływał z główką jigową w przełyku.

Słusznie :thumbup:


Nie słusznie.

Przypon z wolframu/stalki odstrasza okonie.

Mówili już o tym np. FishingWithAce, albo chłopaki z Wędkarskiej Tuby.

Nastawiając się na okonia nie powinno się stosować żadnych przyponów z twardych materiałów. A kolega jak widać stosuje.

Jest spinningistą, nastawia się na okonia, i nie wie takich rzeczy? Ja w przypadki nie wierze :facepalm:

Zupełnie się z kolegą nie zgadzam, większą część złowionych przez siebie okoni łowiłem na zestaw z wolframem czy nawet zwykłą stalką i gumami 5-8 cm. Pisząc okoni mam na myśli rybki 30 cm +, mniejsze gluty to można dłubać na jakieś paprochy czy boczne troki.
Ze swoich doświadczeń z tymi rybami mogę powiedzieć że aż tak to nie wpływa na brania większych okoni, przynajmniej na wodach gdzie wędkuję.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #42 dnia: 08.04.2017, 09:30 »
Wszystko zależy od przynęt i finezji wędkowania. Jeśli łowimy na mikro przynęty i żyłkę 0,12 lub plecionkę 0,2 to wiadomo, że przypon będzie zakłócał pracę wabika. Natomiast jesli używamy większych przynęt to przypon nie będzie juz miał tak dużego znaczenia.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #43 dnia: 08.04.2017, 09:41 »
Yerba, jeżeli ktoś łowi okonie, a często zdarza mu się atak szczupaczka, to naturalnym jest, że stosuje się wolfram. Żeby nie tracić przynęt i nie zostawiać zakolczykowanych szczupłych.

Moje doświadczenie też wskazuje, że okonie znacznie gorzej biorą na przynętę z przyponem wolframowym, jednak łowiąc je w miejscach, w których atakowały mi szczupaki, to je zakładałem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pejcz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarski komandos-popierduła
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Zdjęcia ryb złowionych w okresie ochronnym - kontrowersje
« Odpowiedź #44 dnia: 08.04.2017, 10:34 »
Yerba, pozwolę sobie się nie zgodzić z Tobą i celebrytami z YouTube.  Może być tak, że w pewnych warunkach wolfram będzie miał negatywny wpływ na pracę przynęty co przełoży się na brania, ale nie robiłbym z tego reguły. Są przecież dostępne cienkie nazwijmy to okoniowe wolframy,  których sam nie raz używałem i nie zauważyłem jakiejś mega różnicy w braniach.

A jako ciekawostkę podam sytuację,  która miała miejsce z 5-6 lata temu. Wybrałem się z paprochami łowić okonie. Po dwóch obcinkach i wyholowanym pistolecie założyłem cienki wolfram i okazało się,  że faktycznie odstrasza ryby. Tylko tymi rybami okazały się szczupaczki,  bo zacząłem łowić przyzwoite okonie.

Reasumując, dlatego to wędkarstwo jest takie piękne bo nie da się go zamknąć w jakieś jednoznaczne ramy i schematy.

PS. ale słabo się pisze posty na telefonie :)
Piotr

Machaj wędą, ryby będą!