Autor Wątek: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen  (Przeczytany 750637 razy)

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3960 dnia: 20.01.2021, 08:05 »
Wysyłają z Chin przez Amsterdam jakąś forma transportu zbiorowego a później dalej. Niestety nie zwalnia od cła bo sam płaciłem w zeszłym roku.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Lucjan

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3962 dnia: 20.01.2021, 18:33 »
Witam!

Opowiem Wam jak mój rok się zaczął z zakupami z Aliexpress. Od kilku lat sporo zamawiam, nigdy nie było problemu z cłem, więc zamówiłem kołowrotek podlodowy - nie całe 118 zł. Po 3 tygodniach listonosz przyniósł zawiadomienie, że towar został zatrzymany w Lublinie w izbie celnej. Musiałem skontaktować się mailowo z nimi, przedstawić dowód zakupu, co dokładnie zamówiłem - może myśleli, że to droższy zakup.. Wszystko co chcieli wysłałem w załączniku. Na następny dzień odpowiedź o brakujących plikach. Myślałem, że skoro chcą kolejnych brakujących nie będę musiał płacić cła. W końcu dostałem zawiadomienie do zapłaty cła - prawie 50 zł... To po co ta cała zabawa z przesyłaniem plików o zakupionym sprzęcie? Więc drodzy koledzy i koleżanki - żeby urząd celny + poczta zarobili, wystarczy żeby każdą paczkę zatrzymywali do kontroli a kasa sama dodatkowa napłynie. Więc teraz zastanówmy się przy zakupie z Ali czy nam paczki nie zatrzymają i będziemy musieli dodatkowe pieniądze dopłacać, tak jak ja musiałem do tego nie drogiego kołowrotka... Jak to ktoś kiedyś napisał "Życie misiu, życie"

PS. na dodatek, zakupiłem drona, całe szczęście, że jego nie zatrzymali i nie musiałem dopłacać do tego interesu, ale niestety w Polsce zmieniły się przepisy na latanie dronem. Musiałem zaliczyć test, egzamin oraz zarejestrować go w ULC. Egzamin zdałem, licencję mam - to chociaż tyle dobrego! :)
Pozdrawiam


Witam, pamiętacie mój post wyżej? Z zatrzymaniem kołowrotka do oclenia. A więc jest tak, zamówiłem kołowrotek, ale ten który do mnie przyszedł jest całkiem inny niż na stronie u sprzedawcy. Napisałem do niego, że miałem problem, bo ze zdjęć co innego było zatrzymane do oclenia a co innego w sklepie. Napisałem, że kołowrotek nie zgodny z opisem, połowa z tworzywa sztucznego, a  miał być metalowy. Odpisał i w wiadomości stwierdził, że to ten sam kołowrotek tylko inny kolor. No ja nie wiem co on bierze, ale zobaczcie sami, że to jest całkiem inny model kołowrotka, niż zamówiłem. Odpisałem mu i czekam na odpowiedź, jeśli dalej będzie leciał w kulki, to składam spór o towar niezgodny z opisem.

Podaje też link do aukcji:
https://pl.aliexpress.com/item/33041174950.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.397d5c0ftkZg6c

A poniżej zdjęcia kołowrotka, który mi wysłał. I twierdzi, że to to samo, tylko inny kolor...
I na koniec, dlaczego mam być stratny skoro otrzymałem nie ten kołowrotek, który zamawiałem, więc chyba otworzę spór..

Pozdrawiam
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 962
  • Reputacja: 239
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3963 dnia: 20.01.2021, 19:02 »
Wow, cóż to za wynalazek? Połączenie centerpina z multikiem?
Adam

Offline grzecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3964 dnia: 20.01.2021, 19:12 »
Nie ma sensu z nim dyskutować bo będzie zwlekał i Cię zwodził a czas ochrony minie i zostaniesz z ręką w nocniku. Proponuję otworzyć od razu spór ze zwrotem środków na konto
Grzesiek
"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym" G. Orwell

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3965 dnia: 20.01.2021, 19:16 »
Wysyłają z Chin przez Amsterdam jakąś forma transportu zbiorowego a później dalej. Niestety nie zwalnia od cła bo sam płaciłem w zeszłym roku.


W tym przypadku z cła i VAT zwolniłoby jedynie uiszczenie tego cła/podatku przez chińskiego sprzedawcę :beer:

Z chwilą bowiem wprowadzenia produktu do unijnego obszaru celnego pojawia się obowiązek celno-podatkowy. Mówiąc prościej ktoś musi zapłacić podatek i cło, gdy nie ma jakichkolwiek zwolnień dotyczących tego towaru. Jak sprzedawca nie dokonał zapłaty, to taki obowiązek spoczywa na kupującym.

