Autor Wątek: Kształt przynęt do Method Feeder  (Przeczytany 5294 razy)

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Kształt przynęt do Method Feeder
« dnia: 27.07.2015, 17:43 »
Przez dwa dni leżałem w szpitalu więc miałem troszkę czasu żeby przemyśleć to i owo, chciałem napisać obiecany Lukowi artykuł o Metodzie ale chrząkania, siorbania, chrapania itp dobiegające z sali , skutecznie uniemożliwiały mi koncentrację, założyłem więc słuchawki, załadowałem dyskografię Genesis na MP3 i rozmyślałem o przynętach, ale troszkę inaczej niż zwykle a mianowicie - o ich kształtach. Pisałem o tym już w ubiegłym roku na jednym z forów ale niewielu temat podjęło, a ci którzy już coś napisali to zazwyczaj twierdzili że mam jakieś zwidy. Ale NIE analiza połowów z ostatnich lat pokazała że nie kulka a baryłkowaty pellet był najskuteczniejszą przynętą, do tego doszły rewelacyjne Dumbelsy oraz większe kulki 16 lub 18 mm które przy pomocy scyzoryka pomniejszam do żądanej wielkości i kształtu , raz robię z dużej kulki przynętę na kształt pelletu , innym razem dumbelsa , kostki czy poduszki, czasami wychodzi jakiś krzywy dziwoląg. ale o dziwo brania na takiego dziwoląga są i jest ich zdecydowanie więcej niż na kulkę. Hmm ciekawe co ??? Mam kilka teorii ale teraz brak czasu  / dwa dni mnie nie było i wanna się rozciekła, jest obudowana więc troszkę się z tym pobawię / żeby w szczegółach wszystko opisać, mam nadzieję na rzeczową dyskusję z wszystkimi forumowiczami bo temat wydaje się ciekawy.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #1 dnia: 27.07.2015, 17:47 »
Grzegorz życze zdrówka
czekam z niecierpliwoscia na artykoł
pozdrawiam
Maciek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #2 dnia: 27.07.2015, 18:03 »
Hm... bardzo ciekawy temat
z moich doświadczeń moge powiedz ze prostokat na włosie towarzyszy mi z dwadzieścia lat
zaczelo sie od prostokatow wycinanych z ziemniakow za stoper słórzył kawalek koperku swierzego
nastenie w brew pozorom trzy kukurydze na wlosie to tez prostokat
Nigdy z ziemniakow nie wykrajalem na wlos kostek z ziemniakow ale do necenia tak a na wlos prostokaty ot taka fanaberia i o dziwo dobrze chodzilo.
Pare lat temu jak jeszcze mnostwo krecilem samemu kule wpadlem na, pomysl a byc moze i przez lenistwo aby nie kulac kule tylko same walki ciolem na 1cm i wychodzil mi pellet
takze ksztal jak dla mnie prostokata przynosi efekty.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kształt przynet do Method Feeder
« Odpowiedź #3 dnia: 27.07.2015, 18:17 »
Faktycznie, temat bardzo ciekawy! :D

U mnie wszystkie ryby trafiają do wody, więc na pewno jest coś takiego jak znajomość pewnych kształtów - i czy to karpie, czy to leszcze, na części przynęt się poznają. Może nie do końca - ale brań jest mniej. Faktycznie, w tym sezonie kulki u mnie odeszły w odstawkę, ze względu na skuteczność dumbellsów. Na mielonkę tez staram się łowić inaczej niż dotychczas (poza Metodą), rwąc kostki lub wyszarpując bryłkę z plastra.
Na pewno brzany są bardzo podejrzliwe, podobnie jak liny. Nie widzimy tego co się dzieje pod wodą, teraz filmy pokazują jak często ryby nie dają się nabierać, omijając pewne przynęty.

Dlatego jeżeli można - to warto nadać kulkom inny kształt, pokombinować. Ciekawe czy i dumbellsy staną się rybom znane?

Z Milton Lake, na wielu sesjach zauważyłem, że często liny i karasie po kilku wyholowanych rybach zaczynają mnie oszukiwać. Zaczynam łowić o wiele mniej. I wtedy ja muszę je oszukiwać - czy to dając dwa pellety na hak zamiast jednego, czy 6 mm zamiast 4 mm. Właśnie takie zmiany dają więcej brań i więcej ryb. Myślę, że podobnie będzie właśnie z kształtem przynęt. Jakby nie było kulki w UK są na rynku lat dwadzieścia, pellety jednak tylko kilka, dumbellsy może z dwa. Ciekawe czy ryby się nauczą pewnych rzeczy, czy tez różnorodność przynęt  i kształtów, oferowanych obecnie zmyli je skutecznie? :D

Na zawodach brzanowych, które będą na Trencie we wrześniu, chcę aby sędziowie zebrali mi dane, na co złowiono wszystkie brzany. Chcę zrobić małe badania :)

Lucjan

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #4 dnia: 27.07.2015, 19:20 »
Cytuj
na wielu sesjach zauważyłem, że często liny i karasie po kilku wyholowanych rybach zaczynają mnie oszukiwać. Zaczynam łowić o wiele mniej. I wtedy ja muszę je oszukiwać - czy to dając dwa pellety na hak zamiast jednego, czy 6 mm zamiast 4 mm. Właśnie takie zmiany dają więcej brań i więcej ryb. Myślę, że podobnie będzie właśnie z kształtem przynęt.

