Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1892170 razy)

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 022
  • Reputacja: 219
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13695 dnia: 23.04.2022, 15:20 »
20 cm wyżej, ale możesz przeciąć dół i masz wtedy na równi.

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 410
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13696 dnia: 23.04.2022, 15:35 »
20 cm wyżej, ale możesz przeciąć dół i masz wtedy na równi.
ok, dzięki za info, zobaczyłem na yt prezentację pokrowca, mam nadzieję, że 3x5000 to nie będzie problem :) kurcze... niby wymiar transportowy w tym prestonie (170) jest ok, a wchodzi na styk... pewnie przez to, że CAŁKOWITA długość pokrowca to 175...  komora widocznie ma jakieś 171/172
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 536
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13697 dnia: 23.04.2022, 17:29 »
Przy tak dużych młynkach można jeszcze zastosować myk, że pod jedną z bocznych wędek podkładasz np. kawałek styropianu z 10 cm. Wtedy wszystkie trzy młynki są na różnych wysokościach. Chodzi o to, żeby kabłąki - najszersze elementy - bocznych młynków były na różnych wysokościach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 410
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13698 dnia: 23.04.2022, 18:32 »
Przy tak dużych młynkach można jeszcze zastosować myk, że pod jedną z bocznych wędek podkładasz np. kawałek styropianu z 10 cm. Wtedy wszystkie trzy młynki są na różnych wysokościach. Chodzi o to, żeby kabłąki - najszersze elementy - bocznych młynków były na różnych wysokościach.
O, dzięki za info... :thumbup:
 
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 688
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13699 dnia: 24.04.2022, 11:03 »
Jakie są zalety zamkniętych kołowrotków jakie wciąż robi Abu
Np. taki: https://www.anglingdirect.co.uk/abu-garcia-abu-507-mkii-reel
Rozumiem, że daleko tym się nie zarzuci, ale co on nie jest dobry np. do wypuszczania zestawu na rzece?

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 510
  • Reputacja: 199
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13700 dnia: 24.04.2022, 11:51 »
Dobrze się sprawdza przy wypuszczaniu zestawu na rzece, rzuty są krótsze ale nie próbowałem na wodzie stojącej i ciężko porównać dokładnie. Poza tym taka ciekawostka, coś innego :)

Minus to szybsze zużycie żyłki przy zwijaniu. Nie ma rolki jak w kołowrotkach z kabłąkiem a wystaje trzpień który zbiera żyłkę.

Używałem kilka razy i sobie leży w oczekiwaniu na nowy sezon rzeczny. Mam też kołowrotek z ruchomą szpula ale jeszcze nie miałem okazji do porównania.

Zbieram sprzęt jak moja Żona buty i nie mogłem się powstrzymać :)

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 688
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13701 dnia: 24.04.2022, 12:45 »
No właśnie zastanawiało mnie nawijanie żyłki i ewentualne uszkodzenia. Mówisz o centrepinie i ten chyba żyłki nie uszkadza. Za to nieźle trejkocze.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 510
  • Reputacja: 199
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13702 dnia: 24.04.2022, 12:57 »
Żyłka może uszkodzić się o trzpień ale to raczej powolny proces. Nie wiem jak w Polsce ale tutaj często można kupić używane w dobrym stanie. Około £20-30 za jakąś Daiwe albo Abu.

