Autor Wątek: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie  (Przeczytany 11027 razy)

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #75 dnia: 28.04.2021, 20:22 »
Papierówki to chyba najmniej trwała odmiana ale to smakują jest nie do podrobienia :) Smaki z mojego dzieciństwa

Ps. Hoduje się nowe odmiany, reszta to zwykła uprawa ;)

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 147
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #76 dnia: 28.04.2021, 21:04 »
Papierówki to chyba najmniej trwała odmiana ale to smakują jest nie do podrobienia :) Smaki z mojego dzieciństwa

Ps. Hoduje się nowe odmiany, reszta to zwykła uprawa ;)
Miałem dylemat jak to nazwać :)
Dzięki za sprostowanie
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #77 dnia: 28.04.2021, 21:48 »
Dipy przeważnie są na glicerynie, a ona zamarza jakoś w okolicy -60. Do tego jest konserwantem, więc dodatki smakowo-zapachowe się w niej nie psują.
Tylko chciałem sprostować błąd, który się wkradł na samym początku wątku, a który wiele osób pociągnęło bezmyślnie dalej.
Michałowi pewnie chodziło i glikol propylenowy. Gliceryna w temperaturze 18'C jest ciałem stałym.
Glikol etylenowy używany jest w przemyśle i np w zimowym płynie do spryskiwaczy. Jest niestety toksyczny dla człowieka. Natomiast glikol propylenowy jest powszechnie używany w kosmetyce, spożywce i właśnie on używany jest do wszelkich dipów, zalewajek, czy aromatów płynnych w wędkarstwie.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #78 dnia: 28.04.2021, 22:37 »
Dipy przeważnie są na glicerynie, a ona zamarza jakoś w okolicy -60. Do tego jest konserwantem, więc dodatki smakowo-zapachowe się w niej nie psują.
Tylko chciałem sprostować błąd, który się wkradł na samym początku wątku, a który wiele osób pociągnęło bezmyślnie dalej.
Michałowi pewnie chodziło i glikol propylenowy. Gliceryna w temperaturze 18'C jest ciałem stałym.

Dopiszę się do sprostowania ;) Gliceryna w czystej postaci nie występuje w handlu. Dodana do dipu będzie rozcieńczona jeszcze bardziej i pozostanie płynem. Gliceryna (czasami nazywana Glicerolem) jest dodawana do żywności jako słodzik min do batoników proteinowych i ciastek.

Możemy się tylko domyślać czego dodają. Każdy może dodawać co innego albo jedno i drugie.

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #79 dnia: 01.05.2021, 04:15 »
To ja mam takie pytanie: z czego jest otrzymywany czarny barwnik do zanęt i czy da się zastosować coś domowego w jego miejsce co rybom nie zaszkodzi?
Nosferatu z koncentratu

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 147
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #80 dnia: 01.05.2021, 08:31 »
Ziemia bardzo mocno przyciemnia.
Ty jedyna rzecz, która wpadła mi na myśl ;)
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #81 dnia: 01.05.2021, 09:21 »
To ja mam takie pytanie: z czego jest otrzymywany czarny barwnik do zanęt i czy da się zastosować coś domowego w jego miejsce co rybom nie zaszkodzi?

Ciekawe jakby sie zachował węgiel drzewny mielony?? ehh tak mi wpadło do głowy :facepalm: chyba głupszej odpowiedzi tutaj nie bedzie :P

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #82 dnia: 01.05.2021, 10:25 »
To ja mam takie pytanie: z czego jest otrzymywany czarny barwnik do zanęt i czy da się zastosować coś domowego w jego miejsce co rybom nie zaszkodzi?

W żywności stosuje się mieszankę barwników z braku pojedynczego jednolicie czarnego. Jest też coś takiego https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Czer%C5%84_PN i wersja do kosmetyków.

To czy szkodzi rybom wymaga badań a wątpię żeby ktokolwiek takie robił.

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #83 dnia: 01.05.2021, 10:48 »
Węgiel – naturalny czarny barwnik

Aby uzyskać czarny kolor można także zastosować węgiel aktywny. Węgiel jest naturalną substancją i można kupić go w każdej aptece. Użycie jest proste, wystarczy otworzyć kapsułkę, a proszek wymieszać z małą ilością gorącej wody i użyć jako barwnik.

"wójek" Google zawsze pomaga, no prawie zawsze :)

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #84 dnia: 01.05.2021, 10:49 »
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Faktycznie przyciemniam zanęty ziemią z kretowiska, ale czasem chciał bym podać samą zanętę która robię, szczególnie kiedy woda jest zimna i potrzebuję rybę "zawołać" lub przytrzymać w moim punkcie nęcenia, a u mnie ryba nie lubi jasnych mieszanek (w większości to niewielki Lin, płoć, karaś i czasem/rzadko karp)

Z węglem jest ten problem że ryby podobno nie lubią spalonego/przypalonego (gdzieś tak wyczytałem) a węgiel to przecież spalone drewno. Jest to całkowicie naturalny i czysty chemicznie składnik (w końcu robi się z niego filtry do wody, ale moja wiedza w tym temacie jest nikła) stąd pytanie. Przyciemniał/kolorował już ktoś zanętę węglem?
Nosferatu z koncentratu

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #85 dnia: 01.05.2021, 11:20 »
Węgiel ma to do siebie że "wyłapuje" zanieczyszczenia i jest używany w filtrach. Dlatego też nie stosuje się w żywności bo będzie zmieniać smak lub zapach. Twoja zanęta może dużo stracić.

Z tego co pamiętam stosuje się jakieś ekstrakty z ośmiornicy. Wątpię żeby było tanio :)

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #86 dnia: 01.05.2021, 20:16 »
Z tego co pamiętam stosuje się jakieś ekstrakty z ośmiornicy. Wątpię żeby było tanio :)
Masz rację, poszukałem i cena mnie ... onieśmieliła 😏 wracam "na ziemię" z kretowiska. Dzięki raz jeszcze.
Nosferatu z koncentratu

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #87 dnia: 01.05.2021, 20:27 »
Kiedyś kupiłem czarną zanęte sensasa i...  rąk nie mogłem domyć przez 3dni :facepalm: ,  przyciemnianie ziemią będzie bezpieczniejsze.

https://allegro.pl/oferta/barwnik-wedkarski-czarny-10666423640  możesz spróbować, ale polecam w rękawiczkach dla bezpieczeństwa.

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #88 dnia: 01.05.2021, 21:18 »
To ja mam takie pytanie: z czego jest otrzymywany czarny barwnik do zanęt i czy da się zastosować coś domowego w jego miejsce co rybom nie zaszkodzi?

Ciekawe jakby sie zachował węgiel drzewny mielony?? ehh tak mi wpadło do głowy :facepalm: chyba głupszej odpowiedzi tutaj nie bedzie :P

Ja używałem ostatniej jesieni.
Jeden kawałek zmielony na pył wystarczył na 2 wyjazdy.
Ryby brały.
Wcześniej przyciemniałem ziemią bełchatowską.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #89 dnia: 01.05.2021, 21:35 »
Z tego co pamiętam stosuje się jakieś ekstrakty z ośmiornicy. Wątpię żeby było tanio :)
Masz rację, poszukałem i cena mnie ... onieśmieliła 😏 wracam "na ziemię" z kretowiska. Dzięki raz jeszcze.

Ziemia z kretowiska będzie miała zapach który znają ryby a to nie powinno zaszkodzić.

Sztuczne barwniki są toksyczne i jest tendencja do wycofywania z żywności. Warto używać rękawic bo wchłaniają się przez skórę. Zakładam, że używają któregoś z tej grupy i nie będą obojętne dla zdrowia

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Barwniki_azowe#Dzia%C5%82anie_niepo%C5%BC%C4%85dane_barwnik%C3%B3w_azowych