Autor Wątek: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci  (Przeczytany 14455 razy)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
;)

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #53 dnia: 12.04.2024, 09:43 »
Milwol, czy mógłbyś polecić jakiś film, który pomoże dziewięciolatka odciągnąć od kompa i telefonu by się czymś innym skutecznie zainteresował?
Nie ukrywam, że nie oglądałem żadnego filmu z tego wątku i być, któryś do tego nawiązuje, ale najzwyczajniej nie mam możliwości by oglądać te wszystkie filmy teraz (chociaż zdaję sobie sprawę, że warto).

Ręczna, wspinaczka, zajęcia przyrodnicze, ryby, wycieczki itp itd. Próbujemy z żoną zaciekawić go czymkolwiek, ale wszytko go nudzi szybko i jedynie tylko czas odlicza kiedy na komputerze będzie mógł siąść.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 685
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #54 dnia: 12.04.2024, 10:36 »
Z moich obserwacji wyciągam takie wnioski, że problem jest "atrakcyjność" (pozorna) świata w kompie/telefonie ( nazwa telefon w zasadzie ma mały sens, bo w tej chwili jest to "kombajn" z możliwością dzwonienia). Moje dzieciaki (czasami ja sam) mam problem z wykonaniem obowiązków, bo nie do końca potrafię zarządzać czasem a to jest być może klucz do rozwiązania problemu. Czyli nie da się całkowicie wyeliminować kompa/telefonu. Problem jest w ilości czasu. Dziewięciolatkowi prawdopodobnie da się jeszcze postawić jakieś sztywne ramy.

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #55 dnia: 12.04.2024, 11:07 »
Sztywne ramy to on ma. ;)
Ale schodząc z kompa nie potrafi zainteresować się czymś innym, bo szybko się nudzi i tylko o kompie myśli.

Nie jestem w stanie tego pojąć bo nawet ostatnio obczaił jakąś grę co się ryby łowi i tłumaczy mi, że to jest lepsze niż w realu.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #56 dnia: 12.04.2024, 21:56 »
To jest bardzo ciężkie zadanie. Nie jestem żadnym specjalistą i nie wiem, czy to nie jest już uzależnienie. Według mnie najlepiej będzie skonsultować się ze specjalistą, który podpowie, jakie techniki stosować, co robić, żeby Go odciągnąć itd. Na początek proponuję jakiś wyjazd na weekend do miejsca, gdzie nie ma komputera.

Na forum jest wątek Apka do namierzania dziecka i tam masz parę ciekawych rozwiązań. Jest również aplikacja Kids360. Żadnej z tych aplikacji nie używałem, ale domyślam się, że za ich pomocą możesz w pełni kontrolować telefon dziecka - uruchamiane aplikacje, czas aktywności w danej aplikacji, dostęp do internetu itd.

Moje dziewczyny za chwilę będą miały 4 i 6 lat i ograniczamy Im telewizję do godziny dziennie, a nieraz nie oglądają w ogóle. Na działce jest telewizor, ale powiedzieliśmy, że nie działa i nie mam problemu (ciekawe kiedy to się na nas zemści ;)). Telefonów swoich nie mają, a do naszych nie znają hasła. Jedynie czasami, jak bardzo chcą, pokazujemy Im filmiki lub zdjęcia, które zrobiliśmy. Oczywiście starsza umie dzwonić na najważniejsze numery (my, babcie, ciocie, wujkowie i alarmowe), używając trybu alarmowego. Młodszą właśnie tego uczymy.

Żona jest nauczycielką w liceum i kiedyś spytała uczniów, kiedy dostali telefon. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że za wcześnie i teraz widzą efekty uboczne tego - głównie uzależnienie.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #57 dnia: 12.04.2024, 22:04 »
Co do apek to TYLKO od Google, czyli Family Link. Pełna kontrola nad telefonem z kontem google.
Dzierżno uzależnia

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #58 dnia: 12.04.2024, 23:01 »

Moje dziewczyny za chwilę będą miały 4 i 6 lat i ograniczamy Im telewizję do godziny dziennie, a nieraz nie oglądają w ogóle. Na działce jest telewizor, ale powiedzieliśmy, że nie działa i nie mam problemu (ciekawe kiedy to się na nas zemści ;)). Telefonów swoich nie mają, a do naszych nie znają hasła. Jedynie czasami, jak bardzo chcą, pokazujemy Im filmiki lub zdjęcia, które zrobiliśmy. Oczywiście starsza umie dzwonić na najważniejsze numery (my, babcie, ciocie, wujkowie i alarmowe), używając trybu alarmowego. Młodszą właśnie tego uczymy.


