Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 104617 razy)

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #855 dnia: 30.09.2019, 12:04 »
Od tego sezonu Flagmana sprzedaje tez Drapieżnik. Cast master picker 2,7m używam do łowienia na kanale żerańskim, dokupiłem tylko do tej witki szczytówkę garbolino 0,25 oz. Pokazuje brania mikro jazgarzy, nie straszny mu również i leszcz powyżej 2 kg. Połów zimowych płoci na tą wędkę to czysta poezja. W lato złowiłem na niego karpia 4 kg pełnołuskiego i tu już nie było tak słodko ale poradził sobie z tym bonusem. Budżetowe kije Flagmana to doskonała alternatywa, mają świetny stosunek ceny do jakości.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #856 dnia: 30.09.2019, 12:15 »
Ja wiem że Mikado nie za dobrych recenzji ale mam kijek 300cm cw do 40 gram Black Draft i to jest kij nie tylko na drobnicę bo i z bonusem sobie radzi. Z karpiem 8kg nie miałem większych problemów. To jedyny kij Mikado który mi podpasował a cena też nie powala.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #857 dnia: 30.09.2019, 12:21 »
Ja wiem że Mikado nie za dobrych recenzji ale mam kijek 300cm cw do 40 gram Black Draft i to jest kij nie tylko na drobnicę bo i z bonusem sobie radzi. Z karpiem 8kg nie miałem większych problemów. To jedyny kij Mikado który mi podpasował a cena też nie powala.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Także widać jak na dłoni że jedni lubią blondynki inni brunetki.
Sam przerzuciłem już kilka kijków i nadal chodzą mi po głowie następne pomimo, że te którymi obecnie łowię spełniają  swoje zadania wyśmienicie.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #858 dnia: 30.09.2019, 12:23 »
Ja mam 7 feederów od 300 do 420cm i żadnego nie chcę sprzedać a myślę jeszcze kupić

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 263
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #859 dnia: 30.09.2019, 13:09 »
To ja mam 6 i nie potrzebuje, ani nie chce ani jednego więcej :)

W sprawie pickera to podzielam zdanie kolegów. Inny wymiar łapania, na krótkie odległości, i lekkie podajniki (do 30 gram) uważam za rzecz obowiązkowa i najlepszy wybór.

Pozorna delikatność kryje w sobie duży zapas mocy, sprężystość sprawia że hole są szybkie (nawet bonusów) i eliminuje praktycznie spinki ryb. Do tego frajda i wrażenia jakich nie spotkamy na dłuższych wedkach. No i łatwość w operowaniu, zwłaszcza w trudnych warunkach, wśród drzew, krzaków, gdy stanowiska są wąskie.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 974
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #860 dnia: 30.09.2019, 13:16 »
Ok. A czy ktoś pokusi się o obrazowe wyjaśnienie jaka różnica w pikerze 300cm 50g a przykładowo Jaxon Genesis Pro MF 15.45g? Chciałbym to ogarnąć w głowie :-)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 263
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #861 dnia: 30.09.2019, 13:24 »
Ok. A czy ktoś pokusi się o obrazowe wyjaśnienie jaka różnica w pikerze 300cm 50g a przykładowo Jaxon Genesis Pro MF 15.45g? Chciałbym to ogarnąć w głowie :-)

Jeśli ktoś ma te dwie wędki to Ci powie, inaczej to wróżenie z fusów. 

O ile zachodnie i wyspiarskie wędki maja jeszcze dwa słowa klucz w postaci oznaczenia szczytowek w Oz oraz mocy linki w LB (są to najbardziej wymierne dane o wedce, które mówią o charakterze i przeznaczeniu wędki dużo więcej niż cw które często i tak jest zaniżane..) to o tyle Polscy sprzedawcy wędek posiadają tylko cw i super hiper mega opis produktu, który swoja zawartością merytoryczna mógłby stać na jednej półce z baśniami braci Grimm...