Minus to mała pojemność szpuli.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13703 dnia: 24.04.2022, 13:17 »
Panowie, porada potrzebna, nie mam czasu w tygodniu by hulać po sklepach, a w weekend jak pogoda to na rybki nie do wędkarskiego, tym bardziej że fajnie zaopatrzonego w zachodni towar nie mam na miejscu, więc zakupy robię w necie.
3 lata korzystałem z podajników do methody Mikado qmf, generalnie byłem dość zadowolony, ale na przestrzeni tych 3 lat kilkukrotnie doszło do nast sytuacji, ostatni raz dzisiaj, więc piszę "na gorąco""
-łącznik przyponowy jest na zasadzie kołka na który zaczepiamy żyłkę główną i przypon i na to nasuwamy koszulkę gumową i to wchodzi w rurkę, trzonek podajnika. I ta właśnie gumka lubi się zsunąć (najczęściej po holu ryby, gdy ta w podbieraku) i w zależności od przypadku-gubi się przypon, gubi się kołek i wysuwa się z trzonka żyłka.
Myślę nad przejściem na Prestona, tylko:
-który rozmiar będzie odpowiednikiem Mikado qmf? Łowię najczęściej 30gr podajnikami. Kolejne pytanie, Prestony mają chyba łączniki do przyponów takie z kołkiem, ja łowię na sztywno:
-w tym ich systemie da się to zrobić, czy trzeba stoperek od góry dawać?
Bo jeśli ze stoperem, to chyba tańszym rozwiązaniem byłoby do obecnych podajników mikado zastosować prestonowskie łączniki jak ma być stoper od góry?
System qmf, ics czy inny MUSI BYĆ, czyli szybka zmiana gramatury bez wiązania zestawu. Najczęściej łowię na 30gr ale nie psuję zestawów po łowieniu, zdejmuję tylko podajnik i zwijam wędkę. Przyspiesza mi to znacznie rozwinięcie stanowiska i gotowość do łowienia, a czasu na nie mam najczęściej do 4h więc czas gra tu istotną rolę.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 646
  • Reputacja: 1127
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13704 dnia: 24.04.2022, 13:22 »
Jakie są zalety zamkniętych kołowrotków jakie wciąż robi Abu
Np. taki: https://www.anglingdirect.co.uk/abu-garcia-abu-507-mkii-reel
Rozumiem, że daleko tym się nie zarzuci, ale co on nie jest dobry np. do wypuszczania zestawu na rzece?

Zalety bezkabłąkowców to wygodna kontrola wysnuwania się żyłki (za pomocą frontalnie umieszczonego przycisku) oraz zabezpieczenie (zakryta szpula) przed niekontrolowanym spadaniem zwojów żyłki ze szpuli i oplątywaniem się wokół kołowrotka np. podczas silnego wiatru. Do mankamentów zaliczyć należy niezbyt wysoką jakość bebechów produkowanych obecnie modeli, stosunkowo wysoki ciężar, ciasne szpule zwiększające ryzyko zakleszczania się żyłki (zalecane jest nawijanie 60 - 80 metrów), a także mniej precyzyjny i wydajny hamulec w porównaniu z przedniohamulcowymi stałoszpulowcami przyzwoitej jakości.



Offline ziggi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: krakow
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13705 dnia: 24.04.2022, 14:00 »
Panowie, porada potrzebna, nie mam czasu w tygodniu by hulać po sklepach, a w weekend jak pogoda to na rybki nie do wędkarskiego, tym bardziej że fajnie zaopatrzonego w zachodni towar nie mam na miejscu, więc zakupy robię w necie.
3 lata korzystałem z podajników do methody Mikado qmf, generalnie byłem dość zadowolony, ale na przestrzeni tych 3 lat kilkukrotnie doszło do nast sytuacji, ostatni raz dzisiaj, więc piszę "na gorąco""
-łącznik przyponowy jest na zasadzie kołka na który zaczepiamy żyłkę główną i przypon i na to nasuwamy koszulkę gumową i to wchodzi w rurkę, trzonek podajnika. I ta właśnie gumka lubi się zsunąć (najczęściej po holu ryby, gdy ta w podbieraku) i w zależności od przypadku-gubi się przypon, gubi się kołek i wysuwa się z trzonka żyłka.
Myślę nad przejściem na Prestona, tylko:
-który rozmiar będzie odpowiednikiem Mikado qmf? Łowię najczęściej 30gr podajnikami. Kolejne pytanie, Prestony mają chyba łączniki do przyponów takie z kołkiem, ja łowię na sztywno:
-w tym ich systemie da się to zrobić, czy trzeba stoperek od góry dawać?
Bo jeśli ze stoperem, to chyba tańszym rozwiązaniem byłoby do obecnych podajników mikado zastosować prestonowskie łączniki jak ma być stoper od góry?
System qmf, ics czy inny MUSI BYĆ, czyli szybka zmiana gramatury bez wiązania zestawu. Najczęściej łowię na 30gr ale nie psuję zestawów po łowieniu, zdejmuję tylko podajnik i zwijam wędkę. Przyspiesza mi to znacznie rozwinięcie stanowiska i gotowość do łowienia, a czasu na nie mam najczęściej do 4h więc czas gra tu istotną rolę.
      Dzieje się tak w przypadku zabrudzenia podajnika lub łacznika zanętą.Trzeba wyczyścić lub lekko rozwiercić otwór w podajniku.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 688
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13706 dnia: 24.04.2022, 15:00 »
Żyłka może uszkodzić się o trzpień ale to raczej powolny proces. Nie wiem jak w Polsce ale tutaj często można kupić używane w dobrym stanie. Około £20-30 za jakąś Daiwe albo Abu.

