Ankieta

Czy wyczyn powinien być finansowany ze wspólnych pieniędzy w PZW?

Tak.
30 (47.6%)
Nie.
19 (30.2%)
Za mało wiem by się wypowiedzieć.
14 (22.2%)

Głosów w sumie: 61

Autor Wątek: Finansowanie wyczynu w PZW  (Przeczytany 6287 razy)

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Finansowanie wyczynu w PZW
« dnia: 23.02.2021, 10:54 »
Obejrzałem najnowszy film Luka i zgadzam się z Tobą w 99% ;)

Wątpliwość mam tylko co do finansowania wyczynu przez pzw.

Myślę, że takich jak ja jest więcej, więc mógłby ktoś po krótce wytłumaczyć kilka rzeczy? Mam wątpliwości co do kilku spraw, otóż:
- na jakich zasadach zawodnik dostaje kasę z pzw
- jakie są całkowite koszta roczne utrzymania wyczynu w pzw (zawodnicy, trenerzy, zawody, transport, sprzęt, noclegi, wyżywienie, itp itd)
- jakie płyną korzyści dla związku, ale przede wszystkim dla szarego moczykija z PZW, z utrzymywania ze swoich pieniędzy wyczynu w PZW.

To są bardzo nurtujące mnie kwestie, i prawdę mówiąc podzielam pewien pogląd, że skoro działamy jako stowarzyszenie, a nie związek sportowy, to czy korzystne dla całej, szeroko pojętej społeczności pzw jest utrzymywanie i łożenie na pewną wąska grupę wyczynową?

Jaki jest bilans zysków i strat finansowych, wizerunkowych lub innych korzyści nie majątkowych dla wszystkich razem i każdego z osobna w PZW?

Mam nadzieje, ze ktoś udzieli tu jakichś infromacji i może sprawę trochę wyjaśni :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #1 dnia: 23.02.2021, 11:08 »
A jakie masz korzyści płacąc podatki na 500+? To samo jest z wyczynem. Niby ma pomóc, bo jesteśmy społeczeństwem=stowarzyszeniem. A tak naprawdę korzyści osiąga bardzo wąska grupa ludzi.
Zresztą jest u nas ktoś na forum co był na mistrzostwach feeder w RPA jak się nie mylę, ale pewnie nic nie powie, bo to tajemnica tak samo jak się spytasz sąsiada skąd ma pieniądze na nowe auto :)

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #2 dnia: 23.02.2021, 11:13 »
Nie chce mieszać jakiś przykładów z 500+,bo to nie ma nic do rzeczy, kasa sasiada to też majątek prywatny. A tu chodzi o wspólną kasę w ramach funkcjonowania pzw.

Chodzi mi tylko o uczciwe postawienie sprawy, i wyjaśnienie ludziom na co idą ich pieniądze. To wiadomo, że jest jedna z tajemnic pzw, i nie jest to dziś najważniejszy temat, ale skoro już został przywołany do tablicy, i wniosek wypłynął z grupy zajmującej się wyczynem, Luk wspomina o tym na filmie też, to może warto uchylić rąbka tajemnicy?

Wiele mitów pewnie na rosło wokół wyczynu, być może wiele kłamstw jest powtarzanych przez wędkarzy między sobą, chodzi mi tylko o przedstawienie suchych faktów i co najważniejsze wyliczeń.

Ciekaw jestem też waszego zdania, czy finansowanie wyczynu powinno iść z wspólnej kasy z PZW.

Zrobię sondę, a co :P
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #3 dnia: 23.02.2021, 11:18 »
Napisz do okręgu, sam jestem ciekaw co odpiszą.

Ja raz napisałem o wprowadzenie składki no kill, bo mieszkam na wodach pogranicznych 2-óch okręgów, a ryb nie biorę, brak porozumienia obu okręgów.
Odpisali mi, że przecież mogę wypuszczać złowione ryby, więc dla nich nie ma sensu wprowadzać nowej składki. \
Może nie pomyśleli o tym, że mieszkam na pograniczy okręgów bez porozumienia, zresztą nie zdziwiłbym się.