     Zrobił na mnie wrażenie fragment o telewizji, moi synowie oglądają niestety więcej, za to telefonów nie mają, 8 i 9 lat do dalej za wcześnie na smartfona zdaniem psychologów i moim także.

    Pytanie do cthulu nasuwa się takie jakie to są sztywne ramy korzystania z kompa, moje dzieci grają w proste gry 2 razy w tygodniu po pół godziny dodatkowo mają codziennie po 20 minut na filmiki na tablecie przy czym zwracam uwagę na to co oglądają.  No i jako że są we dwójkę to mogą zawsze się pobić w realu a to jest zawsze jakaś odskocznia od wirtuala. 

  A naszym ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu są długie spacery lub wyprawy w plener bez określonego planu, po prostu spędzamy razem czas. Może i  twojemu synowi spodobała by się taka aktywnosć, gdyby stopniowo zaczął się wyciszać i czerpać przyjemność z ruchu, naprawdę zwykłe  chodzenie ma korzyści trudne do przecenienia. 
   
    Ale oczywiście tak jak mądrze miwol stwierdził warto udać się do specjalisty,
   

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 679
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #59 dnia: 13.04.2024, 10:26 »

Moje dziewczyny za chwilę będą miały 4 i 6 lat i ograniczamy Im telewizję do godziny dziennie, a nieraz nie oglądają w ogóle. Na działce jest telewizor, ale powiedzieliśmy, że nie działa i nie mam problemu (ciekawe kiedy to się na nas zemści ;)). Telefonów swoich nie mają, a do naszych nie znają hasła. Jedynie czasami, jak bardzo chcą, pokazujemy Im filmiki lub zdjęcia, które zrobiliśmy. Oczywiście starsza umie dzwonić na najważniejsze numery (my, babcie, ciocie, wujkowie i alarmowe), używając trybu alarmowego. Młodszą właśnie tego uczymy.


     Zrobił na mnie wrażenie fragment o telewizji, moi synowie oglądają niestety więcej, za to telefonów nie mają, 8 i 9 lat do dalej za wcześnie na smartfona zdaniem psychologów i moim także.

    Pytanie do cthulu nasuwa się takie jakie to są sztywne ramy korzystania z kompa, moje dzieci grają w proste gry 2 razy w tygodniu po pół godziny dodatkowo mają codziennie po 20 minut na filmiki na tablecie przy czym zwracam uwagę na to co oglądają.  No i jako że są we dwójkę to mogą zawsze się pobić w realu a to jest zawsze jakaś odskocznia od wirtuala. 

  A naszym ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu są długie spacery lub wyprawy w plener bez określonego planu, po prostu spędzamy razem czas. Może i  twojemu synowi spodobała by się taka aktywnosć, gdyby stopniowo zaczął się wyciszać i czerpać przyjemność z ruchu, naprawdę zwykłe  chodzenie ma korzyści trudne do przecenienia. 
   
    Ale oczywiście tak jak mądrze miwol stwierdził warto udać się do specjalisty,
   

Mój młody nie ma jeszcze swojego telefonu. Korzysta z mojego gdzie gra na robloxie, jak również z mojego kompa gdzie gra na gierkach ze steamu, tak więc widzę co robi.  YT ogląda na telewizorze.  Jeśli chodzi o ramy czasowe to na gry ma 1h20min dziennie,  a oglądanie TV to wychodzi dodatkowe pewnie ze 2-2,5h bo rano przed szkołą, wieczorem przy kolacji, potem gdzieś w takcie za dnia...i tak schodzi.

Oczywiście staramy się urozmaicać czas w tygodniu poprzez różne zajęcia sportowe lub edukacyjne typu ręczna, wspinaczka, basen, przyrodnicze, robotyka ....Oczywiście nie wszystkie na raz tylko sezonowo z myślą że się czymś zajawi. W weekendy często również gdzieś wybywamy, ale niestety nie ma drygu do chodzenia..np, w górach dosyć szybko mówi, że się zmęczył i zaczyna  marudzić.

Problem polega w tym, że samemu nie jest w stanie się czymś zainteresować na tyle by nie myślał o grach/TV i zawsze musi być przy nim ta druga osoba, która musi go zaciekawić czymś by wspólnie coś robić., Wtedy się zajawia i nie myśli o kompie. Ogólnie to nas martwi.