Autor Wątek: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?  (Przeczytany 7062 razy)

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« dnia: 02.06.2019, 21:01 »
Witam.
Polećcie mi sprawdzone adaptery do spławika >8gr (dużego do odległościówki). Testowałem już trabucco te z ruchomym krętlikiem i przycinają żyłkę, cralusso wpadają z gumek no chyba  że adapter owinie się kilka razy żyłą czego nie lubię.
Szukam czegoś sprawdzonego
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline marian190975

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 416
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraśnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.06.2019, 21:21 »
Używam stonfo i jestem  z nich zadowolony.  http://www.glinywedkarskie.pl/shop/akcesoria-do-splawikow/411-laczniki-do-waglerow-stonfo.html . Co prawda nie używam załączonych rurek, tylko stosuję silikonowe, bardzo mocno trzymają i nic się nie przesuwa. Owinięcie żyłki o biały element w przypadku bardzo mocnych wyrzutów nie powoduje jej uszkodzenia. Zdarza się że ten metalowy element wysuwa się z tego białego plastiku, wystarczy troszkę kleju typu kropelka i wszystko gra.

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.06.2019, 21:26 »
Możesz jaśniej napisać o tych clarusso co z nimi nie tak. A polecam również stonfo .

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #3 dnia: 02.06.2019, 21:45 »
Zwykły krętlik z agrafką ;)

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #4 dnia: 02.06.2019, 21:51 »
A ja zagaję pewien temat dotyczący celności i zasięgu spławików, a konkretnie wagglerów. Przy rzucaniu na małe odległości nie trzeba się tym przejmować, ale jeśli chodzi o celność i precyzję na dalszych, moim zdaniem taki niuans ma znaczenie. Twierdzę, że jeśli chodzi o łowienie wagglerem, znacznie lepiej jest stosować spławiki klasyczne, czyli bez obciążenia wbudowanego w korpus. A dlaczego? Wyjaśnię to na podstawie rysunków.

Na rysunku 1 widzimy, że w czasie lotu obciążenie ulokowane na żyłce ciągnie ładnie za sobą spławik.



Na rysunku 2, w przypadku wagglera z talerzykami, widać że to spławik ciągnie za sobą cały zestaw i występuje takie nienaturalne ułożenie. Może być to przyczyną splątań, a tak ułożona agrafka może dodatkowo rysować korpus spławika.



Może nie mam racji i zwracam uwagę na pierdoły, ale jakoś we własnej praktyce znacznie lepiej rzuca mi się zestawem klasycznym.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 93

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #6 dnia: 02.06.2019, 22:45 »
Ale.to tylko do rive z oczkiem.
Waggler sugeruje, że obciążenie na żyłce, przy spławiku, powinno być większe niż to na zestawie, choć sytuacja nad wodą wymusza czasem pewne eksperymenty. Choćby chęć przebicia się przez aktywną drobnicę, bądź spory uciąg głębszych warstw powierzchniowych. Bez okręcania żyłki przy łącznikach nie zawiódł mniej do tej pory zestaw, którego jeszcze nie stosowałem. Czy to Preston, czy Sensas, Jaxonz czy Stomfo. Przy gramaturze 8g i odpowiednio cieńkim zestawie wszystko się przez gumki przetnie. Najgorszy jest chyba Preston. Chyba dane nam będzie pogodzić się z tym, że odcinek przy łączniku będzie pozkręcany. Jeśli musisz stosować większość obciążenia w dolnej części zestawu pod spławikiem, a masz opory przed stosowaniem slidera, zestaw łączników z odgięciem jak Stomfo czy Cralusso, będzie najlepszy. O taki:



Chyba, że łowisz na rzece, gdzie uciąg nie pozwala stosować wagglera mniejszego niż naście gram. Wtedy nie ma.mowy o kotwiczeniu zestawu obciążeniem dolnym. Raz, bo zestaw powinien się przesuwac przed spławikiem, gdy mamy możliwość jego przytrzymania, dwa, że ryba stoi głową w stronę nurtu.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #7 dnia: 03.06.2019, 00:35 »
Ogive jest genialne. Spławiki faktycznie dużo lepiej zachowują się w locie niż na tradycyjnym mocowaniu. Nie jest to rozwiązanie tylko do spławików Rive, pasuje do większości modeli dostępnych na rynku: Lorpio, Cralusso, Dino itp. Patent ten ogranicza też ryzyko splątań. Na zdjęciu ProSlider 8gr przerobiony na Waggler z użyciem Ogive.