Więc kup raczej sprawdzone wedzisko, tym bardziej że trafiając na sztywny, szczytowy picker stracisz praktycznie wszystkie jego zalety (no chyba że nastawiasz się na łowienie zawodnicze..)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 974
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #862 dnia: 30.09.2019, 13:41 »
Ale mnie bardziej chodzi o porównanie czym się różnią takie kije skoro obydwa mają podobne CW, służą niby do metody... Nie chodzi mi o porównanie stricte tych dwóch wędzisk ale o różnicę z takim przykładowo jaxonie do metody i pickerze (do metody?).
Skoro polecacie pickera to rozumiem, że do aktualnego Nevisa 30-90g nie warto dokupować jaxona 15-45g lub jaxona 20-60g jako "uzupełnienie wachlarza"?
PS. Czy wspomnianego pickera obsłużę kręciołkiem ryobi ecusima 4000? Bo już ninja 4000A sporo masywniejsza i chyba to za duże do pickera?

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 263
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #863 dnia: 30.09.2019, 14:06 »
Nie wiem czy Genesis będzie miękkim typowym pickerem. Wydaje mi się, że powinien być. Zawsze możesz odesłać jakby co.

Ten flagman cast master czytałem że trosze sztywny jest, nie miałem go nigdy w ręce.

Wchodząc w kwoty 200-300 zł możesz już celować w picker zachodni, np. Garbolino, a na pickerach to oni zęby zjedli...

W kwocie do 150 zł ja bym wziął jednak Genesisa. A cw się nie kieruj, bo do łowienia blisko i finezyjnie nie potrzebujesz nic ponad 40 gram, chodź jak wspominałem, te szacunkowe dane są często błędne i kije obsługują dużo większe obciążenie...

Dla mnie wędki 2,7 i 3,0 najlepiej wypadają z kołowrotkiem 3000. Każdy inny, większy, sprawia uczucie jakiegoś dyskomfortu podczas łowienia, ale to kwestie indywidualne.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Rielan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #864 dnia: 30.09.2019, 14:35 »
Cytuj
Ale mnie bardziej chodzi o porównanie czym się różnią takie kije skoro obydwa mają podobne CW, służą niby do metody... Nie chodzi mi o porównanie stricte tych dwóch wędzisk ale o różnicę z takim przykładowo jaxonie do metody i pickerze (do metody?).

Wagą, tyle mogę powiedzieć, bo Jaxon'a w ręku nie miałem. Nie ma czegoś takiego jak kij do metody, a kij do klasyka. Niby kije do metody powinny być krótsze i mieć akcję paraboliczną, a do feedera klasycznego dłuższe z akcją szczytową, ale to wszystko zależy od preferencji użytkownika, dla mnie to czysta gra marketingowa.

Cytuj
Skoro polecacie pickera to tozumiem, że do aktualnego Nevisa 30-90g nie warto dokupować jaxona 15-45g lub jaxona 20-60g jako "uzupełnienie wachlarza"?

Ja tylko poleciłem pickera i zaproponowałem model, to czy warto czy nie warto nie wiem, bo tych wędzisk w ręku nie miałem.

Cytuj
PS. Czy wspomnianego pickera obsłużę kręciołkiem ryobi ecusima 4000? Bo już ninja 4000A sporo masywniejsza i chyba to za duże do pickera?

Obsłużysz, to czy Ci będzie wygodnie ocenisz przy wędkowaniu, sam używam do Flagmana Ryobi Zauber 3000, a to tylko ~25g różnicy i mi odpowiada. Każdy wędkarz ma inne preferencje, zresztą zapytaj jak zdecydujesz się na zakup nowego wędziska, bo później będziesz pytał o to samo, a Twoim argumentem będzie, że trochę czasu minęło i jest kilka nowych produktów na rynku ;D
Robert