Minus to mała pojemność szpuli.

Przeglądałem oferty na Facebookowym markerspace i widzę wręcz całe kolekcje tych kołowrotków. Tak jakby ktoś je zbierał i miał wiele modelów po dwie, trzy sztuki.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 510
  • Reputacja: 199
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13707 dnia: 24.04.2022, 15:15 »
Być może ludzie skupują z Facebooka za grosze. Można znaleźć niesamowite okazje cenowe. Takie kołowrotki są dość popularne w UK a też łatwiej sobie pozwolić na nowy sprzęt i wyprzedają żeby się pozbyć.

Sam mam jakieś starsze Abu kupione z Facebooka. Dla mnie bomba a jak mi się kiedyś znudzi to sprzedam dalej.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 092
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13708 dnia: 24.04.2022, 15:16 »
Panowie, porada potrzebna, nie mam czasu w tygodniu by hulać po sklepach, a w weekend jak pogoda to na rybki nie do wędkarskiego, tym bardziej że fajnie zaopatrzonego w zachodni towar nie mam na miejscu, więc zakupy robię w necie.
3 lata korzystałem z podajników do methody Mikado qmf, generalnie byłem dość zadowolony, ale na przestrzeni tych 3 lat kilkukrotnie doszło do nast sytuacji, ostatni raz dzisiaj, więc piszę "na gorąco""
-łącznik przyponowy jest na zasadzie kołka na który zaczepiamy żyłkę główną i przypon i na to nasuwamy koszulkę gumową i to wchodzi w rurkę, trzonek podajnika. I ta właśnie gumka lubi się zsunąć (najczęściej po holu ryby, gdy ta w podbieraku) i w zależności od przypadku-gubi się przypon, gubi się kołek i wysuwa się z trzonka żyłka.
Myślę nad przejściem na Prestona, tylko:
-który rozmiar będzie odpowiednikiem Mikado qmf? Łowię najczęściej 30gr podajnikami. Kolejne pytanie, Prestony mają chyba łączniki do przyponów takie z kołkiem, ja łowię na sztywno:
-w tym ich systemie da się to zrobić, czy trzeba stoperek od góry dawać?
Bo jeśli ze stoperem, to chyba tańszym rozwiązaniem byłoby do obecnych podajników mikado zastosować prestonowskie łączniki jak ma być stoper od góry?
System qmf, ics czy inny MUSI BYĆ, czyli szybka zmiana gramatury bez wiązania zestawu. Najczęściej łowię na 30gr ale nie psuję zestawów po łowieniu, zdejmuję tylko podajnik i zwijam wędkę. Przyspiesza mi to znacznie rozwinięcie stanowiska i gotowość do łowienia, a czasu na nie mam najczęściej do 4h więc czas gra tu istotną rolę.
Przeczytaj ten wątek. Tam będziesz miał wszystkie informacje na temat tych podajników.
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=11833.msg346061#msg346061
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 702
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13709 dnia: 24.04.2022, 18:26 »
Witam. Czy hangery lub swingery z wtyczką do sygnalizatora  świecą cały czas , czy tylko sygnalizują światłem w momencie brania ? A może zależy to od modelu ?