Bardzo dobrym łącznikiem jest Stonfo model Maxi Piccolo. Chyba najtrwalszy z dostępnych na rynku mocowań tego typu. Jednak jest on sam w sobie dość ciężki.
Lączniki Cralusso są fajne. Jednak są dość spore.
Do małych wagglerów najlepsze są proste lekkie łączniki łatwo je zrobić samemu.

Jednak wszystkie te trzy łączniki wymagają okręcenia żyłki, co zapobiega rozcięciu koszulki, ale również samoczynnemu przesunięciu się gumki.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest Super Float Adapter Gobio.

https://sklepgobio.pl/akcesoria-do-splawikow/591-zaczep-do-wagglera-super-float-adapter.html

Działa on na podobnej zasadzie co Ogive. Jednak w przeciwieństwie do patentu Rive pasuje do każdego spławika. Wąskim gardłem jest agrafka potencjalne miejsce splątań.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #8 dnia: 03.06.2019, 08:21 »
Możesz jaśniej napisać o tych clarusso co z nimi nie tak. A polecam również stonfo .

Używałem tych ze skośnym jednym ramieniem (jak na zdjęciu kilka postów wyżej). Przy spławikach 10-12 gramów i mocnych wyrzutach zdarzało mi się że mocowanie wyskakiwało z silikonowych rurek (nie były one przecięte). Problem rozwiązywało owijanie żyłki wokół adaptera ale jest to uciążliwe chociażby podczas gruntowania no i po holu większej ryby żyłka jest naciągnięta i wybrzuszona.

Dziękuję wszystkim za rady i opinie. Przetestuję teraz stonfo.
Coraz gorsze mam doświadczenia ze sprzętem cralusso i co rozmawiam z wędkarzami to zaczynają narzekać na spławiki a w szczególności na te w większej gramaturze.
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #9 dnia: 03.06.2019, 09:39 »
Niestety, ale wszystkie adaptery tego rodzaju potrzebują owinięcia. A silikonowa koszulka musi być odrobinę dłuższa, ponieważ też to ogranicza splątania. Jak nie lubisz owijania to lepiej zastosować zestaw z blokowaniem śrucinami lub stoperami. Jednak coś za coś. Brak owijania i łatwość manipulacji gruntem w zamian za większe ryzyko splątań przy dalszych odległościach i szarpanych rzutach.

Offline greg227

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 380
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #10 dnia: 03.06.2019, 15:20 »
Witam.
Ja używam mocowań takich jak Trabucco Easy Stop. Przez ten czas co użytkuje te mocowania ani razu nie urwałem spławika. 😁
Używałem też Stonfo ale jak poprzecinałem od żyłki koszulki i założyłem koraliki to zaczęły mi uszkadzać spławiki. 😡

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #11 dnia: 03.06.2019, 15:41 »
Witam.
Ja używam mocowań takich jak Trabucco Easy Stop.

No właśnie w tych trabucco mi wcinało żyłkę pomiędzy korpus a ten ruchomy krętlik jak wysunął się do dołu. Raz żyłka strzeliła a kilka razy po wyjęciu żyłki właśnie z takiego wcięcia była uszkodzona
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #12 dnia: 06.06.2019, 21:09 »
Używam adapterów firmy Falcon. Są w dobrych cenach i dobrze spełniają funkcję. Szczegóły na zdjęciu.

W wędkarskim widziałem jeszcze dostępne takie adaptery: https://www.zfishingsport.com/en/floats-and-others/falcon-english-connector-4pcs/
Marcin

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #13 dnia: 07.06.2019, 16:30 »
Udało mi się znaleźć to co mnie interesuje, a mianowicie stonfo maxi piccolo http://sklep.matchpro.pl/pl/p/System-Mocowania-Splawikow-Stonfo-MAXI-PICCOLO-Art.255-1/15426
Niestety nie udało mi się jeszcze ich kupić ale w przyszłym tygodniu zamówię i będę testował.

Dziękuję wszystkim za pomoc i rady
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline michalryby

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 228
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Okolice Wrocławia
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie mocowanie spławika do odległościówki?
« Odpowiedź #14 dnia: 07.06.2019, 18:33 »
Maxi Picollo chyba jeden z najlepszych systemów. Chociaż cena nie jest najlepsza :P
Swego czasu udało mi się je wyhaczyć w sklepie Sars w bardzo dobrej cenie. Mam do dziś i jestem zadowolony.
Odradzam takie tanie całe plastikowe z gumeczkami. Mialem problem z wyważeniem spławika z nimi.