Unia celna w UE oznacza zaś, że nie trzeba płacić należności celnych za przewożenie/przesyłkę towarów z jednego kraju UE do drugiego, ale tylko w przypadku przedsiębiorców mających siedzibę w UE i tylko wówczas gdy towar został tu wyprodukowany. Cło w UE jest bowiem pobierane tylko raz i tylko na towary przywożone do Unii. Jak więc przedsiębiorca importuje np. z Chin towar, to o ile nie korzysta on ze zwolnień celno-podatkowych, to musi płacić zarówno VAT, jak i cło. Cło i VAT płaci się tylko raz !

Z chwilą wejścia przesyłki towaru do unijnego obszaru celnego pojawia się też zwykle tracking paczki (śledzenie)...choć nie zawsze, bo to zależy od firmy kurierskiej (poczty), jak i kosztów tej usługi oraz całej masy innych czynników. Przesłanie przez chińską pocztę towaru - najpierw do Amsterdamu (wynika to np. umów z pocztą/lotniskiem w Holandii), a potem do Polski nie oznacza, że obowiązek celno-podatkowy przestał obowiązywać. Skoro nikt nie zapłacił VAT-u i cła za ten towar, to logicznie jest, że obowiązek spoczywa na kupującym.

Chińska poczta przecież nie uiści za Was opłat, podobnie chiński sprzedawca, który co jest oczywiste nie może przewidzieć jaka będzie wysokość tych opłat, nie znając przepisów celno-podatkowych danego kraju. Już widzę jak jakiś Chińczyk pilnie studiuje polskie prawo celne i podatkowe oraz przepisy innych krajów. Jak wysyła towar np. do 30 krajów, to musiałby znać wszystkie przepisy tam obowiązujące. Dlatego jest to nierealne. Stąd też to na Was spoczywa obowiązek zapłaty należności celno-podatkowych. 

W przypadku przedsiębiorców mających siedzibę w UE, VAT jest naliczany od transakcji sprzedaży i zakupu towarów w UE. W takich przypadkach VAT jest naliczany w kraju UE, w którym towary są konsumowane przez konsumenta końcowego. Podobnie jest z importem spoza Unii. Wówczas VAT spoczywa na tym co ten produkt kupuje, no chyba że jest przedsiębiorcą, który kupuje towar na handel, to wtedy on płaci. Mówiąc prościej Wy jako kupujący coś spoza UE musicie płacić VAT, o ile towar nie jest od niego zwolniony.

To tak w skrócie.



Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3966 dnia: 20.01.2021, 19:27 »
Obecne zmiany polskiego i unijnego prawa (także te nadchodzące) oraz zatrudnienie dodatkowych celników w KAS, spowodowało że "dzikie"  kupowanie w Chinach (bez kontroli celnej) powoli się kończy.

Jednak Chińczycy dopasują się do tej sytuacji, co jednak i tak spowoduje wzrost kosztów zakupów na Aliexpress. Przyszłość Aliexpress w UE, a więc też w Polsce, to bowiem magazyny tej firmy znajdujące się w różnych państwach UE, w których jest najniższy VAT i tam gdzie ta firma może skorzystać ze zwolnień podatkowych.

Jeżeli więc towar będzie wysyłany bezpośrednio z magazynu w UE, to oznacza to, że ten towar został już obciążony podatkiem VAT i cłem, które firma Aliexpress uiściła w tym kraju w którym towar magazynuje np. w Hiszpanii, Estonii itp.  Do Was wówczas już Poczta Polska (celnik) nie wyśle żadnego pisma odnośnie konieczności uiszczenia VAT/cła, choć w praktyce zawsze będzie tak, że Wy jako kupujący ten towar i tak uiścicie te opłaty, ale one będą już znajdować się w cenie produktu, którą Wy musicie uiścić za ten produkt kupując na Aliexpress ;)

Offline Skorektoja

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 1
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3967 dnia: 20.01.2021, 19:40 »
Koszty wysyłki - jedna paczka.
Koleżanki i koledzy - czy udaje się wam kupując kilka rzeczy od jednego sprzedawcy zrobić jedne koszty wysyłki - czy trzeba osobno płacić za wysyłkę każdego towaru?

