Autor Wątek: Instytut Rybactwa Śródlądowego - czy naukowcy rozumieją wędkarzy?  (Przeczytany 255707 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Już pisałem Andrzeju ze krzyczalem .... jeden wniosek z mego halasu trzeba czekac aby pokolenie odeszlo ....... czas pokaze zmiany
Maciek

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
Już pisałem Andrzeju ze krzyczalem .... jeden wniosek z mego halasu trzeba czekac aby pokolenie odeszlo ....... czas pokaze zmiany
Ano właśnie.. tylko trochę szkoda tego czasu. Młodzież już się tak nie garnie do wędkarstwa. Za chwilę zostaniemy sami :-\ (pokoleniowo oczywiście)
Error Team Poland

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Już pisałem Andrzeju ze krzyczalem .... jeden wniosek z mego halasu trzeba czekac aby pokolenie odeszlo ....... czas pokaze zmiany
ano właśnie.. tylko trochę szkoda tego czasu. Młodzież już się tak nie garnie do wędkarstwa. Za chwilę zostaniemy sami :-\ (pokoleniowo oczywiście)

U mnie mlodych jak na lekarstwo  - moje pokolenie a potem czarna dziura.
Maciek

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Co raz mniej rozumiem:

"Coraz" jednak bardziej pasowałoby do wykształciucha z naukowymi aspiracjami ;)

1. Chodzi o to, że jeżeli/dopóki nie posiada się stopnia/tytułu naukowego, raczej nie wypada obnosić się na forach ze swym naukowym statusem celem przydania powagi swym opiniom.

2. Fantazją jest sugestia, jakoby obecność komercyjnych "rybaków" była nieodzowna dla efektywnej kontroli i ochrony wód/rybostanu. Nie jest nieodzowna, o czym poucza nas choćby przykład Czech.

3. Nie ma tu żadnego "uproszczenia" ani krzywdzącej generalizacji, bo mowa jest o lokalnie destruktywnej roli. Jeżeli Pan Rybal neguje takową rolę, sugerujemy konsultację u rybackich doktorów Czarkowskiego i Kuprena, którzy potwierdzają istnienie "nieuczciwych i krótkowzrocznych użytkowników rybackich" oraz przyznają, że "nieodpowiedzialnie prowadzona, niezrównoważona komercyjna gospodarka rybacka miała znaczny udział w degradacji ekosystemów wodnych, często doprowadzając do wyginięcia lub zaburzenia struktury lokalnych populacji ryb".

4. Pan Rybal nie może się zdecydować, czy czeska branża rybacka kwitnie (bo "dwie szkoły średnie rybackie, studia rybackie, instytut rybacki, a rybacy są służbą mundurową"), czy raczej ledwo zipie (bo "rybactwo uprawiane jest na tak małą skalę, że praktycznie nie ma żadnego znaczenia", a rybaków jest czterech).

5. Pan Rybal oskarża wędkarzy wypuszczających ryby o "dręczenie" - nie da się "dręczyć" organizmu pozbawionego odpowiedniego potencjału w zakresie doznawania bólu/cierpienia, więc Pan Rybal przemyca założenie, które można zasadnie uznawać za mit z neurofizjologicznego/neurobiologicznego punktu widzenia (popartego stosownymi badaniami eksperymentalnymi).

6. Szkoda - liczyłem, że od współautora dzieła "Rybactwo śródlądowe w Unii Europejskiej" dowiem się, czym dokładnie zajmuje się owych 1276 brytyjskich rybaków i jak ma się ichniejsza gospodarka rybacka do "racjonalnej gospodarki rybackiej" na polską modłę.

