Autor Wątek: Instytut Rybactwa Śródlądowego - czy naukowcy rozumieją wędkarzy?  (Przeczytany 255616 razy)

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
A ja mam wrażenie,że jeszcze do niedawna 90% użytkowników tego forum nie wiedziało,że karaś srebrzysty jest szkodnikiem i jest gatunkiem inwazyjnym,a dzisiaj są specjalistami do spraw ekologii i ichtiologii.Podobnie jak karp,amur czy tołpyga.

No to chwała temu forum za jego działalność edukacyjną!!!
Nie wiem jak mam to odebrać.
Czy masz może wątpliwości co do charakteru tego forum?
Mnie się wydaje,że to jest główny przekaz-edukacja.
Daniel, odebrać normalnie, że forum spełnia swoją funkcję. Jak napisałeś powyżej.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Logarytm w każdej ustawie, rozporządzeniu w Polsce są luki. Bardzo dziękuję za rozdrobnienie tematu na czynniki pierwsze, musiałem dwa razy przeczytać, bo prosty ze mnie chłop i czasami nie ogarniam :)

A może wystarczy zapytać naszych Panów ichtiologów wprost:

1. Jak często w operatach zarybiacie wody karasiem srebrzystym? (ujęcie procentowe).
2. Czy, a jeśli tak, to jak często, Panowie naukowcy namawiacie do zarybiania tym gatunkiem ryby gospodarzy wód?
3. Jeśli "właściciel" wody planuję zarybienie karasiem srebrzystym, to tłumaczycie mu konsekwencję jakie może wywołać ten gatunek ryb w wodzie?
4. Czy odmówiliście sporządzenia operatu który zakładał zarybienia karasiem srebrzystym?
5. Czy są jakieś opracowania naukowe związane z tą rybą, które mogą dać odpowiedź nam zwykłym wędkarzom w jaki sposób te ryby są zagrożeniem dla wód w Polsce w skali mikro i makro?

Grendziu, bardzo dobry pomysł. Zapytajmy więc. Podłączam się do pytań.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

elvis77

  • Gość
:D
A już się bałem,że coś się pozmieniało.

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
elvis77, a za pół litra to nawet numery lotto podamy :)

Ale gwarancji nie ma, że będą trafne  ;)
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
elvis77, a za pół litra to nawet numery lotto podamy :)

Ale gwarancji nie ma, że będą trafne  ;)
to pewne.. co więcej, mogą przejść w litery.
Error Team Poland

Grendziu

  • Gość
Cicho bo się uczę, a zamiast się uczyć to czytam i się śmieje i czekam co napiszecie dalej :P

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
Cicho bo się uczę, a zamiast się uczyć to czytam i się śmieje i czekam co napiszecie dalej :P
teraz jest czas odpoczynku. Odpuść już dzisiaj. |-)
Error Team Poland

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Trochę z Tomkiem popisałem na priv , obiecał , że na weekend ogarnie moją żwirownie . Taki projekt  ;) Nie ukrywam , że strasznie mnie interesuje taki plan zrobiony okiem naukowca  :D





Z drugiej strony wiedziałbym co zrobić ,oczywiście mówię to z pozycji wędkarza z trzydziestoletnim stażem .

elvis77

  • Gość
Całe życie się będziesz uczył,a i tak głupi umrzesz. 8)

elvis77

  • Gość
Trochę z Tomkiem popisałem na priv , obiecał , że na weekend ogarnie moją żwirownie . Taki projekt  ;) Nie ukrywam , że strasznie mnie interesuje taki plan zrobiony okiem naukowca  :D
Można?
Trzeba tylko chcieć się czegoś nauczyć. :bravo:
Mam nadzieję,że będziesz usatysfakcjonowany,a zdobytą wiedzę odpowiednio wykorzystasz.

Grendziu

  • Gość
Całe życie się będziesz uczył,a i tak głupi umrzesz. 8)


W to nie wątpię, ale ciekawy świata jestem, więc żyć jeszcze będę.

Jędrula widzę że Cię wzięło :bravo: :bravo: :bravo: :beer: :beer: :beer: :thumbup:

Działać, działać, działać :)

elvis77

  • Gość
Grendziu,będziesz żyć wiecznie.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Wzięło  :D Całe życie marze o rybnych wodach w Polsce , bliżej mi jednak do tez Luka niż do chłopaków z IRŚ ale bardzo chciałbym zobaczyć jak oni sobie to wyobrażają ,np. moją żwirownię .

Grendziu

  • Gość
Jak mogę w czymś pomóc to dawaj na priv.

Kto jest właścicielem żwirowni? Jaki jest jej status prawny? Czy są aktualne pozwolenia wodno-prawne co do sposobu użytkowania?

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 535
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
...również mieli zastrzeżenia...

Sformułowali zastrzeżenie następujące: zarybianie obcymi gartunkami powinno być zgodne z operatem - jeżeli tylko pozytywnie zaopiniowany operat rybacki przewiduje zarybianie np. tołpygą, amurem lub karpiem, wszystko jest w najlepszym porządku, albowiem z zasady "nie ma podstaw, aby podważać pozytywnie zaopiniowany operat rybacki".

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że opiniujący powinien być inżynierem rybactwa, który docenia "wielorakie korzyści" dla branży i nie da się zbałamucić przewrażliwionym hydrobiologom z ich "dyskusyjnymi zastrzeżeniami" ;D