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3968 dnia: 20.01.2021, 19:46 »
Jak to jest z tymi paczkomatami? Jak szukać tej opcji? Kupuję często, ale jeszcze nie widziałem w opcjach paczkomatu...
No i czy paczkomat to nie większe ryzyko dodatkowych opłat celnych?
Rozumiem, że do lipca obowiązuje brak opłat za przedmioty do 22 euro?

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3969 dnia: 20.01.2021, 19:50 »
Koszty wysyłki - jedna paczka.
Koleżanki i koledzy - czy udaje się wam kupując kilka rzeczy od jednego sprzedawcy zrobić jedne koszty wysyłki - czy trzeba osobno płacić za wysyłkę każdego towaru?

Włóż wszystko do koszyka i zapłać na raz. Większość sprzedających ma rabat na wysyłkę.

Offline ObraFMI

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mariusz
    • Próbnik
  • Lokalizacja: FMI
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3970 dnia: 20.01.2021, 20:37 »
@ Norbas: niedawno zamawiałem (a dzisiaj ponawiałem)- po zakupie miałem dużą ikonę z opcją paczkomat Inpostu i niżej opcja jego wyboru.
 Może nie wszyscy sprzedający dają opcje wysyłki Inpostem?
Dopłat żadnych nie miałem.


Nie płacę Pazernym Zabójcom Wód.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3971 dnia: 20.01.2021, 20:46 »
Ale w którym momencie masz tą opcję?
Ja w opcjach dostawy mam tylko aliexpress standard shipping, EMS i DHL...

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3972 dnia: 20.01.2021, 21:07 »
No i czy paczkomat to nie większe ryzyko dodatkowych opłat celnych?

Rozwiąż zadanie ;)

1. Gdzie jest łatwiej skontrolować paczkę, gdy 96% przesyłek w Polsce o deklarowanych niskich wartościach jest przysyłanych Pocztą Polską, zaś firmy kurierskie mają jedynie 4% rynku przesyłek o niskiej wartości ?

2. Czy łatwiej o kontrolę u prywaciarza (firmy kurierskiej), który ma niewiele tego typu paczek i który ma własną agencję celną, czy też w Poczcie Polskiej, w której w jednym z oddziałów do tej pory zatrzymywano do kontroli celno-skarbowej niecałe 0,2 % paczek  i gdzie ponad 99,8% nie podlegała jakiejkolwiek kontroli tylko była wysyłana Wam bezpośrednio przez Pocztę Polską ? 

I ostatnie pytanie w zadaniu.

3. Ilu trzeba celników w urzędzie, aby możliwe było sprawdzenie wszystkich paczek ?

Dodatkowa pomoc, aby móc rozwiązać to ciężkie zadanie: ;)

W Polsce typowy celnik ma na wytypowanie paczki do kontroli max 30 sekund. Dziennie jest kilkadziesiąt tysięcy paczek do wytypowania pod kątem tego, czy należy je według celników otworzyć i sprawdzić ich zawartość, czy też "puścić bez kontroli".

Offline ObraFMI

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mariusz
    • Próbnik
  • Lokalizacja: FMI
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3973 dnia: 20.01.2021, 21:29 »
Ale w którym momencie masz tą opcję?
Ja w opcjach dostawy mam tylko aliexpress standard shipping, EMS i DHL...
W momencie kiedy już zakup dokonany i przechodzisz do płacenia.
Nie płacę Pazernym Zabójcom Wód.

Offline grzecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Aliexpress, czyli towar prosto z Chin za bezcen
« Odpowiedź #3974 dnia: 20.01.2021, 22:04 »
Wybierając dla kupowanych przedmiotów przesyłkę aliexpress standard shipping dla każdego kupowanego przedmiotu zazwyczaj (chociaż są wyjątki) w podsumowaniu zamówienia jest do wyboru: dostawa (poczta polska) lub paczkomat InPost. Często aliexpress standard shipping są to przesyłki dodatkowo płatne (2-3$) ale myślę, że warto.
Jeśli chodzi o sumowanie kosztów przesyłki: u niektórych sprzedawców kupując kilka przedmiotów płacimy zsumowaną przesyłkę za wszystkie. U innych możemy zapłacić np. za pierwszy przedmiot pełną stawkę a za każdy następny po kilka centów dodatkowo. Jeszcze u innych po przekroczeniu określonej kwoty zakupów ustalonej przez sprzedawcę, przesyłka staje się darmowa. Generalnie trzeba sprawdzać jak i co u poszczególnych sprzedawców.
Grzesiek
"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym" G. Orwell