Autor Wątek: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?  (Przeczytany 8996 razy)

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« dnia: 22.10.2020, 10:31 »
Cześć.
Jutro wybieram się na dwa dni wędkowania, komercja, zbiornik typu naturalne jezioro 20ha.

Nastawiam się na białą rybę, waggler (+ metoda jeżeli nic nie będzie się działo).

Jakie są Wasze doświadczenia w połowie ploc/lin/leszcz o tej porze roku i przy tych temperaturach?
Zastanawiam sie jaka obrac takyke..? Wstepnie: czerwony/bialy/pinki/kukurydza + troche zanety ploc/lin/leszcz do polozenia na dnie.

Wszelkie sugestie mile widziane.
L.M.

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #1 dnia: 22.10.2020, 10:32 »
Obejrzyj film o gruntowaniu zamieszczony przez NaturaFishung, link jest w dziale "Ciekawe filmy". Zobaczysz co teraz bierze (jakie ryby i w jakich miejscach).
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #2 dnia: 22.10.2020, 10:40 »
Ja,  śmiem stwierdzić,że teraz masz szansę złowić fajne okazy,dziś 20 stopni ciepła ma być i ogólnie jest ocieplenie,za to woda chłodniejsza, więc jest spora szansa dobrze połowić ;),według mnie płoć,leszcz,karp a nawet lin będzie jeszcze żerował :D

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #3 dnia: 22.10.2020, 10:42 »
Ciśnienie jest dość wysokie to różnie może z tym też być.
Na sobotę miało być w granicach 980 hPa, dziś już zapowiadają okolice 1000 hPa. Ale jak to nie raz było pisane w kwestii żerowania ryb - nie ma reguły.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #4 dnia: 22.10.2020, 10:52 »
Nie patrzę na ciśnienia ,wiatry i zaćmienia księżyca już od dawna i jakoś sobie radzę ;),każda chwila nad wodą zwiększa twoje szanse na sukces :beer:

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #5 dnia: 22.10.2020, 10:53 »
Obejrzyj film o gruntowaniu zamieszczony przez NaturaFishung, link jest w dziale "Ciekawe filmy". Zobaczysz co teraz bierze (jakie ryby i w jakich miejscach).

Hej, masz na mysli film 'gruntowanie federem'?
L.M.

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #6 dnia: 22.10.2020, 10:54 »
Dzieki Panowie, obawialem sie ze dostane i informacje ze jedyne co mnie czeka to whisky na pomoscie i splawik ktory ani drgnie ;-).
Pozdrowienia ;-).

L.M.

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #7 dnia: 23.10.2020, 09:40 »
Nie napisałeś jak głęboko łowisz.

O tej porze roku wędkując na niedużych głębokościach spławikiem (do 3m) najważniejsza będzie pora dnia. Wczoraj wybrałem się na płyciutkie rozlewisko bo woda tak się podniosła, że żwirownia wylała na boki. Punkt łowienia to trawa na której zazwyczaj siedzę sobie przy obiadku, wczoraj tam nęciłem. Głębokość 130cm, super płytko. Nie spodziewałem się rewelacji ale chciałem zobaczyć co się będzie działo.

Rozwinąłem się raniutko, jeszcze z latarką i zacząłem łowić przed wschodem słońca (ok. 7:30). Ku mojemu zaskoczeniu piękne płocie już tam były, być może całą noc. Nie było przepuszczenia zestawu bez brania na kastera z pinką (lekki wiatr i delikatny nurt), te większe brały też na jednego grubego białego, ale musiał być wielki. W godzinę zameldowało się 20 płoci. Nie spodziewałem się tak dobrego wyniku. Pomyślałem sobie, że kurcze planuję łowić 6h, w tym tempie będę miał wynik 8-10 kg, a tutaj to rewelacyjny wynik.

Oczywiście słoneczko szybko zweryfikowało moje miłe zaskoczenie. Tylko zrobiło się naprawdę jasno (ok. 9:00) calutkie stado odpłynęło w bezpieczniejsze miejsce. Do końca zasiadki łowiłem malutkie pojedyncze płoteczki i uklejki, bardzo się męcząc z nimi (stały, nie żerowały wcale).

Tak więc na małej głębokości pora dnia była najważniejsza, o wschodzie połowisz, w pełnym słońcu już nie bardzo (oczywiście to zależy).

Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #8 dnia: 23.10.2020, 10:32 »
O tej porze roku lin żeruje coraz słabiej, natomiast płoć i leszcz bardzo dobrze. Najlepiej łowić szukając ryb, jednak powinno się szukać miejsc głębszych a nie płytszych raczej, gdyż na płyciznach woda szybko się wyziębia. Leszcz i płoć powinny dobrze ragować na nęcenie, więc wiele taktyk się sprawdzi, jednak dobrze jest stawiać na robactwo, pinkę, białe, dendrobenę czy ochotkę, zaś samą zanętę zubożyć, dodając ziemi z kretowiska przesianej przez sito czy ziemi bełchatowskiej. Można też używać mniejszych koszyków lub tych do białych robaków czy dendrobeny (typu window).
Lucjan

Offline barjab

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #9 dnia: 23.10.2020, 12:12 »
Wczoraj miałem w trakcie 5 godzin łowienia (feeder klasyczny) ładny przekrój - 3 karpie, 1 płoć, 1 lin, 1 karaś. Wszystko poza płocią na pęczek białych robaków (a jeszcze walczyłem kukurydzą i czerwonymi - praktycznie bez efektów).

Pozdrawiam


Offline pawlica

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Belgia
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #10 dnia: 23.10.2020, 12:57 »
Tak jak Luk prawi, tydzień temu na dość sporym jeziorze dwie linie , bliższa to spożywka małe ilości robactwa, qq, dalsza to 90% ziemia / spożywka i robactwo - biały jokers gnojak.
Bliższa linia tylko jedna płoć a dalsza leszcze i ładne płotki. Eksperymentalnie tak wędkowałem z tą bliższa linią bo zero było prawie pewne. Chciałem zobaczyć gdzie już się ryba przemieściła  ( albo i nie) . Klasyk i na hak tylko robactwo, miałem jeszcze ochotkę - płoci smakowała. QQ np w ogóle mi się nie sprawdziła. W weekend ruszam chyba w to samo miejsce tym razem z  13"-tką będę tym razem sypał grubo ( robale) plan - duże leszcze.

Offline Bitas

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #11 dnia: 23.10.2020, 16:48 »
Co roku,próbuje się dobrać do ładnych płoci na ,,swoim,,jeziorku jesienią.Dziś też próbowałem prawie wszystkiego od nęcenia jokersem,konopiami,pinka,ochotką,oczywiście podane w koszyczku z gliną.Nie mam pojęcia jak to jest ,że wczesną wiosną udaje się złapać piękne sztuki,a jesienią same drobniutkie do 12 cm.Czy możliwe że,na ,,moim,,jeziorku ,, duża bierze tylko przed i po tarle?.Z tego co ludzie piszą na forum,większości udaje się połapać ładną płoć wiosną i jesienią.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #12 dnia: 23.10.2020, 18:14 »
Skoro łowisz płocie ładne na wiosnę ,to i na jesień tym bardziej powinna brać ,kwestią tutaj jest znalezienie odpowiedniego miejsca ,ja bym szukał wyłącznie na głębszej wodzie,tak łowię na swoich łowiskach ,z wiosny szukam płytszych miejsc ,które szybko się nagrzewają ,a na jesień schodzę na  głębszą wodę ,co do taktyki to głownie robactwo z ziemią ,kilka ziaren kuku, odrobina płatków ,cieńsze zestawy ;)

Offline Bitas

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #13 dnia: 24.10.2020, 19:35 »
Dziś ta sama sytuacja ,tzn łowiłem 20 metrów dalej ,czyli 40 metr I znowu płotki 10 cm.Taktyka ta sama,może więcej robactwa ,jezioro jest prawie równe głębokość około 5 metrów ,więc dalej czy bliżej to praktycznie to samo.Drobnica żeruje prawie jak w lato, ale nie poddam się,poczekam aż się oziembi woda i spróbuję w listopadzie zapolowac na grubą płoć, bo późną jesienią jeszcze nie próbowałem.

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 582
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Czy biorą jeszcze ploć/leszcz/lin?
« Odpowiedź #14 dnia: 25.10.2020, 08:56 »
Czesc Koledzy,

No to polowilismy, okolo 30 karasi 0,5-1,0 kg, i ok 10 karpii miedzy 1,5-2,5kg.
Liczylem na ladne plocie, i co ciekawe...w ogole ich nie bylo...moze schowaly sie w jakis dolach (tam gdzie lowilismy, mielismy ogromny blat 1,9-2,0m, dno srednio twarde).

Ogolnie ryba byla dosc regularnie aktywna, choc brania dziwne/chimeryczne...kluczem bylo regularne necenie.
Co do przynęt, najlepszy okazały sie białe robaki podane w konfiguracji bialy/zolty/czerwony kolor.

Tak BTW-jaki macie sposob na eliminacje np ploci/karasia/leszcza by lowic tylko i wylacznie LIN'a? (zmienialimy biale na czerwone, czerwone na kuku...jednak z eliminacji karasia nic nie wyszlo ;-(.

Połamania kija! ;-).