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
Widzę, że do licytacji parówek doszło obrzucanie się klockami.. no cóż.
Szanowni Panowie, ja Wam wodę do 20-30 ha "załatwię". Dogadajcie się i pokażcie jak powinno się to wyglądać. Proste.
Error Team Poland

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Można mnie tu zlinczować za zabieranie głosu w wątku którego do końca nie ogarniam! Ale właśnie jako zwykły słuchacz tematu!Kultura dyskusji przemawia za naszymi dyżurnymi i DARMOWYMi ichtiologami!
Arek

Kotwic

  • Gość
Ludkowie, ale tutaj nie ma co się przejmować kłótniami, można czytać, wyciągać wnioski, działać lub tylko krzyczeć.
Każdy ma wybór i wolność wypowiedzi (czasem minimalnie zbyt wielką, czasem trochę ograniczoną ;D)
Jak widać, nie ma rozróżnienia na stanowiska lub wykształcenia (choć mam wrażenie, że profesor Modus, wykazał małostkowość moją, a może nie tylko). Ale i ów prof. niedawno nic o Czeskim Instytucie nie wspominał, ani też prac Czechów nie cytował, widać jednak, że kilka wypowiedzi w temacie dało materiał do dyskusji.
Bez urazy Modus, wyrafinowany sposób wypowiedzi wskazuje na znamienite doświadczenie, choć pokracznie wykorzystane. Wielu pomniejszych, (jak ja) wypowiedziało się w wątku: propozycje i zmiany, ale niektórzy ograniczają się tylko do krytyki (wolność słowa na to pozwala).
Od zawsze piszę: działać to sztuka, pie..przenie przychodzi samo  (w wielu wypadkach bez bólu). ;) ;D

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Maciek, ja myślę, że jest pewna metoda aby tym co biorą wszystko wytłumaczyć, że warto zachować umiar i dbać. Jeżeli ryb będzie więcej i będą się rozmnażać, to i oni przestrzegając regulaminów będą mogli więcej zabrać.  Metoda małych kroków może zadziałać, zwłaszcza jeżeli dołoży się edukację. Przynajmniej warto próbować - lepiej zrobić cokolwiek próbując niż nic.

Lucjan

Offline Rybal

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 9
    • Galeria
    • Publikacje
Co raz mniej rozumiem:

"Coraz" jednak bardziej pasowałoby do wykształciucha z naukowymi aspiracjami ;)

1. Chodzi o to, że jeżeli/dopóki nie posiada się stopnia/tytułu naukowego, raczej nie wypada obnosić się na forach ze swym naukowym statusem celem przydania powagi swym opiniom.

2. Fantazją jest sugestia, jakoby obecność komercyjnych "rybaków" była nieodzowna dla efektywnej kontroli i ochrony wód/rybostanu. Nie jest nieodzowna, o czym poucza nas choćby przykład Czech.

3. Nie ma tu żadnego "uproszczenia" ani krzywdzącej generalizacji, bo mowa jest o lokalnie destruktywnej roli. Jeżeli Pan Rybal neguje takową rolę, sugerujemy konsultację u rybackich doktorów Czarkowskiego i Kurpena, którzy potwierdzają istnienie "nieuczciwych i krótkowzrocznych użytkowników rybackich" oraz przyznają, że "nieodpowiedzialnie prowadzona, niezrównoważona komercyjna gospodarka rybacka miała znaczny udział w degradacji ekosystemów wodnych, często doprowadzając do wyginięcia lub zaburzenia struktury lokalnych populacji ryb".

4. Pan Rybal nie może się zdecydować, czy czeska branża rybacka kwitnie (bo "dwie szkoły średnie rybackie, studia rybackie, instytut rybacki, a rybacy są służbą mundurową"), czy raczej ledwo zipie (bo "rybactwo uprawiane jest na tak małą skalę, że praktycznie nie ma żadnego znaczenia", a rybaków jest czterech).

5. Pan Rybal oskarża wędkarzy wypuszczających ryby o "dręczenie" - nie da się "dręczyć" organizmu, który nie posiada stosownego potencjału w zakresie doznawania bólu/cierpienia, więc Pan Rybal przemyca założenie, które można zasadnie uznawać za mit z neurofizjologicznego/neurobiologicznego punktu widzenia (popartego stosownymi badaniami eksperymentalnymi).

