Autor Wątek: Waggler - rozmieszczenie śrucin  (Przeczytany 66370 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #15 dnia: 06.02.2015, 01:36 »
Mozna większe śruciny przeznaczone do wagglera zacisnąć całkowicie i przewiercić wiertełkiem. Założyć na żyłkę i dać stopery, i wszystko ładnie działa. Inna metodą jest drut lutowniczy. Owija się spławik u jego podstawy - tak łowi kilku wyczynowców.
Lucjan

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #16 dnia: 06.02.2015, 08:02 »
Są również dostępne kule ołowiane przelotowe o różnych gramaturach od 0.5 do 20 gr i już nie musimy wiercić :))
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline MATCH 2000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo to moja pasja
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #17 dnia: 12.02.2015, 10:28 »
Cholera.Łowię odległościówką od 1992r.,w tym ponad 20 lat ze spławikiem przelotowym.Cały czas myślałem że łowię z waglerem.Dopiero kiedy obejrzałem filmy Luka dowiedziałem się że to jest SLIDER.Myślałem że w wędkarstwie odległościowym nic mnie już nie zaskoczy-a jednak.Przy okazji-obciążenie mojego zestawu mam podzielone na dwie części:małe sygnalizacyjne i resztę.Może ktoś też tak łowi jak ja to proszę coś na ten napisać,może dowiem się czegoś nowego.Polecam się szczególnie wiedzy Luka.W moim profilu napisałem że łowię metodą "metod wagler",ale czy tak rzeczywiście jest?.
Pozdrawiam Jurek.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #18 dnia: 12.02.2015, 10:32 »
Cały czas myślałem że łowię z waglerem.Dopiero kiedy obejrzałem filmy Luka dowiedziałem się że to jest SLIDER.Myślałem że w wędkarstwie odległościowym nic mnie już nie zaskoczy-a jednak.

Niespodzianka :D :D :D

Człowiek uczy się całe życie, najlepiej od tych mądrzejszych :)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline MATCH 2000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo to moja pasja
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #19 dnia: 12.02.2015, 11:17 »
Święte słowa.

Offline pawel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jelenia Góra
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #20 dnia: 12.02.2015, 11:45 »
Panowie mam takie male pytanko, do jakiej mniej wieciej glebokosci mozna lowic wagglere? U mnie w lowiskach srednia glebokosci to jekies 4m

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #21 dnia: 12.02.2015, 11:48 »
Wagglerem łowisz zwykle montowanym na stałe czyli max. do długości kija. Oczywiście uwzględniając też zapas żyłki do zarzucania. Powyżej długości wędki używasz już slidera na większe głębokości.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #22 dnia: 12.02.2015, 11:50 »
Panowie mam takie male pytanko, do jakiej mniej wieciej glebokosci mozna lowic wagglere? U mnie w lowiskach srednia glebokosci to jekies 4m

Waggler, to przelotowy spławik montowany na stałe (masło maślane? :) ). Więc jak przy metodzie bolońskiej łowimy tak głęboko, jak pozwala długość wędziska. W tym przypadku 4m., to chyba zbyt dużo.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #23 dnia: 12.02.2015, 12:49 »
Metoda bolnska to zupelnie inna sprawa i nie masz co tutaj porownywac. W waglerze nie napisalem splawik przelotowy montowany na stale, tylko splawik montowany na stale zazwyczaj poprzez lacznik , stopery lub sruciny zablokowany po owczesnym ustaleniu gruntu itd
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #24 dnia: 12.02.2015, 12:57 »
Metoda bolnska to zupelnie inna sprawa i nie masz co tutaj porownywac. W waglerze nie napisalem splawik przelotowy montowany na stale, tylko splawik montowany na stale zazwyczaj poprzez lacznik , stopery lub sruciny zablokowany po owczesnym ustaleniu gruntu itd

Czy w metodzie bolońskiej jesteśmy ograniczeni długością wędziska w stosunku do głębokości łowiska? W wagglerze jesteśmy.

