Autor Wątek: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska  (Przeczytany 32711 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 718
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« dnia: 04.04.2015, 16:00 »
Mam do Was pytanie związane z łowieniem w Czechach. Jakie są przepisy odnośnie wędkowania w tym kraju? Czy istnieje możliwość wykupienia pozwolenia jednodniowego, i ile kosztują takie pozwolenia?

Fajnie jakby ktoś znał jakieś ciekawe miejsca w okolicy województwa opolskiego - Krnov, Bruntal, Jesenik...
Lucjan

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #1 dnia: 04.04.2015, 16:50 »
Przepisy są podobne ale ostrzejsze niż w Polsce, inne są wymiary ochronne , okresy ochronne, limity i to czego w Polsce niema zakaz połowy w porze nocnej co jest różne dla różnych miesięcy. Opłata 1 dniowa  , na wody nizinne dla cudzoziemca kosztuje 300 koron / około 45 zł / ale dużo zachodu żeby to pozwolenie wykupić. Najprościej wykupić pozwolenie na jeden z licznych zbiorników licencyjnych czy komercyjnych, wyjdzie taniej , np. niedaleko mam świetnie zarybione Jezero Nebesak
http://www.jezeronebesak.cz/o-nas - polecam lekturę, szczególnie rekordy jeziora
gdzie połów dzienny kosztuje 200  koron a dobowy 24 godziny 250 koron
Najprościej jeżeli ktoś mieszka blisko granicy wyrobić Czeską Kartę wędkarską roczna w pierwszym roku wychodzi około 550 zł / trzeba zapłacić taki czyn rybacki - brygady, albo odpracować wyjdzie taniej / , następne lata wychodzi około 400 zł.
Osobiście dla niezrzeszonych polecam wody komercyjne , troszkę inaczej wygląda to niż w Polsce, powiem że ciekawiej więcej gatunków można połowić.
W załączniku aktualny cennik z koła CSR MO Karvina z tego roku, na którym naniosłem kilka uwag dla przejrzystości.



Tu znajdziesz prawie wszystkie prywatne łowiska w Czechach, wystarczy powiększyć mapę i zobaczyć dokładna lokalizację i nazwę łowiska
http://www.mrk.cz/soukrome-reviry.php
Na dole strony kliknąć na   -  Seznam všech soukromých revírů - rozwinie się strona z opisami łowisk , poszukaj interesującego cię łowiska z mapy

Offline Leoard 1000

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sandnes\Łask
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #2 dnia: 30.06.2015, 22:01 »
Bardzo pomocne info fish007!
Pozdrawiam!
Leszek

Offline Dżamukka

  • Garbolino Polska
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
    • Paweł Zuziak Fishing
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #3 dnia: 30.06.2015, 22:06 »
 Fish masz kolejny :thumbup: od mła :) już nie mogę się doczekac urlopu u rodziców na Żywiecczyźnie , mam nadzieję że uda sie razem (Maciek,Mario ,Ty ) powędkować :beg:

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #4 dnia: 30.06.2015, 22:09 »
Uważaj bo skopią ci tyłek :P
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Dżamukka

  • Garbolino Polska
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
    • Paweł Zuziak Fishing
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #5 dnia: 30.06.2015, 22:31 »
 Ja sie jade uczyć Staszku od fachowców :) i przyjemnie spedzic czas :) jesli się uda oczywiście :)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #6 dnia: 30.06.2015, 22:34 »
Zapomniałem o tym drobnym szczególe :D
Staś
Klasyczny Feeder

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #7 dnia: 30.06.2015, 22:51 »
Coś w tym jest, z Fishem i Mjmaciek raczej bym nie chciał rywalizować ;) (miałem okazje widzieć Ich w akcji)
;)

Offline Tadzio.B

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #8 dnia: 25.09.2015, 12:10 »
Witam Wszystkich.
Poszukuje łowiska w Czechach, najlepiej blisko granicy, takiego, gdzie można wynająć domek nad wodą, aby móc zabrać rodzinkę na wypadzik kilkudniowy, aby wszyscy byli zadowoleni. Ja chętnie spróbuje swoich sił z karpikami czeskimi, bo słyszałem że waleczne i duuuże. Planuje wypadzik zaraz na początku pazdziernika.
Dzięki za wszelakie info.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #9 dnia: 25.09.2015, 13:26 »
Może coś Fish007 Ci odpisze - zna wiele obiektów.
Ja miałem w planie w tym roku połowic w Czechach, ale ... dobrze mi brały w Polsce. Czechy przełożyłem na przyszłość.
;)

Offline Tadzio.B

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #10 dnia: 25.09.2015, 13:40 »
Dzięki Mirku za odpowiedz.
Jeśli możesz mi podpowiedzieć, jak z tym Fish007 mogę się skontaktować ? Pierwszy raz jestem na "Forum" i mocno zielony jestem.
Dzięki.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #11 dnia: 25.09.2015, 14:24 »
dwie opcje:
1. Sam zobaczy temat i odpisze.
2. Wyślij Mu pytanie na priv. Kliknij na Jego nick (np. w obecnym wątku) a potem w lewej kolumnie jest pozycja: Wyślij PW. Piszesz, wysyłasz i adresat jak ma czas to odpisuje.
;)

