Autor Wątek: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?  (Przeczytany 12297 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #30 dnia: 04.09.2015, 00:10 »
Jeżeli chcesz robić chmurę, i liczysz, że w ten sposób powstrzymasz leszczyki, to wątpię w sukces. Na pewno musisz zrobić doświadczenia, i nęcić dwie lub trzy linie w różny sposób.

Kastera sobie odpuść raczej, bo pekające skorupki to dzwonek na wyżerkę dla wielu ryb, na pewno leszczyki rzucą się jak wściekłe.

Jak dla mnie konopie to podstawa. To główna przynęta płociową, co ważne nie ciesząca się powodzeniem u leszczy. Nęcąc mało i często robisz wszystko aby ciągle zwabiać płoć w łowisko. Kupiłbym puszkę kukurydzy o różnych ziarnach, i próbował użyć małego ziarenka, dużego, lub dwóch małych - tak aby starać się selekcjonować płoć, unikając brań uklejek. Smużenie sprawi, że będziesz miał tych ostatnich zbyt dużo.

Inna linia to już konopie i zanęta, najlepiej dobrze dowilżona.

I tak myślę, że głodne leszczyki będą reagować na wszystko co leci do wody. Kto wie czy nie warto spróbować pelletu na gumce - 4 lub 6 mm, selekcjonującego większą płoć, niestety leszcze też to lubią. Musisz samemu sprawdzić co działa najlepiej. Jeżeli będziesz mocno pracował, i nęcił jednocześnie dwie lub trzy linie - uzyskasz sporo informacji co się sprawdza a co nie... Porady poradami - ale nie ma to jak je sprawdzić w akcji. Nęcenie kilku miejsc jest pracochłonne, ale sie opłaca.
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 514
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #31 dnia: 04.09.2015, 07:49 »
Czytałem gdzieś wypowiedź jakiegoś łowcy leszczy (nie wiem, czy to nie był Barton), który przez wiele lat robił sekcje leszczom i płociom. Gdy nęcił konopiami, płocie były tym obżarte na maksa, a leszcze nie miały w sobie ani ziarenka. Dlatego myślę, że sama konopia to dobry pomysł. Natomiast z doświadczenia wszyscy chyba wiemy, że duża zawartość konopii w miksie wcale leszczom nie przeszkadza.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #32 dnia: 04.09.2015, 08:04 »
Leszcze to zanęta... Chcesz łowić same brzany bez leszczy - używaj konopi, pelletów. Nawet mały dodatek 'spożywki' sprawia, że łopaty lub łopatki wpadają w amok :) Najlepiej jak Marcin zrobi doświadczenia i podzieli się wynikami. Fajnie było jakby ryby różnych gatunków były liczone :) Wiele by to mogło pomóc innym forumowiczom!
Lucjan

Grendziu

  • Gość
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #33 dnia: 04.09.2015, 08:12 »
Mosteque łowiłem 2 tygodnie temu z kolegą forumowiczem  Rubiks-em na jednym pomoście i w mojej zanęcie koszykowej ekstra było bardzo dużo konopi właśnie, a u Niego jakaś zanęta pod leszcza. On łowił leszcze ja płocie,  w moją zanętę bardzo dobrze wchodzi także karp, a z leszczem jest już trudniej, więc, może konopie mielone i gotowane jednak odpychają tego leszcza...

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #34 dnia: 04.09.2015, 08:17 »
Grendziu - na pewno tak jest, jednak na łowiskach pełnych krąpia i małego leszcza, ryby te są wiecznie głodne, i rzucają się na wszystko. W Czarnym macie to szczęście nie mieć takiej plagi :D
Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 514
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #35 dnia: 04.09.2015, 08:23 »
Mosteque łowiłem 2 tygodnie temu z kolegą forumowiczem  Rubiks-em na jednym pomoście i w mojej zanęcie koszykowej ekstra było bardzo dużo konopi właśnie, a u Niego jakaś zanęta pod leszcza. On łowił leszcze ja płocie,  w moją zanętę bardzo dobrze wchodzi także karp, a z leszczem jest już trudniej, więc, może konopie mielone i gotowane jednak odpychają tego leszcza...

Być może! Ja tylko opisałem to, co kiedyś przeczytałem :) Dlatego myślę, że nęcenie samą konopią będzie dobrym pomysłem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #36 dnia: 04.09.2015, 11:58 »
Dobra podejmuję rękawice :)
W niedziele zrobię test, jedno miejsce będzie nęcone mało i często konopiami, nęcić tutaj też pinką i kukurydzą?
Drugie miejsce będzie zanęcone spożywką, kupiłem dzisiaj tego etanga dodam do niego mielone konopie. Czy 450gr konopi na kilogram zanęty nie będzie przesadą? Zastanawiam się jaką tutaj obrać taktykę. Wrzucić cały towar w kulach już na początku czy nęcić co jakiś czas małymi kulkami? Do zanęty dodam jeszcze konopie, kukurydzę i pinkę.
Myślę, że bardziej miarodajnym będzie nęcenie jednego miejsca wyłącznie procą a drugiego wyłącznie kulkami. Czy raczej po wrzuceniu kul też nęcić procą?
Postaram się łowić w opadzie ostatnie 70cm nad dnem, wystarczy? Mam nadzieje, że wyeliminuje to brania ukleji.
Jeszcze takie pytanie, czy 5-10 metrów odstępu w bok między polami nęcenia wystarczy? Czy raczej kombinować też z odległością?
postaram się też zapisywać ilość ryb każdego gatunku :)
Pozdrawiam
Marcin