Edit: Nie pisałem gregorio swojego poprzedniego postu w oparciu o Twój, więc może źle mnie zrozumiałaś.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #25 dnia: 12.02.2015, 13:10 »
Cholera.Łowię odległościówką od 1992r.,w tym ponad 20 lat ze spławikiem przelotowym.Cały czas myślałem że łowię z waglerem.Dopiero kiedy obejrzałem filmy Luka dowiedziałem się że to jest SLIDER.Myślałem że w wędkarstwie odległościowym nic mnie już nie zaskoczy-a jednak.Przy okazji-obciążenie mojego zestawu mam podzielone na dwie części:małe sygnalizacyjne i resztę.Może ktoś też tak łowi jak ja to proszę coś na ten napisać,może dowiem się czegoś nowego.Polecam się szczególnie wiedzy Luka.W moim profilu napisałem że łowię metodą "metod wagler",ale czy tak rzeczywiście jest?.
Pozdrawiam Jurek.
Rzeczywiście - wygląda na to, że łowisz na slidera, a nie na wagglera. Ale to wszystko tylko terminologia.
Można uznać, że slider = waggler mocowany przelotowo ;)
Ja zdecydowanie wolę łowić na spławiki mocowane na stałe (o ile warunki mi na to pozwalają). Jeśli jednak łowi się na dużych odległościach, na dużej fali, głębokiej wodzie, to jak najbardziej slider jest wskazany.

Rozmieszczenie śrucin może być bardzo zbliżone do tego, w klasycznym wagglerze, ale zwykle jednak się różni, zakładając, że używamy slidera po to, by daleko i celnie rzucać.
Duża masa obciążenia skupiona jest w jednym miejscu i na niej opiera się spławik, który ma niewielkie dociążenie własne.





Bardzo ciekawy system kolegi Michaela Schlögla z Niemiec



Tutaj filmik o spławiku (Genius 4 Zommer) zaprojektowanym przez Schlögla

Pozdrawiam
Mateusz

Offline MATCH 2000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo to moja pasja
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #26 dnia: 12.02.2015, 14:58 »
Witam.Rozumiem o co chodzi.Kiedyś kiedy nie było jeszcze waglerów z własnym obciążeniem,wagler w zależności jak się rozłożyło ciężarki na żyłce mógł stać się sliderem,czyli spławikiem przesuwającym się po żyłce i obciążeniem rozmieszczonym bliżej haczyka,lub waglerem kiedy obciążenie umieściło się na żyłce tuż przy spławiku.Czyli tak :slider to jest wagler mocowany na żyłce przelotowo,a wagler to jest slider mocowany na żyłce na stałe.Pomijam tu oczywiście różne ich zastosowania i konstrukcje.
Pozdrawiam Jurek.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #27 dnia: 12.02.2015, 16:47 »
slider to jest wagler mocowany na żyłce przelotowo,a wagler to jest slider mocowany na żyłce na stałe

"Waggler" w najogólniejszym rozumieniu to spławik przeznaczony do jednopunktowego mocowania na żyłce (w odróżnieniu od mocowanych dwupunktowo spławików tyczkowych oraz typu stick, avon, loafer czy bolo). Jednopunktowe mocowanie rezultuje majtaniem się spławika i stąd nazwa urobiona od czasownika to waggle. "Slider" to z definicji spławik przeznaczony do (jednopunktowego) zamontowania przelotowego. O ile można dorzecznie utrzymywać, że slider to odmiana wagglera, o tyle w drugą stronę się nie da.

Offline MATCH 2000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo to moja pasja
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #28 dnia: 12.02.2015, 18:21 »
Myślę jednak że w Polsce większość wędkarzy używa określenia "wagler" dodając przy tym "przelotowy" lub "stały".A slider to po prostu "suwak"

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Waggler - rozmieszczenie śrucin
« Odpowiedź #29 dnia: 07.03.2015, 18:01 »
Witam. Dzisaj nad woda tesotwałem spławik Drennan Puddle Chucker 3+3. Miałem dostęp tylko do śrucin 0,2; 0,4; 0,6; 1,0. Chciałem łowić z opadu.. Myślę że 0,2 jest za duże.. Jak ustawiłem 0,2 10cm na hakiem, nastepną 20cm (tez 0,2), pod spławikiem dałem 1gr i 0,4 - czyli w sumie 1,8gr. 1,2gr rozlozylem jeszcze na żyłce równo. Pojawił się problem, otóż spławik za kżdym razem zatapiał się? Doszedłem do wniosku iż za dużę obicażenie musiałem dać? Zdjąłem 0,4 i dwie śruciny po 0,2. Wydawało się być też ok. Grunt ustawiałem dokładnie w tym momencie - na haczyk założyłem 1gr. I gdy ustaliłem grunt to coś mi nie pasowało zbytnio, bo wydawało się że to miejsce było płytsze a grunt wyszedł ok.2m plus.
Otóż miałem brania z opadu - 11 płoci w tym jedna 26cm (chyba moj rekord! - pierwsze ryby na spławik po 5 latach. Powrót z karpiowania!).
Czy moglbyście mi polecić jak mam ustawić owe śruciny które mam dostępne przed jutrzejszą sesją? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi :)