Autor Wątek: Boczny trok - kompendium  (Przeczytany 32776 razy)

Offline Watchmaker

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #60 dnia: 15.02.2019, 17:23 »
Świeci pustkami moje pudełeczko na wędkarskie przybory toteż z plecionką cieńszą krucho. Wybiorę się jednak do sklepiku popatrzę za jakimiś haczykami i twisterkami małymi. Polecicie może jakieś rozmiary i wagi? Nie miałem z tym do czynienia nigdy. Kupię na przypony jakąś żyłeczkę a ciężarki na początek takie w okolicach 10-14g. Zanim się wprawię troszkę w rzucaniu i dopasuję hamulce minie troszkę czasu. Rzucałem na sucho 12g ot tak po trawie i leci nawet daleko. Tak pisali po internetach, że się rzucanie od 10g komfortowe zaczyna.
Wszystko, co w wędkarstwie najlepsze, jeszcze przede mną ;)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #61 dnia: 15.02.2019, 18:32 »
Zrobisz, jak zechcesz, jednak radzę Ci unikać tanich twisterów, które zazwyczaj są wykonane z twardego materiału, bo takie sprawdzą się, pracując na główkach, jednak w przypadku haka bez obciążenia obracają się w trakcie prowadzenia. To jest koszmar. Prawda jest taka, że twistery od Mann's Bait Company są idealne do tej metody ;) Nie ma lepszych, nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Co z tego, że w cenie jednego kupisz trzy inne, skoro one przy wolnym prowadzeniu obracają się i skręcają żyłkę, a poza tym imitują wściekłego bąka podążającego torem spirali, a nie stworzonko dostojnie wachlujące ogonkiem... No właśnie.
Jacek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #62 dnia: 15.02.2019, 18:40 »
Tak pisali po internetach, że się rzucanie od 10g komfortowe zaczyna.
Nie wierz we wszystko co piszą w sieci. :)
Na moich łowiskach używam wyłącznie pałeczek o ciężarze 6g i bez problemu zestaw lata kilkadziesiąt metrów. Gramatura użytego obciążenia   zależy od wędki, głębokości łowiska i jeszcze kilku czynników. Pisanie że komfortowe rzucanie zaczyna się od 10g to bzdury powielane na zasadzie " kopiuj wklej".
Adam

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #63 dnia: 15.02.2019, 18:44 »
Koledze chodziło o minimalny, w miarę komfortowy "ciężar startowy" jego multiplikatora ;)
Jacek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #64 dnia: 15.02.2019, 18:45 »
To zmienia postać rzeczy. Nie doczytałem widocznie :facepalm:
Adam

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #65 dnia: 16.02.2019, 19:40 »
Sam się dzisiaj przekonałem o skuteczności bocznego troka. 2 godziny i nic , a po przezbrojeniu na boczny trok  zaraz okonek i coś bliżej niezidentyfikowane (coś jakby jaź)  Mam 2 pytania dotyczące bocznego troka. Jak wam się udaje wyczytać na szczytówce że jest branie ? Łowiąc na rzece ja nie jestem w stanie odróżnić co jest braniem , a co zwykłym oporem roślinności , dna itp. Te dwa dzisiejsze brania były gwałtowne , więc nie było problemu. Druga sprawa dotyczy potrójnego krętlika. Używa ktoś ? Są jakieś przeciwwskazania ?

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #66 dnia: 16.02.2019, 19:46 »
W jakim celu ma być ten potrójny krętlik? Co do szczytówki to specjalnie jej nie obserwuję. Branie ryby czuję w nadgarstku. Jakiej wędki używasz? Wraz z postępującym doświadczeniem będziesz w stanie odróżnić brania od zaczepów itp.
Adam

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #67 dnia: 16.02.2019, 19:54 »
W zasadzie to nie trzeba ani czuć brań, ani widzieć ich oznak na szczytówce, bo jeśli okoń zassie przynętę, to zacięcie zbędne. Im lepszy kij, im bardziej przystosowany do danej metody, tym bardziej czuć kontakt ryby z przynętą - banał.

Z tymi potrójnymi krętlikami to tylko nerwy. Nieporozumienie.

Jacek

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #68 dnia: 16.02.2019, 20:03 »
Kijek do DAM Effzett Perch Special 3-12 2,30m Krętlik dla ułatwienia budowy zestawu , może mniej splątań.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #69 dnia: 16.02.2019, 20:08 »
Jacek, z tym zassaniem to prawda, ale jak poczujesz delikatne przytrzymanie to jednak trzeba zacinać. Mam łowisko na którym są właśnie tego typu brania i bez "pomocy" się nie obejdzie. Co do wspomnianego krętlika to pełna zgoda. Uważam, że im prościej tym lepiej. Krętlik to w/g mnie zbędny element zestawu.
Adam

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #70 dnia: 16.02.2019, 20:12 »
OK. Czyli z trójnika rezygnuję. Ale jakaś mała agrafka (może z krętlikiem?) do szybkiej zmiany przynęty nie zaszkodzi ?

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #71 dnia: 16.02.2019, 20:19 »
Jacek, z tym zassaniem to prawda, ale jak poczujesz delikatne przytrzymanie to jednak trzeba zacinać.

Adam, jasne, jasne, ja tylko przestrzegam przed solidnym zacinaniem w przypadku łowienia tą metodą okoni ;) Wiadomo, delikatna reakcja na podejrzane zachowanie przynęty wskazana, banał.
Jacek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #72 dnia: 16.02.2019, 20:30 »
OK. Czyli z trójnika rezygnuję. Ale jakaś mała agrafka (może z krętlikiem?) do szybkiej zmiany przynęty nie zaszkodzi ?

Sprawdź sobie, jak pracuje delikatny twisterek na haku przywiązanym do cienkiej żyłki. Porusza się dostojnie, tańczy w wodzie niczym pyłek na wietrze, potrafi wędrować do góry, opadać... Później przymocuj do oczka haka agrafkę i powtórz eksperyment. Będzie różnica? ;)

Agrafki i krętliki lubią plątać zestaw i stanowią niepotrzebne, niepożądane wręcz obciążenie, więc trzeba rozważnie budować zestawy. Nic nie przebije najprostszego zestawu, bo to kwintesencja tej metody.
Jacek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #73 dnia: 16.02.2019, 20:33 »
Agrafki i krętliki lubią plątać zestaw i stanowią niepotrzebne, niepożądane wręcz obciążenie, więc trzeba rozważnie budować zestawy. Nic nie przebije najprostszego zestawu, bo to kwintesencja tej metody.
Nic dodać, nic ująć. Wszystko w temacie.
Adam

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Boczny trok - kompendium
« Odpowiedź #74 dnia: 16.02.2019, 20:41 »
Ehhh. Widzę że nie jesteście zwolennikami iścia na łatwiznę ;)