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 974
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #865 dnia: 02.10.2019, 04:36 »
Stoję przed wyborem kilku spławików.
Obecnie używam takich:
https://allegro.pl/oferta/splawik-na-swietlik-expert-z-gniazdem-4-0-g-7940795770
o gramaturach 2 i 3g. Choć jak je kupowałem to nikt mi w wędkarskim nie powiedział że to na świetlik...i że ciut rzeczny...
Jakie jeszcze spławiki mocowane na stałe na wody stojące są godne uwagi a nie kosztują worka talarów?
Polubiłem mocowanie "na stałe"... ale chciałbym też spróbować waglerów.
Jako, że te experty sprawują mi się bardzo dobrze to i na ofertę tej firmy zwróciłem uwagę.
Czy spławiki takie jak ten:
https://allegro.pl/oferta/splawik-expert-waggler-jezioro-2ld-2g-nowosc-79-6795416303
będą odpowiednie? nie są drogie a jeśli jakość trzymają jak moje aktualne to ok.
Czy może coś z nimi nie tak i warto kupić co innego?
Rozumiem , że 2ld+2 oznacza że spławik posiada dociążenie 2g i żeby go wyważyć trzeba mu na żyłce dołożyć około 2g śrucin.
Tylko jaka różnica przykładowo 4ld+2g a 3ld+3g ?
Całość będzie ważyła identycznie, co więc daje większa waga spławika a mniej śrucin i analogicznie?
Czy waglery nadają się zarówno do dystansu (odległościówka) jak i w razie konieczności można nimi połowić blisko jeśli ryby stoją w trzcinach niedaleko nas?
Odległości na jakie planuję rzucać to 20-30m ... oraz około 5 metrów na jednym z łowisk bo tam się ryby zbierają.
Głębokości ... od 1 do 5m.

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #866 dnia: 02.10.2019, 18:04 »
Norbas a czy Ty kupiłeś już jakiś kij? Czy tylko na forum pianę bijesz? Łowisz ryby czy tylko teoretyzujesz. Jest tyle filmów na Yu Tube o wszystkich technikach łowienia. Nie wiem jak innych ale mnie Twoje pytania już męczą . Trzeba mieć anielską cierpliwość do Ciebie.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #867 dnia: 02.10.2019, 18:08 »
Patrząc na pogodę może został Ci z miesiąc żeby cokolwiek zlowic😀

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 510
  • Reputacja: 218
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #868 dnia: 02.10.2019, 18:23 »
Stoję przed wyborem kilku spławików.
Obecnie używam takich:
https://allegro.pl/oferta/splawik-na-swietlik-expert-z-gniazdem-4-0-g-7940795770
o gramaturach 2 i 3g. Choć jak je kupowałem to nikt mi w wędkarskim nie powiedział że to na świetlik...i że ciut rzeczny...
Jakie jeszcze spławiki mocowane na stałe na wody stojące są godne uwagi a nie kosztują worka talarów?
Polubiłem mocowanie "na stałe"... ale chciałbym też spróbować waglerów.
Jako, że te experty sprawują mi się bardzo dobrze to i na ofertę tej firmy zwróciłem uwagę.
Czy spławiki takie jak ten:
https://allegro.pl/oferta/splawik-expert-waggler-jezioro-2ld-2g-nowosc-79-6795416303
będą odpowiednie? nie są drogie a jeśli jakość trzymają jak moje aktualne to ok.
Czy może coś z nimi nie tak i warto kupić co innego?
Rozumiem , że 2ld+2 oznacza że spławik posiada dociążenie 2g i żeby go wyważyć trzeba mu na żyłce dołożyć około 2g śrucin.
Tylko jaka różnica przykładowo 4ld+2g a 3ld+3g ?
Całość będzie ważyła identycznie, co więc daje większa waga spławika a mniej śrucin i analogicznie?
Czy waglery nadają się zarówno do dystansu (odległościówka) jak i w razie konieczności można nimi połowić blisko jeśli ryby stoją w trzcinach niedaleko nas?
Odległości na jakie planuję rzucać to 20-30m ... oraz około 5 metrów na jednym z łowisk bo tam się ryby zbierają.
Głębokości ... od 1 do 5m.

Włala

Filmy Luka o łowieniu na wagglera:

O łowieniu odległościówką wg Gliny Natura:

Film Lorpio TV:

Popatrz jeszcze o łowieniu na odległościówkę filmy Gorek TV czy Sensas. Dużo jest też filmów na YT po angielsku.

Jak idzie Ci łowienie?
Marcin

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 964
  • Reputacja: 239
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #869 dnia: 02.10.2019, 18:25 »
Jak idzie Ci łowienie?
Jak ma iść, kolega przecież cały czas sprzęt kompletuje ;)
Adam