Offline Biały

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 703
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałcz, Zach.-Pom.
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #4 dnia: 23.02.2021, 11:20 »
Jakie to typowo polskie, januszowe itd. Ja nie używam to zakazać, ja nie potrzebuje to zlikwidować....
Ja ze służby zdrowia też nie korzystam to co od jutra zamykamy szpitale??

Sport ogólnie opłaca się sam... wyjazdy na duże imprezy są opłacane przez zawodników lub sponsorów. To co płaci związek lub okręg to marne procenty wszystkich kosztów.
Komuś się chyba wydaje że jak jakiś zawodnik z okręgu jedzie na jakieś zawody to ma wszystko opłacone i jeszcze zostaje na dziwki, koks i lasery.
Łukasz Białas, Wałcz

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #5 dnia: 23.02.2021, 11:29 »
Patrz jakim Polskim Januszem jest Drennan, że wycofał się z sponsorowania kadry Anglii z powodu braku informacji zwrotnej na co idą jego pieniądze... ;)


A na poważnie to nic nie ma złego w tym, że ktoś pyta o wydawanie wspólnych pieniędzy. Przejrzystość sponsorowania ukrócą wałki a także wyjaśni wątpliwości :) póki co nikt tu słowa nie napisał by zlikwidować wyczyn, w ankciecie też nie ma ani jednego punktu "za przestaniem finansowania" :)

Jeśli sam twierdzisz, że "Komuś się chyba wydaje że jak jakiś zawodnik z okręgu jedzie na jakieś zawody to ma wszystko opłacone i jeszcze zostaje na dziwki, koks i lasery." to chyba warto obalić mity i przedstawić prawdę, czyli rozliczyć się. Prawda? :beer:

Jakby co to ja głosowałem, że "za mało wiem by się wypowiedzieć" i taki jest też cel tego wątku.

Nie promowanie wyczynu, czy też jego likwidacja ale ujawnienie na jakich zasadach on działa, i o jakich kwotach mówimy w kontekście wyczynu w Polsce. To chyba co innego, prawda? :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #6 dnia: 23.02.2021, 11:38 »
Przejrzystość w PZW? Nie istnieje ;D
Lucjan

Offline Biały

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 703
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałcz, Zach.-Pom.
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #7 dnia: 23.02.2021, 11:47 »
Chyba lepiej się wziąć za zarybienia? Jedno lipne zarybienie generuje więcej kosztów niż wydatki na sport w jednej dyscyplinie w okręgu.
Łukasz Białas, Wałcz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #8 dnia: 23.02.2021, 11:50 »
Jak wrócę z pracy to napiszę więcej. Ale wyczyn musi być. Zadaniem ludzi z ZG jest aby przynosił związkowi a raczej wędkarzom zyski, nie tylko finansowe. Nie działaczom, wędkarzom i wędkarstwu.
Lucjan

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #9 dnia: 23.02.2021, 11:55 »
Chyba lepiej się wziąć za zarybienia? Jedno lipne zarybienie generuje więcej kosztów niż wydatki na sport w jednej dyscyplinie w okręgu.

PZW ma tysiące problemów i patologii, pisałem, że temat wyczynu to kwestia drugiej czy nawet trzeciej ligii, ale skoro już ten temat się pojawił, to powróciły stare pytania, czy nowe kwestie które może warto przy okazji omówić i wyjaśnić.

Nikt tu nie jest wrogiem wyczynu. Chodzi tylko o podstawowe informację. O zarybieniach są już dziesiatki wątków i tysiące postów. A o wyczynie nie wiemy nic poza tym, że jest. :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline David_L

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #10 dnia: 23.02.2021, 11:55 »
Co do finansowania startów zawodników w imprezach typu MP i GPx to sprawa zależy od okręgu. Przeważnie jest tak że jeżeli zawodnik wystąpi do okręgu o pokrycie części kosztów startowego to jakaś część pieniędzy dostanie. Jednak nie są to wielkie kwoty w stosunku do poniesionych kosztów. Przeważnie wystarcza na pokrycie wpisowego i to nie zawsze w 100%. Koszty zakwaterowania, dojazd, zanety robactwo itp. Jest pokrywane z kieszeni zawodnika.  Podobnie ma się sprawa jeżeli ktoś startuje w mistrzostwach okręgu, decyzja o dofinansowaniu startu zależy od władz koła. Jednak podobnie jak w przypadku imprez rangi mistrzowskiej jest to jedynie ułamek poniesionych kosztów przez zawodnika.  Jeżeli zaś chodzi o organizacje imprez to duża część kosztów imprezy pokrywają sponsorzy. Niejednokrotnie startowałem w imprezach okręgowych oraz miałem prawo startu w MP więc wiem z własnego doświadczenia.

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #11 dnia: 23.02.2021, 12:00 »
 A jaki to przeciętnie koszt? Chodzi mi o wpisowe, i czy można założyć, że na przykład, na 100 startujących, 90 osób otrzyma finansowanie zawodów z koła? Przeważnie to będzie statystycznie 90%, czy może 70% pozytywnych wniosków o opłacenie wpisowego?

Ile cyklów takich imprez się odbywa?
I jak wygląda temat mistrzostw świata, gdzie trzeba iluś tam ludzi wsadzić w samolot, opłacić hotel, wyżywienie i start w zawodach? Czy związek pokrywa w 100% koszty, czy zawodnicy sami sobie płacą za lot do np. RPA?
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #12 dnia: 23.02.2021, 12:05 »
Chyba lepiej się wziąć za zarybienia? Jedno lipne zarybienie generuje więcej kosztów niż wydatki na sport w jednej dyscyplinie w okręgu.
Napisz coś więcej, jestem często na zarybieniach i są to tak niskie kwoty na 1 hektar wody, że szkoda pisać.
Chyba, że piszesz o rybie dawanej prosto z okręgu typu narybek sandacza, węgorza, szczupaka, ale tutaj nie oszukujmy się. Jest to bardzo droga ryba, a do tego o nikłej przeżywalności.

Offline David_L

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #13 dnia: 23.02.2021, 12:16 »
Koszty wpisowego na zawody mistrzowskie ustalone są na dany cykl imprez. Podane są na stronie pzw wystarczy poszukać. Terminarz imprez również jest podany.

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #14 dnia: 23.02.2021, 12:20 »
Ok.

Wszedłem na stronę pzw i w wykazie imprez na 2021 rok figuruje 49 zawodów rangi MP, oraz GPP. Ilu zawodników bierze udział w takiej imprezie?

Nim jednak się skompletuje zawodników do tych imprez potrzebne są wcześniej eliminacje, czyli mistrzostwa koła a następnie okręgu, tak?

Na każdą z tych imprez każdy zawodnik może się starać o zwrot kosztów wpisowego, do tego opłacić trzeba sędziów, organizatorów, puchary, medale.

Do tego dochodzą koszty związane z zgrupowaniem kadry, jak na przykład tutaj kadry plażowej (3 dniowe)

https://www.pzw.org.pl/sport/wiadomosci/198536/60/zgrupowanie_kadry_plazowej__jesien_2019

Każda kadra posiada trenera (jednego?), i kogoś jeszcze? Jakiś strateg, analityk, czy inny doradca? Logistyk? Tłumacz w razie potrzeby?

EDIT:
W ZAŁĄCZNIKU DO POSTU DAŁEM OFICJALNE PISMO Z PZW ZA ROK 2020 GDZIE PODANE SA KWOTY ZA START CZY WYNAGRODZENIE SĘDZIÓW PODCZAS ZAWODÓW.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.