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #37 dnia: 04.09.2015, 12:28 »
Dobra podejmuję rękawice :)
W niedziele zrobię test, jedno miejsce będzie nęcone mało i często konopiami, nęcić tutaj też pinką i kukurydzą?
Drugie miejsce będzie zanęcone spożywką, kupiłem dzisiaj tego etanga dodam do niego mielone konopie. Czy 450gr konopi na kilogram zanęty nie będzie przesadą? Zastanawiam się jaką tutaj obrać taktykę. Wrzucić cały towar w kulach już na początku czy nęcić co jakiś czas małymi kulkami? Do zanęty dodam jeszcze konopie, kukurydzę i pinkę.
Myślę, że bardziej miarodajnym będzie nęcenie jednego miejsca wyłącznie procą a drugiego wyłącznie kulkami. Czy raczej po wrzuceniu kul też nęcić procą?
Postaram się łowić w opadzie ostatnie 70cm nad dnem, wystarczy? Mam nadzieje, że wyeliminuje to brania uklejki.
Jeszcze takie pytanie, czy 5-10 metrów odstępu w bok między polami nęcenia wystarczy? Czy raczej kombinować też z odległością?
postaram się też zapisywać ilość ryb każdego gatunku :)
Osobiście nęciłbym też qq ale bardzo mało. Nie dałbym aż 450 gr konopi na kilogram zanęty ale w tej sytuacji może nie jest to złe.
Po wrzuceniu kul nęciłbym też procą bo w końcu celem jest łowienie z opadu. Dodatkowo ryba to wyżera i staje się mniej czujna.
Od jakiego poziomu robić opad to trzeba sprawdzić. Może być tak że ukleja będzie tylko w polu z kulami więc opad może być większy w tym drugim polu nęcenia. Dlatego też zastosowałbym odległość między liniami nęcenia 5-8 metrów. Albo zastosować kuku żeby ominąć ukleję. Ale to wszystko to teoria bo doświadczenia mam mało. Sam chętnie podjąłbym się takiemu wyzwaniu. Trzeba dużo kombinować więc może dużo się nauczyć
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #38 dnia: 05.09.2015, 16:10 »
Dobra podejmuję rękawice :)
W niedziele zrobię test, jedno miejsce będzie nęcone mało i często konopiami, nęcić tutaj też pinką i kukurydzą?
Drugie miejsce będzie zanęcone spożywką, kupiłem dzisiaj tego etanga dodam do niego mielone konopie. Czy 450gr konopi na kilogram zanęty nie będzie przesadą? Zastanawiam się jaką tutaj obrać taktykę. Wrzucić cały towar w kulach już na początku czy nęcić co jakiś czas małymi kulkami? Do zanęty dodam jeszcze konopie, kukurydzę i pinkę.
Myślę, że bardziej miarodajnym będzie nęcenie jednego miejsca wyłącznie procą a drugiego wyłącznie kulkami. Czy raczej po wrzuceniu kul też nęcić procą?
Postaram się łowić w opadzie ostatnie 70cm nad dnem, wystarczy? Mam nadzieje, że wyeliminuje to brania ukleji.
Jeszcze takie pytanie, czy 5-10 metrów odstępu w bok między polami nęcenia wystarczy? Czy raczej kombinować też z odległością?
       
postaram się też zapisywać ilość ryb każdego gatunku :)
Po to kupiłeś Etange aby mieć ubogą mieszankę dodawanie pinki nie ma sensu ani kukurydzy powinieneś dodać glinę rozpraszającą 1 część zanęty 3 części gliny ma mieć to taką konsystencje aby całe kule dotarły na dno a dopiero powoli cząstki zanęty pracowały do góry dodatkowo strzelasz białymi pinką i kukurydzą i łowisz nie nad dnem a w toni. Inaczej to niema sensu bo jak nawalisz bogatego towaru to tak znęcisz teko leszczyka że nic już nie pomoże to jest tak trudna sprawa że tu niuanse grają role   
Krzysztof

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #39 dnia: 05.09.2015, 20:29 »
Onecie mam tylko glinę de somme i argille, nie wiem czy przy de sommie kule dolecą do dna. Może pomieszać ją 50:50 z argille?
Pozdrawiam
Marcin

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #40 dnia: 05.09.2015, 20:30 »
Obecnie mam tylko glinę de somme i argille, nie wiem czy przy de sommie kule dolecą do dna. Może pomieszać ją 50:50 z argille?

Mam jeszcze takie pytanie, czy do tego Etanga opłaca się dodać atraktor MVDE Roach?
Pozdrawiam
Marcin

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak pozbyć się leszcza i łowić płoć?
« Odpowiedź #41 dnia: 28.09.2015, 10:05 »
Kompletna porażka, tak można opisać moje zmagania podczas ostatnich dwóch niedzielnych sesji. Żaden sposób podany tutaj się nie sprawdził.
Na miejscu nęconym zanętą, Etang Noire + konopie mielone, leszczyk brał cały czas. A na miejscu nęconym konopią, kukurydzą, pinką i kasterem brał tak, że po wstawieniu zestawu nie działo się nic a jak tylko strzeliłem czymś z procy to branie było prawie od razu nawet na konopie...
Poddaje się, zaczynam szukać płoci na innym zbiorniku.
Pozdrawiam
Marcin