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #12 dnia: 25.09.2015, 17:21 »
Tadzio ! Grzesiek to łowca, nie rybak! ;) Musisz go do siebie przekonać! ;)
Arek

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #13 dnia: 23.06.2016, 11:56 »
Panowie odgrzebuję stary wątek, ponieważ troszeczkę jestem potracony jeśli chodzi o łowienie w Czechach i sprawy związane z ich kartą wędkarską. Szukam, zbieram informacji ale jednak tego nie ogarniam albo nie jestem całkowicie pewny czy moja interpretacja jest prawidłowa.

Do rzeczy.

Chciał bym połowić na jednym z łowisk w okolicy miasta Breclav. Chcę również uzyskać i opłacić ich kartę wędkarską.

Z tego co udało mi się wyczytać na stronie tamtejszego urzędu miasta (chyba) odnośnie "licencji połowowej" (tłumaczenie z google translate lekko poprawione)

Cytuj
Wniosek o wydanie licencji połowowej może zostać złożony osobiście w Wydziale Środowiska urzędu miasta Breclav.

Czyli rozumiem, trzeba jechać i złożyć wniosek j.w. Pytanie - czy musi być to miasto, gdzie w okolicy zamierzam wędkować czy może jakieś bliższe?

Cytuj
Konieczne jest również wykazanie świadectwa kwalifikacji w pierwszej licencji połowowej lub wcześniejszą licencję połowową lub zaświadczenie o zdaniu egzaminu na ? ryb i jego zastępcy lub rybackiej kontroli, jeżeli jest to konieczne. Ważne zezwolenie połowowe lub licencja wydana przez kraj, którego jest obywatelem (dla obcokrajowców), dowód osobisty oraz dowód uiszczenia opłaty (płatności gotówką w kasie Urzędu Miejskiego).

Tutaj rozumiem, że potrzebuję naszą, polską kartę wędkarską, dowód osobisty (czytałem też w innym źródle, że paszport), uiszczam opłatę w kasie urzędu.


Cytuj
Wnioskodawca (jeśli jest obywatelem czeskim) musi mieć stałe miejsce zamieszkania w dzielnicy jednostki administracyjnej Breclav.

Czyli obcokrajowców to siłą rzeczy nie dotyczy.

Cytuj
Opłata za wydanie licencji połowowej jednego roku do kwoty 100 CZK, 3 lata 200 CZK 500 CZK na 10 lat. U osób poniżej 15 roku studiów lub wędkowania lub osoby, które świadczą rybołówstwa w ramach swojego zawodu lub funkcji, opłata zostanie zmniejszona o połowę.

Czyli podane są opłaty za wydanie licencji według tego na jaki okres ma zostać wydana. Wychodzi na okres 10 lat nieco ponad 80 zł.

Nie ma informacji o innych kosztach i tym podobnych.

Teraz pytanie. Czy ktoś starał się o taką licencję (kartę wędkarską)?
Czy można to załatwić w dowolnym mieście czy tylko w regionie gdzie zamierzamy wędkować? Czy jest to na podobnej zasadzie jak w Polsce?
Jak długo czeka się na tą kartę? Można to załatwić jednego dnia?
Czy nasza karta wędkarska jest honorowana ostatecznie i na jej podstawie jesteśmy zwolnieni z egzaminów czy trzeba coś jeszcze dodatkowo zdawać?
Grzegorz

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Łowimy w Czechach - przepisy i łowiska
« Odpowiedź #14 dnia: 23.06.2016, 14:17 »
Kartę wędkarską ( Rybarski Listek ) wyrabia się zazwyczaj w Magistracie miasta ( nasz Urząd Miejski )  najbliższym Koła Wędkarskiego  ( bo tam będziesz robił opłaty ) gdzie chcesz łowić, i to jest na okres 1, 3 lub 10 lat jak kto chce, żeby jednak wyrobić w Magistracie Rybarski listek musisz zdać egzamin -test 25 pytań , 20 musi być prawidłowych, tam są pytania z zakresu całego regulaminu który dostaniesz wcześniej w kole wędkarskim gdzie będziesz wyrabiał pozwolenie. Jak już bedziesz miał Rybarski Listek to idziesz z powrotem do koła wędkarskiego gdzie dostaniesz pozwolenia uiszczając wcześniej odpowiednie opłaty. Całość zajmie ci przynajmniej tydzień , chyba że masz szeroki uśmiech i Pani w Magistracie załatwi cię od reki :D, ja swoją stałą kartę załatwiałem około 3 tygodni, zanim dopuścili mnie go egzaminu musiałem wysłuchać jeszcze 2-dniowych wykładów  ( skądinąd bardzo ciekawych ) ze strażnikami rybackimi, prezesem koła, ichtiologiem i kapitanem sportowym.