6. Szkoda - liczyłem, że od współautora dzieła "Rybactwo śródlądowe w Unii Eurpoejskiej" dowiem się, czym dokładnie zajmuje się owych 1276 brytyjskich rybaków i jak ma się ichniejsza gospodarka rybacka do "racjonalnej gospodarki rybackiej" na polską modłę.
Wyluzuj, Tobie też się omskło po klawiaturze, nawet w tym poście

Czechy stawami stoją stąd te ładne mundurki. Choć Słowacy byliby lepszym przykładem na brak rybaków komercyjnych.
Znasz angielski lepiej niż a nie doczytałeś  - 1276 rybaków to licencje na połów salmonidów i węgorza szklistego w deltach rzek. A moje współautorstwo dzieła Rybactwo ..., dręczenie ryb, brak  stosownego  tytułu by nadać rangi .... 
Wyautowałeś mnie skutecznie.
Tomasz Czerwiński


Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Ludkowie, ale tutaj nie ma co się przejmować kłótniami, można czytać, wyciągać wnioski, działać lub tylko krzyczeć.
Każdy ma wybór i wolność wypowiedzi (czasem minimalnie zbyt wielką, czasem trochę ograniczoną ;D)
Jak widać, nie ma rozróżnienia na stanowiska lub wykształcenia (choć mam wrażenie, że profesor Modus, wykazał małostkowość moją, a może nie tylko). Ale i ów prof. niedawno nic o Czeskim Instytucie nie wspominał, ani też prac Czechów nie cytował, widać jednak, że kilka wypowiedzi w temacie dało materiał do dyskusji.
Bez urazy Modus, wyrafinowany sposób wypowiedzi wskazuje na znamienite doświadczenie, choć pokracznie wykorzystane. Wielu pomniejszych, (jak ja) wypowiedziało się w wątku: propozycje i zmiany, ale niektórzy ograniczają się tylko do krytyki (wolność słowa na to pozwala).
Od zawsze piszę: działać to sztuka, pie..przenie przychodzi samo  (w wielu wypadkach bez bólu). ;) ;D
;D ;D ;D No to sie mam z pyszna!  Jako zwykły ludek poniecham prostacko dyskusji i zrozumienia dla wyższych sfer tego gatunku! Jako rasa wyższa Duście się we własnym sosie!
Arek

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
[...]  Metoda małych kroków może zadziałać, zwłaszcza jeżeli dołoży się edukację. Przynajmniej warto próbować - lepiej zrobić cokolwiek próbując niż nic.
O to właśnie chodzi, nikt przecież obecnego stanu nie zmieni w jeden sezon. Zacznijmy z jednym projektem, zaangażujmy się na ile będziemy mogli i zobaczymy co z tego wyjdzie. I dajmy sobie już spokój z wycieczkami personalnymi, bo to nie w porządku.
Error Team Poland

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Wyluzuj, Tobie też się omskło po klawiaturze, nawet w tym poście

Każdemu się zdarza, ale nie każdy potrafi to złośliwie wykorzystać ;D


Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Czytając was z boku - Jak dzieci.
Staś
Klasyczny Feeder

Grendziu

  • Gość
Czytając was z boku -Jak dzieci

Jak dzieci, jak BABY - chcieli zamykać wątek, obrażali się, obiecali że nie będą więcej tutaj pisać i słowa nie dotrzymali (np. Ja).

Panowie oprócz nauki którą tutaj czerpiemy, jakby było nudno, gdybyśmy nie poruszali tej problematyki :beer:

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
...wykazał małostkowość moją, a może nie tylko...

Nie jest jasne, o co Panu Kotwicowi chodzi, ale na wszelki wypadek małostkowo zauważę, że małostkowość to nie małość/znikomość/marność. Dodam również, że złośliwości pod adresem osób podkreślających (dla perswazyjnego efektu) swą naukowość/uczoność nie stanowią przejawu obnoszenia się z naukowością/uczonością.

Nie trzeba doprawdy być "profesorem", doktorem habilitowanym ani nawet magistrem, by takie rzeczy rozumieć :)