Zgadzam się w całości, zaobserwowałem to również na zamkniętym ;) łowisku i to łowiąc karpiki. Podczas jednej sesji i w jednym miejscu.
Robert

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #5 dnia: 27.07.2015, 19:47 »
Nie wiem jak wytłumaczyć skuteczność dumbells-ów, Natomiast poprawienie skuteczności kulek proteinowych poprzez nadanie im innego kształtu można wytłumaczyć, podczas ścinania wierzchniej warstwy kulki która jest twarda odsłaniamy miękką część która zdecydowanie mocniej pracuje i wydziela silniejszy aromat     
Krzysztof

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #6 dnia: 27.07.2015, 19:50 »
Ciekawe przynęty produkuje brytyjska firma PALLATRAX, nazywają je squabs a wyglądają jak grube poduszki , trudno mi to właściwie przetłumaczyć może Luk pomoże, mają różne smaki i to w rozmiarze 10 i 14 mm więc na mniejsze i większe ryby do Metody pewno się nadają, jedyny problem - u nas raczej niedostępne, no chyba że ktoś ma namiary to kupię wypróbować.

http://www.pallatrax.co.uk/Flavours/Detail.aspx?id=9

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #7 dnia: 27.07.2015, 19:53 »
Nie wiem jak wytłumaczyć skuteczność dumbells-ów, Natomiast poprawienie skuteczności kulek proteinowych poprzez nadanie im innego kształtu można wytłumaczyć, podczas ścinania wierzchniej warstwy kulki która jest twarda odsłaniamy miękką część która zdecydowanie mocniej pracuje i wydziela silniejszy aromat     
Zgadzam się z tym w 100%, oprócz tego takie pościnane kulki lepiej przyjmują wszelkie dipy przez co mają lepszą pracę , i o to chodzi.

Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #8 dnia: 27.07.2015, 20:28 »
Panowie, wprawdzie moje doświadczenie nie jest zbyt duże, ale zaobserwowałem, na wodach komercyjnych, jedną prawidłowość, a mianowicie, że nie tak ważny jest kształt przynęty, co jej kolor. Jest to obserwacja poczyniona przeze mnie jak i moich znajomych, którzy łowią na komercyjnych łowiskach. Zapewne na drugim planie będzie tutaj aromat, bo przecież truskawka zawsze jest czerwona, ale jedno co sprawdziłem, to zarówno na kulki jak i dumbelsy czerwone (truskawka)mam więcej brań niż na żółte (ananas).
Robert

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 623
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #9 dnia: 27.07.2015, 20:32 »
Nie wiem jak wytłumaczyć skuteczność dumbells-ów, Natomiast poprawienie skuteczności kulek proteinowych poprzez nadanie im innego kształtu można wytłumaczyć, podczas ścinania wierzchniej warstwy kulki która jest twarda odsłaniamy miękką część która zdecydowanie mocniej pracuje i wydziela silniejszy aromat     
Masz rację, ale to nie jest tak do końca na komercji, bo wystarczy tylko, że wezmę większy lub mniejszy pellet tej samej firmy i ten sam zapach a brania powracają. To tak jakby inne ryby w tym miejscu już wiedziały, czego mają nie próbować.
Robert

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #10 dnia: 27.07.2015, 23:45 »
Są tutaj te squabsy truskawkowe i tylko takie:
http://carpmaster.org/pl/14_pallatrax
Jutro podeślę linka producenta do chłopaków z Drapieżnika, niech się postarają ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #11 dnia: 28.07.2015, 00:40 »
Kolor ma znaczenie, potwierdzam. Wiosną i latem biały jest najgorszy. Czerwony, żółty i pomarańczowy wymiatają - na lina czerwień, na leszcza żółty. Aczkolwiek kształt na pewno odgrywa dużą rolę, jak i kolor.
Faktycznie, podcinanie kulek sprawia też, że stają się bardziej aromatyczne...
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kształt przynęt do Method Feeder
« Odpowiedź #12 dnia: 28.07.2015, 09:16 »
Chłopaki z Drapieżnika odpisali, że mają tę i jeszcze kilka angielskich firm na oku, ale w tym roku chyba nie zdążą już ich wprowadzić. W każdym razie, trzymają rękę na pulsie ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters